Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2010., 07:45   #1
Ozljede/nesreće na radu

Pozdrav!
Prije 15-ak dana na poslu me uvatila bol u leđima pred kraj radnog vremena. Na tu bol nisna toliko obraća pozornost stoga sam zavrsija svoje radno vrijeme, došao kući, navecer zaspao, ujutro se probudija za juatrnju smjenu i tad me vec probadala bol u donjem djelu leđa. Ipak, došao sam na posao u nadi da ću moći raditi međutim nakon par sati rada više nisan moga izdržat od bolova. Otišao sam doma i podigao bolovanje. Primao sam svakim danom inekcije međutim nisu mi pomagale, na kraju radim CT gdje je ustanovljeno da mi je disk iskocio 12 mm i da mi pritišće živce. Potrebna mi je hitna operacija.
Moje pitanje glasi, dal se može ostvariti bolovanje od 100%, tj da je bol uzrokovana na poslu. Komu da se obratim za takva pitanja?. Nisan "pohlepna "osoba koja će sad pokušati na sve moguće načine "iskemijat" "dugogodisnja" bolovanja i nista ne raditi ali sa neto placom od 3000 kn i 30% umanjenom plaćom za bolovanje jednostavno ne znam kako da prezivim mjesec a oporavak poslje operacije bi mogao biti i po par mjeseci....

Molim da me posavjetujete!
stana20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:02   #2
Ne znam točno proceduru, ali pitaj svog liječnika opće prakse. Rješenje o ozljedi na radu donosi HZZO i sigurno ćeš se morati javiti liječniku medicine rada kojem tvoja firma pripada. Ako krećeš u to, pazi da ti ne promaknu neki rokovi ako ih ima...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:08   #3
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ne znam točno proceduru, ali pitaj svog liječnika opće prakse. Rješenje o ozljedi na radu donosi HZZO i sigurno ćeš se morati javiti liječniku medicine rada kojem tvoja firma pripada. Ako krećeš u to, pazi da ti ne promaknu neki rokovi ako ih ima...

Teoretski, to bi moglo proći kao ozljeda na radu, ali iskreno sumnjam da bi ti to priznali. Koliko je prošlo od toga, koliko dugo si na bolovanju? Pitanje je i hoće li poslodavac to htjeti uopće prijaviti ili ćeš morati sam.


Prije svega, što radiš kakva vrsta poslova?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:21   #4
Pronašla sam nešto:

Postupak kod ozljede na radu je slijedeći:
1. svaki poslodavac MORA imati izabranog liječnika medicine rada, koji je jedini ovlašteni otvarati i zatvarati bolovanje po toj osnovi,
2. Kad se dogodi ozljeda na radu, radnik odlazi odabranom liječniku medicine rada s obrascem Prijave ozljede na radu kojeg u 8 primjeraka popunjava poslodavac,
3. Liječnik medicine rada popunjava svoj dio Prijave ozljede na radu (zadnja stranica - dijagnoza, tj. medicinski dio),
4. Radnik, poslodavac, bilo tko donosi prijavu u nadležni HZZOZZR (ne u HZZO!)koji provodi postupak priznavanja ozljede na radu,
5. Bolovanje po PRIZNATOJ ozljedi na radu od 1. dana ide na teret HZZOZZR-a (odnosno države) i iznosi 100% 6-mjesečnog prosjeka plaće koji prethodi mjesecu u kojem je nastala ozljeda na radu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:25   #5
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Pronašla sam nešto:

