Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2018., 11:27   #2741
Ne znam tocno, ali mislim da se u pocetku (nekoliko mjeseci?) mozes sluziti i hrvatskim zdravstvenim....tada nemas sve usluge kao u njemacki osiguranici, ali one osnovne bi trebalo pokrivati.
Ako nemas iz nekog razloga HR zdravstveno, onda je lako moguce da ces morati uzeti njemacko osiguranje....bez primanja to kosta nekih 150 mjesecno, detalje ne znam.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 14:58   #2742
Quote:
weird_girl kaže: Pogledaj post
MrsGrahan, kužim te, i ima to smisla, pogotovo ako su neki mini jobovi u pitanju, u koje se ne investiraš previše i za koje znaš da su privremeni. Ali većina takvih poslova je u uslužnom sektoru, što većinom podrazumijeva rad s ljudima, odnosno sporazumijevanje. Taj dio me najviše brine.
Ma naprimjer MC Donaldsu ce te bolje U "kuhinji" razumijeti valjda da rumunjskim, bugarskim ili ruskim. A i sa B1 i malo poznavanja "jelovnika" si sigurno ista ili bolja od vecina radnika na blagajni barem u vecim gradovima. Ili posao kao punjene regala.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 21:54   #2743
Quote:
weird_girl kaže: Pogledaj post
MrsGrahan, kužim te, i ima to smisla, pogotovo ako su neki mini jobovi u pitanju, u koje se ne investiraš previše i za koje znaš da su privremeni. Ali većina takvih poslova je u uslužnom sektoru, što većinom podrazumijeva rad s ljudima, odnosno sporazumijevanje. Taj dio me najviše brine.
Ne treba te to brinuti. Npr., u Primarku (trgovina odjećom) često rade ljudi koji ne znaju riječ njemačkog i sigurno im je puno lakše nego nekom tko se s B1 znanjem njemačkog podcijeni i zaposli kao sobarica ili u McDonaldsu.
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 22:28   #2744
Ja ne kontam ljude, ja nikada nisam zivio u Njemackoj, prolazno ili posjetio u nekoliko navrata i to je sve. Jezik razumijem 100%, citati i pisati znam jako dobro ako ne i pefektno. Pricati, Njemci mi kazu da "lazem" kad kazem niti da sam zivio niti iz Njemacke, cak mi kazu da imam tkz Njemacki naglas kao iz televizije kad voditelj cita dnevnik. Sve sto znam sam 80ih naucio preko televizije i nesto u skoli. I sad ovdje citam kako ljudi brinu se za jezik i zanje 5 do 12. Znati jezik je blago, sam ih govorim nekoliko, i nikad mi mrsko nije bilo nauciti ako nista turisticki, tako da ako je netko bio ignorant i nije htjeo uciti sto danas kuka. Bez uvrede no meni je ne glupo vec naivno ici u neku stranu drzavu ciji jezik nepoznajem i izvoditi kao da imam neko pravo na nivou domacina. Ja mislim da je tako razmisljanje gola arogancija i dokaz da Europa nije sazrijela za nista osima da od ove silne migracije nastanu problemi zbog kojih ce nam biti znao.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 22:58   #2745
Frende, ti se, koliko vidim, i s hrvatskim jezikom mučiš...
zambata14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 01:01   #2746
Quote:
zambata14 kaže: Pogledaj post
Frende, ti se, koliko vidim, i s hrvatskim jezikom mučiš...
Gdje ces porediti npr. hvratski, bugarski, mongolski s njemackim ili bilo kojim drugim svjetskim jezikom? Ti imas ljudi po Skandinaviji koji forsiraju djecu da uce i bolje znaju jezik kojim roditelji im pricaju tipa YU jezici, koji nemaju nikakvog znacaja. Bar npr. ako znas danski razumijes svedski i norveski. Ljepit se za Njemacku a ne znati ili ne biti zainteresiran da ga naucis dok si mlad je smjesno, meni.

Naucis engleski, francuski, njemacki i spanski ostalo nije potrebno mozda jedan azijski nato. Maternji cemu ti sluzi u danasnjoj globlizaciji?

Ili neka svjet prestane s globalizacijom znaci daj da momcki zaratimo po treci put u zadnjih cca. 100 godina. No, ako to nije cilj onda onda jezici poput primjerice hrvatskog i slovenackoh ili madzarskog su skroz bespotrebni u globalizaciji. Netko ce reci pa to identidet, identitet cega u danjasnici?

Zalostno je gledati kako netko je prinudje mozda ici u NJemacku da radi ako mu to iskreno nije mozda volja, ali ima ovdje i ljudi koji su propustili 1001 voz u zivotu jer su jednostavno ljeni bili pa im sad stalo da prekonoci nadomjeste propuste.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 09:55   #2747
Što volim ove hvalisavce koji su gledali crtane na Cartoon Network ili učili strani jezik u osnovnoj školi prije 30 godina pa se provaljuju kako govore perfektno, a u stvarnosti zvuče kao Google prevoditelj.

Dragi su mi i oni koji su znali engleski perfektno, ali onda ih je učenje njemačkog zajebalo pa su zaboravili engleski. Ali i dalje oni sve "razumiju".
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:54   #2748
Quote:
zambata14 kaže: Pogledaj post
Frende, ti se, koliko vidim, i s hrvatskim jezikom mučiš...
pusti te priče,lik ne zna ni vlastiti jezik...bojim se pomisliti na šta liči taj njemački...
u 90% slučaja oni koji se hvale kako je njihov njemački savršen (ili bilo koji drugi) ti su u teškoj zabludi i to prečesto zna zvučati katastrofalno...
naslušao sam se ovakvih priča podosta pa kad sam čuo uživo,sramota me bilo i slušat taj njemački/engleski...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:09   #2749
@aree

Kako stojiš sa onima koji žive više od 30 godina u stranoj državi, a da ne govore solidno ni materinji, ni jezik države u kojoj žive?

