Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2016., 20:15   #81
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ja se zapravo slazem sa tobom ali uz tu razliku da sam ja itekako svjestan da su javni red i mir, pravosudje, osnovna razina zdravstvenog osiguranja ( a to je po mo vidjenju ono sto imamo danas )...prosvjeta do neke minimalne razine ( po mom vidjenju do kraja doktorata )...osim toga ja bi tu dodao i uredjenje prostora..dakle parkovi i zelene povrsine, te prometna infrastruktura.
Ovo zadnje bih proširila na prostorno planiranje općenito i dodala bih stanovanje kao egzistencijalnu potrebu.

Ehh, ja pripadam kolektivu koji smatra da je itekako u redu vršiti redstribuciju kroz poreze i za razliku od ekipe ovdje, "u mojoj domovini i mom zavičaju" želim se boriti protiv libertarijanstva koje vidim kao drugo ime za povećanje jaza među bogatima i siromašnima kroz zadržavanje viškova.

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Liberalisti cesto gledaju na drzavu kao na zlo, na entitet koji samo uzima novac od njih, ali zaboravljaju da za taj novac drzava pruza usluge koje taj isti pojedinac konzumira...istina prisilno.
Jadni, da, prisiljava ih se da idu u školu i cijepe djecu i ovako još neke zdravstveno-edukativne budalaštine.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 20:44   #82
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Kaže se da pas ne laje zbog sela. Libertarijanca je sram biti u Saboru i upravljati tuđim novcem. Mene je isto sram žicati,rađe štedim pa onda kad nakupim lovu,uložim u ono što sam htio.
Libertarijance, konzervativce, socijaliste... ne bi trebalo biti sram sudjelovati u donošenju najboljih zajedničkih odluka i sudjelovati u oblikovanju društva: jer to ljudska bića oduvijek rade- ljudi su uvijek bili životinje koje žive u zajednici.
Niko nije izoliran iz politike, čak i odbijanjem da sudjeluje se sudjeluje.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 20:55   #83
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Libertarijance, konzervativce, socijaliste... ne bi trebalo biti sram sudjelovati u donošenju najboljih zajedničkih odluka i sudjelovati u oblikovanju društva: jer to ljudska bića oduvijek rade- ljudi su uvijek bili životinje koje žive u zajednici.
Niko nije izoliran iz politike, čak i odbijanjem da sudjeluje se sudjeluje.
Pa to znamo. Samo što se naša vizija politike ne svodi na nepotrebno biranje političara već na definiranje tržišnog kodeksa i biranje poslova sukladno tome. Ima tu mjesta i za socijaliste,konzervativce i liberale.

Socijalist-osoba koja bi davala donacije iz svojeg džepa za potrebe koje smatra da poboljšavaju društvo

Konzervativac-osoba koja se koncentira isključivo na obitelj

Liberal-niti je zauzet alturizmom,niti obitelji,živi od danas do sutra

Bitno je samo poštovati osnovna načela libertarijanizma ili možemo reći slobodne trgovine.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 20:59   #84
Quote:
Quote:
Ehh, ja pripadam kolektivu koji smatra da je itekako u redu vršiti redstribuciju kroz poreze i za razliku od ekipe ovdje, "u mojoj domovini i mom zavičaju" želim se boriti protiv libertarijanstva koje vidim kao drugo ime za povećanje jaza među bogatima i siromašnima kroz zadržavanje viškova.
Osnova libertarijanske ideje nije prisvajanje tuđega nego sloboda izbora i čisti računi. Ako ne želiš raditi i doprinositi prvenstveno sebi a onda i zajednici - bio bi red da i snosiš posljedice takve odluke. Budimo iskreni ako primaš socijalnu pomoć koja je veća nego da primaš plaću kada bi radio - nemaš motiva tražiti posao i zaposliti se. Ti ljudi - kakvi god da jesu - nisu glupi i ne možemo tražiti da ti ljudi rade protiv sebe i da donose odluke koje bi išle njima na štetu. I tako postaje sasvim logično da kada nudiš socijalu ljudi neće raditi jer im se to više isplati. A to nije baš OK prema onima koji moraju financirati takav sustav, jel' da? Država je svojim 'djelovanjem' stvorila sloj ljudi koji žive od socijale i ne pada im na pamet tražiti posao. Možemo o motivima takve politike, ali to sada nije toliko bitno koliko je bitno shvatiti posljedice takovg djelovanja države. Sa protekom vremena ljudi postaju ovisni o takvom načinu života i sve ostalo postaje neprihvatljivo za njih. Naravno da će se broj korisnika stalno povećavati. Ljudi nisu glupi. Svatko odlučuje što je najbolje za njega. U tom smjeru nas vodi redistribucija.

