Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2017., 20:13   #5361
Quote:
touch_of_pink kaže: Pogledaj post
obicno netko napise iskustvo - onda par ljudi skoci i kaze nee to nije istina, ja imam frenda kojem je genijalno. Pa onda dodje netko i kaze - ne, ja imam frenda kojem je grozno.
Ok, i sto sad? Jel u Irskoj genijalno ili grozno?
Ono sto ja mrzim je generaliziranje.

Vec sam napisao da poznajem dosta ljudi koji su otisli u Irsku, s nekima sam stalno u kontaktu a s nekima nikako.

Ovi s kojima sam u kontaktu su se svi dobro snasli, nasli dobre stanove, poslove na kojima se ne ubijaju, jedini minus je sto rade za minimalac ili 20-30 centi iznad minimalca, ali su sveukupno uzeci jako zadovoljni tj za njih je odlazak u Irsku bio pun pogodak i jedino sto im fali su bolje placeni poslovi ali radi se na tome.

Tako da iz njihovih prica znam dobro da u Irskoj itekako ima dobrih stanova tj nisu sve rupe i niti svi dijele sobu sa vise njih.

Isto tako iz njihovih prica znam koliko zarađuju i kakve su cijene i kako se moze (ili ne moze) prezivit radeci za minimalac.

Isto tako iz njihovih prica znam kakvo je vrijeme u Irskoj tj da je teska laz da nema sunca i da samo pada kisa.

Ako se netko nije uspio snaci, i to se desava, sve je to zivot, mozda ce mu biti bolje u nekoj drugoj zemlji ali svoje frustracije treba zadrzati za sebe a ne ovdje stalno prosipt žuč jer on nije uspio, da se potrudio samo malo vise mozda bi danas ovdje pisao hvalospjeve u Irskoj.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:56   #5362
Glavatar

Ja sam u pocetku isto u hostelu bila, robu sam prala na umivaoniku na ruke, a susila na radijatoru, ali sam znala da je iduci korak - soba. Izasla sam u pub 3x i stedila pare, znala sam da "jednom kad rijesim sobu- onda cu se moc zabavljat po pubovima". Primjetila sam obrazac kod ljudi "sve zele dzabe, bez imalo truda, a ako ne dobiju - kukanje". Ja sam se krstila livom rukom da su ljudi odrasli takva razmazena deristad, jbt ne zna engleski pricat, on bi htio radit laksi posao, ali umjesto da ide ucit engleski, ide zapalit joint, s takvim stavom nigdi nece napredovati, jedino u Hrv ako se uguzi preko veze.
Isla sam prema tom cilju, pa jedan sharing, drugi sharing, treci sharing i sad konacno nasla bas zadovoljavajuce po odnosu cijene i kvalitete.

Na minimalcu se bolje zivi u Irskoj nego u Hrv, ali ja ovo pisem iz perspektive mlade osobe BEZ djece.
Kasnije cu detaljizirati.
Uvijek se spominje Dublin- kvaliteta zivota izvan Dublina je puno veca, jedina prednost Dublina je sto ima vise sportskih dogadanja, koncerata u odnosu na ostatak, i da vise poslova, ali ako si sljaker, ako hoces na sljaku, onda prekrizis Dublin, kojom logikom se ide u najskuplji grad, a place su svugdi iste, to mene fascinira. NE slazem se da je npr. Cork selendra, da je sve izvan Dublina selendra, ako hoces znat sto je irska selendra, otidi u selo di nema niceg osim par pubova, dvi trgovine i crkve- to je selendra, a grad kao sto je Cork, Galway, Waterford, to su gradovi u kojima ima sadrzaja i nisu zabiti.
Dublin ko grad izgleda vizualno ko selo, po cemu je Dublin urbaniji od Corka?
Dublin ima 3.500 beskucnika, narkomana na svakom cosku, sobe su brutalno skupe, kao i stanovi, kriminal, nema metro, Cork isto ima aerodrom, duplo povoljniji smjestaj, Cork je bolja pocetna tocka za novopecenog imigranta od Dublina.

https://www.rte.ie/news/ireland/2017...1450-homeless/
https://www.focusireland.ie/resource...sness-ireland/
Kako su ovi ljudi postali beskucnici? Tako jer nisu imali viska novca za platit novi depozit i novu rentu, nisu nasli stan na vrijeme, a imali su poslove u Dublinu i sl, nestasica stanova je konstantna, to nije "tek sam dosao teze dosao do stana", u Hrv kad si podstanar, mozes zvati oglasnik i birat stan, ovdje najmodavci biraju tebe, tako da ljudi toga moraju biti svjesni, izracunati i svoje troskove, kredite, dugove, jer svaki covijek je prica za sebe.