Postupak kod ozljede na radu je slijedeći:
1. svaki poslodavac MORA imati izabranog liječnika medicine rada, koji je jedini ovlašteni otvarati i zatvarati bolovanje po toj osnovi,
2. Kad se dogodi ozljeda na radu, radnik odlazi odabranom liječniku medicine rada s obrascem Prijave ozljede na radu kojeg u 8 primjeraka popunjava poslodavac,
3. Liječnik medicine rada popunjava svoj dio Prijave ozljede na radu (zadnja stranica - dijagnoza, tj. medicinski dio),
4. Radnik, poslodavac, bilo tko donosi prijavu u nadležni HZZOZZR (ne u HZZO!)koji provodi postupak priznavanja ozljede na radu,
5. Bolovanje po PRIZNATOJ ozljedi na radu od 1. dana ide na teret HZZOZZR-a (odnosno države) i iznosi 100% 6-mjesečnog prosjeka plaće koji prethodi mjesecu u kojem je nastala ozljeda na radu.
To je ok sve,ali o kakvoj firmi je riječ, koliko zaposlenih?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:39   #6
Quote:
stana20 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Prije 15-ak dana na poslu me uvatila bol u leđima pred kraj radnog vremena. Na tu bol nisna toliko obraća pozornost stoga sam zavrsija svoje radno vrijeme, došao kući, navecer zaspao, ujutro se probudija za juatrnju smjenu i tad me vec probadala bol u donjem djelu leđa. Ipak, došao sam na posao u nadi da ću moći raditi međutim nakon par sati rada više nisan moga izdržat od bolova. Otišao sam doma i podigao bolovanje. Primao sam svakim danom inekcije međutim nisu mi pomagale, na kraju radim CT gdje je ustanovljeno da mi je disk iskocio 12 mm i da mi pritišće živce. Potrebna mi je hitna operacija.
Moje pitanje glasi, dal se može ostvariti bolovanje od 100%, tj da je bol uzrokovana na poslu. Komu da se obratim za takva pitanja?. Nisan "pohlepna "osoba koja će sad pokušati na sve moguće načine "iskemijat" "dugogodisnja" bolovanja i nista ne raditi ali sa neto placom od 3000 kn i 30% umanjenom plaćom za bolovanje jednostavno ne znam kako da prezivim mjesec a oporavak poslje operacije bi mogao biti i po par mjeseci....

Molim da me posavjetujete!
Postupak priznavanja OR vodi HZZOZZR, javite se izabranom liječniku medicine rada s medicinskom dokumentacijom, u firmi Vam trebaju popuniti Prijavu OR u 8 primjeraka, te dostavite u najbližu Područnu službu ili ispostavu HZZOZZR-a. Popis ureda nalazi se na www.hzzozzr.hr

O tome da li je bol posljedica događaja na poslu odlučuje Pravna i Medicinska služba Zavoda, te ukoliko postoje nedoumice predmet se šalje na medicinsko vještačenje Liječničkog povjerenstva HZZZSR (Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu) u Zagreb. To je viša instanca od HZZOZZR-a i o predmetu, odnosno radi li se ili ne o OR odlučuje povjerenstvo od 3 liječnika medicine rada.

U svakom slučaju podnesite Prijavu OR, ukoliko rješenje bude negativno imate pravo žalbe u roku od 30 dana Upravnom sudu.

Nije bitno kojom se djelatnosti bavi firma u kojoj radite, a ukoliko Vam firma odbije popuniti tiskanice Prijave OR, imate pravo i sami pokrenuti postupak priznavanja OR.
Preporučam bogatu medicinsku dokumentaciju koju će te priložiti Prijavi.
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Zikomid : 27.10.2010. at 11:47.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 12:19   #7
Quote:
stana20 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Prije 15-ak dana na poslu me uvatila bol u leđima pred kraj radnog vremena. Na tu bol nisna toliko obraća pozornost stoga sam zavrsija svoje radno vrijeme, došao kući, navecer zaspao, ujutro se probudija za juatrnju smjenu i tad me vec probadala bol u donjem djelu leđa. Ipak, došao sam na posao u nadi da ću moći raditi međutim nakon par sati rada više nisan moga izdržat od bolova. Otišao sam doma i podigao bolovanje. Primao sam svakim danom inekcije međutim nisu mi pomagale, na kraju radim CT gdje je ustanovljeno da mi je disk iskocio 12 mm i da mi pritišće živce. Potrebna mi je hitna operacija.
Moje pitanje glasi, dal se može ostvariti bolovanje od 100%, tj da je bol uzrokovana na poslu. Komu da se obratim za takva pitanja?. Nisan "pohlepna "osoba koja će sad pokušati na sve moguće načine "iskemijat" "dugogodisnja" bolovanja i nista ne raditi ali sa neto placom od 3000 kn i 30% umanjenom plaćom za bolovanje jednostavno ne znam kako da prezivim mjesec a oporavak poslje operacije bi mogao biti i po par mjeseci....

