Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2008., 21:02   #21
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
frend zivi na kneziji a radi u petrovoj i na posao ide biciklom ili pjeske.. kad je zima ide tramvajem.. a ima placu 3 put vecu od hr. prosjeka..

Istina.
Slažem se.
Ali zato onaj koji ima plaću ispod prosjeka ili je na socijalnoj pomoći vozi se po pive u dućan na uglu s autom.I s čikom u lampi.
I kuka kako je skupi benzin.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 21:37   #22
U svemu tome zaboravljate (ili zanemarujete) činjenicu da je u troškovima posjedovanja i korištenja automobila benzin samo manja stavka. Za sasvim obični automobil reda veličine cijene (novog) 10-15k€, uz potrošnju kakvih desetak lit/100km u gradu te uz 10000km/godišnje, cijena goriva je oko jedne trećine realne cijene kilometra, znači da onome tko se odluči držati automobil i zbog drugih potreba, smanjenje troškova zbog izbjegavanja korištenja automobila za odlazak na posao neće biti veliko (u odnosu na ukupne troškove automobila).
Što se tiče javnog prijevoza u ZG: sve jako ovisi o relaciji. Od doma do posla imam oko 7km (S<>JI), ujutro mi treba oko 18min, popodne 20-45 , ali javnim prijevozom (dva tramvaja + autobus) gubim najmanje 45 min + 60 min, s tim da je popodnevni bus nepouzdanog voznog reda.
Bicikl bih vrlo rado koristio (bilo bi to oko 20+20min), ali pomisao na guranje kroz gradsku gužvu na svim dijelovima puta gdje nema biciklističkih staza čini mi se preopasnim.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 21:50   #23
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
auto je luksuz pogotovo u većim gradovima gdje javni prijevoz funkcionira savršeno.


je, meni je savrsen prijevoz

do posla imam autobus, plus dva tramvaja i preko sat vremena... da ne pricam kako mi je kad idem iz nocne

da ne govorim da nam je firma, a sve u duhu propagiranja zdravog zivota, ekologije i smanjenja potrosnje benzina, zabranila da bicikle parkiramo ispred pa tako prijevozno sredstvo parkiras 200tinjak metara iza i onda pjesacis do ulaza u zgradu

autom mi je do posla 15 minuta nocu i manje

ustedjela sam 90 minuta svog vremena

i da, slazem se da nas drzava peljesi na benzinu kao i na ostalome
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 22:12   #24
dosadne su rasprave o potrebnosti ili nepotrebnosti vozikanja autom na posao. ajmo sagledat stvar sa druge strane; dostave, kamioni, prijevoz, transport, ukratko sve one profesije i djelatnosti kojima je cestovni prijevoz potreba. njihove usluge, njihova funkcionalnost i skupoca utjece na cijene, i to ne mitske 'cijene kruha i mlijeka' nego svega oko nas. vjerojatno ne postoji firma u kojoj radimo a koja nema dostavno vozilo ili joj se produkcija ne razvozi ili ne veze za dostave. ocemo i njima palamudit price o biciklima? ajde vise sjasimo sa prica o biciklima (koji jesu odlicna stvar) jer stvari su samo u tome da ekipa koja drma svijetom postaje sve vise gramziva po pitanju nafte ali i po pitanju alterantivnih pogonskih rjesenja - ne zavaravajmo se da je (uz bicikl) ottov motor najvisi tehnoloski doseg danasnje civilizacije
sto dalje to zaista jest pitanje, no bicikl ne zavrsava pricu.
__________________
hgfghfhgj
mjolnir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 14:15   #25
cijenu nafte ne određuje odnos ponude i potražnje nego nekoliko institucija i interesnih skupina iz VB-a i SAD-a, oni će povećavati cijenu dokle god mogu, a mogu...
...ljudi misle da nafte 'nestaje' pa se zbog toga cijena povećava...
dr. van Nostrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 18:48   #26
dr. van Nostrand, iako se slažem da je cijena nafte temeljena na špekulaciji, uvelike nerealna i određena od strane intersnih skupina, zanima me ovo da li nafta nestaje. Imaš li neke informacije o tome? Ili neko drugi, ako je bolje upućen u tematiku. Volio bih znat više.

