Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2009., 14:39   #1
Nesvjestica kod vađenja krvi

Išla sam danas vadit krv, i skljokala sam se. To mi se već događalo kad sam išla u dom zdravlja vadit krv ,ježim se tog, sve prepuno staraca, zagušljivo ko pas, gužva.. tak da sam otišla ovaj put u privatni laboratorij, sve divno krasno i nakon vađenja krvi ja sam se digla odma (a možda sam trebala ostat sjediti malo) i išla sjest na stolac u čekaoni kad ono loše mi je bilo, mučnina, slabost, crno pred očima, hladni znoj..i u jednom trenutku imala sam osjećaj ko da sanjam i probudim se tam. Poslije sam dobila lizalicu od sestre i hladni oblog i bilo je ok. Već sam išla vadit u tu privatnu i sve je bilo okej pa neznam zašto sad Jel zna ko od čeg se to dogodi poslije vađenja krvi?,jel zbog manjka krvi-jer uzela mi je 4 one ampulice. Ili je to možda psihički pa mi se organizam sam isključi, ja mrzim vađenje krvi i krv općenito? Ali zakaj onda poslije vađenja? Sutra moram opet vadit pa me strah da nebi opet.
Jel se to kome još događa? Si mogu kak pomoć?
__________________
Yearning again only to be myself
Tourniquet_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 22:19   #2
hej meni se ta ista stvar desava, mislim da je to od stresa, bar kod mene, vadim sve okay i onda odjednom kaos zivi
luna_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 07:26   #3
Meni se isto događaju nesvjestice prilikom vađenja krvi.
Stvar ti je u šoku koji organizam prolazi. Nažalost ne možeš puno protiv toga.
Meni ponekad pomogne ako u labos dođem neposredno nakon žestoke šetenje ili vožnje biciklom. Upadnem sav zadihan, srce kuca 100 na sat i valjda tlak malo naraste, pa mi to pomogne da ne padnem u nesvijest.
Eht is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 07:35   #4
Debilno osoblje na takvim odjelima ne shvaća da se u čekaonicama MORA otvoriti prozor, jer je ljudima slabo zbog zagušljivosti. Međutim, njima je hladno. Njenjenjenje...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 08:51   #5
Ja imam taj problem od malena, do sada mi se nije desilo da nisam pala u nesvijest kod vađenja krvi, a nažalost morala sam to obavljati puno puta u životu. Čak sam išla kod psihologa, ali mi je rekao da tu nema previše pomoći, da je to takva moja reakcija i gotovo.
Jedino kaj mogu savjetovati da dobro pripremite osoblje da će vam biti zlo, meni su se par puta smijali, dobacivali šale, a kad sam se skljokala, bila je panika.
E da, i ono što sam s godinama naučila i dobila savjete od nekih poštenih doktora u nekim ordinacijama - ako znaš da će ti biti tako, nikako se ne diži. Traži da budeš u ležećem ili polusjedećem položaju i tako ostani dok ti skroz ne prestane šumiti u glavi, dok ti potpuno ne bude ok.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 09:03   #6
kao da čitam postove o sebi
meni se još nikada do sada nije desilo da idem vaditi krv a da ne padnem u nesvijest ...i to nakon vađenja,nekih pola sata poslije....najprije skužim da slike koje gledam pomalo gube ton,nakon čega ništa više ne čujem....i onda....crno....i sljedeće čega se uvijek sjetim....ekipa neka oko mene,iz petnih žila se trudi da dođem k sebi i tako uvijek i stalno,..već godinama....no,nešto sam i primijetio u međuvremenu (iskustvo jbga) meni osobno jako smeta onaj,tako ga ja zovem,miris krvi u tim ambulantama....ono,...neki čudni miris metala.....tako meni miriše krv i sam taj miris mene lagano baca u mučninu....a ne znam razlog svemu tome mnogi kojima to pričam niti ne kuže tu situaciju,a pogotovo kada im pokušam opisati kako ta krv meni miriši,na neki specifičan način kao po nekom metalu.....
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 12:27   #7
meni se nešto slično dešavalo do trudnoće...
nisam padala u nesvjest (osjetim trnce i toplinu i samo mi se zamrači al sam svjesna svega, čim sjednem nema mraka al je mučnina još tu)
jednaput mi jedna sestra dala kockicu čokolade punjene nečim, bila mi samo još gora muka...

u trudnoći sam išla sama vadit krv i nijedanput mi nije pozlilo, jel do hormona, psihe ili čega nemam pojma...

od T sam 2 puta vadila krv i odma nakon vađenja popila sok i ostala malo sjedit u čekaonici (to mi je rekla jedna sestra što je vadila krv) i nije mi se to događalo...

