Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2014., 13:29   #2421
Osobno kupujem margarin u bio&bio od vitaquella jer na njemu ima oznaka da je veganski.
Volim da je ipak prošlo neke provjere i dobilo taj certifikat.
Isto kao kod npr veganske majoneze, ima za kupiti ona "normalna" i ona bez jaja sa oznakom veganski.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 15:10   #2422
potaknuti ovom raspravom o margarinima, ali i pitanjem treba li na tostevima koje pronalazimo u trgovinama pisati da se u njima nalazi l-cistein kada se koristi u proizvodnji, moj veganski kružok i ja smo naišli na nešto što nas je.. blago rečeno iznenadilo.:

Quote:
NN 8/2013 Pravilnik o informiranju potrošača o hrani kaže:
Članak 20.

Izostavljanje sastavnih dijelova hrane iz popisa sastojaka

Ne dovodeći u pitanje odredbe članaka 21. ovoga Pravilnika, sljedeći sastavni dijelovi hrane se ne moraju navoditi u popisu sastojaka:

(a) sastavni dijelovi sastojaka koji su privremeno izdvojeni tijekom procesa proizvodnje, a nakon toga su ponovo vraćeni, ali ne u količini koja je veća od njihovog izvornog udjela;

(b) prehrambeni aditivi i prehrambeni enzimi:

(i) koji su prisutni u određenoj hrani samo zato što se nalaze u jednom ili više sastojaka te hrane, a u skladu s principom prijenosa iz točaka (a) i (b), stavka 1. članka 17. Pravilnika o prehrambenim aditivima, pod uvjetom da nemaju nikakvu tehnološku funkciju u gotovom proizvodu; ili

(ii) koji se koriste kao pomoćne tvari u procesu proizvodnje;

(c) nosači i tvari koje nisu prehrambeni aditivi, ali se koriste na isti način i u iste svrhe kao nosači te koji se koriste samo u točno određenim potrebnim količinama;

(d) tvari koje nisu prehrambeni aditivi, ali se koriste na isti način i u iste svrhe kao pomoćne tvari u procesu proizvodnje te su prisutne u gotovom proizvodu, čak i u izmijenjenom obliku;

(e) voda:

(i) ako se voda koristi u postupku proizvodnje isključivo za rekonstituciju sastojka koji se koristi u koncentriranom ili dehidriranom obliku; ili

(ii) u slučaju tekućeg medija koji se uobičajeno ne konzumira od strane potrošača.
ukratko, taj prokleti l-cistein ne mora biti naveden nigdje. to i nije takav problem koliko cijeli ovaj bold -_-'
jebote, jel bi ja trebao kupovati sada samo hranu koja na sebi ima faking V oznaku?!

PS. članak 21 koji se ne smije dovesti u pitanje odnosi se na alergene
bartleboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 16:04   #2423
A kaj ja znam, nekak si mislim da su Indijke bar novce dobile za tu kosu pa je pojedem. Ak ti se gadi uvijek možeš kupit brašno od nekog lokalnog, malog mlinara i sam peći kruh.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 17:47   #2424
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
A kaj ja znam, nekak si mislim da su Indijke bar novce dobile za tu kosu pa je pojedem. Ak ti se gadi uvijek možeš kupit brašno od nekog lokalnog, malog mlinara i sam peći kruh.
mislim da se u europi ne smije koristiti l-cistein ljudskog porijekla