Molim da me posavjetujete!
Kakvim se poslom bavis?
To je vazno jer bez obzira sto se bol javila na radu, ne znaci da je nastala kao posljedica rada.
Gospa Sinjska is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 16:18   #8
Radim u vecem trgovackom lancu. Posao je težak, što podrazumjeva vuču paleta i svega ostalog...ne radi se tu o jednoj ili dvi paletice od 50 kila vec o paletama od 500 i više kilograma i tako punih 8 sati...naravno posao se ne svodi samo na vuču paleta nego općenito cijela trgovina... Tempo je "jak", tren si na paletama, tren u komori na -25 c, tren slažeš robu tren ovo treen ono....bol me praktički uvatila kad sma slagao robu na police...eto toliko....
stana20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:57   #9
Quote:
stana20 kaže: Pogledaj post
Radim u vecem trgovackom lancu. Posao je težak, što podrazumjeva vuču paleta i svega ostalog...ne radi se tu o jednoj ili dvi paletice od 50 kila vec o paletama od 500 i više kilograma i tako punih 8 sati...naravno posao se ne svodi samo na vuču paleta nego općenito cijela trgovina... Tempo je "jak", tren si na paletama, tren u komori na -25 c, tren slažeš robu tren ovo treen ono....bol me praktički uvatila kad sma slagao robu na police...eto toliko....

Uz takve uvjete rada, to jest ozljeda na radu, ali vrlo vjerojatno će ti tražiti kopiju kartona, i ukoliko nađu ikakvu mogućnost da je to od ranije, odbit će ti ozljedu, odnosno neće je priznati. Što naravno tebe ne spriječava da je prijaviš.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 17:36   #10
Smrt na radnom mjestu

Molim dobre ljude za savjet nedavno mi je umro tata znači na poslu u noćnoj smjeni,(srčani udar) teško mi je o tome i pisat ali moje pitanje je dali je njegov poslodavac dužan pokriti troškove pogreba jer su na početku odmah rekli da će oni a sada kada im je brat odnio uplatnicu tu uplatnicu nisu uzeli nego će kao na njegov tekući račun poslati nešto kao su-pomoč
Molim za pomoć šta da radimo????
grom5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 21:15   #11
ako ti je otac bio branitelj,možeš tražiti povrat tih sredstava tj trošak pogreba...nedavno mi je otac isto umro,pa sam dobio skoro pola love nazad,pa čisto da imaš i ovu opciju u vidu.
A,ovo šta ti je otac umro na radnom mjestu,na tvom mjestu bih uzeo odvjetnika ...ako povežu srčani udar sa poslom,tj da je zbog posla to nastalo,možeš dobiti odštetu...a ovo šta če oni tebi sufinancirat...imaš šta na pismeno?jer ovo rekla kazala na kraju uvjek završi da nema nikakve love na vidiku...Uzmi odvjetnika i redom!
bravo-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 08:26   #12
ah....imala sam identičnu situaciju! Ukratko,4 godine sam vodila spor na Upravnom sudu i prije nekoliko mjeseci dobila pravomoćnu presudu u moju korist!!!

