Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2011., 15:35   #1
Uzgoj šume

Molio bih pomoć ili bilo kakvu informaciju o zakonskoj regulativi ili praktičnom iskustvu u slučaju sadnje vlastite šume, na vlastitom zemljištu, smije li se saditi, te smije li se sječi bez posebnih odobrenja državnih i šumarskih službi?

Postoji li uopće zakonska regulativa ili uputa, što, gdje, kako, koliko saditi za vlastite ili komercijalne potrebe?

Hvala unaprijed!
mariocu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 15:51   #2
zakon postoji za sve navedeno, ali se u uglavnom krši. Imam svoju šumu te radim sječu bez odobrenja Hrvatskih šuma, jer tako svi u okolici rade. Hrvtske šume zasad toleriraju. također imam vinograd u kojem sam zasadio orahe koji su praktički napravili šumu. gruntovno i katastarski taj vinograd se i dalje vodi kao vinograd, a ne šuma tj. zakonski bi trebao tražit prenamjenu zemljišta.

kod tebe bi problem eventualno mogao biti tvoj susjed sa kojim graničiš. tj. ponajprije ovisi kakav je tip zemljišta oko tebe npr. imaš oranicu te oko tebe su sve oranice. teško da će ti itko dopustit imat šumu u sredini tih oranica
filmko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 16:20   #3
da, čini mi se kao nedovršena priča, barem koliko uspijevam isčitati preko weba. Uglavnom se regulira i komentira postojeća šumska područja, no ne mogu nigdje pronaći sto s ciljanom sadnjom, recimo primjeren komad zemlje na kojem čovjek zasadi sadnice drveta s brzim rastom, npr. 500-700 sadnica za privatnu ili komercijalnu sječu. Dakle ako zasadim 500 sadnica i nakon 7-8 godina ih želim posjeći i prodati ili recimo u novonastaloj, mojoj, privatnoj i vlastitim rukama zasađenoj šumi u primorju otvoriti recimo kamp...

znam nekoliko mladih ljudi koji su krenuli u uzgoj raznoraznih kultura i svi su prvo zasadili, a tek onda tražili prenamjenu (npr. iz oranice u voćnjak) i to navodno nije nikakav problem.

Zakonsko tretiranje samonikle šume razumijem, no od kuda krenuti u priči sadnje vlastite šume, neovisno o tome koja će krajnja namjena te šume biti...
mariocu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 20:47   #4
mariocu

najbolje da se uputiš u najbližu ispostavu Hrvatskih šuma i tamo češ dobiti najiscrpnije odgovore.
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2011., 17:22   #5
da, najbolje je njih konkretno pitat. ako si zainteresiran za tako nešto probaj se raspitat za neke poticaje od države ili čak iz nekog eu fonda, jer inače ti se neće baš isplatit.

što se tiče kampa. najbolje se povezat sa lokalnom zajednicom te sa njima konkretno dogovorit dozvoje tj. nek ti osiguraju infrastrukturu (mislim kako su oni nadležni za to)
filmko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 23:15   #6
Čuj, a misliš kupiti gotove sadnice paulownije ili sjeme, ja pokušavam sa sjemenom cijelu ovu godinu i zasad samo 4 nikle sjemenke. Ovaj frajer ovdje za 100 kn daje 50 sjemenki, a ja sam za 5 usd kupio 1000 preko neta.
Izgleda da ću ga morati stratificirati prvo. Inače, ja planiram na bivši vinograd zasaditi ta drva, i ne namjeravam se baviti državnim problemima, dok mi ne vrate 10ha od plemenske zajednice, koju uredno ONI koriste, a moje je.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 13:27   #7
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Čuj, a misliš kupiti gotove sadnice paulownije ili sjeme, ja pokušavam sa sjemenom cijelu ovu godinu i zasad samo 4 nikle sjemenke. Ovaj frajer ovdje za 100 kn daje 50 sjemenki, a ja sam za 5 usd kupio 1000 preko neta.
Izgleda da ću ga morati stratificirati prvo. Inače, ja planiram na bivši vinograd zasaditi ta drva, i ne namjeravam se baviti državnim problemima, dok mi ne vrate 10ha od plemenske zajednice, koju uredno ONI koriste, a moje je.

ako si kupio preko neta za usd - $, onda ti mozda u tome lezi problem. Sva americka posta se skenira a neki skeneri ubijaju germination.
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 22:19   #8
Možda, ali Jednu seriju sam izgubio jer sam ih prerano stavio van, "ostavio" pa su se smrzle, a drugu sam isto tako ostavio i osušile se, ali ove 4 napreduju kao da su na speed-u, rastu vrlo brzo. I njih pazim kao da su mi ostala deca, nakon ova dva priljepka kaj imam doma.Ovu zadnju sam posijao-posadio sad 01.07. pa bum videl jel rastu.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 15:29   #9
samo da se malo ubacim. po trenutnim zakonima na poljoprivrednom zemljištu nesmijes podizati šumu . voćnjak valjda smiješ. a orah možeš u voćnjake ubrojiti ako uzgajaš plod. samo to naravno ne bi trebalo zapustiti.

trenutni zakaon ce se promjeniti. cilj promjene je omogućiti ugajanje kultura kratkih ophodnji na poljop. zemljistu i nakon kraja ophodnje ponovo vratiti zemlju ratarskim kulturama.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 17:20   #10
Koje su kazne ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 17:55   #11
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Koje su kazne ?
Povoljan kredit za kupnju kapitalne opreme i strojeva + poticaji garantirani od vlade.

Al stvarno, o kojem se zakonu radi, i mene zanima. Znam da će se ubrzo pojeftiniti prenamjena zemljišta...ali za ophodnje poljoprivrednog nisam čuo...
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 19:14   #12
Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
Povoljan kredit za kupnju kapitalne opreme i strojeva + poticaji garantirani od vlade.

Al stvarno, o kojem se zakonu radi, i mene zanima. Znam da će se ubrzo pojeftiniti prenamjena zemljišta...ali za ophodnje poljoprivrednog nisam čuo...
valjda zakon o poljoprivrednom zemljištu. a za izmjene mi je rekao prof s faksa koji se bavi kulturama kratkih ophodnji između ostalog.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 19:24   #13
Šta bude sa šumama ako uđemo u EU? kao država bi mogla uzeti privatne šume?
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 20:00   #14
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Šta bude sa šumama ako uđemo u EU? kao država bi mogla uzeti privatne šume?
ne moze ti država tvoje uzeti.odakle sad to? šumovlasnik je jedino dužan provoditi iskorištavanje(sječu) uz nadzor službi. iako vidim da se to bas i ne postuje.
problem ce biti ak damo šume nekom privatniku u koncesiju. no nadam se da se to nece dogoditi. iako ni ovo sto je sad nije idealno ,no mislim da privatnik ne može bolji biti, cisto iz razloga jer je njemu cilj profit.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 22:51   #15
Kod mene svi već cca mjesec dana peru po šumama i furaju drva za ogrjev, tko to kontrolira, država sigurno ne.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 22:57   #16
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Kod mene svi već cca mjesec dana peru po šumama i furaju drva za ogrjev, tko to kontrolira, država sigurno ne.
šumarija bi trebala.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.