Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2006., 12:21   #1
"Najveći" generali WWII

...

Njemački zapovjednici su bili puno sposobniji od bilo kojih drugih...
Možda su im samo Rusi mogli parirati...

Po meni najsposobniji je Erich von Manstein...
mislim čovjek je osmislio napad na Francusku u svoje slobodno vrijeme!!!
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 13:31   #2
mislim da je rommel uvjerljivi pobjednik ako se gleda omjer rezultata i raspolozhivih resursa, te potpore nadredjenih... samostalno je rukovodio cijelom jednom frontom... i to josh uspjeshno... voditi blitzkrieg sa 1/4 spremnika benzina... eh...
brain_fart is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 16:11   #3
...da,ali rommel je imao apsolutnu autonomnost(u 90% slučajeva) na afričkom bojištu,zato se ta bojišnica tako često i pomicala...

von Mastein je djelovao na istočnom frontu di je Hitler neprestano donosio sulude naredbe(o nepovalčenju i nefleksibilnosti bojišnice),a von Mansteionve ideje su često bile odbačene...kao npr. smjer wehrmachtovog djelovanja
1943-e...

Rommel je vrhunski general bio,ali najveća pobjeda Njemačke je ipak osvajanje Francuske a što je bilo bazirano na ingenioznom von Mansteinovom planu...
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 12:05   #4
Quote:
grof kaže:
...
Po meni najsposobniji je Erich von Manstein...
... ...ne samo po tebi, vec i po povjesnom leksikonu... ...takav se covijek rodi jedan u 150000 godina... ...imao sam seminar o njemu, tako da sam saznao dosta toga.... iako moram priznati da preferiram rusku stranu II svj. rata... ...ali, legende se pamte...
...ajd, hvala bogu da ima i normalnih tema malo... ... hehe 5+
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist...
farki_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 13:27   #5
Quote:
brain_fart kaže:
mislim da je rommel uvjerljivi pobjednik ako se gleda omjer rezultata i raspolozhivih resursa, te potpore nadredjenih... samostalno je rukovodio cijelom jednom frontom... i to josh uspjeshno... voditi blitzkrieg sa 1/4 spremnika benzina... eh...
Rommel je ok kao zapovjednik snaga veličine korpusa...ali..nevidim kako može voditi armiju od 300,000 vojnika from his little tank.

Tu nastupa gorespomenuti Meinstein.

btw. ne slažem se da su Rusi mogli parirati u biločemu njemačkim generalima...ti ljudi su svoje vojnike tretirali kao obično topovsko meso. Recimo do zadnjeg dana rata nisu skužili da se tenkovi ne šalju u grad bez pješadijske potpore.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 15:06   #6
...da taktički,njemci su bili briljantni,nijedna vojska se tad nije mogla mjeriti sa njima...ali sovjeti su u početku griješili,zatim spoznali svoje slabosti i nakon toga forsirali stil ratovanja koji prije svega ne bi smio odgovarati njemcima...

dakle ono što je Žukov napravio 1941 u obrani Moskve je više logistički pothvat, dakle on je već u startu(rata) imao sposobnost micanja ogromne količine vojnika i tu leži njegova ingenioznost ne u taktici nego u redistribuciji vojnih resursa tamo di su najpotrebniji... imati taj talent procjene je upravo ono što razlikuje velike generale od slabijih...
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 18:02   #7
Quote:
u prolazu kaže:
Rommel je ok kao zapovjednik snaga veličine korpusa...ali..nevidim kako može voditi armiju od 300,000 vojnika from his little tank.