Zadnje uređivanje Splićankaa : 13.11.2017. at 21:23.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:07   #5363
Umro bi na tebi ne zaleci ni za čim.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 21:32   #5364
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
ako hoces znat sto je irska selendra, otidi u selo di nema niceg osim par pubova, dvi trgovine i crkve- to je selendra,
npr. Monaghan
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 11:07   #5365
Ova pjesma je snimana na obalama Irske:

Alannah Myles - Lover Of Mine

https://www.youtube.com/watch?v=COKOs4oeiTc




naravno da je svi znaju po ovom svjetskom hitu

Alannah Myles - Black Velvet

https://www.youtube.com/watch?v=tT4d1LQy4es
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 11:08   #5366
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Dublin ima 3.500 beskucnika, narkomana na svakom cosku, sobe su brutalno skupe, kao i stanovi, kriminal, nema metro, Cork isto ima aerodrom, duplo povoljniji smjestaj, Cork je bolja pocetna tocka za novopecenog imigranta od Dublina.

https://www.rte.ie/news/ireland/2017...1450-homeless/
https://www.focusireland.ie/resource...sness-ireland/
Kako su ovi ljudi postali beskucnici? Tako jer nisu imali viska novca za platit novi depozit i novu rentu, nisu nasli stan na vrijeme, a imali su poslove u Dublinu i sl, nestasica stanova je konstantna, to nije "tek sam dosao teze dosao do stana", u Hrv kad si podstanar, mozes zvati oglasnik i birat stan, ovdje najmodavci biraju tebe, tako da ljudi toga moraju biti svjesni, izracunati i svoje troskove, kredite, dugove, jer svaki covijek je prica za sebe.
Slazem se sa vecinom teksta samo bih izdvojio ovaj drugi dio.

Primjetio sam da cesto ljudi spominu tu brojku od 3500 beskucnika. Homeless ne znaci beskucnik koji spava na cesti, Homeless je osoba koju je drzava smjestila u neki privremeni smjestaj dok ne dobije social housing. To su najcesce hoteli, hosteli i prihvatni centri.
Sleeping rough je ono sto ljudi misle kad kazu beskucnik. Procjena je da ih je u Dublinu trenutno nesto manje od 200.

O stambenoj krizi se ima puno toga reci, vjerojatno najbolji pokazatelj kako drzava regulacijom i brigom za gradjane zapravo tim istim gradjanima nanosi ogromnu stetu.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 22:45   #5367
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
.....

.
odgovorio sam ti na pitanje na turizmu, pošto ćeš tu prije vidjeti upis
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 07:59   #5368
Zanima me iskustvo onih koji su našli posao iz Hrv. te su trebali riješiti samo stambeno pitanje kad dođu u Irsku - da li je to moguće napraviti iz Hrv. ili je nužan kontakt uživo sa stanodavcem ili da li postoje agencije koje bi olakšale taj proces ili?
Btw. da li prilikom traženja stana znači što struka koju imaš tj. posao, tipa da time ukazuješ budućem stanodavcu da nisi neki zgubidan već ozbiljan čovjek koji drži do sebe i dogovora i kojem se isplati iznajmiti stan?
tudumdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 15:58   #5369
Quote:
tudumdum kaže: Pogledaj post
Zanima me iskustvo onih koji su našli posao iz Hrv. te su trebali riješiti samo stambeno pitanje kad dođu u Irsku - da li je to moguće napraviti iz Hrv. ili je nužan kontakt uživo sa stanodavcem ili da li postoje agencije koje bi olakšale taj proces ili?
Btw. da li prilikom traženja stana znači što struka koju imaš tj. posao, tipa da time ukazuješ budućem stanodavcu da nisi neki zgubidan već ozbiljan čovjek koji drži do sebe i dogovora i kojem se isplati iznajmiti stan?
U koji grad planiras ici?
Planiras li povest zenu i djete ili si samac?
Koji poslovi te zanimaju? Molim te nemoj napisat "bilo šta".
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:35   #5370
Grad - tamo gdje ima posla za moju struku, nisam izbirljiv, može i selendra ako se ozbiljno radi
Za sada bih išao sam
Zanimaju me poslovi zaštite na radu, nevezano za industriju
tudumdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 12:19   #5371
Quote:
tudumdum kaže: Pogledaj post
Zanima me iskustvo onih koji su našli posao iz Hrv. te su trebali riješiti samo stambeno pitanje kad dođu u Irsku - da li je to moguće napraviti iz Hrv. ili je nužan kontakt uživo sa stanodavcem ili da li postoje agencije koje bi olakšale taj proces ili?
Btw. da li prilikom traženja stana znači što struka koju imaš tj. posao, tipa da time ukazuješ budućem stanodavcu da nisi neki zgubidan već ozbiljan čovjek koji drži do sebe i dogovora i kojem se isplati iznajmiti stan?
Kakve logike ima to sto si po struci za landlorda?