Što se tiče redistribucije nitko ne spriječava tebe ili mene da svoju osobnu lovu ili neka druga sredstva doniramo potrebitima (a da bi nešto darovao, treba to prvo zaraditi). To je u libertarijanskom nauku sasvim normalna pojava, ali uvijek se daje/donira svoje - a ne tuđe. To je principjelna razlika između socijalističkog nauka i libertarijanaca. Na kraju dana sve ono što sam stvorio u životu ionako ne mogu ponijeti na drugi svijeti i to će sve ostati nekome poslije mene.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 21:04   #85
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Pa to znamo. Samo što se naša vizija politike ne svodi na nepotrebno biranje političara već na definiranje tržišnog kodeksa i biranje poslova sukladno tome. Ima tu mjesta i za socijaliste,konzervativce i liberale.

Socijalist-osoba koja bi davala donacije iz svojeg džepa za potrebe koje smatra da poboljšavaju društvo

Konzervativac-osoba koja se koncentira isključivo na obitelj

Liberal-niti je zauzet alturizmom,niti obitelji,živi od danas do sutra

Bitno je samo poštovati osnovna načela libertarijanizma. To je u biti neoliberalizam.
Nemam problem kada ljudi daju iz svog đepa za potrebe koje smatraju nužim za poboljšanje društva. Problemi nastaju kada netko počinje poboljšavati društvo prema svojim nahođenjima, ali sa tuđom lovom. Bilo bi sasvim OK da se neki dio poreza plaća prema vlastitom nahođenju na primjer u sportske klubove ili neke organizacije ali prema vlastitom izboru porezong obveznika.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 23:12   #86
[QUOTE\]=klonka;60003571]

Ehh, ja pripadam kolektivu koji smatra da je itekako u redu vršiti redstribuciju kroz poreze i za razliku od ekipe ovdje, "u mojoj domovini i mom zavičaju" želim se boriti protiv libertarijanstva koje vidim kao drugo ime za povećanje jaza među bogatima i siromašnima kroz zadržavanje viskova[/QUOTE]
Ovdje se upravo nalazi glavna razlika izmedju autoritarijanstva i libertarijanstva. Ti sebi otvoreno dajes za pravo da odlucis koliko je nekomu "dovoljno", sto je "visak" i dajes si za pravo otimati taj arbitrarni iznos kroz prisilu drzave. Sto ti planiras napraviti s otetom imovinom je manje bitno, bitno je da si spremna na oruzanu pljacku pravdajuci svoje postupke pod krinkom "jednakosti". Valjda nas je povijest naucila zasto se protiv ovakvog misljenja trebamo boriti, upravo je zbog ovakvih ideja prisilni kolektivizam (pod bilo kojim imenom) najopasnija ideologija koja je ikad postojala.

Za razliku od autoritarijanaca na desnici i ljevici, liberali smatraju da je oruzana pljacka kriminalno djelo, narocito ako istu vrsi institucija koncentrirane moci i s monopolom nad upotrebom sile.

