Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2017., 01:05   #1
Question Postoji li naziv za ovu bolest?

Dakle, pozdrav svima i hvala sto citate ovo. U mene je situacija vrlo ocajna i zato bih vas zamolio da me saslusute odnosno procitate ovo...

Ukratko cu stanje opisati:

Molim vas, pomozite. Imam emocionalno nestabilni (granicni) poremecaj licnosti. U proslosti sam imao: zivcani slom, anksioznost, panicni poremecaj, depresiju i hipohondriju. (To je ono za što ja znam)
Ovisan sam tesko/patoloski o cigaretama.
Ponekad znam kockati i tu sam ovisan..

Problem je u tome sto moram biti "pod nečim".. A isto je što mi se zbog neke sitnice u tome totalno ruši volja za tim istim. (Recimo skupljam slike i od njih 1000 na jednoj mi se nalazi najmanja mrlja- automatski gubim nagon za tim....)
(Isto tako ako se ne registriram na sajt prije 00:00 idućeg dana od kojeg sam zamislio sve od hobija mi pada u vodu).
Također svaki moj "rad" mora biti zabilježen negdje..
Od takvih hobija mi je najčešće programiranje, skupljanje nečeg pa čak i igranje on-line igrica.
Istko tako lako padam na i sve ali i izgubim za tim volju brzo.

Možda zvuči donekle bezbolno, zar ne? Ali to nije sve!

Kad imam to nešto odma sam nasmijan, motiviran, druželjubiv..ma sve najbolje. Ali kada nemam upravo suprotno. Ukratko pakao!
No pauze između jednog i drugog " stimulansa" nema. Dakle čim mi se zgadi nešto odma tražim drugo, te kako vrijeme ide ja sam sve nervozniji, napetiji, žičaniji i tužniji. Znale su mi čak i misli u samoubojstvu padat, hospitalizaciji itd.. dok nisam imao "to"...

Neki, možda baš svi bi rekli ko svaki seljačina idi kopat, trči, vozi biciklo..
No to ne pije vode, koliko god imao zanimacija ukoliko se nešto ne bilježi u fizičkom/serverskom obliku automatski ne vidim ništa u toj zanimaciji.
Može mi ona ubiti vrijeme i da se time bavim dok sam " normalan", ali nije to ni približno to...
Čak i dok sam u fazi buđenja moj mozak pita "Ima li "šta" i je li to " uprljano")...

Smatram to bolešću/ovisnosću i ne mogu se suprostaviti tome.
Isto smatram da je to gore od alkohola, droge i kocke skupa!

Je li ova stvar ima svoje ime i je li postoji itko na ovoj planeti sa identičnim problemom? Ako uspijete odnogetbuti šta je to, da li je to izlječivo.
Pomozite mi dok me to ne uništi do zadnjeg atoma!


Hvala na čitanju i srdačan pozdrav.
Plovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 22:17   #2
Alo maci.
Nebi reka da je "to" bolest...
Ja bi to naprimjer nazva perfekcionizmom (dakle mora sve strogo ici po planu ili ce te ubrzo pocet bolit kurac XD)
Takoder bi reka da mozda trazis u svojim aktivnostima neku vrstu nagrade / achievementa time sto to pokusavas ovjekovjecit/zabilježit. mozda ne zelis da ta stvar koju radis bude uzaludna tj. da sluzi samo za to da si vrijeme skratis.
__________________
no need to laugh or cry... its a wonderful life!
ivic1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:39   #3
Quote:
Plovix kaže: Pogledaj post
Problem je u tome sto moram biti "pod nečim".. A isto je što mi se zbog neke sitnice u tome totalno ruši volja za tim istim. (Recimo skupljam slike i od njih 1000 na jednoj mi se nalazi najmanja mrlja- automatski gubim nagon za tim....)
(Isto tako ako se ne registriram na sajt prije 00:00 idućeg dana od kojeg sam zamislio sve od hobija mi pada u vodu).
Ovo mi zbuči kao opsesivno-kompulzivni poremećaj.

Quote:
Plovix kaže: Pogledaj post
Također svaki moj "rad" mora biti zabilježen negdje..
Od takvih hobija mi je najčešće programiranje, skupljanje nečeg pa čak i igranje on-line igrica.
Istko tako lako padam na i sve ali i izgubim za tim volju brzo.

Možda zvuči donekle bezbolno, zar ne? Ali to nije sve!

Kad imam to nešto odma sam nasmijan, motiviran, druželjubiv..ma sve najbolje. Ali kada nemam upravo suprotno. Ukratko pakao!
No pauze između jednog i drugog " stimulansa" nema. Dakle čim mi se zgadi nešto odma tražim drugo, te kako vrijeme ide ja sam sve nervozniji, napetiji, žičaniji i tužniji. Znale su mi čak i misli u samoubojstvu padat, hospitalizaciji itd.. dok nisam imao "to"...
Ovo mi pak baca na neki kratki spoj u dopaminskim receptorima. Kakve su ti navike inače? Koliko sati dnevno si onlajn, kako jedeš, spavaš i to?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 21:19   #4
Quote:
ivic1990 kaže: Pogledaj post
Alo maci.
Nebi reka da je "to" bolest...
Ja bi to naprimjer nazva perfekcionizmom (dakle mora sve strogo ici po planu ili ce te ubrzo pocet bolit kurac XD)
Takoder bi reka da mozda trazis u svojim aktivnostima neku vrstu nagrade / achievementa time sto to pokusavas ovjekovjecit/zabilježit. mozda ne zelis da ta stvar koju radis bude uzaludna tj. da sluzi samo za to da si vrijeme skratis.
Upravo si pogodio u točku!
Znači tražim vrstu nagrade koja ne treba biti ni velika i ne želim u suštini da mi sve to izgleda kao da mi vrijeme prolazi uzaludno..
Ali to mi se toliko učahurilo u mozak da nemam više odavno sposobnosti da to kontroliram...