hm. ovo su vec vrlo teske optuzbe. moram podsjetiti da je Rommel unatoc teskoj zabludi o mjestu iskrcavanja jedini imao ispravnu metodu borbe protiv saveznika. uostalom tamo je on bio drugi u zapovjednim lancu iza von Rustendta.
pinokiop is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 18:24   #8
Quote:
pinokiop kaže:
hm. ovo su vec vrlo teske optuzbe. moram podsjetiti da je Rommel unatoc teskoj zabludi o mjestu iskrcavanja jedini imao ispravnu metodu borbe protiv saveznika. uostalom tamo je on bio drugi u zapovjednim lancu iza von Rustendta.
Pa kada več spominješ, istina..to su teške optužbe ( možda i preteške/presmjele ). Nemoj me krivo shvatiti...Rommela doživljavam kao jednog od najboljih generala uopče, ali samo na taktičko/operacijskoj razini.
Doduše nije dugo ni bio na mjestu generala večih formacija pa me nije stigao razuvjeriti, ali njegov odnos prema logistici tokom cijele afričke kampanje ( a koja se svodila na ispucaj sve što imaš i ukopaj se na par mjeseci dok "netko" ne pošalje nova pojačanja ) mi govori da on ipak nikada nije prešao put od komandanta korpusa do komandanta armije.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 23:15   #9
...

Rommel je bio vrhunski general , ali sputavali su ga nadređeni Keserling(inače defenzivni genije) a posebice von Arnim , koji je potpuno podbacio u tijeku bitke za Kasserine pass,jel on je taj koji je trebao ekplatirati taj saveznički poraz...

on je postao zapovjednik većih postrojbi tek kad je trebalo defanzivno ratovati, a to njemu nije nikako išlo niz kožu...

ja mislim da bi bez problema mogao voditi i veće postrojbe,ali samo ofenzivno...
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 20:45   #10
a chuj... rommel se chesto morao ukopavati poshto je ispucao sve shto je imao iz jednog veoma jednostavnog razloga... za pochetak nije niti imao puno municije, a goriva josh i manje... ne pomazhe ti shto si zapovjedni genije ako su ti prazni spremnici hitler i mussolini su se veoma posprdno odnosili naspram svojih jedinica na africhkom bojishtu chesto ne pruzhajuchi im niti osnovne zalihe tokom duzhih perioda... uostalom... rommelov je bio zadatak po dolasku u afriku da organizira talijanske jedinice koje su bile u potpunom kaosu nakon gubitka etiopije i libije... ofenzivu je on odluchio sprovesti na vlastitu ruku... no da sada ne ulazim u preduboke rasprave... da je rommel dobio samo dio trazhenih pojachanja kod el alameina (prvog i najbitnijeg, drugi el alamein je bio samo dokrajchivanje) bio bi zauzeo suez i protjerao britance iz afrike... a tada ga nishta ne bi sprijechilo da se spoji sa njemachkim armijama kod kavkaza... jer bi tada bila otvorena ruta rusima iza ledja... eh... hitlere hitlere... rommel je kada se malo bolje proanalizira hitleru nudio nekoliko puteva ka pobjedi... barem logistichkoj... prvo je mogao pomesti britance u prvoj godini ratovanja u africi ('41), ali nije dobio trazhena pojachanja... tada je opet bio u prilici poslije zauzimanja tobruka... te potom kod prvog el alameina... naftna polja bila bi hitlerova... a kad je vech bio i odbijen von arnim mu je vezao ruke u tunisu... bah... kasnija zbivanja u europi nisu toliko ni bitna jer je njemachka izgubila momentum...
brain_fart is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 23:06   #11
SVAKA CAST brain Fart...potpuno se slazem
__________________
nema kruha bez motike okopavam narkotike...
AXE COUNTER is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 11:55   #12
Quote:
brain_fart kaže:
a chuj... rommel se chesto morao ukopavati poshto je ispucao sve shto je imao iz jednog veoma jednostavnog razloga... za pochetak nije niti imao puno municije, a goriva josh i manje... ne pomazhe ti shto si zapovjedni genije ako su ti prazni spremnici hitler i mussolini su se veoma posprdno odnosili naspram svojih jedinica na africhkom bojishtu chesto ne pruzhajuchi im niti osnovne zalihe tokom duzhih perioda... uostalom... rommelov je bio zadatak po dolasku u afriku da organizira talijanske jedinice koje su bile u potpunom kaosu nakon gubitka etiopije i libije... ofenzivu je on odluchio sprovesti na vlastitu ruku... no da sada ne ulazim u preduboke rasprave... da je rommel dobio samo dio trazhenih pojachanja kod el alameina (prvog i najbitnijeg, drugi el alamein je bio samo dokrajchivanje) bio bi zauzeo suez i protjerao britance iz afrike... a tada ga nishta ne bi sprijechilo da se spoji sa njemachkim armijama kod kavkaza... jer bi tada bila otvorena ruta rusima iza ledja... eh... hitlere hitlere... rommel je kada se malo bolje proanalizira hitleru nudio nekoliko puteva ka pobjedi... barem logistichkoj... prvo je mogao pomesti britance u prvoj godini ratovanja u africi ('41), ali nije dobio trazhena pojachanja... tada je opet bio u prilici poslije zauzimanja tobruka... te potom kod prvog el alameina... naftna polja bila bi hitlerova... a kad je vech bio i odbijen von arnim mu je vezao ruke u tunisu... bah... kasnija zbivanja u europi nisu toliko ni bitna jer je njemachka izgubila momentum...
Nebih htio biti đavolji odvjetnik ali da se dotaknem hipotetskog spajanja sa Njemačkim armijama na Kavkazu i važnosti takvog pothvata.