Zadnje uređivanje satnik : 22.08.2016. at 23:24.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 23:25   #87
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Ovdje se upravo nalazi glavna razlika izmedju autoritarijanstva i libertarijanstva. Ti sebi otvoreno dajes za pravo da odlucis koliko je nekomu "dovoljno", sto je "visak" i dajes si za pravo otimati taj arbitrarni iznos kroz prisilu drzave. Sto ti planiras napraviti s otetom imovinom je manje bitno, bitno je da si spremna na oruzanu pljacku pravdajuci svoje postupke pod krinkom "jednakosti". Valjda nas je povijest naucila zasto se protiv ovakvog misljenja trebamo boriti, upravo je zbog ovakvih ideja prisilni kolektivizam pod bilo kojim imenom najopasnija ideologija koja je ikad postojala.

Za razliku od autoritarijanaca na desnici i ljevici, liberali smatraju da je oruzana pljacka kriminalno djelo, narocito ako istu vrsi institucija koncentrirane moci i s monopolom nad upotrebom sile.
Postoji tu jedan principijelan problem.
Ako bi me uvjerio da je porez pljacka onda bi jedini posteni porez bio onaj od 0%...sve ostalo bi bila samo pljacka veceg ili manjeg razmjera.
A 0% znaci sustav iz kamenog doba...i meni neprihvatljiv. Dakle drzava mora postojati i drzava mora ubirati poreze...ergo porezi nisu pljacka.

Ja se osobno slazem sa puno postulata liberalistickog shvacanja svijeta, i prvi bi se htio rijesiti parazita i pijavica koji sisu ovu drzavu i narod.
Ali dojma sam da liberatarijanci imaju poprilicno linearan nacin razmisljanja a koji na kraju dovodi do raznih paradoksalnih situacija.


Umjesto ukidanja poreza ja bi zapravo vise volio sustav u kojem se prikupljeni porez trosi efikasno i za ono sto je namjenjen i u skladu sa onima koliko je prikupljen. Umjesto ukidanja drzave vise bi volio vidjeti drzavu koja se vodi odgovorno. Umjesto potpunog ukidanja socijalnog sustava vise bi volio da se socijalni sustav vodi na nacin da sluzi kao odskocna daska da se ljudi mogu snaci u nevolji a ne da bude samom sebi svrha.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 23.08.2016. at 00:36.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 23:26   #88
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ti se kladis da ako ukines minimalac da bi trzisni mehanizmi doveli do toga da ta placa ionako naraste na adekvatnu visinu....ja vjerujem da mozda bi a mozda i nebi.
Ti sada pricas o poreznom rasterecenju. Odmah da ti kazem da je porez na minimalnu placu 0%.
Ja se kladim da bi Sokol Marić kupio vilu na Havajima od 100 umjesto 50 milijuna dolara...jer ako je imao za ovu od 50, imao je i za veću plaću radnicima već DANAS, samo je ipak izabrao staviti to sebi u džep
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 23:36   #89
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Apsurdno. Ljudi imaju prirodno pravo na život, na govor, na slobodu od prisile..zapadna civilizacija je temeljena na ovim pravima. Dakle ako netko "jači" provali meni u stan i pokuša mene i obitelj opljačkati on to radi nauštrb mojeg prava na vlastitu imovinu i život - s toga se imam pravo braniti ili delegirati to pravo trećem entitetu (zaštitarskoj tvrtki, tjelohranitelju, policiji).

Problem dođe kad jedna skupina ljudi imaju monopol nad uporabom sile a ostali su razoružani i prepušteni volji "većine" ili centralnim planerima s oružjem u rukama.
Pa zar to nije rezultat 100 tisuća godina tržišne utakmice koja je pokazala da je to najbolje? Ili treba još 100 000 godina?

Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Dobrovoljno stupamo u radni odnos, država te prisiljava da joj predaš veći dio imovine pod prijetnjom fizičkog nasilja i kaveza u suprotnome, ne i poslodavac. Poslodavac te ne može prisiliti na bestijalne uvjete, daš mu otkaz i doviđenja. Aj probaj odbiti plaćat porez jer se ne slažeš s time da se tvojim kunama financira rad Crkve ili Udruge Željke Markić....javi mi kako si prošao.

