Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2012., 10:44   #1101
Hej svima,

lijepo vas molim za pomoć i savjet....
28.9. operirala sam žuč te sam nakon operacije dobila plućnu emboliju.
19.10. otpuštena sam iz bolnice sa terapijom martefarinom....za sada mi PV još uvijek varira i to me jako zamara, pogotovo milijon različitih savjeta oko prehrane....znam da ovdje postoji link za hranu s vitaminom K, ali po meni je to jako opširno i ono što mene zapravo zanima jest da li smijem jesti mlijeko, jogurt, kravlji sir i koliko?! što znači umjereno? zeleno povrće zbog žuči ionako ne smijem tako da više zbilja ne znam što bi jela (najčešće doručkujem kruh i posni sir, neke pahuljice, griz, žgance, a za ručak je obično piletina ili riba)....užasno mi je teško s tom prehranom, i molim vas da mi savjetujete kako ste se vi hranili?!

Unaprijed zahvalna
saslo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 21:37   #1102
Quote:
Rhona123 kaže: Pogledaj post
Draga Ditta,
imaš kakav savjet što se PV-a tiče? Mislim, nije mi rješenje piti sada već i 3 i pol martefarina. Samo me boli želudac, a nikakve koristi. Čini mi se da sam rezistentna na spomenuti lijek, ali i na Fraxiparin jer su mi te vrijednosti bile iste u trudnoći tijekom primjene dva puta dnevno 0.8. Nisam pametna više, ne osjećam se dobro, a liječnici što se naše dijagnoze tiče previše tapkaju u mraku.
Ja sam isto pila po tri i pol tablete martefarina i pv nije dolazio u terapijske granice. Prebacili su me na sintrom (nije na listi hzzo lijekova) i od tog trenutka je sve krenulo kako treba. Raspitaj se za alternativu. Možda zaista jeste rezistancija u igri.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 21:46   #1103
Dobrodošla na temu!

PV-u treba vremena da se uhoda. I uvijek je varijabilan, tako da...
Kad je riječ o hrani, izbjegavaj zeleno lisnato povrće, svježe jabuke, grožđe i sl. Možeš jesti meso, rižu, povrće koje nije bogato K vitaminom, mliječne, sojine proizvode, tjestenine, orašaste plodove itd. Sve što se termički obradi ima manje vitamina (pa i K), tako da ne bi trebalo da bude problem sa varivima i sl.
Odvoji vremena i svakako prouči linkove. Znam da su popisi jako dugački, ali ciljano potraži namirnice koje inače koristiš čisto da bi vidjela koliko su bogate K vitaminom.

Inače, kako si? Kako se osjećaš sada?

Pozdrav!

Quote:
saslo kaže: Pogledaj post
Hej svima,

lijepo vas molim za pomoć i savjet....
28.9. operirala sam žuč te sam nakon operacije dobila plućnu emboliju.
19.10. otpuštena sam iz bolnice sa terapijom martefarinom....za sada mi PV još uvijek varira i to me jako zamara, pogotovo milijon različitih savjeta oko prehrane....znam da ovdje postoji link za hranu s vitaminom K, ali po meni je to jako opširno i ono što mene zapravo zanima jest da li smijem jesti mlijeko, jogurt, kravlji sir i koliko?! što znači umjereno? zeleno povrće zbog žuči ionako ne smijem tako da više zbilja ne znam što bi jela (najčešće doručkujem kruh i posni sir, neke pahuljice, griz, žgance, a za ručak je obično piletina ili riba)....užasno mi je teško s tom prehranom, i molim vas da mi savjetujete kako ste se vi hranili?!

Unaprijed zahvalna
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 08:57   #1104


hvala puno....

Kako sam? hm, ne znam ni sama, jedan dan bole pluća, drugi dan srce prebrzo kuca, treći dan su glavobolje, nikako da se počnem osjećati kao nekada, prije bolesti i to me grozno nervira nemam onu snagu i kondiciju od prije, uspušem se od svega i još muku mučim s tom prehranom

Ono što me najviše čudi su tolke restrikcije, moja je baka godinama pila martefarin i jela je apsolutno sve i kelj i špinat i blitvu i sve je bilo ok, čak joj nikad nisu napomenuli da pazi na ishranu....još i hrpu toga zbog žuči ne mogu jesti tako da sam pomalo već izluđena....
saslo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 14:37   #1105
Polako. Organizmu treba vremena da se privikne na trenutna ograničenja i da se počne oporavljati. Ja nisam imala plućnu emboliju, ali sam isto bila bez kondicije, brzo se umarala itd. Baš je trebalo vremena da osjetim onu prijašnju snagu. Frustriralo me je sve to, ali kad sam prihvatila da to ne ide preko noći, kasnije nisam ni osjetila kad se najveći pomak desio. Samo sam u jednom trenutku shvatila da nemam svijest o tome da je nekad bilo problema. Želim i tebi isto.

