Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2012., 20:34   #481
usparati nesto hoces samo je pitanje koliko odnosno da li se isplati da pola stana bude hladno za 100 kn ustede.
ako imas manji stan i manje.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 21:55   #482
Quote:
nil amstrong kaže: Pogledaj post
u stanu. gasio bih 2 do 3 radijatora.izvrsna izolacija. jel ima to smisla (uštede)??
Mislim da nema. Te ce ti prostorije biti hladne i hladit ce one tople (preko zidova, ispod vrata/otvaranje vrata) pa ce trebati vise energije za ugrijavanje onih koje zelis tople. (osim ako su ti radijatori u nekim udaljenim prostorijama koje nisu zid do zida sa grijanima)
Osim toga...kad voda vec kola kroz radijatore nista posebno vise nece biti potroseno ako prodje kroz jos 2 radijatora vise...
Imo, bolje je te radijatore drzati na nekoj manjoj temperaturu (ako nije potrebno da prostorije budu bas tople) nego da budu sasvim hladni.
Kod mene ne radi radijator u spavacoj sobi (osim kad je vani bas ful hladno), ali ne zato da ustedim nego zato jer mi je onda pre vruce za spavanje..obzirom da dovoljno topline dolazi iz DB...
Kad je stvarno jako hladno onda ga malo ukljucimo jer se teze zagrijava DB kad je ta soba hladna pa iz nje struji hladan zrak.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 22:38   #483
Sad govorim teoretski.

Ako bi od 4 radijatora u stanu imao 2 stalno zatvorena (ne u sobi gdje je termostat) ne bi mi potrošnja plina bila upola manja (u odnosu kada su svi radijatori otvoreni) ?
nil amstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 23:26   #484
Quote:
nil amstrong kaže: Pogledaj post
Ako bi od 4 radijatora u stanu imao 2 stalno zatvorena (ne u sobi gdje je termostat) ne bi mi potrošnja plina bila upola manja (u odnosu kada su svi radijatori otvoreni) ?
Ne.
Ako bi i bila mrvicu manja ( u sto sumnjam) to bi bilo - mrvicu.
Istina, ovisi o velicini prostorija i gubitcima koje stan ima, ali uvjerena sam da je bolje grijati sve prostorije nego neke imati hladne. I da ce usteda biti neznatna ako se ugase, tj. da je optimalnije te neke prostorije grijati bar malo, nego ih ne grijati.

(govorim kao laik, ne strucnjak)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 18:22   #485
Tenks. To me zanimalo.
nil amstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 20:43   #486
Stan 40 m2, Zagreb
loša izolacija,
grijanje i topla voda (1 osoba manje više :-)

temp u cijelom stanu 21-23 C (70%,30%)

troši se 4-5 m3 / dan

ako još netko prati svoju potrošnju, napišite da usporedimo :-)

tnx
pena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:05   #487
Novi u Zagrebu

Pozdrav svima
Ja sam novi u Zagrebu te je meni cijeli pojam plaćanja grijanja nepoznanica. Stoga molim vašu pomoć
Ja mislim rentat stan od oko 40 kvadrata te mi stanodavac planira zaračunavati 70 eura za potrošnju plina za grijanje (fiksno- neovisno o potrošnji). Vrlo ću malo vremena provoditi u stanu te me zanima vaše mišljenje o ovoj fiksnoj naknadi?!

LP
ante21000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:11   #488
@ ante21000, ja sam u stanu od 38 kvadrata i mjesečno platim plina za 100 kn. Ne grijemo se još. Koristimo plin za kuhinju i kupaonicu.
Mislim da je 70 € puno ako nećeš plin koristiti. Zar ti ne možeš sam očitati potrošnju plina i onda to platiti tako?
Pitaj stanodavca.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:11   #489
Quote:
pena kaže: Pogledaj post
Stan 40 m2, Zagreb
loša izolacija,
grijanje i topla voda (1 osoba manje više :-)

temp u cijelom stanu 21-23 C (70%,30%)

troši se 4-5 m3 / dan

ako još netko prati svoju potrošnju, napišite da usporedimo :-)

tnx
kako postižeš tako malu potrošnju? Ja za 70m2 stan (lošija izolacija, starija gradnja) trošim 2.5 m3 plina po satu (stariji Vaillant bojler), temp je cca 20-21 C. Centralno grijanje na plin je uz ovo gadno poskupljenje na 3.75 Kn/m3 postalo lukzuz za mnoge. Cijena do 1.3.2012 bila je 2.9 Kn/m3 tako da ne znam odakle opravdanje za ovako visoko poskupljenje pogotovo što je sve puno napisa da su svjetske zalihe plina vrlo velike i da će doći do pojeftinjenja.

