Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2011., 15:09   #61
Quote:
Frodo. kaže: Pogledaj post
Vjerojatno nisi procitao moju cijelu recenicu koja se odnosi na namjestanje ekspozicije po faktoru filtera ND 10. Ne mislim na automatski rad fotoaparata bez filtera ND 10, nego na automatski rad fotoaparata sa filterom ND 10, kao sto sam gore i napisao.

Ovo nije tema sa kojom se prvi put susrecem, a poznato mi je da svaki fotoaparat ne moze automatski izracunati ekspoziciju po faktoru filtera, recimo ND 10. U tvom slucaju, fotoaparat ti je izracunao pretamnu sliku (ND 10). U mom slucaju, fotoaparat je sam izracunao ekspoziciju po faktoru filtera ND 10. Tu fotografiju nisam obradio, nisam posvjetlio, nego sam cropom izbacio suvišne detalje i dodao kontrasta.

Nije bitno gdje, u zatvorenom prostoru ili vani, ja dobijem dobro eksponiranu fotografiju sa automatskom ekspozicijom na filteru ND 10.

To nije nista novo, nista posebno. To mozes uzeti kao informaciju ili odbaciti. Nemam ambiciju dokazivati to sto pisem.

Ako imas mogucnosti, stavi svoj filter ND 10 na neki drugi fotoaparat i usporedi razliku sa svojim.
Nemam potrebe isprobavat na drugom aparatu jer sam uvjeren da nijedan aparat ne moze izracunat dovoljno dobru ekspoziciju sa tako jakim filterima...

Ako je to moguce ja bio te lipo molio da to i pokazes, cisto za arhivu topica, vjerovatno ima jos ljudi koji razmisljaju o ovom filteru, pa je svaka informacija korisna
Btw koji filter ti imas..
__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 15:44   #62
da se ja ubacim ovdje ko padobranac. mozda fotoaparat moze izracunat dobru ekspoziciju i sa filterom al pod uvjetom da je brzina zatvaraca do 30 sec. jer preko toga aparat nemoze automatski kontrolirat zatvarac te samim time i fotografija ispadne podeksponirana.

brda probaj namjestit takvu blendu da ti brzina zatvaraca sa filterom bude ispod 30 sec pa onda probaj opalit sa automatikom i vidit oce ti uspit pravilno eksponirat
__________________
Kiki: "a mi (modovi) se kolektivno ispricavamo KEKECU"
Kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 15:50   #63
Quote:
Kekec kaže: Pogledaj post
da se ja ubacim ovdje ko padobranac. mozda fotoaparat moze izracunat dobru ekspoziciju i sa filterom al pod uvjetom da je brzina zatvaraca do 30 sec. jer preko toga aparat nemoze automatski kontrolirat zatvarac te samim time i fotografija ispadne podeksponirana.

brda probaj namjestit takvu blendu da ti brzina zatvaraca sa filterom bude ispod 30 sec pa onda probaj opalit sa automatikom i vidit oce ti uspit pravilno eksponirat
naravno da ne prilazi 30 sec, na ovom primjeru je sa filterom je 16sec
__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 18:17   #64
Quote:
brda1986 kaže: Pogledaj post
Nemam potrebe isprobavat na drugom aparatu jer sam uvjeren da nijedan aparat ne moze izracunat dovoljno dobru ekspoziciju sa tako jakim filterima...

Ako je to moguce ja bio te lipo molio da to i pokazes, cisto za arhivu topica, vjerovatno ima jos ljudi koji razmisljaju o ovom filteru, pa je svaka informacija korisna
Btw koji filter ti imas..
Ti si uvjeren da nijedan fotoaparat ne moze dobiti dobru eksponiranu fotografiju sa automatskom ekspozicijom na filteru ND 10, iako to nikad nisi isprobao. I sad je najbolje o tome filozofirati!

Dobro, vec sam ti napisao da moze na primjer Nikon D300, kao i svaki Nikon fotoaparat od D300 pa nadalje. I drugi proizvodjaci mogu, ali ne moze svaki fotoaparat.