Ova mantra o iskorištavanju radnika je odavno ismijana i odbačena u ozboljnim ekonomskim i društvenim krugovima, jedino marskisti raznih sorti još uvijek ponavljaju takve nebuloze.
Izbora nema (ima ga, ali je ograničen) jer je tržište ugušeno političkim intervencijama i štetnim centralnim planiranjem, minimalac je dio toga, pa onda imaš i onih milijun poreza, nameta, regulacija, zakona, sprege između tajkuna i političke elite o kojima sam već pričao. Pravo je čudo što nezaposlenost nije i još veća s obzirom koliko država guši stvaranje vrijednosti da bi zadovoljila interes političke kaste i njihovih podobnika.

Kad si gladan, nisi svoj, tj radiš za 1kn ako treba...a porezi bi u SVIM državama bili upola manji kad kapitalisti ne bi krali i prebacivali novce u porezne oaze već plaćali porez kao i radnici,
koji ga nažalost ne mogu izbjeći


Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da je ta roba koju ona mora nositi njezin slobodni izbor? Ako i je - to je neprihvatljivo u otvorenom društvu. Civilizacijska razina u Njemačkoj to ne dopušta. Ako se radi o vrsti zdravstvenog problema/poremećaja (da ti je neugodno otkriti lice u javnosti) - onda postoje ustanove koje ti možda mogu pomoći (to ovdje vjerovatno nije slučaj). Ako ti je ta civilizacijska razina (da imaš otkriveno lice) neprihvatljiva - možeš slobodno produžiti u neku drugu državu po vlastitom izboru u kojoj je to OK. Barem te neće javno kamenovati ako se ponašaš neprihvatljivo za lokalne standarde (što je standard u nekim drugim državama). Ali sigurno je da će se o tom pitanju raspravljati u javnosti, što je odraz civilizacijske razine i neće se o tom pitanju odlučivati dogmatski.

Da li to zaobilaznim putem poručuješ i Satniku da može otići negdje ako mu se u Hrvatskoj ne sviđa?
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco

Zadnje uređivanje segregator : 23.08.2016. at 00:15.
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 06:42   #90
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Postoji tu jedan principijelan problem.
Ako bi me uvjerio da je porez pljacka onda bi jedini posteni porez bio onaj od 0%...sve ostalo bi bila samo pljacka veceg ili manjeg razmjera.
A 0% znaci sustav iz kamenog doba...i meni neprihvatljiv. Dakle drzava mora postojati i drzava mora ubirati poreze...ergo porezi nisu pljacka.
Porez je potreban za legitimne funkcije države, svi smo voljni financirati pravni okvir koji nam omogućuje slobodu da živimo i stvaramo. Kad se porez bere radi redistribucije od radišnih prema interesnim skupinama bliskim političkoj eliti, kad se kroz masovnu redistribuciju država metilja na tržište i putem političkih manipulacija biraju pobjednike i gubitnike, kad sam prisiljen financirati novine koje ne čitam i udruge koje ne podržavam, vjerske zajednice kojima ne pripadam, kad nemam izbora osim monopolističkih državnih usluga - tada porez postaje neprihvatljiv.

No opet nisam anarhist niti se liberalna nauka zalaže za ukidanje države..
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 10:01   #91
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Porez je potreban za legitimne funkcije države, svi smo voljni financirati pravni okvir koji nam omogućuje slobodu da živimo i stvaramo. Kad se porez bere radi redistribucije od radišnih prema interesnim skupinama bliskim političkoj eliti, kad se kroz masovnu redistribuciju država metilja na tržište i putem političkih manipulacija biraju pobjednike i gubitnike, kad sam prisiljen financirati novine koje ne čitam i udruge koje ne podržavam, vjerske zajednice kojima ne pripadam, kad nemam izbora osim monopolističkih državnih usluga - tada porez postaje neprihvatljiv.

