Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2010., 00:58   #81
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Upravo sam čula kako su u jednoj školi u Dugom Selu dobili formulare na kojima će nastavnici morati evidentirati sve što su radili 8h svaki dan. Kakve su to gluposti, pobogu?
To ima većina firmi koje propadaju pa se poslodavci iživljavaju tj. krive radnike za nemar te ih tjeraju da pišu izvještaje. Primjer: Croatia Film.
PoliJones is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 01:02   #82
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Upropastio školstvo??

Pa ne bi ja baš to tako jednoznačno jer kad ogoliš tu njegovu ideju nije ona baš tako blesava.

Praktično osnovno školsko obrazovanje je trajalo 8 godina u osnovnoj školi i još dvije u općoj srednjoj a potom jedna ili dvije godine srednje usmjerenje za budućnost.

U ondašnjoj dogovornoj ekonomiji njegova ideja je bila školovanje kadrova koji su toj dogovornoj ekonomiji potrebni i da se isti trenutkom završetka školovanja zapošljavaju a u toj ideji se i vrzmala kombinacija stipendiranja đaka i studenata.

Pada mi na pamet jedna njegova izjava kad je kazao kako je nepotrebno upisat te školske godine puni sastav studenata na pravnom fakultetu i proizvest buduće nezaposlene i kako je korisnije da profesori tijekom te jedne ili dvi godine bez punog sastava studenata pomognu dogovornoj ekonomiji u rješavanju pravnih i inih problema.

Znam da ovo sada zvuči suludo i kao čista utopija ali sredinom 70.ih godina je vladalo opća klima kako je juga i socijalizam a i dogovorna ekonomija nešto vječno.
mislim da njemačka ima sličan sustav školastva. samo što oni imaju 9 razreda osnovne škole pa ako su odlični idu u realschule ili ako su loši u neku običnu školu a nakon toga biraju za koje zanimanje će ići.

a danas pravnici i ekonomisti su dvije najveće skupine nezaposlenih sa fakultetom. mislim da je problem za današnje nezaposlenost što je kvota za upisa na tim fakultetima prevelik i faksevi bi se ipak trebali malo prilagoditi tržištu.
tommi91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 02:58   #83
A ja mislim da za tržište gdje je situacija divljeg kapitalizma i banana države ne postoji niti jedan dobar sustav obrazovanja. Naime, tvrtke i industrije, a kroz EU legislativu imaju 3 odgovornosti. Gospodarsku, socijalnu i ekološku. U RH, kako smo banana država stihijskog kapitalizma, nemaju niti jednu od te 3 odgovornosti. Pa stoga niti jedan sustav visokoškolskog obrazovanja nije primjenjiv u slušaju rvackog kapitalizma.
U susjednoj Austriji, vlasnik obrta je dužan biti član obrtničke komore i ispunjavati etičke norme koje ta komora propiše. Isto tako Zakon u Austriji propisuje da obrtnik mora biti odgovoran za svoje postupke, te da svojim ugledom i imovinom odgovara za iste. Za vlasnike tvrtki, zakon je još stroži.
Isto tako, vlasnici tvrtki prolaze kroz sustav certificiranja. Kao i srednji managment u tvrtkama (uz to što moraju imati odgovarajuće diplome). Vlasnik tvrtke, ukoliko nije školovan i certificiran, osniva upravljački odbor koji vodi tvrtku.
Dakle, iz toga je vidljivo da pada u vodu rvacki banana sustav kapitalizma. Znam da će mnogi reći da onaj tko ima novac može zahtijevati što želi, ali eto u EU onaj tko ima novac i želi biti vlasnikom tvrtke ima puno više odgovornosti nego običan uposlenik. I to je propisano zakonom. Zato mi je jasno zašto neki ne žele RH u EU i zašto im je ideja pristupa u EU odbojna.
Strah od odgovornosti i spoznaja da ulaskom RH u EU mogu ostati bez uposlenika i da će staviti ključ u bravu svoje tvrtke zbog konkurencije a koja će biti više fair, etična i odgovornija prema društvu.
Da još ne govorim o odnosu transparentnosti rada tvrtki u RH i onih u EU.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 06:33   #84
Quote:
Adler109 kaže: Pogledaj post
Da naslijeđen je, no zar u 20 godina nije mogao biti promjenjen??!!
Pa poanta je da se sam sustav promijenio (ako o Šuvaru govorimo), ali je očito ostao ili je čak stvoren čitav niz problema.