i nije mi ovdje samo problem kruh, nego manje više sve. jedem brdo stvari koje na sebi nemaju V oznaku, a u sastojcima nemaju navedeno ništa životinjskog. malo mi je sada šokantno da ne moraju imati navedeno =|
bartleboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 22:06   #2425
aha. ak je životinjski (ne od ljudi, jel) to je njesra. od čega ga rade, od dlake, perja, kopita? a di se još meće, osim u pekarske proizvode?
ni ja ne gledam oznaku, nego čitam sastojke ko manijak.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 22:35   #2426
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
aha. ak je životinjski (ne od ljudi, jel) to je njesra. od čega ga rade, od dlake, perja, kopita? a di se još meće, osim u pekarske proizvode?
ni ja ne gledam oznaku, nego čitam sastojke ko manijak.
mislim, ali stvarno samo mislim, da se kod nas radi od perja. znam da je prije bio od svinjske dlake (pa je čak bila neka tv reportaža nekada davno kad su ispitivali ljude što je zajedničko boji za zidove i kruhu).
znam da se koristi u pekarskim proizvodima, a za ostalo, nemam pojma.
uglvnm, kako sam ja stvarno neuk o brdu tih aditiva i uvijek isponova čitam po sastojcima.. e, pa sad se osjećam skroz izbezumljeno i pomalo bespomoćno
bartleboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 11:42   #2427
(dopunite slobodno)

nevegetarijanski:
E 120 - crvena boja iz onih kukaca
E 441 - želatina
E 921 - L-cistein (moguće iz perja) - pekarski proizvodi, oponaša "okus mesa", dodatak u cigaretama

neveganski:
E 270 - lactic acid (iz mlijeka); ali komercijalno ipak najviše iz biljnih izvora
E 901 - pčelinji vosak
E 913 - lanolin (iz vune)

i ne mogu nać, ali mislim da se "prirodno identični okus jagode" postiže s nekim dijelom dabra. isto kao "mošus" i jelen.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 14:33   #2428
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
(dopunite slobodno)

nevegetarijanski:
E 120 - crvena boja iz onih kukaca
E 441 - želatina
E 921 - L-cistein (moguće iz perja) - pekarski proizvodi, oponaša "okus mesa", dodatak u cigaretama

neveganski:
E 270 - lactic acid (iz mlijeka); ali komercijalno ipak najviše iz biljnih izvora
E 901 - pčelinji vosak
E 913 - lanolin (iz vune)
inače visim stalno na food-infou kad odem u kupnju pa tamo tražim (zapamtio E471 i E921 samo ) - ukratko, osim E270, ništa od ovoga ne treba biti navedeno

Quote:
i ne mogu nać, ali mislim da se "prirodno identični okus jagode" postiže s nekim dijelom dabra
bartleboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 21:26   #2429
Ima li netko isproban i provjeren recept za domaći humus i falafel? Također, priprema li netko vlastite popečke (soja+povrće ili samo povrće) koje onda zamrzne i koristi po potrebi? Hjela bih napuniti zamrzivač nečim takvim jer više nigdje ne nalazim Adventove soja popečke koje volim.
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 20:44   #2430
Frigg, najbolje ti je da navečer namočiš slanutak, ujutro odgrabiš dio za falafel, a ostatak staviš u čistu vodu i dugo kuhaš (u ekspres loncu oko 40 min, a ovako barem sat - ja znam i po tri sata na laganoj vatri kad zakurim na drva).

falafel

smiksaš namočeni (nekuhani) slanutak,
doda se sjeckanog luka (kapule),
dosta peršina i lista korijandera, ako imaš,
posoli, zač. korijanderom u prahu
ako voliš - kim, anis, neka kombinacija bliskoistočna
povežeš smjesu s brašnom (svejedno koje)
pustiš u frižideru da stoji barem dva sata
oblikuješ male pljeskavice i na malo ulja u teflonku (meni su tako ukusni, neda mi se palit pećnica često, a pržit ne znam i neda mi se)
+ ne zaboravi da su prilozi jako bitni - obavezno: neka hruskava salata, luk, neki umak, ostalo na volju

hummus
smiksaš sezam u mlincu za kavu ili sa štapnim
smiksaš kuhani slanutak
dodaš:
ogromne količine peršina i češnjaka,
puuuno maslinovog ulja (ukusnost humusa je proporcionalna količini ulja)
limunovog soka koliko možeš podnijeti (ako nema u blizini možeš zamijeniti s malo jabučnog octa)
sol, malo papra, dosta mljevene paprike
i... ako voliš ljuto čili ili neke nasjeckane papričice.