http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil

Evo i par filmića


http://www.youtube.com/watch?v=DHXdS9XYVs8
http://www.youtube.com/watch?v=DMQd5...eature=related
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 11:42   #27
Naftu treba maknuti s burze i stvar rjesena...ali naravno to se nikad nece dogoditi jer to naftnim kompanijama ne odgovara jer je ovako lakse manipulirati s cijenom nafte...
BlackHack is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 15:17   #28
Quote:
dr. van Nostrand kaže: Pogledaj post
cijenu nafte ne određuje odnos ponude i potražnje nego nekoliko institucija i interesnih skupina iz VB-a i SAD-a, oni će povećavati cijenu dokle god mogu, a mogu...
...ljudi misle da nafte 'nestaje' pa se zbog toga cijena povećava...
potpuno se slažem s time jer svim firmama i državama je u interesu veča cijana nafe, jer oni svi imaju zaradu u posticima i nikako nij e isto dali zaradiš 20% od 5 kn ili 20% od 10, 15 ili 20 kn, a šta se tiče cijene benzina, beznin može bit skup a dizlel koji se koristi u gospodratvu šta s nijime, još malo če 1 štruba kruha u pekari bit 10kn, isto tako cijena nafte utječe na cijenu mlijeka, jer inim kravama u farmi traktor dovozi sijeno, traktor ga kosi,kamion mlikjeko odveze do mljekare i kamion ge iz mlijekare odvozi od trgovine, tako da če i cijena milijeka za onog ko ide u trgovinu biciklom da uštedi na benzinu bit 10kn/l

a oni koji samtraju da je auto takav luksuz nek se zamislile kako bi ima bilo da žive tamo di nema javnog prevoza, dijete je bolesno a nije toliko da bi hitna došla po njega a treba ga vodit u bolnicu, a dijete ostane u bolnici a vi ga nemate čim ič posjetit on vas traži, pa nije cijela "lijepa naša" ko Zagreb...
dreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 16:53   #29
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
dr. van Nostrand, iako se slažem da je cijena nafte temeljena na špekulaciji, uvelike nerealna i određena od strane intersnih skupina, zanima me ovo da li nafta nestaje. Imaš li neke informacije o tome? Ili neko drugi, ako je bolje upućen u tematiku. Volio bih znat više.
Ovako to objašnjava William Engdahl, vodeći svjetski stručnjak za geopolitiku nafte: Mit da nafte nestaje podupiru naftne kompanije i hrane svijet i medije njime. Kad cijena nafte poraste, ljudi misle - to je zato što je ima sve manje. Naime, istraživački radovi američkog fizičara Jacka Cannyja, koji 15 godina predaje na moskovskom sveučilištu pokazali su da priča o ograničenoj količini nafte polazi od temeljne pretpostavke da je posrijedi fosilno gorivo, odnosno da je biološkog podrijetla. Nisam o tome previše razmišljao jer sam kao i mnogi smatrao da nafte nestaje i da ta činjenica objašnjava mnogo toga. No, SAD su napale Irak zbog dugoročnog plana militarizacije i vojnog sukoba na cijelom Bliskom istoku i kontrole nafte posvuda. Ne zato što nafta nestaje, nego zato što kontrolom naftnih izvora određujete njezinu cijenu i ne rušite mit o tome da nafte nema.
dr. van Nostrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 18:43   #30
Quote:
dr. van Nostrand kaže: Pogledaj post
Ovako to objašnjava William Engdahl, vodeći svjetski stručnjak za geopolitiku nafte: [/I]
vodeći stručnjak za geopilitiku nafte? a tko to kaže da je vodeći i po kojim kriterijima je on to vodeći.

daj mi reci kako je taj vodeći stručnjak objasnio razliku između godišnje proizvodnje nafte i naftnih rezervi koje se svake godine objavljuju?

to je samo jedno mišljenje i na temelju njega kreirati neko mišljenje je više nego naivno.

