Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2017., 21:17   #1
Odbiti nepovoljan ugovor - i što onda ?

Ovdje sam pokušao pronaći odgovor, ali bih pokušao ovdje izvesti temu da čujem Vaše mišljenje..

Moja sestra je zaposlena u privatnoj tvrtci 7 godina u rangu nižeg-srednjeg menadžementa.Posljednjih godinu razmišlja o odlasku iz tvrtke, iz nekoliko razloga.

Bitan razlog za ovu priču je okolnosti koji se zbivaju u tvrtci gdje radi.

Njoj je naime uprava predložila potpisivanje novog ugovora, koji je u biti degradirajući. Navodno, Uprava s njom već duže vrijeme nije zadovoljna.
Odbila je i sačuvala ugovor po kojem ima veću plaću.

Sada je zabrinuta jer ne zna kako će se stvari odvijati. Odbila je prijedlog što je jasan znak da pokušava sačuvati poziciju.
Uprava je odlučna u smjeni, a ona nije voljna na potpisivanje nižerangiranog ugovora...

Kako će stvari sada ići, pita se svaki dan...
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 22:11   #2
Koliko je meni poznato trebali su joj poduditi otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora. A onda je na njoj da odluči što će, od te dvije varijante, prihvatiti.
Pri tom se, naravno, mora poštivati sva zakonska procedura. (otkazni rok i ostalo).

Čak, ako i prihvati izmjenjeni ugovor, i dalje zadržava pravo na zaštitu putem suda.
Ali prije toga mora uložiti poslodavcu zahtjev za zaštitu svojih prava i poslodavac je dužan odgovoriti .
Samu proceduru će joj bolje odvjetnik objasniti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 16:18   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato trebali su joj poduditi otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora. A onda je na njoj da odluči što će, od te dvije varijante, prihvatiti.
Pri tom se, naravno, mora poštivati sva zakonska procedura. (otkazni rok i ostalo).

Čak, ako i prihvati izmjenjeni ugovor, i dalje zadržava pravo na zaštitu putem suda.
Ali prije toga mora uložiti poslodavcu zahtjev za zaštitu svojih prava i poslodavac je dužan odgovoriti .
Samu proceduru će joj bolje odvjetnik objasniti.
Pojednostavljeno rečeno to izgleda ovako;

- ponudili su joj novi ugovor s kojim će imati manju plaću u skladu sa radnim mjestom, a ona je to odbila.
Nije htjela potpisati te je zadržala trenutno radno mjesto za koje nije adekvatna..

Kako to razriješiti..?
Tvrtka želi sposobniju osobu i ne može se riješiti aktualne...

Kakav je slijed ?
Može li tvrtka jednostrano prekinuti njezin sadašnji ugovor na temelju argumenta da ne odgovara po procjeni radnih vještina...
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 16:54   #4
Ne može ga jednostrano, samo tako prekinuti.
Moraju joj ponuditi izmjenjeni ugovor i otkaz ugovora, i dati joj da bira.
Ako i prihvati novi ugovor, ima pravo na sudu tražiti zaštitu.
Ako joj firma samo tako uruči otkaz, opet ima pravo za zaštitu suda (ali isto tako, uz prethodno ulaganje zahtjeva za zaštitu svojih prava poslodavcu, na koji je on dužan odgovoriti u roku 8 dana)

Što će firma sad kad nije potpisala novi, a otkaz nisu ponudili, ne znam.
Svašta se po firmama radi, teško je predvidjeti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 19:23   #5
Normalni sljed bi trebao biti ovakav:
Ako ne potpises novi ugovor o radu na snazi ostaje i dalje stari ugovor o radu, kako to poslodavcu nece odgovarati donjet ce odluku o "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora" (Clanak 123. ZOR-a) i vjerojatno ti ponuditi taj isti novi ugovor koji ti je vec nudio, ako ga u roku 8 dana ne potpises (taj novi ugovor) automatski ti nastupa otkazni rok, koji mora biti naveden u odluci "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora", isto tako mora biti navedena i klauzula o otpremnini sa datumom isplate iste.
Ovakvim otkazom imas sva prava na burzi.
Ali kao sto kaze Darsey, ko zna sta se poslodavcu mota po glavi, ovo bi trebao biti normalni slijed, za rijesenje problema treba razgovarati i pregovarati s poslodavcem, ako se nemoze onda podnosis prijava Inspektoratu rada i sudis se.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 21:28   #6
Doslovno se radi o zamijeni osobe.
Moja sestra (osobno je poznavajući, nije osobito revna na poslu) nije zadovoljila.
Imala je dobar ugovor i sada je Uprava odlučila postaviti stručniju osobu od nje.

Uprava je ponudila novi ugovor, dakle nije dobila otkaz.
Ali ako odbije ugovor o smanjenju plaće i redefiniranju radnog mjesta, po meni je sasvim u red uručiti oktkaz.

Zar nije tako ?

Na sudu može sporiti oko čega želi, ali ako postoji ozbiljna procjena Uprave da postoji kvalitetniji zaposlenik od nje, ne vidim zašto bi bilo komplikacija...
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 17:03   #7
Ako ne zeli prihvatiti radno mjesto sa nizom placom onda joj je jedino rijesenje kao sto smo napisali i u gornjim postovima da dobije "Otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora", kojega ne prihvaca i automatski joj krece otkazni rok te nakon odradjenog otkaznog roka automatski nastupa otkaz, ali s ovakvim nacinom ima pravo na otpremninu i zadrzava sva prava na burzi (naknadu sa burze u trajanju od 240 dana ako je provela na radu više od 6 godina ili 270 dana ako je provela na radu više od 7 godina).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 14:15   #8
Gle, oni to sa sestrom pokušavaju riješiti što bezbolnije, da se ne izlože riziku tužbe, ali držat će je pod povećalom, tražeći joj greške na temelju kojih će joj moći dati opomene i onda na kraju otkaz zbog skrivljenog ponašanja, a u krajnjoj varijanti mogu i osobno uvjetovan otkaz.
I sam kažeš da sestra nije baš revna i da nije sposobna držati tempo koji posao traži, a to je savršena podloga za takav otkaz.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 16:20   #9
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Gle, oni to sa sestrom pokušavaju riješiti što bezbolnije, da se ne izlože riziku tužbe, ali držat će je pod povećalom, tražeći joj greške na temelju kojih će joj moći dati opomene i onda na kraju otkaz zbog skrivljenog ponašanja, a u krajnjoj varijanti mogu i osobno uvjetovan otkaz.
I sam kažeš da sestra nije baš revna i da nije sposobna držati tempo koji posao traži, a to je savršena podloga za takav otkaz.
Biti ce za nju dobro ako ce biti na ovaj boldani nacin, jer isto ima sva prava na burzi.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 18:15   #10
Pa vjerujem da oni najmanje brinu brigu oće li ju ili neće natovariti državi na kičmu, nego im jedino važno da budu pokriveni u slučaju ako dođe do tužbe.
Ali sestra mu je bedasta.
Oni ako su odlučili da je se oće riješiti - riješit će je se. Mogla je uzeti manju plaću i drugo radno mjesto gdje bi očito mogla laganini.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:42.