Drž se, istraj i budi dobro!

Quote:
saslo kaže: Pogledaj post


hvala puno....

Kako sam? hm, ne znam ni sama, jedan dan bole pluća, drugi dan srce prebrzo kuca, treći dan su glavobolje, nikako da se počnem osjećati kao nekada, prije bolesti i to me grozno nervira nemam onu snagu i kondiciju od prije, uspušem se od svega i još muku mučim s tom prehranom

Ono što me najviše čudi su tolke restrikcije, moja je baka godinama pila martefarin i jela je apsolutno sve i kelj i špinat i blitvu i sve je bilo ok, čak joj nikad nisu napomenuli da pazi na ishranu....još i hrpu toga zbog žuči ne mogu jesti tako da sam pomalo već izluđena....
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 20:26   #1106
Pozdrav svima,

evo već ležim i pomalo hodam(2 sata kretanja, dva sata ležanja) doma preko 2 mjeseca od dijagnoze dvt cijele desne noge. bio sam na kontrolnom cd ali ništa od rekanalizacije. navodno cca 15 cm od prepone i cca 15 cm od gležnja propusno. ostalo skroz začepljno. kad sam duže na nogama 3 sata (kad idem na pv ili fizikalnu)noga otiče i u čarapama. neznam što da radim. neznam kad ću uopće biti sposoban za posao(kancelarijski posao)??

molio bih za pomoć forumaše, kao i hrvoje dr. ako mi može odgovoriti na moja pitanja iz posta od 12.10.
kipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 18:42   #1107
Quote:
kipper kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

evo već ležim i pomalo hodam(2 sata kretanja, dva sata ležanja) doma preko 2 mjeseca od dijagnoze dvt cijele desne noge. bio sam na kontrolnom cd ali ništa od rekanalizacije. navodno cca 15 cm od prepone i cca 15 cm od gležnja propusno. ostalo skroz začepljno. kad sam duže na nogama 3 sata (kad idem na pv ili fizikalnu)noga otiče i u čarapama. neznam što da radim. neznam kad ću uopće biti sposoban za posao(kancelarijski posao)??

molio bih za pomoć forumaše, kao i hrvoje dr. ako mi može odgovoriti na moja pitanja iz posta od 12.10.
Šta kaže tvoj doktor? Jesu dali kakve prognoze, druge opcije, slali te vaskularnom?
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 20:11   #1108
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Šta kaže tvoj doktor? Jesu dali kakve prognoze, druge opcije, slali te vaskularnom?
Pozdrav,