nafte je svakim danom sve manje i manje, mnoge zemlje puno manje porizvode negoli su prije 2000., zadnje veliko nalazište je otkriveno u kaspijskoj regiji i to prije 2000.

onaj tko misli da svijet ima sasvim dovoljno nafte pored svih potrošača još i za 2,5 milijarde ljudi u kini i indiji je naivan.

imaš gore navedene linkove i peak oil-u i svakako ih prouči, ako ništa drugo dobit ćeš pogled iz druge perspektive.
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 18:44   #31
Quote:
BlackHack kaže: Pogledaj post
Naftu treba maknuti s burze i stvar rjesena...ali naravno to se nikad nece dogoditi jer to naftnim kompanijama ne odgovara jer je ovako lakse manipulirati s cijenom nafte...
naftnih kompanijama?

daj mi reci zarađuje više od samih naftnih kompanija na ovako visokim cijenam nafte?
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 12:36   #32
Quote:
dr. van Nostrand kaže: Pogledaj post
Ovako to objašnjava William Engdahl, vodeći svjetski stručnjak za geopolitiku nafte: Mit da nafte nestaje podupiru naftne kompanije i hrane svijet i medije njime. Kad cijena nafte poraste, ljudi misle - to je zato što je ima sve manje. Naime, istraživački radovi američkog fizičara Jacka Cannyja, koji 15 godina predaje na moskovskom sveučilištu pokazali su da priča o ograničenoj količini nafte polazi od temeljne pretpostavke da je posrijedi fosilno gorivo, odnosno da je biološkog podrijetla. Nisam o tome previše razmišljao jer sam kao i mnogi smatrao da nafte nestaje i da ta činjenica objašnjava mnogo toga. No, SAD su napale Irak zbog dugoročnog plana militarizacije i vojnog sukoba na cijelom Bliskom istoku i kontrole nafte posvuda. Ne zato što nafta nestaje, nego zato što kontrolom naftnih izvora određujete njezinu cijenu i ne rušite mit o tome da nafte nema.
Engdahl se sa ovim zesce prosrao rekao bi da cak klizi u kategoriju koja pise za Novu Arku i slicne casopise gdje se ozbiljno razmatraju teme :

Energetski kristali kao izvor energije u buducnosti
Teslina sveprisutna energija koju su sakrili
i Otela me grupa vanzemaljaca u zelenom Volvu
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 16:20   #33
evo upravo čitam kako je kina u prva četri mjeseca povećala uvoz nafte za 10%.

China Jan.-April oil imports up 10% in volume, 81% in value

http://news.xinhuanet.com/english/20...nt_8159499.htm
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 19:21   #34
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
naftnih kompanijama?

daj mi reci zarađuje više od samih naftnih kompanija na ovako visokim cijenam nafte?
Velikih pet je u 2007 profitiralo 150 mlrd dolara.
Vidjet cemo koliki ce iznosit profit u 2008.
__________________
kokodacem ovdje od 1999.
dakalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2008., 23:45   #35
Quote:
dakalo kaže: Pogledaj post
Velikih pet je u 2007 profitiralo 150 mlrd dolara.
Vidjet cemo koliki ce iznosit profit u 2008.
kako je profitiralo za 150 milijardi $? što im je za toliko dobit narasla u odnosu na prošlu godinu ili?

znaš li koliko su profitirale zemlje izvoznice nafte? znaš li koliko je njima dohodak narastao zbog takvog skoka nafte? vjerovatno nemaš blage veze ha?vjeruj mi, ovih 150 milijardi $ koje btw. nije niti približno točan podatak su jebeni sitniš.kome odgovaraju ovakve cijene nafte više od naftnih kompanija?misliš da oni nemaju svoje fondove?
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 03:42   #36
Kazu da je u rusiji porez drzavi na izvadenu naftu cca 80%. A jadne kompanije od onih 20% moraju platiti radnike, troskove.... i jedva im ostane kakvih par stotina milijardi. Jos kad daju place direktorima niti toliko.
darioV is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 10:54   #37
Quote:
darioV kaže: Pogledaj post
Kazu da je u rusiji porez drzavi na izvadenu naftu cca 80%. A jadne kompanije od onih 20% moraju platiti radnike, troskove.... i jedva im ostane kakvih par stotina milijardi. Jos kad daju place direktorima niti toliko.
rusija,kuvajt,saudijska arabija,emirati,kanada,norveška,libija,čak i iran koji jedino još uvijek nije na razini sjeverne koreje zbog visokih cijena nafte,alžir,nigerija,venezela koja svakim danom proizvodi sve manje i manje nafte ali dobiva sve više i više novaca.