Ljudi nekako zaboravljaju omjere u ratovanju na istočnom fronti i Africi.
Rommel je imao tek dvije divizije sa 150-250 tenkova i 20-tak tisuća ljudi i njegov eventualni prodor do kavkaza bi bio tek kap u moru golemog istočnog fronta gdje su se borile na stotine divizija sa tisućama tenkova i miljunima vojnika.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 21:22   #13
Quote:
u prolazu kaže:
Nebih htio biti đavolji odvjetnik ali da se dotaknem hipotetskog spajanja sa Njemačkim armijama na Kavkazu i važnosti takvog pothvata.

Ljudi nekako zaboravljaju omjere u ratovanju na istočnom fronti i Africi.
Rommel je imao tek dvije divizije sa 150-250 tenkova i 20-tak tisuća ljudi i njegov eventualni prodor do kavkaza bi bio tek kap u moru golemog istočnog fronta gdje su se borile na stotine divizija sa tisućama tenkova i miljunima vojnika.
Da, ali Hitleru bi pripala naftna polja Irana, pa mu više ne bi gorivo bilo problem, a taj ga je problem očito mučio.
__________________
"Tko ne uči iz povijesti, prisiljen ju je ponavljati."
"Sine ira et studio"-kako da ne
povjesnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 22:05   #14
...da,ali je bilo puno država koje se nisu opredjelile u tom ratu,ja sam uvjeren da na dan ulaska njemačke vojske u Cairo da bi Turska pristupila trojnom paktu , a možda nešto kasnije i Španjolska...

to bi kvantitativno zatvorilo južni kavkaz...