Ja imam filtere u soft varijanti 0.6 i 0.9 ND, drzac filtera,
kao i ND 10.
Frodo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 18:18   #65
Quote:
Kekec kaže: Pogledaj post
da se ja ubacim ovdje ko padobranac. mozda fotoaparat moze izracunat dobru ekspoziciju i sa filterom al pod uvjetom da je brzina zatvaraca do 30 sec. jer preko toga aparat nemoze automatski kontrolirat zatvarac te samim time i fotografija ispadne podeksponirana.

brda probaj namjestit takvu blendu da ti brzina zatvaraca sa filterom bude ispod 30 sec pa onda probaj opalit sa automatikom i vidit oce ti uspit pravilno eksponirat
Napisao sam da se to odnosi na brzinu zatvaraca do 30 sec.
Frodo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 18:28   #66
Quote:
Frodo. kaže: Pogledaj post
Ti si uvjeren da nijedan fotoaparat ne moze dobiti dobru eksponiranu fotografiju sa automatskom ekspozicijom na filteru ND 10, iako to nikad nisi isprobao. I sad je najbolje o tome filozofirati!

Dobro, vec sam ti napisao da moze na primjer Nikon D300, kao i svaki Nikon fotoaparat od D300 pa nadalje. I drugi proizvodjaci mogu, ali ne moze svaki fotoaparat.

Ja imam filtere u soft varijanti 0.6 i 0.9 ND, drzac filtera,
kao i ND 10.
jesam uvjeren sam, razuvjeri me..
Pa i nije bas da ja filozofiram, ja sam za svoju tvrdnju prilozio slike, ti si stavio dvi razlicite slike sa dva razlicita motiva, obrađene, bez efixa

Mislim da daljna rasprava nema smisla dok ne dokazes ovo o cemu govoris..
__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 20:39   #67
Quote:
brda1986 kaže: Pogledaj post
jesam uvjeren sam, razuvjeri me..
Pa i nije bas da ja filozofiram, ja sam za svoju tvrdnju prilozio slike, ti si stavio dvi razlicite slike sa dva razlicita motiva, obrađene, bez efixa

Mislim da daljna rasprava nema smisla dok ne dokazes ovo o cemu govoris..
Mozemo li ovdje malo stati na loptu! Ovo je tvoja tema, pa je usmjeri i odrzi u kreativnom smislu. Prije nego sam se ukljucio u temu, meni je bilo poznato da svaki fotoaparat ne moze automatski izracunati ekspoziciju po faktoru filter, tako da tvoju sliku nisam dozivio kao tvrdnju. Shvatio si sto sam napisao, a sto ces s tim uciniti, odluka je na tebi.
Frodo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 20:59   #68
@Brda
Mislim da je problem što ne zatvaraš viewfinder prillikom okidanja slika.
Ja sam testirao svoj aparat s cokin P filterima ND 2, 4 i 8.
Prva slika je bez filtera: http://www.mediafire.com/i/?4902cvmfdrgbpym
Druga je s filterom: http://www.mediafire.com/i/?l7q0r8l3asxgmqa
Na trećoj sam lampom puka svjetlo u viewfinder: http://www.mediafire.com/i/?dsl736ds8abxs5s
Probavao sam popodne kad je bilo malo svitla dabi utjecalo, pa sam se snalazio
Electric Smoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 21:15   #69
Electric Smoke pogledaj malo bolje sta sam ja napisao kako koristim nd 3.0, pokrivam viewfinder prilikom koristenja...

Frodo. mislim da si krivo shvatio, ovo nije moja tema, ovo je tema svih nas koji fotkamo duge ekspozicije, i naravno onih koji bi se u tome zeljeli okusat
Upravo zato su ovakve rasprave jako korisne, da razmjenimo iskustva i time poboljsamo svoje fotke
__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 21:29   #70
Zanimljiva diskusija Brda se više potrudio - napisao je koju opremu koristi, opisao je kako radi i gdje ima problema, stavio fotke da jasnije opiše problem. Frodo je ostao na argumentima uzmi ili ostavi. Šteta. Ovak sve ostaje na dojmu da reklamira Nikon...

Frodo, ako nije tajna, o kojem ND1024 filteru govoriš? Nekad je ta informacija bitnija za pravilnu fotku od tipa fotoaparata...