on i cijeli opec niti ne zele povecati proizvodnju nafte kako bi špekulantima uzeli jedno oružje iz ruku (nedostatna opskrba).postoje dva razloga, jedan je zato što niti nemaju nešto posebno velike rezervne kapacitete, a drugi je taj što im takva cijena nafte naravno odgovara.

pogledaj samo koliko je u tim zemljama rastao bdp zadnjih godina, kolike su devizne rezerve nakupile, kolike od te nafte odlazi u državni proračun i sve će ti biti jasnije.

postoji netko tko zarađuje daleko više od samih naftnih kompanija.

Quote:
JEDDAH, 6 May 2008 — The rising oil prices expected to have a positive impact on the Saudi economy. The current account surplus may touch an all-time high this year and economic growth and the budget surplus will also be exceptionally strong.

Oil export revenue is expected to reach SR975 billion ($260 billion) in 2008. This compares with an average of just SR161.25 billion ($43 billion) per year throughout the 1990s and is equivalent to around SR2.62 billion ($700 million) per day. Non-oil export growth may slow modestly in response to lower global petrochemical prices. Nonetheless, total exports are now projected at SR1.09 trillion ($290 billion), compared with just SR146.25 billion ($39 billion) in 1998.

Higher oil revenues will also increase the budget surplus and are expected to reach SR260 billion ($69 billion) in 2008, the second largest ever.

In nominal terms, Saudi Arabia’s GDP is likely to grow by 22.1 percent this year, the second fastest rate since 1990. At $457 billion, the Saudi economy will be three times larger than it was in 1998.

Iraq's 2008 oil revenue expected to hit $70 billion: US report
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2008., 20:24   #38
sa pricom o polaganom iscrpljivanju nafte (sto jest izvjesna stvar) se meni savrseno slaze jos jedna prica, prica o pitkoj vodi, za koju sam prilicno siguran da je zaista mit kojeg zasnivaju na odlicnom responsu trzista, kompanija i potrosaca na situaciju sa naftom. ljudi se (do sad) uopce ne voze manje koliko god cijene isle gore, no kako ce tome prije ili kasnije doci kraj, ekipa priprema teren za daljnje projekte koje nece biti tako kratkog roka kao sto je eksploatacija nafte, ali nece postojati niti mogucnost da trziste odustane od koristenja od skupog energenta kao sto je to mogucnost sa naftom, buduci da bez vode ne moze apsolutno nitko, od industrije do zadnjeg siromaha u ugandi - "uvjerimo li trziste da vode nema, jos smo na boljem konju nego sa naftom" kako stvari idu vidi se vec danas, jer oko nas poslusno hodaju ljudi sa flasicama za koje im nije smijesno platiti, jer ta voda je bolja, cisca i ljepsa od one iz slavine i ustalom ima neodoljivu etiketu. jos nisu svi istrenirani kao sto ni globalno drustvo nije bila istrenirano na naftu dok je automobilski prijevoz jos bio opcija, no jednom kada svi pocnemo piti iskljucivo iz flasica, pitanje je vremena kada ce {varijabla} znanstvenici (u varijablu ubaciti random string, recimo "britanski znanstvenici") poceti pumpati mit o zagadjenim i ukvarenim vodama sve nas uvjeravajucida smo, uz danasnji stupanj tehnoloskog razvoja, zaista nesposobni prociscavati vodu koja pokriva 3/4 planete sve mi to, uz globalno treniranje covjecanstva utjerivanjem straha od terorizma slici na divljanje sa naftom. iscrpljivanje naftnih rezervi jest izvjesna stvar, kao i zagadjenje voda ili prisutnost teroristickih skupina ali gimme a break - nafta je odlican teren za multikorporacijsko eksperimentiranje sa trzistem i slici mi samo na pocetak igara bez granica.
__________________
hgfghfhgj
mjolnir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 11:25   #39
ljudi previše čitate chomskya i njegovu ekipu. ma kakva jebena voda, arapi već naveliko kupuju tehnologiju od amera i morsku vodu pretvaraju u pitku vodu. istina, nije takve kvalitete kao svicarska voda ali je voda za piće koje imaju u izobilju.