No opet nisam anarhist niti se liberalna nauka zalaže za ukidanje države..
Onda nemozemo pricati o pljacki cim si nacelno prihvatio nuznost postojanja drzave samim tim si nacelno prihvatio i nuznost postojanja zajednicke kase, a samim tim i prisilnu naplatu da se ta zajednicka kasa napuni.

Mozemo samo pricati o visini poreza, setu usluga koje ti zelis odnosno ne zelis da se od tebe prisilno naplate i o tome da se taj naplaceni porez neodgovorno i neefikasno rasipa i trosi.
A to je ovaj drugi dio koji spominjes.



Da ubacim malo svoje filozofije kome se neda citati moze ovaj pasus preskociti.

Ja smatram da je libertarijanski pogled na svijet pomalo linearanog razmisljanja, na jednom sjajnom blogu u kojem je ekipa raspravljala o njemu ( Simunovom ) sam svojevremeno citao misljenja kako npr. uopce ne treba graditi i uredjivati ceste vec sve prepustiti privatnoj inicijativi koja ce sama odrediti koji su joj prioriteti.
To je glupost, ja sam iz mjesta u Dalmaciji u kojem je drzava ( iz lijenosti naravno ) dijelom prepustila privatnoj inicijativi gradnju i uredjenje cesta i sranje koje je zbog toga nastalo se nece ispraviti ni za 200 godina.

Ja svijet gledam malo drugacije, moje misljenje je da je drzava poput lijeka....ako je nema drustvo ce umrijeti u agoniji a ako je ima previse umrijet ce opet u agoniji.( to je recimo ono sto se nama trenutno dogadja ).

Treba pronaci mjeru a ona ovisi od drustva do drustva i mentaliteta lokalnog stanovnistva.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 23.08.2016. at 10:16.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 10:08   #92
Ali kakvog smisla ima mala država i tko bi poštovao neku malu birokraciju koja bi donosila direktive poreza? Društvo ili državu možemo gledati kao na organiziran sustav privatnog kapitala po libertarijanskim načelima. Jednom kad čovjek usvoji načela ne treba tu više ništa jer on sam zna što provodi. Kao što je normalno baciti smeće,tako bi normlano bilo poštivati privatno vlasništvo i tržišne zakone. Jedini problem koji se tu javlja je novčana razmjena. Ako postoji međunarodno tržište koje diktira cijene,nema slobodne trgovine. Možda bi trebali ukinuti novac i prijeći na robnu razmjenu To ne bi bilo dobro ali tko je taj tko će kontrolirati novac? To bi trebalo biti netko izuzetno odgovorno osoblje koje bi dostavljalo sve na papiru svakome o prihodima i rashodima. Ne zvuči baš nemoguće jer to bankari moraju raditi danas ali regulator je centralna banka,dakle tamo su ljudi ključni. Ne bi im se baš isplatilo da ugroze same sebe financijskim manipulacijama iako on postoje i danas npr. odluka da se postigne kontrolirana inflacija.

Zadnje uređivanje Detektor : 23.08.2016. at 10:26.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 10:12   #93
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Onda nemozemo pricati o pljacki cim si nacelno prihvatio nuznost postojanja drzave samim tim si nacelno prihvatio i nuznost postojanja zajednicke kase, a samim tim i prisilnu naplatu da se ta zajednicka kasa napuni.

Mozemo samo pricati o visini poreza.
Najbitnija je legitimna funkcija države u ovoj priči. Ja držim da nije legitimno da se prisilom financira niti Zoran Pusić, niti Željka Markić, niti muslimanska zajednica, niti crkva, niti urednik srpskih novina Novosti, niti da se subvencira Todorić, niti da se kupuju glasovi neke manjine, niti da se ograničava pristup tržištu i još puno toga.

Legitimne funkcije države su one radnje koje mi sami jedni drugima ne možemo pružiti, a to je jako jako uzak prostor. I tako treba biti, jer vidimo dokle smo stigli masovnom redistribucijom i koliko nam djeca duguju zbog iste.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 10:22   #94
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Najbitnija je legitimna funkcija države u ovoj priči. Ja držim da nije legitimno da se prisilom financira niti Zoran Pusić, niti Željka Markić, niti muslimanska zajednica, niti crkva, niti urednik srpskih novina Novosti, niti da se subvencira Todorić, niti da se kupuju glasovi neke manjine, niti da se ograničava pristup tržištu i još puno toga.