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ovo mi zbuči kao opsesivno-kompulzivni poremećaj.



Ovo mi pak baca na neki kratki spoj u dopaminskim receptorima. Kakve su ti navike inače? Koliko sati dnevno si onlajn, kako jedeš, spavaš i to?

Online sam koliko mi se bude, ne znam točno o vremenu. Ako ne programiram ili ne "igram" igru gotovo nikako. Ako jesam onda po 2-4 sata. Jedem mnogo zato što pijem 2 ziprekse dnevno.. One smjanjuju metabolizam i povećavaju apetit. (Što je "idealna" kombinacija).
Legem nekad u ponoć nekad u 1-2 ujutro i spavam do nekih 11 sati.
Ali katkad se zna desiti da preko dana zaspem na sat dva. Ali to nije često.
Kada sam radio ovu sezonu 6 mjeseci onda sam logično znatno manje spavao.

Samo da nadodam kad nemam "to" skoro pa ne mislim na kocku i ponašanje mi graniči sa "narkomanskim". Pa onda možeš i zamisliti koliko je to zlo...
Ni pola jada da znam nekog sa sličnim ili identičnim problemom, nego mi ostaje da se snalazim i patim sam. Psiholog kod kojeg idem skoro 4 godine mi inače kaže da nekoliko dana ne gledam na ekran i da će se moj mozak resetirati. Ja sam to probao ali jednostavno ne mogu, puknit ću! Evo sad nemam ništa, užas ko da nisam nekoliko sati cigaru zapalio...

Navike su mi da odem napravit šetnju, popit kavu, družit se i baviti/misliti se o "tome".

Btw: Zaboravio sam staviti još da sam imao u 2013. prolazni-psihotični poremećaj.
Plovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 02:10   #5
I da, zaboravio sam napomenuti da mi samo-disciplina donekle smanjuje perfekcionizam..
Plovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 11:12   #6
Quote:
Plovix kaže: Pogledaj post
Upravo si pogodio u točku!
Znači tražim vrstu nagrade koja ne treba biti ni velika i ne želim u suštini da mi sve to izgleda kao da mi vrijeme prolazi uzaludno..
Ali to mi se toliko učahurilo u mozak da nemam više odavno sposobnosti da to kontroliram...




Online sam koliko mi se bude, ne znam točno o vremenu. Ako ne programiram ili ne "igram" igru gotovo nikako. Ako jesam onda po 2-4 sata. Jedem mnogo zato što pijem 2 ziprekse dnevno.. One smjanjuju metabolizam i povećavaju apetit. (Što je "idealna" kombinacija).
Legem nekad u ponoć nekad u 1-2 ujutro i spavam do nekih 11 sati.
Ali katkad se zna desiti da preko dana zaspem na sat dva. Ali to nije često.
Kada sam radio ovu sezonu 6 mjeseci onda sam logično znatno manje spavao.

Samo da nadodam kad nemam "to" skoro pa ne mislim na kocku i ponašanje mi graniči sa "narkomanskim". Pa onda možeš i zamisliti koliko je to zlo...
Ni pola jada da znam nekog sa sličnim ili identičnim problemom, nego mi ostaje da se snalazim i patim sam. Psiholog kod kojeg idem skoro 4 godine mi inače kaže da nekoliko dana ne gledam na ekran i da će se moj mozak resetirati. Ja sam to probao ali jednostavno ne mogu, puknit ću! Evo sad nemam ništa, užas ko da nisam nekoliko sati cigaru zapalio...

Navike su mi da odem napravit šetnju, popit kavu, družit se i baviti/misliti se o "tome".

Btw: Zaboravio sam staviti još da sam imao u 2013. prolazni-psihotični poremećaj.
Jesi li se osjećao tako prije nego što si počeo gutati tablete?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 15:48   #7
Ne
Plovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 23:44   #8
To bi onda moglo biti to. Na tvom bih mjestu zatražila promjenu terapije ili uputnicu za drugo mišljenje. Ako se radilo o prolaznoj psihozi ne vidim razloga da i dalje uzimaš supstance koje ti remete kognitivne funkcije.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 00:23   #9
Ja takođe ovde primećujem elemente opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Bilo bi dobro da proguglaš malo simptome pa nam napišeš da li je slično kod tebe. Uglavnom, mnogi pate od ovoga ali generalno, ništa strašno, da se prevazići.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
tony_bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 20:16   #10
Opsesivno kompulzivni poremećaj može se manifestirati na razne načine i obično od njega dolaze i druge boljke.Za mnoge psihičke probleme kriv je upravo on kao i kod tebe.Zato ti preporučam da se prvo posvetiš njemu jer od toga su potekli i ostali tvoji problemi.Kao psiholog to sam već viđala.
RonjaZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 04:04   #11
Ljudi evo da vam se javim nakon dužeg vremena. Uspio sam se riješiti opsesija... Najviše mi je pomogla samodisciplina, optimizam i samokontrola/(automatsko) blokiranje misli. Naravno sve to bez ikakve terapije.
Kako je novi dan sve je više i više pomaka..

Hvala vam svejedno.
Plovix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.