onaj tko misli kako nafte ima u neograničenim količinama je naivan. prošlo stoljeće svjetsko gospodarstvo se je baziralo na jefitnoj energiji danas to više nemože biti slučaj.tu su zemlje od 2,5 milijarde ljudi koji se motoriziraju, a proizvodnja ne prati potražnju i imamo to što imamo. osim toga niti rafinerijski kapaciteti nisu dovoljni i ne radi se ovdje samo o sirovoj nafti.iran bogata zemlja naftom, a benzin i dizel mora kupovati vani zato što nemaju dovoljne rafinerijske kapacitete.naftom su sse počeli rasipavati venezuela,rusija,arapske zemlje i dovoljno je pogledati koliko proizvode bdp-a godišnje u svojoj zemlji a koliko nafte troše i općenito energije.

neka mi netko od ovih "stručnjaka" gore objasni kako to da uporedo sa proizvodnjom, rastu i naftne rezerve irak,kuvajt,emirati,arabija,nigerija,iran,rusija, a jedino norveška i meksiko to korigiraju za svoju godišnju proizvodnju?
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 12:29   #40
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
ljudi previše čitate chomskya i njegovu ekipu. ma kakva jebena voda, arapi već naveliko kupuju tehnologiju od amera i morsku vodu pretvaraju u pitku vodu. istina, nije takve kvalitete kao svicarska voda ali je voda za piće koje imaju u izobilju.

onaj tko misli kako nafte ima u neograničenim količinama je naivan. prošlo stoljeće svjetsko gospodarstvo se je baziralo na jefitnoj energiji danas to više nemože biti slučaj.tu su zemlje od 2,5 milijarde ljudi koji se motoriziraju, a proizvodnja ne prati potražnju i imamo to što imamo. osim toga niti rafinerijski kapaciteti nisu dovoljni i ne radi se ovdje samo o sirovoj nafti.iran bogata zemlja naftom, a benzin i dizel mora kupovati vani zato što nemaju dovoljne rafinerijske kapacitete.naftom su sse počeli rasipavati venezuela,rusija,arapske zemlje i dovoljno je pogledati koliko proizvode bdp-a godišnje u svojoj zemlji a koliko nafte troše i općenito energije.
nisam čitao ništa od chomskog, osim što njegove naslove viđam po izlozima knjižara. moj post je moj osobni dojam svijeta koji ide u neko krasno mjesto, ali ne zaslugom fosilnih rezervi nego zaslugom kapitalista kojima krize odgovaraju isto onoliko koliko profiterima odgovara ratno stanje. da nafte nestaje to je fakt, no po meni naivan je onaj koji misli da se igre sa naftom baziraju samo na bezazlenoj formuli ponude (naftnih rezervi) i potražnje (svih nas). oni koji tvrde da nafte ima su možda naivni ili možda u pravu, bit je u tome da je svijet ograničen na naftu kao glavni energent i naivno je biti uvjeren da današnje čovječanstvo zaista, siroto, nije u stanju osigurati druge izvore energije.

voda se savršeno uklapa kao nastavak filma kojeg danas vrtimo globalnoj svjetskoj kino dvorani i savršeno sam siguran da će veliki scenaristi vremenom izmisliti još novih "kriza" koje će biti nužno skupo naplaćivati svima nama. što o tome chomsky piše ne znam, ali big picture je takav.

a što se vode tiče, jednostavan google query izlistava lijep broj apokaliptičnih naslova pa ću pejstati nekoliko: nature.com, bbc news, npr.org, index research, itd... ne vidim chomskog nigdje(?)
__________________
hgfghfhgj
mjolnir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.