Legitimne funkcije države su one radnje koje mi sami jedni drugima ne možemo pružiti, a to je jako jako uzak prostor. I tako treba biti, jer vidimo dokle smo stigli masovnom redistribucijom i koliko nam djeca duguju zbog iste.
A vidis, ja sam za sljedece:

a) Zoran Pusic - protiv financiranja
b) Zeljka Markic- protiv financiranja
c) religijske zajednice - za financiranje
d) Novosti - za pod uvjetom da pocnu pisati o problemima srpske manjine, a ne biti leglo hrvata-ljevicara
e) Todoric- apsolutno Da --dapace da ti sti pravi libertarijanac i ti bi bio za to.
( mada ovo zahtjeva malo detaljnije obrazlozenje, cak cijeli poseban post )
f) manjine - reducirati, glupo je da u sabor ulaze ljudi sa 100 glasova
d) Ogranicavanje pristupa trzistu: kako kome.

Sto se tice ovog zadnjeg....tu si nazalost u pravu, ali ne mislim da je tu problem masovne redistribucije kljucan. Norvezani i Danci jos masovnije redistribuiraju svoje bogatstvo pa svejedno nemaju nikakv problem.

Kod nas je veci problem naslijedje komunistickog mentalnog sklopa po kome je grijeh otpustiti osobu koja ne radi svoj posao a jos veci grijeh biti uspjesan.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 12:07   #95
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
A vidis, ja sam za sljedece:

a) Zoran Pusic - protiv financiranja
b) Zeljka Markic- protiv financiranja
c) religijske zajednice - za financiranje
d) Novosti - za pod uvjetom da pocnu pisati o problemima srpske manjine, a ne biti leglo hrvata-ljevicara
e) Todoric- apsolutno Da --dapace da ti sti pravi libertarijanac i ti bi bio za to.
( mada ovo zahtjeva malo detaljnije obrazlozenje, cak cijeli poseban post )
f) manjine - reducirati, glupo je da u sabor ulaze ljudi sa 100 glasova
d) Ogranicavanje pristupa trzistu: kako kome.
Dakle nemaš nekakav određeni stav o opsegu države, ne zanima te gaze li oni nepodobne ili da li tvojim novcima tebi ograničavaju izbor - nego neka se troši i gazi nepodobne kako se centralnim planerima ili puku ćefne....ja tako ne mogu razmišljati, ovo otvara pandorinu kutiju rastrošnosti, neodgovornosti i štetnosti centralnog planiranja..

A zašto ne bi primio ta sredstva na ruke pa dobrovoljno financirao crkvu, rome i donirao Todoriću?

Quote:
Kod nas je veci problem naslijedje komunistickog mentalnog sklopa po kome je grijeh otpustiti osobu koja ne radi svoj posao a jos veci grijeh biti uspjesan.
100% se slažem.

Quote:
Sto se tice ovog zadnjeg....tu si nazalost u pravu, ali ne mislim da je tu problem masovne redistribucije kljucan. Norvezani i Danci jos masovnije redistribuiraju svoje bogatstvo pa svejedno nemaju nikakv problem.
Imaju i oni problema, ne postoji besplatan ručak i treba ti jak privatni sektor da bi tu državu blagostanja financirao. Oni su na leđima liberalnog kapitalizma izgradili takav sustav, naši isto žele na leđima propalog socijalizma i današnjeg kronizma u kojemu se gazi poduzetništvo s milijardu barijera pa se planeri čude što nema posla i što su mizerne plaće..
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 12:55   #96
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
A zašto ne bi primio ta sredstva na ruke pa dobrovoljno financirao crkvu, rome i donirao Todoriću?
Glede Todorica moram malo razjasniti.