Zadnje uređivanje grof : 28.06.2006. at 01:57.
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 04:25   #15
ne zaboravlja se nishta... mozhda si me krivo shvatio... samo sam napomenuo da su se njemci krvavo borili kroz ruske ravnice da bi doshli do nafte... gubili su goleme kolichine ljudstva i opreme... a mogli su dati rommelu dvije divizije vishe, dovoljno goriva () i zapovjednu slobodu... nakon odbacivanja britanije iz egipta nitko se ne bi vishe suprotstavljao osovinskoj prisutnosti u africi a kasnije i na bliskom istoku... britanska indija je daleko a ameri bi bili previshe nesigurni... tada bi bio otvoren put ka naftnim poljima... ne nuzhno onima kod kavkaza... otvaranjem fronte na kavkazu se nisam bavio... smatram da to vech spada u SF... chisto sumnjam da bi si turska ishla priushtiti prvi svjetski rat po drugi put... nisu imali niti tehnike niti volje...
brain_fart is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2006., 11:39   #16
Quote:
brain_fart kaže:
ne zaboravlja se nishta... mozhda si me krivo shvatio... samo sam napomenuo da su se njemci krvavo borili kroz ruske ravnice da bi doshli do nafte... gubili su goleme kolichine ljudstva i opreme... a mogli su dati rommelu dvije divizije vishe, dovoljno goriva () i zapovjednu slobodu... nakon odbacivanja britanije iz egipta nitko se ne bi vishe suprotstavljao osovinskoj prisutnosti u africi a kasnije i na bliskom istoku... britanska indija je daleko a ameri bi bili previshe nesigurni... tada bi bio otvoren put ka naftnim poljima... ne nuzhno onima kod kavkaza... otvaranjem fronte na kavkazu se nisam bavio... smatram da to vech spada u SF... chisto sumnjam da bi si turska ishla priushtiti prvi svjetski rat po drugi put... nisu imali niti tehnike niti volje...
Ono što mene smeta u toj cijeloj teoriji je sljedeče:
Rommel iako briljantan general jedva jedvace uspjeva osvojiti Tobruk, malu tvrđavicu sa ne baš pretjerano snažnom obranom. Sa druge strane od njega tek tako tražimo prodor od 5000 kilometara do Irana. ( udaljenost Pariz-Moskva * 2 )

Zapravo nitko nezna što bi se dogodilo sa Rommelovim trupama da su stigle do Kaira, svi nekako zaboravljaju da je tamo bilo 400,000 engleskih pješaka.
Čak i da je uspio zauzeti Egipat i došao do Irana našao bi ga zaposjednutim Britansko-Sovjetskim trupama. Baš me zanima kako bi se borio sa njima s obzirom da su mu linije opskrbe skoro preko pola planeta.
Otvaranje Kavkazkog fronta je zapravo nepotrebno u cijeloj priči, Njemci su uspjeli zauzeti Kavkaz i bez Rommela, međutim nisu se mogli održati nakon pada Staljingrada. Prisustvo Rommela na tom bojištu bi samo značilo još Njemačkih trupa koje trebaju bježati.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 15:44   #17
Quote:
brain_fart kaže:
otvaranjem fronte na kavkazu se nisam bavio... smatram da to vech spada u SF... chisto sumnjam da bi si turska ishla priushtiti prvi svjetski rat po drugi put... nisu imali niti tehnike niti volje...
ja mislim da je ulazak Turske hipotetskim padom Kaira jako realna opcija,jel Turska je tad jedina arapska zemlja koja ima samostalnost, ne uključivanje u rat nakon strateške pobjede Njemačke u sjevernoj Africi i ne-eksplatiranje tog događaja za stvaranje jedinstvene,velike arapske države pod Turskom čizmom, zapravo vratiti mnogo onog što su imali prije 20-tak godina mi se čini PUNO nelogičnijim potezom...kod tako snažnog državnog interesa trenutna tehnika i volja su nebitni...

Dakle Turska bi postala članica trojnog pakta da su Njemci porazili britance u Kairu...uvjeren sam...
grof is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 16:08   #18
Quote:
grof kaže:
... Turska je tad jedina arapska zemlja...

Vjerojatno si želio reći: muslimanska zemlja... turci nisu arapi
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 16:43   #19
Quote:
u prolazu kaže:
Ono što mene smeta u toj cijeloj teoriji je sljedeče:
Rommel iako briljantan general jedva jedvace uspjeva osvojiti Tobruk, malu tvrđavicu sa ne baš pretjerano snažnom obranom. Sa druge strane od njega tek tako tražimo prodor od 5000 kilometara do Irana. ( udaljenost Pariz-Moskva * 2 )

Zapravo nitko nezna što bi se dogodilo sa Rommelovim trupama da su stigle do Kaira, svi nekako zaboravljaju da je tamo bilo 400,000 engleskih pješaka.
....
ovakvu brojku prvi put cujem, molim te reci od kud si to izvukao
pinokiop is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 23:44   #20
Quote:
ferda kaže:
Vjerojatno si želio reći: muslimanska zemlja... turci nisu arapi
točno, previdio sam to u tom trenutku...
grof is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.