Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2018., 15:38   #641
Quote:
n0_limits kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam pitanje, ako netko zna odgovor: koliko puta mi se moze pisati slobodan dan umjesto bolovanja? Jednom sam vec iskoristila, kad sam povracala i imala proljev uzasan da nisam mogla satima dalje od wc-a, i sad mi se isto dogodilo, a ne mogu isti dan dobiti termin kod doktora za pregled (mora se nazvati i naruciti za pregled)?

Jel to ovisi samo o dobroj volji poslodavca ili ima neki broj slobodnih dana koliko se smije dati?
Ne znam jel imam pravo na godisnji i jel bi mi dali, makar je upravo proslo 6 mjeseci kako sam tu, ugovor na neodredjeno. Jel mogu pitati za godisnji onda?
naručivanje ne vrijedi za ovakve slučajeve,
akutne bolesti primaju se odmah
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 02:22   #642
Imam pitanje, od dr opce medicine iman doznake sa zavrsnim danom subotom koja mi je trebala biti radna, da li mi to spada u obracun sati kao bolovanje ili se ne racuna subota posto je to inace neradni dan?

Poslano sa mog SM-G903F koristeći Tapatalk
kokosnuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 16:55   #643
Ako ti je radna subota, računa se pod bolovanje
dejo6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 14:41   #644
A jel mi se racunaju ti sati pod kao da je odradjeno, ili se to mora nadoknadit jer bez te radne subote dodje do manjka sati? Ako ustanova u kojoj radim bolovanje obracunava samo radne dane, unatoc smjenskom radu?

Poslano sa mog SM-G903F koristeći Tapatalk
kokosnuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 17:30   #645
Situacija je slijedeća :

Ozlijedio sam se na poslu sredinom siječnja ove godine ( uganuće stopala lijeve noge na gradilištu),otišao kod svog doktora ,otvorio bolovanje,dobio papire iz firmu koju si bili potrebni,doktorica odradila svoj dio posla,poslao papire u firmu da odrade sve do kraja .Plaća za siječanj je legla u normalnom iznosu ,danas odem na bankomat i vidim da mi nešto ne štima,plaća za veljaču umanjena za 1000 kn (očekivao osnovnu plaću oko 3000 za veljaču ).
Koliko sam shvatio imam pravo na 100% plaću dok sam na bolovanju.

Ili ipak nije tako kako sam mislio ?
__________________
Promeniću svet do kraja pesme.EKV
hrvatina_i_po is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 21:07   #646
Quote:
hrvatina_i_po kaže: Pogledaj post
Situacija je slijedeća :

Ozlijedio sam se na poslu sredinom siječnja ove godine ( uganuće stopala lijeve noge na gradilištu),otišao kod svog doktora ,otvorio bolovanje,dobio papire iz firmu koju si bili potrebni,doktorica odradila svoj dio posla,poslao papire u firmu da odrade sve do kraja .Plaća za siječanj je legla u normalnom iznosu ,danas odem na bankomat i vidim da mi nešto ne štima,plaća za veljaču umanjena za 1000 kn (očekivao osnovnu plaću oko 3000 za veljaču ).
Koliko sam shvatio imam pravo na 100% plaću dok sam na bolovanju.

Ili ipak nije tako kako sam mislio ?
ako Vam je ozljeda na radu priznata, imate pravo na 100% naknade plaće za bolovanje. Moguće da Vam još ozljeda nije priznata pa Vam je poslodavac isplatio 70% naknade plaće. Ako je tako, ako i kada Vam se prizna ozljeda, imate pravo na razliku do 100 %. Da li ste sigurni da je poslodavac predao na HZZO tiskanicu prijave ozljede na radu?
scopic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 17:14   #647
Imam pitanje u vezi ne priznanja naknade za bolovanje. Ako sam za vrijeme trajanja bolovanja u nemogucnosti placanja naknade za obvezno zdravstveno osiguranje i stoga pod dugom, da li imam pravo na zalbu ukoliko mi je nakdnada odbijena.
Dug je u medjuvremenu namiren. Problem je vjerojatno u tome sto je u vrijeme kada je radjen uvid u moj racun, taj dug postojao (zbog toga sto sam na bolovanju, ne radim, ne dobivam placu -obrtnik i nemam od kuda platiti doprinos). Nije mi to logicno.

Ako netko moze odgovoriti, Hvala unaprijed.
Leliel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 17:30   #648
Molim vas info na koji nacin mogu izbjeci bolovanje na teret HZZO u slucaju bolovanja duzeg od 42 dana? Da li mogu 41.dan zatvoriti bolovanje pa ga ponovno otvoriti, napraviti eventualnu pauzu od 2-3 dana godisnjeg? Da li je to moguce? Hvala
Riva29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2018., 18:20   #649
To moraš s liječnikom vidjeti. On je taj koji otvara i zatvara bolovanje. Ne možeš mu ti, kao pacijent , to odrediti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 01:12   #650
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
To moraš s liječnikom vidjeti. On je taj koji otvara i zatvara bolovanje. Ne možeš mu ti, kao pacijent , to odrediti.
liječnik će to vrlo rado učiniti jer pošteđuju HZZO troška

odbijaju čak i ozljede na radu! bezobrazni su do kosti!