Opaska: za mene je pojam Todoric = Agrokor.

Nisam ja financirao Todoricevu subvenciju nego sam Todoric.
Dakle za mene subvencija dokle je god njen iznos manji od iznosa kojeg neko poduzece uplati u proracun zapravo tek jedna vrsta poreznog rasterecenja.
U tom smislu nevidim niceg spornog da se Todoric kao jedan od najvecih proizvodjaca u Hrvatskoj i samim tim jedan od najvecih platitelja poreza porezno rastereti.
Zar to nije na kraju ono sto libertarijanci zele??

Tu se naravno postavlja pitanje...a zasto i drugi ne dobiju to isto porezno rasterecenje!?, ali to je vec sada drugo pitanje...ali ono sto je meni bitno je da je sustav fer svatko tko proizvede jednaku kolicinu poljoprivrednih proizvoda kao i Todoric ce dobiti jednako porezno rasterecenje kao i on.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 23.08.2016. at 13:06.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 13:33   #97
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Imaju i oni problema, ne postoji besplatan ručak i treba ti jak privatni sektor da bi tu državu blagostanja financirao. Oni su na leđima liberalnog kapitalizma izgradili takav sustav, naši isto žele na leđima propalog socijalizma i današnjeg kronizma u kojemu se gazi poduzetništvo s milijardu barijera pa se planeri čude što nema posla i što su mizerne plaće..
Pa rješenje je jednostavno, treba uvesti par planera iz Kine...njihove petoljetke rasturaju, obično ih i premaše iako su jako optimistički postavljene
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 13:35   #98
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Tu se naravno postavlja pitanje...a zasto i drugi ne dobiju to isto porezno rasterecenje!?, ali to je vec sada drugo pitanje...ali ono sto je meni bitno je da je sustav fer svatko tko proizvede jednaku kolicinu poljoprivrednih proizvoda kao i Todoric ce dobiti jednako porezno rasterecenje kao i on.
a gdje postoji rasterecenje na temelju proizvoda??
todoric da danas pusti da sve zaraste u sikaru, dobio bi jednake poticaje kao i jucer
i to je upravo i najbolji prikaz kako drzava otima jednima i na temelju cega daje drugima
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 13:53   #99
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a gdje postoji rasterecenje na temelju proizvoda??
todoric da danas pusti da sve zaraste u sikaru, dobio bi jednake poticaje kao i jucer
i to je upravo i najbolji prikaz kako drzava otima jednima i na temelju cega daje drugima
Ja bas i nisam neki strucnjak za pitanje dodjele subvencija u poljoprivredi poput tebe, ali mi je jasno da se u 21-vom stoljecu ne moze baviti poljoprivredom netko tko ima dvije kravice, par svinja i par hektara kukuruza.

U razvijenom svijetu, a to je ono gdje bi ja volio vidjeti Hrvatsku se poljoprivredom danas bave ogromne korporacije, a Agrokor mada u svjetskim razmjerima patuljak jedini u Hrvatskoj kako tako slici na njih.

I to je moje misljenje na tu temu, a za ostalo vidi gore opasku o tome kako je kod nas osnovni problem komunisticki mentalni sklop po kome je najveci grijeh biti uspjesan.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 14:02   #100
nisam ni ja strucnjak, ali, vidi ti kako se i za kaj dobivaju poticaji, pa dodi opet i reci

ne slazem se ni ja sa satnikom 100%, niti sebe smatram libertanijancem uopce
ali se slazem u dijelu gdje ljudi imaju slobodu i priliku raspolagati sa svojim novcem, a protiv toga da politicari mlate tudom lovom po plotu i trose ju kako njima pase
znaci, osnovne funkcije drzave, plus jos neki dio koji je civilizacijski doseg (osnovna skola, zdravstveno osiguranje - osnovno, socijalna pomoc nemocnima i invalidima...)
za sve ostalo, mogucnosti i odgovornosti su na pojedincima, unutar sigurnosnog i pravnog okvira
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:04.