Brda, da li pokrivaš zuher prilikom automatskog odrađivanja ekspozicije? Znači ne kod fotkanja, već prije toga. Ako ne, pokušaj ga pokriti pa nam javi da li je sad automatika uspješnija...
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 21:30   #71
Ups, sorry to mi je promaklo.
Filter ti je navojni ili cokin?
Electric Smoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 21:40   #72
Quote:
mljac1 kaže: Pogledaj post

Brda, da li pokrivaš zuher prilikom automatskog odrađivanja ekspozicije? Znači ne kod fotkanja, već prije toga. Ako ne, pokušaj ga pokriti pa nam javi da li je sad automatika uspješnija...
zanimljvo pitanja, prilikom kadriranja i odredivanja ekspozicije koristim live view, sad neman pojma moze li na taj nacin pustat svijetlo...

kad kadriram i izmjerim ekspoziciju, ugasim LW i pokrijem zuher i okidam sa daljinskog...
__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 21:51   #73
Budući da ste diskutirali o duljini ekspozicije manjoj od 30sec uz ND1024, radi se o fotkanju pri jakom svjetlu. Takvo svjetlo može ući kroz zuher i poremetiti automatiku, odnosno automatika vidi više svjetla nego ga ustvari dobiva kroz objektiv, a rezultat je podeksponirana fotka. Neovisno o tome da li koristiš LV ili ne...
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 22:13   #74
Quote:
mljac1 kaže: Pogledaj post
Budući da ste diskutirali o duljini ekspozicije manjoj od 30sec uz ND1024, radi se o fotkanju pri jakom svjetlu. Takvo svjetlo može ući kroz zuher i poremetiti automatiku, odnosno automatika vidi više svjetla nego ga ustvari dobiva kroz objektiv, a rezultat je podeksponirana fotka. Neovisno o tome da li koristiš LV ili ne...
svaki dan me necim iznova iznenadis
Sutra cu bas ispitat i to
__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 22:39   #75
da malo razbijemo pricu

__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 23:33   #76


5 sec
f/16
ISO 100
CPL
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 14:19   #77
Moji uradci, bez filtara i sl. sa pritvorenom blendom na objektivu. Nisu baš 30 sec, al su duže od uobičajenih

...noćna...spojena od dvije fotke...


...isto noćna....iz ruke, naslonjen sam bio na neki stup... malo obrađena

DAY 37 Leaving on the jet plane.....

...noćna...sjedeći u autu...padala je kišica..

DAY 54 GREEN NIGHT

...ova je rađena po danu, na film. Exp je samo 1/6 sec. f 22

Santa Clause is coming....to tooown....
__________________
All... those moments... will be lost ... in time...like....tears...in the ...rain...

Zadnje uređivanje mamurni : 06.03.2011. at 14:30.
mamurni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 19:51   #78
Quote:
mljac1 kaže: Pogledaj post
Zanimljiva diskusija Brda se više potrudio - napisao je koju opremu koristi, opisao je kako radi i gdje ima problema, stavio fotke da jasnije opiše problem. Frodo je ostao na argumentima uzmi ili ostavi. Šteta. Ovak sve ostaje na dojmu da reklamira Nikon...

Frodo, ako nije tajna, o kojem ND1024 filteru govoriš? Nekad je ta informacija bitnija za pravilnu fotku od tipa fotoaparata...

Brda, da li pokrivaš zuher prilikom automatskog odrađivanja ekspozicije? Znači ne kod fotkanja, već prije toga. Ako ne, pokušaj ga pokriti pa nam javi da li je sad automatika uspješnija...
Nije rijec o problemu. Ne mozemo izračunavanje ekspozicije po faktoru filtera zvati problemom. Naime, to je sastavni dio fotografije, izračunati ekspozicijeu po faktoru filtera. Ako fotoaparat ne moze automatski izracunati ekspoziciju po faktoru filter, onda sami izracunamo ekspoziciju. U jednom i drugom slucaju bitno je da ne ulazi svjetlo kroz opticko trazilo (zuher). To isto vrijedi za mjerenje ekspozicije. Trazilo mora biti pokriveno za vrijeme mjerenja ekspozicije, dakle prije nego sto stisnemo okidac. To je samo po sebi razumljivo.

Uh! Nikon me placa za reklamu i ovaj topic je pravo mjesto za reklamiranje. Brda trazi dokaze da se razuvjeri, a ti govoris o reklamiranju. Naravno, mogu sve receno potkrijepiti primjerima i „dokazima“, ali opet cu se netko naci tko ce me povuci za uho ili opaliti cusku.
Frodo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2011., 22:58   #79
Quote:
Frodo. kaže: Pogledaj post
Nije rijec o problemu. Ne mozemo izračunavanje ekspozicije po faktoru filtera zvati problemom. Naime, to je sastavni dio fotografije, izračunati ekspozicijeu po faktoru filtera. Ako fotoaparat ne moze automatski izracunati ekspoziciju po faktoru filter, onda sami izracunamo ekspoziciju. U jednom i drugom slucaju bitno je da ne ulazi svjetlo kroz opticko trazilo (zuher). To isto vrijedi za mjerenje ekspozicije. Trazilo mora biti pokriveno za vrijeme mjerenja ekspozicije, dakle prije nego sto stisnemo okidac. To je samo po sebi razumljivo.