No unatoč svemu naš sustav nije katastrofa unatoč činjenici da određen broj učenika prebaciti nepoznanicu na drugu stranu. Sustrav se ne isključivo procjenjuje na temelju loših primjera, a sumnjam da većina gimnazijalaca i polaznika četverogodišnjih programa, pa čak ni značajna manjaina ima taj problem. A božemoj, ja držim instrukcije malcu koji ide u prvi razred srednje škole, tupim neke elementarne stvari 2 godine i svaki put nakon ljetnih praznika kao pačja škola, a taman smo na kraju godine došli negdje. Mali nije glup, ali je totalno nezainteresiran za predmet. Šta sad...

No problem je što je odgojna i socijalna uloga škole uvelike zasjenila onu obrazovnu, a to nije kriv Šuvar, već društvena situacija u Hrvatskoj u posljednjih 20 godina. OK u gimnazijama je to daleko manje izraženo, ali u strukovnim trogodišnjim školama, a to je eto moje neko iskustvo, jako. Vjerojatno je tome uzroka više. Neke vrijednosti društvene su se općenito srozale, inudstrija je propala pa su ta zanimanja postala manje atraktivna, uloga škole i nastavnika u društvu se srozala i već oni razlozi koje sam naveo. Škola u kojoj sam radio gdje je bilo svakakvih slučajeva nije imala psihologa na raspokaganju. I onda sam ja kao nastavnik povijesti i engleskog dobio od ravnateljice zadatak da držim nekakve "spasi učenike od izbacivanja iz škole" radionice jer to jedna pedagoginja nije mogla stići sama, a ja dakako niti sam imao formalne edukacije niti iskustva (bio sam pripravnik)...

Ma kakav Šuvar... glupost. Toga se sjećaju samo oni koji su tu školu polazili.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 06:43   #85
Konačno jedan profesor, a ne teletubbies generacija kojoj početak svemira počinje od 1990-te godine.
Daj mi samo reci, kad usporediš onaj sustav gdje je pedagog bio bio bog i batina. A profesor i pedagog su imali učinkovit način kažnjavanja. I imali su zakonsko pravo i dužnost kažnjavanja.
I ovaj novi pristup gdje učenik mora završiti srednjoškolsko školovanje (nema padanja, kao prije) i gdje profesor nema mehanizme odgajanja a pedagog je sveden na analitičara.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 06:47   #86
Šuvar je samo jedan od mnogih koji su sustavno uništavali naše školstvo u poslijednjih sto godina.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 07:32   #87
Quote:
Robert Warren kaže: Pogledaj post
Koje su to gluposti Naravno da je Šuvar uništio školstvo. Ja sam bio prva šuvarova generacija. Sve reforme počnu sa početkom godine. A ne.Mi smo završili cijelo tromesječje po gimnazijskom programu, a onda je od,mah stupila šuvarica i morali smo odmah krenuti po novom programu.
Ovo neću komentirati jer ne znam, ja nisam bila prva generacija.

Quote:
Što je to za nas značilo?? Sve je bilo ubrzano. Više gradiva za učiti. Kvaliteta je pala. što se učilo?? Za komunjare je povijest počela sa Pariskom Komunom.Da to je za njih bila povijest. Povijest starih civilizacija.(Egipat,Grčka,Stari Rim se je preskočila.
Ovo nije istina. Antika se itekako učila.

Quote:
Ukinuli su Latinski.
Ni ovo nije istina. Svaki smjer za koji je Latinski imao smisla učio ga je.

Quote:
Umjesto toga uvedena je praksa u 1.i 2. srednje. Kakva?? Išli smo u srednju školu na Selsko-Nikola tesla. Dobio sam komad metala koji sam morao brusiti. Bit je bila da nas se zatupi sa tom idiotskom praksom.
Da je bilo besmislenih praksi - bilo je. Ali je i činjenica da je nekima to bio jedini dodir sa nekim stvarnim svijetom, mjesto gdje su mogli vidjeti kako stvari funkcioniraju u stvarnosti.

Quote:
Cijeli drugi razred srednje smo učili o NOB-u jer je najvažnije iz povijesti bilo naučiti koliko je bilo neprijateljskih ofenziva,.
Nije istina.