2 puta mi mjerili tlak kad se to dogodilo i nisu mogli izmjerit...inače je moj normalan 90/60..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 14:15   #8
Opala ima nas još, Ja mislila ja jedina
Danas je bilo okej, bila neka stara sestra i cijelo vrijeme meni ona to ti je sve na psihičkoj bazi, samo si govori da bu sve bilo okej i bilo bude. Ja čim mi je počela vadit trpam Kinder onu ko prstići u usta i naljevam se sa sokom i poslije sam ostala sjedit malo i sve je bilo dobro.
Mislim da treba imat sa sobom nekaj slatko i to odma počet jest kad ti počne vadit krv ili neki sok slatki. Poslije treba ostat sjedit ili ležat sa malo povišenim nogama ak je moguće, a ne se odmah dizati to je bitno! I nije sramota reć sestrama da vam je loše, dobro je da znaju da znaju da vam treba pomoć. Bio neki čovjek stariji danas, loše mu je bilo poslije vađenja krvi pa je ležao malo na stolu onom crnom i sve ok.
I neko je reko da treba zraka u čekaonicama, totalno se slažem, svježi zrakjako koristi
__________________
Yearning again only to be myself
Tourniquet_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 14:35   #9
baš sam nedavno bila u domu zdravlja na vađenju krvi i jednoj je teti sestra vadila krv u ležećem položaju. nakon nje sam ja ušla, ona je još malo ležala i onda za koju minutu odšetala do čekaonice i tamo odradila ostatak sjedenja s vaticom na ruci
eto, i u domovima zdravlja kuže tu problematiku - to je bilo u laboratoriju na džamiji
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 18:06   #10
zar nije to stvar niskog tlaka?
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 18:41   #11
proguglajte za nervus vagus, to objašanjava većinu slučajeva
__________________
Katkad si vjetrobran,a katkad mušica.
Tinach is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 21:14   #12
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
zar nije to stvar niskog tlaka?
pad tlaka moze bit najprije kod stariji osoba ako se na brzinu dizu sa stolice pa im se zacrni prid ocima ili slicno,ali strah od vađenja krvi je na psihickoj bazi kao šta je Tourniquet rekla med. sestra...
kako postoji strah od npr. pauka(archnophobia) ili zatvorenog prostora(klaustrofobija) koji su također na psihičkoj bazi tako postoji strah i od vađenja krvi
__________________
VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT
Astral_love is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 21:16   #13
Quote:
Tourniquet_ kaže: Pogledaj post
....Poslije treba ostat sjedit ili ležat sa malo povišenim nogama ak je moguće,....
ovo boldano obično skužim tek kad je sve gotovo,tj. kada se ponovo probudim iz nesvijesti a oko mene uglavnom neka nepoznata lica puna čuđenja koja su par trenutaka ranije sudjelovali u akciji spašavanja nekog nepoznatog lika što je pao u nesvijest
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 01:54   #14
meni zna bit tak. ali meni je to zbog toga jer mi tlak i šećer padnu. dakle, nije samo dok starijih i ne, nije na psihičkoj bazi
__________________
Athletes Row, Everyone Else Just Plays Games
Balkanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 03:28   #15
Može biti na psihičkoj bazi, a može biti i poprilično fiziološki. Kako kod koga. Nije egzaktna, isključiva stvar.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 04:26   #16
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Ja imam taj problem od malena, do sada mi se nije desilo da nisam pala u nesvijest kod vađenja krvi, a nažalost morala sam to obavljati puno puta u životu. Čak sam išla kod psihologa, ali mi je rekao da tu nema previše pomoći, da je to takva moja reakcija i gotovo.
Jedino kaj mogu savjetovati da dobro pripremite osoblje da će vam biti zlo, meni su se par puta smijali, dobacivali šale, a kad sam se skljokala, bila je panika.
E da, i ono što sam s godinama naučila i dobila savjete od nekih poštenih doktora u nekim ordinacijama - ako znaš da će ti biti tako, nikako se ne diži. Traži da budeš u ležećem ili polusjedećem položaju i tako ostani dok ti skroz ne prestane šumiti u glavi, dok ti potpuno ne bude ok.
da, nema pomoći za to. čak je moguće da bude genetski. podržavam savjete jer sam prošao tu školu. ja sam i na zubare alegričan.
čudno je, kad prebrodim krizu, možeš mi raditi što hoćeš, bez posljedica.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 09:06   #17
Quote:
Astral_love kaže: Pogledaj post
pad tlaka moze bit najprije kod stariji osoba ako se na brzinu dizu sa stolice pa im se zacrni prid ocima ili slicno,ali strah od vađenja krvi je na psihickoj bazi kao šta je Tourniquet rekla med. sestra...
kako postoji strah od npr. pauka(archnophobia) ili zatvorenog prostora(klaustrofobija) koji su također na psihičkoj bazi tako postoji strah i od vađenja krvi
nije nužno.
to što općenito postoji strah od vađenja krvi ne isključuje mogućnost da problem zbilja počiva na fizičkoj razini.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 17:50   #18
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
nije nužno.
to što općenito postoji strah od vađenja krvi ne isključuje mogućnost da problem zbilja počiva na fizičkoj razini.
pa onda su to i drugi problemi ako su i na fizickoj razini...to onda nebi imalo veze s vađenjem krvi neg bi ti se npr. mantalo svaki dan bilo di,a ne samo kad dodes do med. sestre da ti izvadi krv
__________________
VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT
Astral_love is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 20:07   #19
Quote:
Astral_love kaže: Pogledaj post
pa onda su to i drugi problemi ako su i na fizickoj razini...to onda nebi imalo veze s vađenjem krvi neg bi ti se npr. mantalo svaki dan bilo di,a ne samo kad dodes do med. sestre da ti izvadi krv
Vađenje krvi je šok za organizam. Kod nekih jači, kod nekih slabiji. Ima organizama koji to podnose dosta teško.
Da, može biti fiziološki, može biti psihološki (ajme krv, ajme vade nešto iz mene, ajme imam rupu na rucu, iscurit ću, ajme). Može i oboje. Zašto takva isključivost?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 20:38   #20
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Vađenje krvi je šok za organizam. Kod nekih jači, kod nekih slabiji. Ima organizama koji to podnose dosta teško.
Da, može biti fiziološki, može biti psihološki (ajme krv, ajme vade nešto iz mene, ajme imam rupu na rucu, iscurit ću, ajme). Može i oboje. Zašto takva isključivost?
nesmije prema nama "bolesnicima" itko biti subjektivan. takve komentare sam iskusio. najgore mi je bilo, osim poznanika koji su se ismijavali, poniženje osobne zubarice.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.