Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2013., 22:39   #81
može pomoć?

u lipnju napunjene 53g., 31,5g. staža.
kada se može u prijevremenu?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 22:46   #82
Ne znamo muško žensko ali nije problem.Tu je izračun
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=224
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 22:51   #83
žena
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 23:00   #84
Zavisi i o mjesecu rodjenja, 2017 ili godinu prije ili poslje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 23:01   #85
U 12 2016-te po trenutnom zakonu.Za točan dan proračunaj na linku.Poslije novoga zakona ponovo ćeš računat
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 00:38   #86
Pardonček prosim, nisam rekla da namjeravam ponovo u mirovinu nego sam pitala da li imam pravo na starosnu mirovinu (po mojoj ludoj glavi prijevremena i starosna mirovina financijski ne bi trebale biti iste) ili jednostavnije kolika je mirovina sa 58 god starosti i 30 go. staža a kolika sa 62 god starosti i 30. god. staža?
Hvala, LP
vimira is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 02:45   #87
Kod prijevremene se nesto umanjuje, a kod pune ne, tako da bi sada imali nesto vecu mirovinu - teoretski u stvarnosti treba izracunati, postoje formule.

Quote:
vimira kaže: Pogledaj post
Pozdrav,imam pitanje, imam 62 godine i u prijevremenoj sam starosnoj mirovini od 18.05,2008. god. Zanima me da li imam pravo na starosnu mirovinu?
Nemate pravo, jer jednom steceno nemoze se mijenjati.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 22:35   #88
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Ako prebivaliste imas u ZG, Bandic ce ti mjesecno dodati jos 300 kn.
Kak je to nepravedno prema ljudima koji žive u drugim gradovima.
dharma108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 01:06   #89
Zato u drugim gradovima nemaju prirez od 18% kao u Zagrebu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 18:22   #90
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
U 12 2016-te po trenutnom zakonu.Za točan dan proračunaj na linku.Poslije novoga zakona ponovo ćeš računat
da, to sam našla...12/2016.

ako se novi zakon odnosi na one koji su rođeni 64.i kasnije, ima li kakvih promjena, prelaznih računanja za ove mlađe koju godinu? to me (u stvari) zanima
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 18:58   #91
Ako pitate za sebe sudeci po ovim tablicama mozete mirno cekati 12/2016, a prave tablice vidjet cemo kad se mini mirovinska reforma usvoji 01.01.2014.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 21:42   #92
hvala!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 20:28   #93
po novom zakonu koji je u pripremi da li osobe koje imaju 41 godinu radnog staza će moci otic u mirovinu ili moraju po sili zakona
mariomezenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 21:29   #94
Moci ce otici ali i nemoraju, po dosadasnjem zakonu i znanim prijedlozima mini mirovinske reforme u pripremi, oni mogu raditi do 65 godina starosti a mozda cak do 67 godina, zavisit ce od godine rodjenja (no pricekajmo do 01.01.2014.).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 10:10   #95
Ne znam da li sam na dobroj temi, ali pitati ću ako netko može pomoći.
Suprug je dobio otkaz u firmi.Ima 55 godina života i 33 godine staža.
Zanima me da li si može sam nekako uplačivati staž da nakupi bar 35 godina staža (i kako,koliko to iznosi) i onda čeka do 60 god.života da može u prijevremenu mirovinu?
hvala na odgovoru.
zeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 14:02   #96
Quote:
zeja kaže: Pogledaj post
Ne znam da li sam na dobroj temi, ali pitati ću ako netko može pomoći.
Suprug je dobio otkaz u firmi.Ima 55 godina života i 33 godine staža.
Zanima me da li si može sam nekako uplačivati staž da nakupi bar 35 godina staža (i kako,koliko to iznosi) i onda čeka do 60 god.života da može u prijevremenu mirovinu?
hvala na odgovoru.
Može si uplaćivati produženo mirovinsko osiguranje, ako se u roku od 1god. prijavi u HZMO, mislim da za minimalac iznosi uplata oko 560k mjesečno.
B-118 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 20:41   #97
Produženo mirovinsko osiguranje.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 20:15   #98
Imam pitanje, ne znam gdje bi ga postavila, ova mi se tema čini najbliža.

Mama je rođena u ožujku 1955, ima 30 godina staža. Probam onaj okvirni izračun na stranicama mirovinskog i piše mi da u punu mirovinu može 2016. godine, a u prijevremenu već danas, ali nema dosta staža (mora imati 31 godinu). Sad je pitanje šta bi se njoj više financijsko isplatilo:

- raditi do 2016. i ići u punu mirovinu
- raditi do kad navrši 31. godinu staža i onda otići u prijevremenu mirovinu

Jer ima dosta malu plaću, pretpostavljamo da će mirovina biti niža od minimalne pa će joj dati minimalnu (a i čujem Bandić nešto daje). Radi teški fizički posao pa da se ne pati previše, a i da nekom mlađem oslobodi radno mjesto. Državna služba i nitko je ne tjera u mirovinu.

No, bila je na mirovinskom i oni tamo nemaju neku službu da bi nekoga pitala za savjet, samo joj guraju one papire da joj dodijele šifru.

Zanima me da li onda sa tom šifrom možeš isprobavati konkretne izračune mirovine (recimo danas, pa probaš ukucati za godinu dana, pa za 2 godine) ili samo vidiš šta ti oni izračunaju na današnji dan?
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 18:49   #99
Najbolje je da podnese zahtjev za dodjelu korisničkog imena i lozinke, jer u tom slucaju moći će preko interneta vidjeti svoje podatke na zaštićenim stranicama HZMO-a: podatke o prijavama na osiguranje i odjavama s osiguranja, podatke o stažu i plaći, a takodjer i zatraziti izračun mirovine.
Izracun se moze zatraziti za ovu tekucu i sljedecu godinu (2014 i 2015 godinu) n-puta, ali jednom dnevno.
Najbolje je raditi (ako se moze) dok se ne steknu uvijeti za punu starosnu mirovinu, jer onda nema penalizacije-umanjena, ako bi isla ove godine (kad navrsi 31 godinu staza) onda bi joj mirovina bila penalizirana-umanjena za cca 10,2 %, sto bas nije mali iznos.
Ako bi isla ove godine 2014., onda joj u izracun mirovine ulaze i primanja za 2013. godinu, kako se ta primanja unose na stranice HZMO-u tek nakon sto prodje cca pola godine, tocniji izracun mirovine dobit ce negdje u 8 ili 9 mjesecu.
Najniza mirovina se racuna u 2014 "pune godine radnog staza x 59,05 kn", mislim da se i ona penalizira-umanjuje za 10,2 %, a Bandic daje ako je mirovina do 1500,00 kn.

U svakom slucaju zato je najbolj ako se moze otici u punu starosnu mirovinu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 05.03.2014. at 19:14.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 10:44   #100
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Zanima me da li onda sa tom šifrom možeš isprobavati konkretne izračune mirovine (recimo danas, pa probaš ukucati za godinu dana, pa za 2 godine) ili samo vidiš šta ti oni izračunaju na današnji dan?
Može tražit kad želiš a cifra se neće drastično povećavat.I dobiješ nešto ovako
http://i62.tinypic.com/117b401.jpg
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:07.