Quote:
Šuvaricom su ukinute gimnazije, a uvedene su strukovne škole.
Nije istina da su ukinute gimnazije. Ja sam upisala gimnaziju-šuvaricu. Jedan od predmeta je bio i latinski.

Quote:
Tako smo se svi spremali za zanimanja s kojima bi odmah nakon srednje mogkli raditi.
To je nešto loše?

Quote:
Ja sam završio tako pedagošku školu(to vam je sad V. gimnazija u Klaićevoj)-Zanimanje:Suradnik u nastavi. Koji sam k... ja mogao s tim zanimanjem raditi?? Nositi profesoru knjige i brisati ploču.
Gimnazije su djecu pripremale za fakultete. Strukovne škole su djecu pripremale za zapošljavanje. Tko je mislio da je dovoljno pametan, imao je dovoljno ambicije ili su ga roditelji natjerali, išao je u gimnaziju sa ciljem da svakako ide na fakultet. Ako je netko precijenio sebe, ili su ga roditelji precijenili, to nije problem školstva. Ne postoji školski sistem koji bi anulirao ljudsku glupost.

Quote:
Dajte molim Vas.
Da ne pišem da sam za upis na faks morao dobro učiti, jer mi je falilo predznanje koje mi je šuvar sa svojom idiotskom reformom uskratio
Igrom slučaja sam zbog pritiska oca ispisala gimnaziju i upisala ekonomsku. Maturirala jesam sa odličnim, ali nisam bila nikakva velika odlikašica ni štreberica, prije ljenčuga i kampanjac. Na prijemnom na ekonomskom sam bila treća. Bez ikakvog posebnog učenja, priprema, danas tako pomodnih instrukcija i sl.




Ne kažem da je u šuvarici sve bilo divno i krasno. Ali nije bila ni najveće zlo ovog svijeta i, kako neki ovdje pokušavaju podmetnuti, tihi ubojica hrvatske privrede. Kao i svaki sistem, imala je dobre i loše strane. Ali kada gledam u kakvu školu će moje djete ići (ako se ništa ne promijeni jako brzo), ja bih radije ponovo šuvaricu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 07:42   #88
Ipak je bilo bolje za djecu kad su nakon osnovne skole svi isli u ta dva razreda opce srednje skole.Bilo je vise vremena odluciti se za zanimanje kojim se zelis baviti,a dva razreda usmjerenog obrazovanja su bili dovoljni za savladati znanja buduceg zanimanja jer je sama praksa bila ucinkovitija nego danas.
promatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 07:48   #89
Ma glavne mantre domoljubnih HDZnjara su:
- tvrtke koje su funkcionirale prije 90te su bile zastarjele, izgubile su tržište Sovjetskog Saveza.
- tekstilna i obućarska industrija nije profitabilna pa je zato bilo najbolje ugasiti tu istu proizvodnju
- školstvo ne valja jer ne odgovara zahtjevima tržišta

Ajmo sad, 10 godina nakon privatizacije:
- tvrtke koje su navodno bile zastarjele sada sa trećim vlasnikom (drugi je obično bio HDZov odličnik, koji je privatizirao tvrtku za 1 kn i preprodao stranom ulagaču) i dalje rade za isto istočno tržište i naravno za zapadno tržište (primjer Jugoturbina)
- Borovo, pa onda ona tekstilna tvrtka u Lovasu bilježe rast proizvodnje i veliku potražnju za njihovim proizvodima
- a koje školstvo može educirati osobe za tvrtke koje su na zemljištu na kojem se nalazila industrija izgradila trgovačke centre i hotele? 20 godina vladavine HDZnjara je usmjerilo RH samo na produkciju trgovaca, kuhara i sobarica. Tko god u RH završi tehnički fakultet tipa strojarstva, građevine ili elektro smjera je definitivno za psihološko promatranje.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 07:50   #90
Quote:
promatrac kaže: Pogledaj post
Ipak je bilo bolje za djecu kad su nakon osnovne skole svi isli u ta dva razreda opce srednje skole.Bilo je vise vremena odluciti se za zanimanje kojim se zelis baviti,a dva razreda usmjerenog obrazovanja su bili dovoljni za savladati znanja buduceg zanimanja jer je sama praksa bila ucinkovitija nego danas.
Bilo je bolje jer je industrija bila na životu. Sjećam se da su firme davale i stipendije samo da se završi srednja tehnička škola a ak je netko htio na tehnički fakultet, nije trebao vraćati stipendiju za srednju školu i dobio je anex sa produženom stipendijom za fakultet (koji je bio besplatan, stipendija je služila za onak štogod).
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 08:12   #91
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
To ima većina firmi koje propadaju pa se poslodavci iživljavaju tj. krive radnike za nemar te ih tjeraju da pišu izvještaje. Primjer: Croatia Film.
To je u sklopu akcije "Uništavajmo hrvatske šume".
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 08:17   #92
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
I ond ameni persona koja ostavlja ovakve prosere od ad hominema govori o mržnji...