obično kuham oko litre ili malo više suhog slanutka, ne znam koliko je to u gramima. poveća se oko 3 x u volumenu kad se namoči pa ti vidi kako ti to odgovara.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 23:23   #2431
Peronja, bila si jednom napisala da spremas popecke od kelja. Bila bih ti zahvalna na receptu.
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 20:26   #2432
E bok. Pozvala sam frenda mesojeda na večeru. Ne jedem nikakva živa bića (meso, ribu i druge prijatelje Spužva Boba), jedem mliječne prerađevine i jaja ako su u nečemu. Nisam sigurna kaj da napravim za jesti a da njemu to bude dovoljno (ima 2 metra i 100 kila) i da mu je fino? Hvalaaa. Ja bih rezance s nekim umakom i povrće na žaru? I salatu. Jel' to dovoljno?
__________________
I sve je tako kako treba biti, a ono sto bude bit ce... tetovirana jesen, i sanjiva do zore.. kao mrtav delfin sto sanja usnulo more..
moon girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 20:41   #2433
Quote:
tiziana kaže: Pogledaj post
Peronja, bila si jednom napisala da spremas popecke od kelja. Bila bih ti zahvalna na receptu.
jednom sam ih radila.

bilo je po ovom receptu, ali bez jaja i sira (veganski), povezala brašnom i dodala jedan krumpir i jednu mrkvu, kuhano u čim manje vode, narezano na kockice.

recept je zapravo: blanširani kelj, kuhani krumpir i mrkva u kockicama, ocijediti višak vode, usitniti sa štapnim mikserom, dodati brašna da poveže, začine po želji, pustiti da odstoji pol sata i peći kako volite.
ja ne znam i ne volim pržiti, imam teflonsku tavu i sve popečke radim na žlici ulja, dobro nam je tak. a to što se neki put raspadnu, a što ćemo, nije kraj svijeta.

Quote:
moon girl kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna kaj da napravim za jesti a da njemu to bude dovoljno (ima 2 metra i 100 kila) i da mu je fino?
Provjeri jel voli grah i skuhaj lonac fantastičnog graha. S tim teško da možeš promašit. A nećeš da ostane gladan ili, još gore, da za sat vremena postane nemiran jer bi još nešto čalabrcnuo.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 23:29   #2434
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
jednom sam ih radila.

bilo je po ovom receptu, ali bez jaja i sira (veganski), povezala brašnom i dodala jedan krumpir i jednu mrkvu, kuhano u čim manje vode, narezano na kockice.

recept je zapravo: blanširani kelj, kuhani krumpir i mrkva u kockicama, ocijediti višak vode, usitniti sa štapnim mikserom, dodati brašna da poveže, začine po želji, pustiti da odstoji pol sata i peći kako volite.
ja ne znam i ne volim pržiti, imam teflonsku tavu i sve popečke radim na žlici ulja, dobro nam je tak. a to što se neki put raspadnu, a što ćemo, nije kraj svijeta.

Provjeri jel voli grah i skuhaj lonac fantastičnog graha. S tim teško da možeš promašit. A nećeš da ostane gladan ili, još gore, da za sat vremena postane nemiran jer bi još nešto čalabrcnuo.
Hvala puno! Tako cu i ja, probati ispeci na grill tavi jer isto ne volim prziti, ili u pecnici.