Njemački je dosta složen jezik, i "perfektno" ga je tek moguće naučiti živeći među nijemcima....normalno, ako postoji volja i želja za tim. Ne govoreći o regionalnim/lokalnim naglascima. Ako nijemac sa razvijenim intelektom želi, prosječni čovjek sa školskim njemačkim ionako neće ništa razumijeti.
Ali toga vjerojatno ima svugdje u svijetu, isto kao i kod nas u HR.
Kao i ovdje u DE, tako i u HR ima mnogo školovanih, koji ne znaju pravilno ni materinji jezik.

Ja osobno sve te tečajeve sa tim svim nivoima i položenim ispitima....ili bolje rečeno većinu njih....smatrom nerealnim, tj. ponekad i glupim, često i gubljenjem vremena.

U današnje vrijeme je pomoću medija....interneta.....literature mnogo lakše naučiti strani jezik, nego prije 30-40 godina. Sve je to stvar volje i želje naučiti nešto novo.
Naslušao sam se već svakakvih izgovora došljaka sa Balkana koji već 3 godine prije znaju da će iseliti u DE, a nisu uspjeli naučiti ni 100 osnovnih riječi njemačkog.
Da li se tu radi o aroganciji, glupošću...zbilja ne znam, samo mogu pretpostaviti.

Tko već dobro zna engleski, treba/-la bi mnogo lakše naučiti njemački. Ali to je samo moje osobno mišljenje.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 13:37   #2750
Prijavljen sam više od dvije godine na Bundesagentur fur Arbeit i osim slanja par stotina molbi nisam imao nikakve koristi od istog. Zanima me da li poslodavac koji bi me zaposlio ima kakva prava na naknadu za mene od zavoda za zapošljavanje i da li imam kakva druga prava?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 14:47   #2751
Si nakupio nesto radnog staza u Njemackoj i jesi li naucio nesto njemackog?
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 14:53   #2752
Quote:
aree kaže: Pogledaj post
Što volim ove hvalisavce koji su gledali crtane na Cartoon Network ili učili strani jezik u osnovnoj školi prije 30 godina pa se provaljuju kako govore perfektno, a u stvarnosti zvuče kao Google prevoditelj.

Dragi su mi i oni koji su znali engleski perfektno, ali onda ih je učenje njemačkog zajebalo pa su zaboravili engleski. Ali i dalje oni sve "razumiju".
Trebao bi bar znati da Cartoon Network prije 30 godina nije postojao, a ja kad sam gledao crtane to je jos bilo prije nepunih 40 godina.

Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 16:05   #2753
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Si nakupio nesto radnog staza u Njemackoj i jesi li naucio nesto njemackog?
Njemačkog sam naučio, radnog staža nula.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 19:57   #2754
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Njemačkog sam naučio, radnog staža nula.
Za koje pozicije šalješ ? I jesi li u njemačkoj ili u HR ?
__________________
Hubraum ist durch nichts zu ersetzen.
papyfr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:23   #2755
Quote:
papyfr kaže: Pogledaj post
Za koje pozicije šalješ ? I jesi li u njemačkoj ili u HR ?
U HR sam, šaljem za Hausmeister to sam zadnje radio na moru prošle godine.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:50   #2756
Poslao upit na zavod za zapošljavanje i neće mi odgovoriti nego mi daje linkove gdje mogu proučiti svoja prava, isto sranje ko i kod nas.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:33   #2757
Oprosti, ali nije mi jasno kakva prava očekuješ....pogotovo bez ijednog dana radnog staža.
Ja sam odradio 20 godina pa nemam baš neka posebna prava. To da si sada ostao bez posla u Njemačkoj i u tvojoj okoline te teško zaposliti sa tvojom kvalifikacijom, tada bi možda dobio neki tečaj/prekvalifikaciju od nekoliko mjeseci...poslu sličnom tvojemu. I to samo ako imaš potvrdu od mogućeg novog poslodavca da će te zaposliti ako ti plate tečaj.

Hmm, ne znam, zanatlije su inaće dosta traženi u Njemačkoj....zašto tebi ne uspjeva....ne znam.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 17:39   #2758
Iz mog iskustva i iskustva drugih ljudi, kad si prijavljen na Agentur für Arbeit oni neprestano šalju pozive za termine sa savjetnicima gdje razgovaraš o svojoj poslovnoj situaciji. S obzirom na to da ti ne živiš u Njemačkoj, pretpostavljam da si tamo prijavljen jedino ako si kod nekoga prijavljen na papiru da živiš u Njemačkoj? U svakom slučaju, čudi me da bi netko bio prijavljen dvije godine kod njih i da bi ga "ostavili na miru".
aree is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 18:14   #2759
Ostavljaju te na miru, kada ne primaš naknadu i samoinicijativno se prijaviš.
Kada primaš naknadu sa ureda za zapošljavanje, e onda izgleda malo drugačije.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 19:30   #2760
Pa ne znam, ja sam se samoinicijativno prijavila i to kao zaposlena. Svakih par tjedana mi je stizao poziv na razgovor s drugim savjetnikom. No budući da sam bila nezadovoljna i nisam više htjela gubiti vrijeme na te razgovore, tražila sam da me odjave. Ista stvar s drugim ljudima za koje znam da su prijavljeni.
aree is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:52.