Uh! Nikon me placa za reklamu i ovaj topic je pravo mjesto za reklamiranje. Brda trazi dokaze da se razuvjeri, a ti govoris o reklamiranju. Naravno, mogu sve receno potkrijepiti primjerima i „dokazima“, ali opet cu se netko naci tko ce me povuci za uho ili opaliti cusku.
Ajmo redom:
1. Brda konstatira da se ne može osloniti na automatiku kad koristi ND1024 filter
2. Ti se javiš i kažeš da ti to možeš

U ovom trenutku brda ima problem. On to ne može napraviti, a ti možeš.

I sad ti ulaziš u diskusiju s dvije pretpostavke:
1. Citiram: "Trazilo mora biti pokriveno za vrijeme mjerenja ekspozicije, dakle prije nego sto stisnemo okidac. To je samo po sebi razumljivo."
2. To ne mogu svi fotići, ali može Nikon D300. I to je to.

Nisi, recimo pretpostavio da brda nešto krivo radi, ili da mu je neka postavka na fotiću kriva...

On te je tražio dvije fotke sa EXIF-om. Na taj način možeš provjeriti postavke fotića, ali i vidjeti u čemu je problem
Brda te je molio za pomoć, a ti si odbio... Ovdje smo da si međusobno pomognemo, a ne da se potežemo za uši i dijelimo ćuške Gledaj pozitivnu stranu...
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:16   #80
Quote:
mljac1 kaže: Pogledaj post
Ajmo redom:
1. Brda konstatira da se ne može osloniti na automatiku kad koristi ND1024 filter
2. Ti se javiš i kažeš da ti to možeš

U ovom trenutku brda ima problem. On to ne može napraviti, a ti možeš.

I sad ti ulaziš u diskusiju s dvije pretpostavke:
1. Citiram: "Trazilo mora biti pokriveno za vrijeme mjerenja ekspozicije, dakle prije nego sto stisnemo okidac. To je samo po sebi razumljivo."
2. To ne mogu svi fotići, ali može Nikon D300. I to je to.

Nisi, recimo pretpostavio da brda nešto krivo radi, ili da mu je neka postavka na fotiću kriva...

On te je tražio dvije fotke sa EXIF-om. Na taj način možeš provjeriti postavke fotića, ali i vidjeti u čemu je problem
Brda te je molio za pomoć, a ti si odbio... Ovdje smo da si međusobno pomognemo, a ne da se potežemo za uši i dijelimo ćuške Gledaj pozitivnu stranu...
Otkud ti zakljucak da nisam pretpostavio da Brda mozda radi nesto krivo? Naravno da sam i to uzeo u obzir, a sam je napisao kako koristi ND filter. Takodjer sam pogledao njegove fotografije. Brda korektno radi, a i rezultate smo vidjeli. Naravno, moze se primijeniti i drugaciji nacin rada, ali nijedan nece znatno utjecati na krjani rezultat. Brda koristi Lv postavku, ali moze se i bez te postavke raditi. Ustvari, zavisi pod kojim uvjetima snimamo i koliko je objekt snimanja udaljen od fotoaparata. Korisna je tehnika izostravanja.

Brda fotoaparatom izmjeri ekspoziciju, potom izracuna faktor filtera i na kraju namjesti ekspoziciju po faktoru filtera. Prije okidanja kapom pokrije trazilo (po meni nije optimalno rjesenje, posebno ako imamo blagi vjetric na terenu). On je odgovorio na tvoje pitanje o trazilu prije nego sto si mu postavio.
Takodjer namjesti kadar bez filtera, fotoaparat mu je na stativu, za okidanje koristi daljinski. Brda je na dobrom putu, u njegovom opisu nisam nasao nijednu krivu postavku pri upotrijebi ND filtera.

Ako netko kupi ND filter, samim time mora imati neko teoreticno predznanje da odabere filter (proizvodjaca), faktor filtera i nacin primjene.

Da sam napisao Olympus umjesto Nikon, opet bi na isti nacin reagirao. Po meni sasvim bezrazlozno.
Frodo. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.