Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 21:13   #1
Iz kojeg razloga poslodavac trazi uvid u moje mirovinsko osiguranje?

Palo mi je sad ovo na pamet, naime, dobio sam posao i trebao bih kroz tjedan dana pocet raditi, trazili su me da im dostavim papir iz mirovinskog osiguranja, isao sam to podignut na socijalno, i na tom papiru pisu podatci gdje sam prije radio, koliko dugo, i koliko mi je bilo puno radno vrijeme, sto ce to tocno mojem buducem poslodavcu, kakve on koristi ima od toga da on procita gdje sam ja prije radio i koliko dugo, ne razumijem?
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:46   #2
poslodavac nema nikakve koristi, ali imati ćeš ih ti ako u ugovoru o radu piše da imaš pravo na dodatak na minuli rad... minuli rad utječe i na broj dana godišnjeg odmora

jel misliš da poslodavac dođe do tog podatka po duhu svetom ili možda da baca grah
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:50   #3
Quote:
reason2die kaže: Pogledaj post
Palo mi je sad ovo na pamet, naime, dobio sam posao i trebao bih kroz tjedan dana pocet raditi, trazili su me da im dostavim papir iz mirovinskog osiguranja, isao sam to podignut na socijalno, i na tom papiru pisu podatci gdje sam prije radio, koliko dugo, i koliko mi je bilo puno radno vrijeme, sto ce to tocno mojem buducem poslodavcu, kakve on koristi ima od toga da on procita gdje sam ja prije radio i koliko dugo, ne razumijem?
Poslodavac nikakve koristi od toga nema, al to mu nalaže zakon.
Točnije Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima.
Konkretno čl. 3
(1) Evidencija o radnicima poslodavca sadrži najmanje sljedeće podatke:

....
"22) mirovinski staž do početka rada kod poslodavca......"

A i treba u slučajevima ako ti se desi da u prvih 6 mjeseci od početka rada odeš na bolovanje na teret HZZO-a, jer tad poslodavac mora znati da se prosjek računa i prema prosjeku od tvog bivšeg poslodavca. (zadnjih 6 plaća isplaćenih prije mjesca kad bolovanje nastupa).

Pa ak si 3 mjeseca radio za jednog, a tri za nekog drugog, onaj tko obračunava mora imati podatke od prvog da bi ti mogao ispravno izračunati bolovanje. U protivnom izračunat će prema svojim podacima i ti ćeš ostat zakinut.
Zakaj ti je to problem? Nije da je to neki tvoj privatni podatak.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:51   #4
Quote:
reason2die kaže: Pogledaj post
Palo mi je sad ovo na pamet, naime, dobio sam posao i trebao bih kroz tjedan dana pocet raditi, trazili su me da im dostavim papir iz mirovinskog osiguranja, isao sam to podignut na socijalno, i na tom papiru pisu podatci gdje sam prije radio, koliko dugo, i koliko mi je bilo puno radno vrijeme, sto ce to tocno mojem buducem poslodavcu, kakve on koristi ima od toga da on procita gdje sam ja prije radio i koliko dugo, ne razumijem?
.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:57   #5
Nije mi apsolutno nikakav problem, nego me jednostavno zanimalo zasto poslodavac to trazi posto sam laik kad je u pitanju Zakon o radu i tome slicno, Darsey, hvala na odgovoru
reason2die is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 22:54   #6
A također otkad nema radnih knjižica na toj potvrdi se nalazi tvoj broj osiguranike na mirovinskom koji je poslodavcu potreban da te Prijavi na mirovinsko.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.