Kao prvo mislim da se moramo osloboditi o ovisnosti o ruskom plinu koji izgleda sve više koristi monopolističku poziciju. Toliko o 'isplativosti' ulaska u projekat Južni tok.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:14   #490
Quote:
ante21000 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Ja sam novi u Zagrebu te je meni cijeli pojam plaćanja grijanja nepoznanica. Stoga molim vašu pomoć
Ja mislim rentat stan od oko 40 kvadrata te mi stanodavac planira zaračunavati 70 eura za potrošnju plina za grijanje (fiksno- neovisno o potrošnji). Vrlo ću malo vremena provoditi u stanu te me zanima vaše mišljenje o ovoj fiksnoj naknadi?!
Pitanje je kakvo grijanje ima stan. Ako je grijanje na toplanu i ako je to cifra koja se mora placati mjesecno (po kvadratima) u zimsko vrijeme (kad grijanje radi) onda je to ok...racune moras placati ti obzirom da ces zivjetu u tom stanu.
Ako pak imas etazno grijanje gdje sam reguliras potrosnju i mozes stediti (mozes grijati na 20° umjesto na 23°) trebao bi placati samo onoliko koliko potrosis, a ne 70 eura bez obzira na potrosnju...jer to nema smisla.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:24   #491
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pitanje je kakvo grijanje ima stan. Ako je grijanje na toplanu i ako je to cifra koja se mora placati mjesecno (po kvadratima) u zimsko vrijeme (kad grijanje radi) onda je to ok...racune moras placati ti obzirom da ces zivjetu u tom stanu.
Ako pak imas etazno grijanje gdje sam reguliras potrosnju i mozes stediti (mozes grijati na 20° umjesto na 23°) trebao bi placati samo onoliko koliko potrosis, a ne 70 eura bez obzira na potrosnju...jer to nema smisla.
Grijanje je na plinsko etažno no pretpostavljam da ne postoji zasebno brojilo. Možete li mi bar reći koliki bi račun mogao očekivati primjerice u hladnom siječnju u stanu od cca 40kvadrata da imam vlastito brojilo?!
ante21000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:25   #492
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
kako postižeš tako malu potrošnju? Ja za 70m2 stan (lošija izolacija, starija gradnja) trošim 2.5 m3 plina po satu (stariji Vaillant bojler)
Tu nekaj ne štima, 2.5 m3 na sat bi značilo preko 6000 kn mjesečna rata za plin...