Ma ništa ne kažu. Rekli mi da čarapu ili zavoj nosim tri mjeseca te ako će oticati da nastavim dalje. Kontrola nakon šest mjeseci color dopler i kod hematologa.
To je sve što su rekli kod otpuštanja iz bolnice.
Na kontrolni dopler išao privatno, radiolog veli da je već trebao se otopiti većim dijelom, dok doktorica opće prase veli da još može, a i da se ne treba otopit.
Što će biti onda? Kako s time živjeti? Čarape elastične doživotno?
Loša prognoza. Dal je to tako?
kipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 11:10   #1109
pozdrav..imam duboko vensku trombozu,pa me zanima...,kolko dugo otprilike ste morali nositi kompresivne zavoje?i kolko traje oporavak?pred tri tjedna sam došla iz bolnice,i moram drugi tjedan u zagreb u bolnicu sestre milosrdnice...-faktor II protrombin,faktor V leiden,antikardiolipinska protutijela.može mi netko reci kaj to uopće znači?i kaj budu mi radili? hvala..
girl girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 21:01   #1110
Quote:
girl girl kaže: Pogledaj post
faktor II protrombin,faktor V leiden,antikardiolipinska protutijela.može mi netko reci kaj to uopće znači?i kaj budu mi radili? hvala..
Ispituje se određena sklonost neprimjerenom zgrušavanju krvi unutar krvnih žila, u sklopu obrade zbog duboke venske tromboze.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 19:57   #1111
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ispituje se određena sklonost neprimjerenom zgrušavanju krvi unutar krvnih žila, u sklopu obrade zbog duboke venske tromboze.
a kaj budu mi radili?
girl girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 20:20   #1112
Quote:
girl girl kaže: Pogledaj post
a kaj budu mi radili?
Ako se ništa nije mijenjalo u dogledno vrijeme, uzet će koju epruveticu krvi, ništa strašno... Rezultati bi trebali biti za cca mjesec dana (opet, ako se ništa nije mijenjalo u dogledno vrijeme) Dojavi kako je prošlo.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 11:34   #1113
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ako se ništa nije mijenjalo u dogledno vrijeme, uzet će koju epruveticu krvi, ništa strašno... Rezultati bi trebali biti za cca mjesec dana (opet, ako se ništa nije mijenjalo u dogledno vrijeme) Dojavi kako je prošlo.
a dobro,ak budu samo koju epruveticu krvi uzeli,onda super..ja već mislila da nešto malo žešće budem javila..,hvala
girl girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 16:26   #1114
pozdrav...
imam duboku vensku trombozu otkrivena prije 2 mjeseca, i kad sam izašao iz bolnice, gdje sam ležao 6 dana, PV mi je bio 2,11 i sad mi je 1,54 i sad su mi rekli da pijem po dvije tablete dnevno. Nosio sam elastični zavoj 24 sata na dan, ali sam dobio osip, pa mi je doktorica savjetovala da prestanem nositi i više ga ne nosim, ali ne znam zašto mi taj PV toliko pada, iz pregleda u pregled svaki put sve manje, napravio sam i preglede na nuklearnoj i rekli su mi da nije 100% genski, nego samo jedan mali dio i kako najvjerojatnije neću morati piti tablete cijeli život. pušio sam, i to sam prestao kad sam završio u bolnici. radim kao konobar i noge me počnu boliti tek pred kraj smjene, one smjene od 8-9 sati, što mislim da je normalno. i sad me zanima prehrana, znači sve ono što ima k vitamin volim, tipa jaja, sir, mlijeko, jogurt, pa sad šta mi predlažete da počnem jesti više, jer za 2 tjedna opet idem na pregled, pa da u ta dva tjedna počnem jesti šta treba. hvala
divinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 18:14   #1115
Quote:
divinica kaže: Pogledaj post
i sad me zanima prehrana, znači sve ono što ima k vitamin volim, tipa jaja, sir, mlijeko, jogurt, pa sad šta mi predlažete da počnem jesti više, jer za 2 tjedna opet idem na pregled, pa da u ta dva tjedna počnem jesti šta treba. hvala
pozdrav.meni su rekli da se hrana sa vitaminom K ne preporučuje i ja ništ od toga ne jedem.,makar neki kažu da sve jedu,ali umjereno.pa ono..kaj je sigurno,sigurno je
girl girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 00:52   #1116
Ma znam da trebam izbjegavati k vitamin, ali je problem je u tome što sve što volim najviše jesti ima taj k vitamin. Ali eto već sam danas malo promijenio. Pa cu pokušati u 2 tjedna to malo stabilizirati, znači ne pola litre mlijeka na dan, već sam časa.
divinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 15:25   #1117
Quote:
divinica kaže: Pogledaj post
Ma znam da trebam izbjegavati k vitamin, ali je problem je u tome što sve što volim najviše jesti ima taj k vitamin. Ali eto već sam danas malo promijenio. Pa cu pokušati u 2 tjedna to malo stabilizirati, znači ne pola litre mlijeka na dan, već sam časa.
Pokušaj tako pa javi dal ti se pv povećao ili smanjio.
girl girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 21:04   #1118
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ako se ništa nije mijenjalo u dogledno vrijeme, uzet će koju epruveticu krvi, ništa strašno... Rezultati bi trebali biti za cca mjesec dana (opet, ako se ništa nije mijenjalo u dogledno vrijeme) Dojavi kako je prošlo.
pozdrav.evo mene iz Zagreba.uzeli mi tri epruvete krvi,nalazi će bit gotovi za mjesec dana.ništa strašno
girl girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 21:59   #1119
Quote:
girl girl kaže: Pogledaj post
pozdrav.evo mene iz Zagreba.uzeli mi tri epruvete krvi,nalazi će bit gotovi za mjesec dana.ništa strašno
Ovo boldano je najbitinije
Smiješ dojaviti rezultate kad ih doznaš
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2013., 22:00   #1120
pozdrav, padobranski upadam na temu, vidim da većina piše već nakon što je otpuštena iz bolnice. ja imam nešto drugačiji problem, možda zapravo i nije tromboza, zato me zanima kako je kod vas to sve krenulo, sa simptomima, pa pretrage, itd..

mene desna potkoljenica boli već tjedan dana, šepala sam, nakon 5 dana mi je prekipilo pa sam otišla doktorici opće prakse koja je rekla da ako noga natekne ili promijeni boju da odem na hitnu. do tada su mišići potkoljenice bili vrlo tvrdi i bila je bolna i osjetljiva. u subotu u noći mi je noga natekla, pa sam išla na hitnu, tamo su mi izvadili krv. dopler nemaju. rekli su da markeri ne pokazuju trompozu a onaj pokret je bio pozitivan. noga je od tada cijelo vrijeme otečena a mene samo nagovaraju neka čekam, a sada jedva mogu i stat na nogu..
girly-girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:40.