Genije,da si ikada stupio nogom na fax shvatio bi da profesore tamo ne zanima tvoje prijašnje zanje,oni predaju ono što ti moraš naučiti,a ako nešto nisi savladao u srednjoj,knjigu u ruke i uči da pohvataš i možeš shvatiti ono što se predaje na faxu...

Dakle,tvoja glupost sa šuvarovcima je totalni proser čovjeka koji nikada nije studirao,niti zna kako se na fakultetima predaje...
Studirao sam kad si se ti rodio genijalac,tvoje ne poznavanje tipkovnice već pomalo iritira i kad uhvatiš vremena između "bauštela" poradi malo na tome.Primjetio sam da sporije shvaćaš pa ću polako,nisam govorio o STUDENTIMA i njihovu znanju,nego o PROFESORIMA koji su završavali "šuvarice",faks pa se onda zapošljavali na fakultetima,i u tom je problem (ne)znanja,profesorski kadar nam je u banani kud su tanki u znanju tud su i podmitljivi-nemoralni.A ti "genijalac" krenuti polako od osnova,pa tako su ti i drugovi završavali u poznijim godinama,nije to sramota iako je za tebe skela "rođena" i naše građevinarstvo bi izgubilo dobra radnika.
duliba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 09:47   #93
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina. Antika se itekako učila.
U trećem srednje je bila nekakva povijest jedan ili dva sata tjedno. Tu su sve strpali u đuture. Ja sam bio prirodoslovno-matematički smjer, tako da u 3 i 4. razredu nisam pravu povijest ni imao.
Pišem o prva dva razreda srednje gdje smo imali zajedničke programe
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ni ovo nije istina. Svaki smjer za koji je Latinski imao smisla učio ga je. .
Učio sam ga u sklopu fakultativne nastave. Kako god okreneš bio je ukinut.
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da je bilo besmislenih praksi - bilo je. Ali je i činjenica da je nekima to bio jedini dodir sa nekim stvarnim svijetom, mjesto gdje su mogli vidjeti kako stvari funkcioniraju u stvarnosti.
Sigurno, zatupljivanje djece besmislenim praksama(obrada metala). Veliki dodir sa stvarnosti.



Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Nije istina
.
Ti onda nisi išla po šuvarici, jer su nas cijeli drugi srednje tupili sa NOB-om i inim glupostima.



Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Nije istina da su ukinute gimnazije. Ja sam upisala gimnaziju-šuvaricu. Jedan od predmeta je bio i latinski.
Ti si onda išla po nekoj drugoj šuvarici. Možda u Beogradu ili Moskvi.
Općih gimnazija nije bilo. Bile su ukinute. ostala je jedino Klasična. Latinski je bio ukinut, a ostao je kao fakultativni oblik nastave.




Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Gimnazije su djecu pripremale za fakultete. Strukovne škole su djecu pripremale za zapošljavanje. Tko je mislio da je dovoljno pametan, imao je dovoljno ambicije ili su ga roditelji natjerali, išao je u gimnaziju sa ciljem da svakako ide na fakultet. Ako je netko precijenio sebe, ili su ga roditelji precijenili, to nije problem školstva. Ne postoji školski sistem koji bi anulirao ljudsku glupost.
.

Po stoti put. Općih gimnazija nije bilo, jer su ih tvoji drugovi ukinuli.