Pa ne znam, meni se ne čini malo koliko sad trošim, oko 500 kn mjesečno bi ispalo sa ovakvom potrošnjom a prava zima još niti nije došla.
pena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:27   #493
Quote:
ante21000 kaže: Pogledaj post
Grijanje je na plinsko etažno no pretpostavljam da ne postoji zasebno brojilo. Možete li mi bar reći koliki bi račun mogao očekivati primjerice u hladnom siječnju u stanu od cca 40kvadrata da imam vlastito brojilo?!
za zadnjih par dana moja potrošnja je takva da bi ispalo oko 500 kn mjesečno, dakle u jačoj zimi i više.
pena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:41   #494
jucer sam si ocitao brojilo u 9 ujutro i 9 navecer, znaci 12 sati rada i grijalo se cijelo vrijeme na 23. potrosilo mi je samo 2 kubika, nemrem vjerovati (meni to izgleda malo). do sada je trosilo vise, cudo neko
novogradnja 75 m2, grijanje ,kuhanje i topla voda
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:43   #495
Quote:
pena kaže: Pogledaj post
za zadnjih par dana moja potrošnja je takva da bi ispalo oko 500 kn mjesečno, dakle u jačoj zimi i više.
Quote:
ante21000 kaže: Pogledaj post
Grijanje je na plinsko etažno no pretpostavljam da ne postoji zasebno brojilo. Možete li mi bar reći koliki bi račun mogao očekivati primjerice u hladnom siječnju u stanu od cca 40kvadrata da imam vlastito brojilo?!
Evo...vidis sto kaze pena ...moze potrosnja biti i 500kn tako da tvojih 70 eura za tako neki hladniji mjesec nije mozda puno... Moze biti i vise od 500.
Medjutim sve to ovisi o tolinskim gubicima koje stan ima (zidovi/izolacija/stolarija) i naravno najvise o tome na koliko se grijes ...onaj kome je dovoljno 20-21° potrosit ce daleko manje nego onaj koji se grije na 23-24°.
Obzirom da bi ti kad bi imao svoje brojilo mogao stediti (umjesto da dizes temperaturu obuces deblju majicu) mogao pi placati grijanje i manje od tih 500kn koliko bi ti gazda naplatio.
Cini mi se puno 500kn za sve mjesece...mislim da je tek 1-2 mjeseca u zimskom periodu hladnije...a da se u ostalima ipak mozes grijati i za manje.
Ali ...ako se radi o kuci s losijom izloacijom i losijom stolarijom, ako gazde ostatak kuce griju na odredjenu temperaturu...a ti u svom stanu ne mozes grijanje smanjiti i/ili iskljuciti pa shodno tome i platiti i racuni su ima takvi kakvi jesu...onda je mozda moguce da je to cifra za taj dio kuce...
Ako zelis stediti na grijanju gledaj da uzmes stan s etaznim grijanjem u zgradi koji je grijan sa svih strana.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 15:55   #496
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Evo...vidis sto kaze pena ...moze potrosnja biti i 500kn tako da tvojih 70 eura za tako neki hladniji mjesec nije mozda puno... Moze biti i vise od 500.
Medjutim sve to ovisi o tolinskim gubicima koje stan ima (zidovi/izolacija/stolarija) i naravno najvise o tome na koliko se grijes ...onaj kome je dovoljno 20-21° potrosit ce daleko manje nego onaj koji se grije na 23-24°.
Obzirom da bi ti kad bi imao svoje brojilo mogao stediti (umjesto da dizes temperaturu obuces deblju majicu) mogao pi placati grijanje i manje od tih 500kn koliko bi ti gazda naplatio.
Cini mi se puno 500kn za sve mjesece...mislim da je tek 1-2 mjeseca u zimskom periodu hladnije...a da se u ostalima ipak mozes grijati i za manje.
Ali ...ako se radi o kuci s losijom izloacijom i losijom stolarijom, ako gazde ostatak kuce griju na odredjenu temperaturu...a ti u svom stanu ne mozes grijanje smanjiti i/ili iskljuciti pa shodno tome i platiti i racuni su ima takvi kakvi jesu...onda je mozda moguce da je to cifra za taj dio kuce...
Ako zelis stediti na grijanju gledaj da uzmes stan s etaznim grijanjem u zgradi koji je grijan sa svih strana.
Da! Meni je totalno glupo što ja ne mogu kontrolirati svoju potrošnju. Jer primjerice u 11mjesecu neće me biti 3 tjedna (izuzev vikenda kad ću biti u stanu) pa bi tu mogao značajno uštedjeti...također priroda mog posla je takva da samo spavam u stanu a vikendom radim. Sad sam cijeli zbunjen je li 70 eura (bio bih u stanu od 11/12 do 6/12) ok?!
ante21000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 16:20   #497
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
jucer sam si ocitao brojilo u 9 ujutro i 9 navecer, znaci 12 sati rada i grijalo se cijelo vrijeme na 23. potrosilo mi je samo 2 kubika, nemrem vjerovati (meni to izgleda malo). do sada je trosilo vise, cudo neko
novogradnja 75 m2, grijanje ,kuhanje i topla voda

Evo i ja sam pratio potrošnju - Meni je u ova zadnja 3 dana (72 sata) potrošnja ukupno bila 2,5 m3 - grijanje (21-22C) i topla voda. 60m2,novogradnja

Zadnje uređivanje prečko jug : 29.10.2012. at 16:31.
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 16:24   #498
Quote:
ante21000 kaže: Pogledaj post
Da! Meni je totalno glupo što ja ne mogu kontrolirati svoju potrošnju. Jer primjerice u 11mjesecu neće me biti 3 tjedna (izuzev vikenda kad ću biti u stanu) pa bi tu mogao značajno uštedjeti...također priroda mog posla je takva da samo spavam u stanu a vikendom radim. Sad sam cijeli zbunjen je li 70 eura (bio bih u stanu od 11/12 do 6/12) ok?!
Ovo znaci od 11 mjeseca ove godine pa do sestog mejseca iduce ili nesto drugo?
To ti nitko ne moze tocno odgovoriti...
Imo to je, ako usporedjujem sa stanom u zgradi u kojem sam reguliras potrosnju - puno, tim vise sto u 4-6 mjesecu niti ne trebas grijanje.
S druge strane, ako se radi o kuci koja ima visoke troskove grijanja i racuni su ogromni tih 500kn mozda i je stvaran dio koji se odnosi na tvoj dio kuce.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 16:30   #499
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ovo znaci od 11 mjeseca ove godine pa do sestog mejseca iduce ili nesto drugo?
To ti nitko ne moze tocno odgovoriti...
Imo to je, ako usporedjujem sa stanom u zgradi u kojem sam reguliras potrosnju - puno, tim vise sto u 4-6 mjesecu niti ne trebas grijanje.
S druge strane, ako se radi o kuci koja ima visoke troskove grijanja i racuni su ogromni tih 500kn mozda i je stvaran dio koji se odnosi na tvoj dio kuce.
Ja planiram u stanu biti zaključno sa lipnjom 2013, no u 4,5 i 6 mjesecu ne bi plaćao grijanje 70 eura već 20eura!
ante21000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 17:10   #500
precko jug

koliko si stavio temp. polaznog voda grijanja
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:33.