Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2007., 10:11   #1
Što je kome u povijesti važno?

Kad ja čitam nešto iz povijesti ja razmišljam o tome što su ljudi jeli, pili, oblačili se , koliko su privređivali, kako su razmišljali o drugim narodima koji su dolazili, čime su tržili
kako su uzdržavali vojsku, što su radili u miru, kako su popravljali zube, kakve su komade imali, jesu li birali ženu po principu što više sala to više vrijedi
kako se birali vladari, jesu li se sami proglasili ili na neki drugi način
A kako su se zvali čobani koji su se proglasili poglavice u sedmom stoljeću nimalo me ne zanima
Ili tenkovi i razlika između njih
Limena kanta sve jedna slična drugoj
Pojma nemam o čemu se tu ima razgovarati
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 11:41   #2
manje-više potpisujem
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 12:12   #3
Dijelom svrha povijesti i jest razumijevanje prošlih načina života, ali ne i jedina. Povijesna znanost nastoji kroz kontekstualizaciju različitih socijalnih, kulturnih i znanstvenih segmenata dati sliku nekog vremena. A za neke etape u povijesti je možda važnije kako i zbog čega se razvija vojna tehnologija, nego kako se popravljaju zubi i nose li crvenu ili plavu odjeću. Kao što rekoh povijesna znanost u svome razmatranju mora obratiti pozornost na više segmenata koji su utjecali na neke društvene promjene, ali u određenim trenucima nekim segmentima mora dati veću važnost.

Zadnje uređivanje demarkis : 21.07.2007. at 12:14. Reason: Ispravak reda riječi u rečenici
demarkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 12:17   #4
mislim da je go2 mislio na ono čime se osobno volimo baviti/gnjaviti u vezi povijesti, a ne koja je svrha i metode historiografije....
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 12:33   #5
Quote:
dilecto_filio kaže: Pogledaj post
mislim da je go2 mislio na ono čime se osobno volimo baviti/gnjaviti u vezi povijesti, a ne koja je svrha i metode historiografije....
I meni se čini...

A slažem se go2. Tehnika mi isto nije najbitnija, već mi je zanimljivije čitati o načinu života i društvenim promjenama kroz povijest.
mahatma gandhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 14:04   #6
Quote:
mahatma gandhi kaže: Pogledaj post
I meni se čini...

A slažem se go2. Tehnika mi isto nije najbitnija, već mi je zanimljivije čitati o načinu života i društvenim promjenama kroz povijest.

Zaboravljate da je i tehnika unosila promjene u društveni život.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 14:13   #7
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Zaboravljate da je i tehnika unosila promjene u društveni život.
Znam, ali mi je manje zanimljivo promatrati razvoj same tehnike.
mahatma gandhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 15:27   #8
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Zaboravljate da je i tehnika unosila promjene u društveni život.
ne zaboravljam, ali dovoljno mi je znati tko je imao topove s debljim cijevima
Ne zanima me proučavanje toga
Znam da nekog interesira i to, i nemam ništa protiv toga, jedino što mi je dosadno
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:27   #9
Dok god nas kojima to nije dosadno ne izbacite iz ovog podforuma, ja zadovoljan.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:27   #10
Povijest je kao i novine.
Hrpetina činjenica.
Svatko odabire prema svom interesu.
Neki čitaju samo sport, neki samo crnu kroniku.
Neki pročitaju cijele novine.
Neki ih uopće ne kupuju.
Stare novine nađene na tavanu su zanimljive.
Ako opisuju prostor i vrijeme u kojem smo sami bili.
Jer nam malo pročačkaju memoriju.
Ali i ništa više od toga.
Povijest je još i zajedničko sjećanje.
Ali, vlastito sjećanje kojiput želimo potisnuti a nemožemo.
Čemu će nam onda tuđa loša sjećanja.
Uh, tek mi se sad otvorila pandorina škrinjica.
Dakle, valja se zaustavit.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:37   #11
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Dok god nas kojima to nije dosadno ne izbacite iz ovog podforuma, ja zadovoljan.
Ma kakvo izbacivanje? Vi samo dodatno bogatite ovaj podforum. Ja vas recimo čitam, samo malo preskočim kad idete pretjerano u detalje (kalibre, itd.) . Kako se ono kaže, ukusi su različiti. Pa tako i ovi povijesni.
mahatma gandhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 17:26   #12
Slažem se, Gandhi.
Nekoga zanima jedno, drugoga drugo.
A npr. tenkovi su jedan aspekt povijesti isto tako kao i gladius, sarisa ili grčka vatra.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 17:32   #13
Kad smo kod toga što me osobno zanima, malo mi je teže odabrati jer volim ići u širinu kod proučavanja i učenja povijesti. Naravno, onoliko koliko mogu. No, ima i nešto što me malo više zanima. Volim povijesne spletke i neobjašnjive događaje.
demarkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 17:43   #14
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Povijest je kao i novine.
Hrpetina činjenica.
KRIVO!!!

Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
A npr. tenkovi su jedan aspekt povijesti isto tako kao i gladius, sarisa ili grčka vatra.
aha... a kazaj nitko ne piše npr. o tome pod kojim kutem je potrebno nositi gladius da bi ga se najlakše izvuklo?
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 17:45   #15
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Dok god nas kojima to nije dosadno ne izbacite iz ovog podforuma, ja zadovoljan.
Nema šanse, upotrijebiti ćemo veći kalibar
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 18:54   #16
Quote:
dilecto_filio kaže: Pogledaj post
aha... a kazaj nitko ne piše npr. o tome pod kojim kutem je potrebno nositi gladius da bi ga se najlakše izvuklo?
pa da, i jel su se nekad u birtiji našli vojnici pa razgovarali o svom poslu
ono:'Bolje ti ga piknuti s mačem ispod pupka, ako gađaš više možeš pogodit rebra' kao što danas razgovaraju na primjer šoferi': ubaciš u treću ...' ili majstori: 'uzmeš špicange ...'
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 19:19   #17
Quote:
dilecto_filio kaže: Pogledaj post
aha... a kazaj nitko ne piše npr. o tome pod kojim kutem je potrebno nositi gladius da bi ga se najlakše izvuklo?
Ja sam za, onaj tko zna nek' piše o tome.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 09:26   #18
Pa vojna povijest ima bitnu komponentu, odnosno oružje. Ali ono što DF i go2 žele reći da bi se, umjesto prepiranja oko tehnikalija, ali to je npr. svađanje oko toga je li domet nekoga topa 10 ili 11 km, sigurno manje bitno od onoga s kakvim su motivima vojnici išli u rat, što su jeli, u kakvim su odnosima bili s lokalnim stanovništvom... itd., itd....
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 10:00   #19
Quote:
fug kaže: Pogledaj post
Pa vojna povijest ima bitnu komponentu, odnosno oružje. Ali ono što DF i go2 žele reći da bi se, umjesto prepiranja oko tehnikalija, ali to je npr. svađanje oko toga je li domet nekoga topa 10 ili 11 km, sigurno manje bitno od onoga s kakvim su motivima vojnici išli u rat, što su jeli, u kakvim su odnosima bili s lokalnim stanovništvom... itd., itd....
i onda sigurno griješe. Osobni interesi su jedno u u to ne ulazim ali zbog osobnih interesa proglašavati tehniku manje bitnom je greška.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 10:12   #20
razgovaramo o onom tko što voli, a ne što je bitno
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.