Referenca s posla (iz Irske) mozda, ali struka?
Kruskha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 13:02   #5372
Quote:
tudumdum kaže: Pogledaj post
Btw. da li prilikom traženja stana znači što struka koju imaš tj. posao, tipa da time ukazuješ budućem stanodavcu da nisi neki zgubidan već ozbiljan čovjek koji drži do sebe i dogovora i kojem se isplati iznajmiti stan?
Struka ne znaci nista ali dokaz da imas siguran posao (full time permanent) svakako pomaze. Najbolja referenca je P60 sa povecom cifrom, koliko god to nekome ruzno zvucalo.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 17:23   #5373
Quote:
Kruskha kaže: Pogledaj post
Kakve logike ima to sto si po struci za landlorda?

Referenca s posla (iz Irske) mozda, ali struka?
pa ono kao logika da zbog struke ću sigurno imati stabilniji izvor prihoda... što ja znam kako to funkcionira u vani, zato i pitam...
tudumdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 18:21   #5374
Quote:
GLAVATAR kaže: Pogledaj post

kad povučem paralelu sa hrvatskom, plaća mi je varirala (ovisila je o noćnim smjenama), bila je između 5500-6000kn (dok sam radio dva posla onda i znacajno veca) zivio sam sam u stanu od 30m2 (koji je za irske ćumeze bio vila), u širem centru zg-a, kojeg sam plaćao s rezijama 1500kn (ljeti je to bilo još manje), jeo sam puno kvalitetniju hranu koja me koštala oko 1000-1200kn mjesecno, prijevoz mi je plaćala firma, troškovi mobitela su mi bili točno 35kn mjesecno, izlazio sam cesce u zg-u i imao sam puno vise vremena za privatan zivot nego je to bio slucaj u dublinu....da ne govorim kako sam u hrvatskoj zbog dobre klime puno vise vremena provodio vani na zraku
Iskreno, s plaćom u Hrvatskoj od 6000 kuna, odlazak vani vidim samo kao pustolovinu ili rješavanje nekog jeb... kredita.

Istočno od Sesveta takva plaća je doslovno vrhunska za život samca, pa i da donekle uzdržavaš partnera bi bilo solidno.

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post


mediji urlaju o desecima tisuća Hrvata koji su otišli u Irsku u kojoj se "na svakom koraku priča hrvatski pa se osjećaš ko doma" da bi na kraju ispalo kako je u Irskoj 3828 zaposlenih i 360 nezaposlenih Hrvata. S obzirom da Hrvatima ne treba radna dozvola ne vjerujem da ima mnogo onih koji rade na crno.
Po medijima je samo iz Osijeka otišlo 2 milijuna ljudi, a iz cijele Slavonije 10 milijuna
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 21:15   #5375
Ak je čovjek išao samo radi plaće onda to očito nema smisla, ali nije sve u plaći. Vjerujem da ga je privukla i određena vrsta avanture što je isto sasvim oke mada nije prošlo.
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 22:13   #5376
Ako imaš nekih para rađe uzmi nešto privremeno na mjesec ili dva preko Airbnb-a. Kada si tamo onda traži stan jer mislim da nije pametno tražiti stan a da ne vidiš kakva je situacija.
Noctifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 12:24   #5377
Pozdrav svima

Tu sam nova....ne znam da li je bila ikako riječ o priznavanju hrvatskog bonusa na auto osiguranje u Irskoj.

Any ideas?? Hvala
Grampi Ket is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 17:28   #5378
Ne treba zanemariti i urusavanje svih drustvenih vrijednosti u uhljeblandu sto je dodatni poticaj egzodusu.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:29   #5379
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
http://www.welfare.ie/en/Pages/Perso...rs-Issued.aspx
Broj izdanih PPS brojeva.
2012- 86
2013 - 486
2014 - 2.091
2015- 4342
2016- 5312
2017- 2321 (prvih 6mj.)

Pitanje je koliko je ovih ljudi ostalo u Irskoj, a ako sam u pravu djeca isto dobijaju PPS broj?
Ja bih rekla da ima 10.000 ljudi.
U veleposlanstvu kazu da ih je oko 14000 (prema njihovoj evidenciji odjave prebivalista i prijave u irskoj)...info od prije 2 tjedna iz konzulata u dublinu...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 09:41   #5380
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
U veleposlanstvu kazu da ih je oko 14000 (prema njihovoj evidenciji odjave prebivalista i prijave u irskoj)...info od prije 2 tjedna iz konzulata u dublinu...
Vise vjerujem 'strucnim' analizama sa muf.hr, kamenjar.hr i forumasu Richieu nego hrvatskom veleposlanstvu u Dublinu. Koja nakupina nesposobnih uhljeba. I ova i prosla garnitura.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.