Napominjem da nakon 4 godine još uvijek prolazim kalvariju na poslu zbog toga;omalovažavanje,degradaciju i postala sinonim u firmi,kao ono tipa:"Nemojte tužiti firmu jer ćete završit kao ONA!"
__________________
Prijatelj je osoba koja zna sve o vama i unatoc tome ste joj dragi!!

Zadnje uređivanje Katrin : 07.11.2010. at 15:18.
ninator is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 19:24   #13
Quote:
stana20 kaže: Pogledaj post
Radim u vecem trgovackom lancu. Posao je težak, što podrazumjeva vuču paleta i svega ostalog...ne radi se tu o jednoj ili dvi paletice od 50 kila vec o paletama od 500 i više kilograma i tako punih 8 sati...naravno posao se ne svodi samo na vuču paleta nego općenito cijela trgovina... Tempo je "jak", tren si na paletama, tren u komori na -25 c, tren slažeš robu tren ovo treen ono....bol me praktički uvatila kad sma slagao robu na police...eto toliko....
zikomid je potanko sve objasnila/o
nemaš kaj filozofirat....ravno kod smr-a da ti popuni prijavi i naravno da ju poslodavac popuni
s tim da ima i opcija ako poslodavac to ne želi

velika je mogučnost da će ti to odbiti kao OR, ali ništa te ne košta probat
što više medicinske dokumentacije i što opširnija izjava kako se to dogodilo i možda bude priznata OR
__________________
Ne moram ja ništa
MalaRea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 20:00   #14
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
To je ok sve,ali o kakvoj firmi je riječ, koliko zaposlenih?
to nema veze....isto vrijedi i za firme s jednim zaposlenim! pouzdano znam
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 00:00   #15
Angry

Quote:
stana20 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Prije 15-ak dana na poslu me uvatila bol u leđima pred kraj radnog vremena. Na tu bol nisna toliko obraća pozornost stoga sam zavrsija svoje radno vrijeme, došao kući, navecer zaspao, ujutro se probudija za juatrnju smjenu i tad me vec probadala bol u donjem djelu leđa. Ipak, došao sam na posao u nadi da ću moći raditi međutim nakon par sati rada više nisan moga izdržat od bolova. Otišao sam doma i podigao bolovanje. Primao sam svakim danom inekcije međutim nisu mi pomagale, na kraju radim CT gdje je ustanovljeno da mi je disk iskocio 12 mm i da mi pritišće živce. Potrebna mi je hitna operacija.
Moje pitanje glasi, dal se može ostvariti bolovanje od 100%, tj da je bol uzrokovana na poslu. Komu da se obratim za takva pitanja?. Nisan "pohlepna "osoba koja će sad pokušati na sve moguće načine "iskemijat" "dugogodisnja" bolovanja i nista ne raditi ali sa neto placom od 3000 kn i 30% umanjenom plaćom za bolovanje jednostavno ne znam kako da prezivim mjesec a oporavak poslje operacije bi mogao biti i po par mjeseci....

Molim da me posavjetujete!


Čao!Imam sličnu situaciju kao i ti !Prije tjedan i pol dana me uhvatila neopisiva bol u doljnjem dijelu leđa i počela mi je prelaziti niz desnu strane noge.isto mi se tako desilo na poslu, tek idući tjedan imam snimanje kičme ili ct.Bojim se da mi je isto kao tebi, primila sam 10 inekcija ali ništa ne pomaže.jel si bio na toj operaciji ?Kakva ti je sada situacija i koliko ti dugo to več traje!Pozz
ribica0550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 12:12   #16
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
to nema veze....isto vrijedi i za firme s jednim zaposlenim! pouzdano znam
Da, naravno, ali pitam zbog nekih drugih stvari.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 22:29   #17
Prekršena radnička prava?