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ne kažem da je u šuvarici sve bilo divno i krasno. Ali nije bila ni najveće zlo ovog svijeta i, kako neki ovdje pokušavaju podmetnuti, tihi ubojica hrvatske privrede. Kao i svaki sistem, imala je dobre i loše strane. Ali kada gledam u kakvu školu će moje djete ići (ako se ništa ne promijeni jako brzo), ja bih radije ponovo šuvaricu.
Nema problema. Emigriraj u Sjevernu Koreju ili Kubu. Mislim da bi tamo bila oduševljena s njihovim obrazovnim sistemom.
Robert Warren is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 09:59   #94
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Šuvarov sustav obrazovanja je stvarao temelje veče autonomije nacionalnih obrazovanja u onoj bivšoj državi , pa je tak naveliko i pomogao širenju i jačanju nacionalne svijesti jer je odvojio bivše republičke obrazovne sustave , ali izgleda da je nekome bio draži onaj prijašnji centralizirani obrazovni sustav ili je bitno defaultno pljuvanje po Šuvaru jer je bio pravi komunist a ne komunjara ko današnji HDZ-ovci i SDP-ovci ko i kadar rasprostrt po ostalim strankama .
Sigurno da je. Evo primjera: 1. Hrvatski ili srpski jezik
2. Geografija

To su bila sve hrvatska imena predmeta koji su se učili za vrijeme Šuvara.
Povijest. Nemoj me nasmijavati. Uz NOB je bilo najvažnije koliko je bilo srpskih ustanaka i morao si znati sve o srpskim dinastijama.Šuvaru je povijest počela sa Pariskom komunom koja je hvala bogu kratko trajala.
O Šuvarovom jačanju i širenju nacionalne svijesti najbolje govore njegovi podvizi za vrijeme Domovinskog rata.
Robert Warren is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 10:02   #95
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Tesla i Selska potpuno dvije različite škole, to je samo jedna od gluposti koju si napisao...
Neznam kak se je zvala ta škola u Selskoj, a ti me za činjenice u mom postu nemožeš demantirati, jer nemaš argumenata.
Robert Warren is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 10:02   #96
Quote:
Robert Warren kaže: Pogledaj post
...
Po stoti put. Općih gimnazija nije bilo, jer su ih tvoji drugovi ukinuli.


...
Laž. ja sam je završio u Šuvarovo doba.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 10:14   #97
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Laž. ja sam je završio u Šuvarovo doba.
Ajde reci koju to . Nije onda bilo gimnazija jer ih je Šuvar ukinuo Ja bi isto mogao napisati da sam završio 5. gimnaziju, a šuvar je i nju ukinuo. Škola se je zvala:Pedagoški obrazovni centar Bogdan Ogrizović"
Robert Warren is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 10:19   #98
Nije se puno toga promijenilo u odnosu na gimnazijski način, nego se samo drugačije zvalo. Bivši centar za upravu i pravosuđe (današnja 1. i 4. gim) gdje se bacao naglasak na pravne predmete i administraciju i Centar za kulturu i umjetnost (današnja 2. i 7. gimnazija) gdje se stavljao naglasak na umjetničke i društvene predmete imali su nekoliko tih stručnih predmeta ovisno o smjeru. Recimo bibliotekarstvo ako si bio INDOK smjer i slično. No gotovo svi u društvenim smjerovima smo i dalje imali latinski 2 godine (kao i sad), logiku, komunikologiju, psihologiju, sociologiju, povijest civilizacija, povijest, geografiju (da i sad se tako zove za one koji ne znaju, zemljopis je samo u OŠ) i malo manje matematike, a oni u tehničkim i matematičkim malo manje ovih društvenih predmeta a malo više matematike i fizike. I sve to tek nakon 2 srednje. Pa za taj sistem se i danas zalažu jer je učenje svih predmeta kao sada u općoj gimnaziji sve 4 godine ipak malo pretjerano i neučinkovito.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 10:26   #99
Quote:
Robert Warren kaže: Pogledaj post
Neznam kak se je zvala ta škola u Selskoj, a ti me za činjenice u mom postu nemožeš demantirati, jer nemaš argumenata.
Pa što će ti bolji argumenti od vlastitog iskustva. Ako ti netko kaže da je učio latinski 2 godine ti ćeš mu tvrditi da nije?

I šuvaricom nisu ukunute gimnazije i uvedene strukovne škole, nego usmjereno obrazovanje.
Što znači da si se nakon 2 opća smjera srednje škole mogao prebaciti u smjerove koji ti više odgovaraju - društveni smjer, pravni, ekonomija, matematički, tehnički i slično. To ne znači da se više nisu učile stvari koje su se učile u gimnazijama ranije ako si takav smjer odabrao.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 10:28   #100
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Laž. ja sam je završio u Šuvarovo doba.
Nije laž, nije bilo gimnazija.
Fotograf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.