S grahom je fino i zasitno napraviti "pastu i fazol" - na crvenom ili bijelom luku napravi se umak od nekoliko paradajza, doda skuhani grah, izmiksa, doda u to malo temeljca od povrca pa zakuha tjestenina. Umjesto graha moze se staviti skuhani slanutak.
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 19:03   #2435
kak volite jesti (lisnati) kelj? osim kao sok..
imam ga puno u vrtu i propada jer ga jedva koristim, trazim neke jako brze recepte
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 18:46   #2436
u zadnje vrijeme vecinu zelenjave samo poparim i onda zalijem maslinovim, limunom i cesnjakom. ili natrgam na komadice i ubacim u jela s bundevom il nekim pecenim korjenjem. tako da ni ne osjetim okus, a pojedem neku kolicinu zelenog. ili dobra stara 'mišung' variva.
__________________
OOS
lik iz bajke is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 16:12   #2437
Samo obavijest za zainteresirane da je Jack Norris pisao o kalciju i veganskoj prehrani. Komentira ovu švedsku studiju i tako, tko voli...
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 08:49   #2438
Quote:
bartleboom kaže: Pogledaj post
potaknuti ovom raspravom o margarinima, ali i pitanjem treba li na tostevima koje pronalazimo u trgovinama pisati da se u njima nalazi l-cistein kada se koristi u proizvodnji, moj veganski kružok i ja smo naišli na nešto što nas je.. blago rečeno iznenadilo.:

Quote:
NN 8/2013 Pravilnik o informiranju potrošača o hrani kaže:
Članak 20.

Izostavljanje sastavnih dijelova hrane iz popisa sastojaka

Ne dovodeći u pitanje odredbe članaka 21. ovoga Pravilnika, sljedeći sastavni dijelovi hrane se ne moraju navoditi u popisu sastojaka:

(a) sastavni dijelovi sastojaka koji su privremeno izdvojeni tijekom procesa proizvodnje, a nakon toga su ponovo vraćeni, ali ne u količini koja je veća od njihovog izvornog udjela;

(b) prehrambeni aditivi i prehrambeni enzimi:

(i) koji su prisutni u određenoj hrani samo zato što se nalaze u jednom ili više sastojaka te hrane, a u skladu s principom prijenosa iz točaka (a) i (b), stavka 1. članka 17. Pravilnika o prehrambenim aditivima, pod uvjetom da nemaju nikakvu tehnološku funkciju u gotovom proizvodu; ili

(ii) koji se koriste kao pomoćne tvari u procesu proizvodnje;

(c) nosači i tvari koje nisu prehrambeni aditivi, ali se koriste na isti način i u iste svrhe kao nosači te koji se koriste samo u točno određenim potrebnim količinama;

(d) tvari koje nisu prehrambeni aditivi, ali se koriste na isti način i u iste svrhe kao pomoćne tvari u procesu proizvodnje te su prisutne u gotovom proizvodu, čak i u izmijenjenom obliku;

(e) voda:

(i) ako se voda koristi u postupku proizvodnje isključivo za rekonstituciju sastojka koji se koristi u koncentriranom ili dehidriranom obliku; ili

(ii) u slučaju tekućeg medija koji se uobičajeno ne konzumira od strane potrošača.
ukratko, taj prokleti l-cistein ne mora biti naveden nigdje. to i nije takav problem koliko cijeli ovaj bold -_-'
jebote, jel bi ja trebao kupovati sada samo hranu koja na sebi ima faking V oznaku?!

PS. članak 21 koji se ne smije dovesti u pitanje odnosi se na alergene
neki dan naletio u novinama da će se od ~13.12.2014. svi aditivi morati stavljati na ambalaže. čak su spomenuli nas šmegane u tekstu
uglavnom, nadam se da vidite čitati slova od 1,2mm sve u svemu, super!
bartleboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 21:23   #2439
naravno da bez problema čitam milimetarska slovca. to je valjda od mrkvice. :kajtemučinjofra:

deklaracije
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 21:09   #2440
Je li možda netko kupovao nešto u bioshop.hr
ja sam naručio već pred 3 tjedna, i još ništa, i pišem im mail i zovem ih i ništa još, mislim da su me prevarili
naručio sam onaj violife sir za pizzu
damir12pr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.