Radim u firmi koja se bavi distribucijom novina pretplatnika, i reklamnih materijala.
na poslu sam uglavnom ok 4 ujutro ( 2 dana u tjednu počinjem u 2), te radim do 7 ipol
onda idem spavati do 11 i pol, te nastavljam dalje, sa mjesečnim časopisima, i reklamnim materijalima
ovisi koliko ima posla, do cca 5- 6 popodne.
nekad nisam radio ove noćne dostave dnevnih novina i sve novine su imale cijenu, te sam znao sakupiti do 5oo0 kn m,jesečno.
otkad je došao novi regionalni direktor, počeo sam raditi noću, ali i dnevni dio posla se povećao do 3 puta.
no meni su ukinuli plaćanje po komadu časopisa i obima posla, i prepolovili plaću na 2700.
navodno zato jer nemam dovoljqan broj dnevnih pretplatnika ( zašto ja nisam kriv, nego moja firma koja ih ne može naći)
imam ugovor na neodređeno u kojem piše da mi se posebno plaća noćn rad i rad nedjeljom, međšutim meni je moj regionalni direktor objasnio da imam plaću 2700 bez obzira jel ja ležo il radio.
što znači da se obim posla može povećati do par puta a ja ću imati istu plaću.
druga velika nepravilnost moje firme jeta da diop osobnog dohodka isplaćuje na banku a dio preko zadruge invalida . u koju smo se morali učlaniti.
pošto je moj regionalni direktor izrazito arogantan, zanima me koji su moji argumenti i ima li tu izgleda neka inspekcija rada, te šta bi konkretno sa tim postigao?
hvala
dibidus007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 23:23   #18
Prijaviti inspekciji možeš uvijek, samo se bojim da neće biti neke koristi od toga(čitaj: podmaže inspekciju i stvar hoda dalje, a radnici najebu).
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 23:30   #19
ali zakon je definitivno prekšen?zar ne?
gdje su najviše zgriješili? ovo sa zadrugom invalida?
osim toga pouzdano znam da se sve novine i časopisi koji se ne uspiju dostaviti bacaju u stari papir umjesto da se šalju na poštu.
ima li u hrvatskoj neki minimalac za plaću?
mislim 2700 kn dobijaju i čistačice?
i još je noćni rad.
dibidus007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 23:36   #20
Quote:
dibidus007 kaže: Pogledaj post
Radim u firmi koja se bavi distribucijom novina pretplatnika, i reklamnih materijala.
na poslu sam uglavnom ok 4 ujutro ( 2 dana u tjednu počinjem u 2), te radim do 7 ipol
onda idem spavati do 11 i pol, te nastavljam dalje, sa mjesečnim časopisima, i reklamnim materijalima
ovisi koliko ima posla, do cca 5- 6 popodne.
nekad nisam radio ove noćne dostave dnevnih novina i sve novine su imale cijenu, te sam znao sakupiti do 5oo0 kn m,jesečno.
otkad je došao novi regionalni direktor, počeo sam raditi noću, ali i dnevni dio posla se povećao do 3 puta.
no meni su ukinuli plaćanje po komadu časopisa i obima posla, i prepolovili plaću na 2700.
navodno zato jer nemam dovoljqan broj dnevnih pretplatnika ( zašto ja nisam kriv, nego moja firma koja ih ne može naći)
imam ugovor na neodređeno u kojem piše da mi se posebno plaća noćn rad i rad nedjeljom, međšutim meni je moj regionalni direktor objasnio da imam plaću 2700 bez obzira jel ja ležo il radio.
što znači da se obim posla može povećati do par puta a ja ću imati istu plaću.
druga velika nepravilnost moje firme jeta da diop osobnog dohodka isplaćuje na banku a dio preko zadruge invalida . u koju smo se morali učlaniti.
pošto je moj regionalni direktor izrazito arogantan, zanima me koji su moji argumenti i ima li tu izgleda neka inspekcija rada, te šta bi konkretno sa tim postigao?
hvala
Imaš li kakvu ozlijedu na radu kao poslijedicu navedenog?
dklaja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:36.