svakako se žalite!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 11:09   #651
Pozdrav svima!Molim nekog tko zna da mi odgovori.Bila sam u radnom odnosu na 3godine,nakon čega sam imala tešku ozljedu na radu koja mi je bila priznata.Budući da mi je dok sam bila na bolovanju 4 mjeseca,poslodavac mi nije htio produžiti ugovor o radu(što zakonski niti ne mora znam),pala sam na teret HZZO-a,preko kojeg dobivam 100% plaće i radni staž mi ide preko njih.Sad sam već 1 god i 3 mjeseca na bolovanju, i postoji mogućnost da mi kontrolor prekine bolovanje.U tom slučaju (možda se budem žalila na taj prekid,jer nisam radno sposobna) ostajem bez ikakvih primanja,nezaposlena.Da li imam pravo na naknadu sa biroa u odnosu na onih prijašnjih 3 godine što sam bila zaposlena?Inače znam kako to ide,ali budući da sam zadnjih godinu dana preko zdravstvenog na teretu,to me buni?Da li je to povezano,ili vrijede ista prava?Hvala Vam puno na odgovoru,ako se netko razumije u to,hitno mi je..
p.s.
I da li uopće imam pravo na naknadu budući da sam bila na bolovanju,ima li to veze? <3
Iva-Pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 19:22   #652
Teško se tu može reć nešto konkretno. Sve to ovisi o tvojoj povjesti bolesti i o posljedicama. O tome imaš li trajni gubitak radne sposobnosti ili ne. Imaš li možda pravo na invalidsku mirovinu? Imaš li neki stupanj invalidnosti?

Na webu HZZ-a imaš podatak o tome koje uvjete trebaš zadovoljiti za pravo na naknadu, pa si pogledaj.
U prosjek plaće , računaju ti se plaće, (ne i naknada plaće za vrijeme bolovanja). Pa ak ti to i zatreba, poslodavac će ti morati dati prosjek zadnje tri plaće prije nego je bolovanje nastupilo).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 11:00   #653
Pozdrav, imam pitanje. Tata mi u 5. mjesecu ide na manju operaciju, još od prije ima problema sa srcem. Živi sam dosta dalje od mene (cca 300 km).

Je li moguće uzeti 2-3 dana bolovanja da budem s njim odmah kad se vrati iz bolnice? Moram li svom doktoru obiteljske priložiti neku dokumentaciju o njegovoj bolesti?
__________________
“Folks, I don't trust children. They're here to replace us.” - Stevan Kolbert
Urbalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 13:17   #654
To moraš pitati svog liječnika. Uvidom u dokumentaciju , poznavajući vaše obiteljske prilike liječnik će ti reći da li imaš pravo ili ne.
Ako nemaš pravo na bolovanje, uzmeš par dana godišnjeg .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 12:35   #655
dragi forumaši!

imati ću prvi puta bolovanje na teret poslodavca (do 42 dana) sad u 5.mj pa me zanima kako se to računa..Radno vrijeme je 5 dana u tjednu po 8 sati.
razumijem da treba Potvrdu o plaći 6.mj prije i td.
al ne znam kako se računaju dani jer npr. bolovanje će biti oko 3 tjedna, a ostalo je rad.
Budući da svibanj ima dva praznika (1.5. i 31.5.2018.) nisam sigurna kako se računaju dani..
Ako mi netko može potvrditi.
Dat ću primjer - npr. rad će biti 1., 2., 3., 4., 28.,29.,30.31. - bi to bilo 8 dana x 8h =64h
bolovanje 7.5.-27.5. - 15 dana x 8h = 120h
Prepostavljam da se subote i nedjelje ne računaju.
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 13:35   #656
Quote:
lea30 kaže: Pogledaj post
dragi forumaši!

imati ću prvi puta bolovanje na teret poslodavca (do 42 dana) sad u 5.mj pa me zanima kako se to računa..Radno vrijeme je 5 dana u tjednu po 8 sati.
razumijem da treba Potvrdu o plaći 6.mj prije i td.
al ne znam kako se računaju dani jer npr. bolovanje će biti oko 3 tjedna, a ostalo je rad.
Budući da svibanj ima dva praznika (1.5. i 31.5.2018.) nisam sigurna kako se računaju dani..
Ako mi netko može potvrditi.
Dat ću primjer - npr. rad će biti 1., 2., 3., 4., 28.,29.,30.31. - bi to bilo 8 dana x 8h =64h
bolovanje 7.5.-27.5. - 15 dana x 8h = 120h
Prepostavljam da se subote i nedjelje ne računaju.
Sve se računa, 42 dana uključujući subote i nedjelje.
Bistrooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 14:02   #657
Quote:
Bistrooka kaže: Pogledaj post
Sve se računa, 42 dana uključujući subote i nedjelje.
u smislu trajanja bolovanja - računaju se subote i nedjelje
u smislu isplate naknade ne računa se
mi ne radimo subotom!
znači - ako je npr. bolovanje počelo 4.1. i trajalo do 13.1. - bolovanje 10 dana (zbrajam i subote i nedjelje), a isplatna lista bi išla 8 radnih dana (bez subota i nedjelja) i uračunati praznik (tri kralja)
Jesam li dobro shvatila?

Hvala
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 18:15   #658
jesi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 11:53   #659
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
jesi.
hvala puno!
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2018., 16:01   #660
dobar dan
molim vas pomoć
u obitelji mi se dogodila tragedija - umrla nam je beba od 30 dana, konkretno moja nećakinja
budući da u obitelji baš nitko ne funkcionira (ni roditelji bebe ni bake ni djedovi) ja bih se trebala pobrinuti za nećake neko vrijeme
poslodavac mi je odbio dati neplaćeni dopust
da li postoji neka šifra bolovanja koja mi omogućuje dulji ostanak van radnog mjesta a koju mogu dobiti zbog takvog događaja (tipa depresija ili ono što realno jest - potreba da pomognem bratu i nevisti jer oni ne funkcioniraju)
da li mogu ići na takvo bolovanje i 10tak dana nakon samog događaja?
hvala unaprijed!

ps ukoliko bi mi poslodavac slao kontrolu bolovanja - da li smijem biti s nećacima na moru ili ne?
comeback is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.