Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2005., 12:10   #1
Osobna iskaznica

pitanjce za nekoga tko poznaje taj dio prava

policija me legitimirala ispred zgrade u kojoj zivim
nisam imao osobnu iskaznicu
pa me zanima smiju li me kazniti, jer sam jednom cuo da se u odredjenom krugu oko stana ne mora nositi osobna iskaznica



btw, panduri su bili rekli kako me nece kazniti, ali da bi mogli
a kaznu su poslali nakon 2 mjeseca


stvarno imamo krasnu policiju - ubojice i pljackasi se cesto ne uhvate
a mene, velikog prestupnika , evo kaznjavaju zbog vec drugog velikog zlocina - prvi put su mi poslali prekrsajnu prijavu (cak sam bio i na sudjenju ) jer nisam imao prijavljeno boraviste u zagrebu


taj put je povod bio jos bizarniji - policajac mi je zvonio u 3 sata ujutro pitajuci zivi li u stanu neki lik (buduci da sam bio pospan, nisam ga bas puno ispitivao; cini mi se da je spomenuo da su ga trazili zbog nekakve pljacke)
rekoh mu da ne, da smo nas trojica cimera tu vec par mjeseci
a rekoh mu i ime

par mjeseci kasnije, stigla je cestitka u vidu poziva na prekrsajni sud



kao da zivim u alan fordu
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 12:14   #2
Pa ako si bio na suvlasničkom dijelu zgrade, ne po meni moraš nositi osobnu, ali ako je javnoprometna površina - trebao bi.

Jebiga, propise treba poštivati... Jesi bio u prekršaju - jesi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 12:20   #3
bila je javnoprometna povrsina ispred zgrade

slazem se da zakone treba postivati
ali su neki doista smijesni


ne nosim novcanik (usput budi receno, ne nosim niti sat, ili mobitel, jednostavno ne volim nosati stvari okolo)
i gdje da onda smjestim osobnu?

nekoliko sam je puta smjestio u straznji dzep, sto rezultira savijanjem i lomom iste



i odakle policajcima pravo da me legitimiraju?
cime sam to zasluzio?
imaju pravo posumnjati u bilo koga tko mirno hoda ulicom (bilo je 6 sati popodne, dakle najobicniji "nepolicijski" sat)?

mislim da bi se kao drustvo trebali izboriti za ogranicenje bahatosti policajaca
ako netko, na primjer, nosi dugu kosu, automatski im je sumnjiv i oni si uzimaju za pravo legitimirati ga
mislim da su time povrijedjena moja ljudska prava
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 23:16   #4
Quote:
stagediver kaže:

i odakle policajcima pravo da me legitimiraju?
cime sam to zasluzio?
imaju pravo posumnjati u bilo koga tko mirno hoda ulicom (bilo je 6 sati popodne, dakle najobicniji "nepolicijski" sat)?
Da, imaju pravo provjeriti tvoj identitet, a nošenje osobne je zakonska obveza.

Jedino u UK građani ne moraju nositi osobne (ni nemaju ih) - ali je to dovelo do nezgodnih posljedica - ne mogu se nikako nositi s ilegalnim imigrantma.

No, reci sucu da si bio ispred kuće, budi ljubazan i možda se izvučeš s opomenom.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 10:28   #5
ma jasno je meni da me on po zakonu ima pravo legitimirati
samo mi nije jasno koja je svrha legitimiranje slucajnih prolaznika?

meni se cini da policajci, umjesto da rade svoj posao, dnevno odrade onoliko legitimiranja koliko im je sef nalozio
zaustave prvih n gradjana na ulici, popune svoje blokice
a potom mogu i u kafic na picence
jer su "odradili" radni dan
to je potpuno besmisleno

to pravo koje smo dali policajcima meni je totalna debilana



meni bi bilo logicno da te policajac moze zaustaviti u slucaju da se ponasas sumnjivo, ali da te ne moze zaustaviti bez ikakvog razloga
slicno je i s prometom - logicno bi mi bilo da te policajac zaustavi ukoliko napravis neki prometni prekrsaj
a posve mi je nelogicno nasumicno zaustavljanje ljudi (takodjer zbog popunjavanja nekakvih kvota koje su im nametnuli sefovi)


dok policajci imaju pravo zaustaviti bilo kojeg gradjanina bez opravdane sumnje da je nesto skrivio, meni to mirise na neslobodu




za prvu prekrsajnu prijavu me sutkinja, naravno, oslobodila (teskom mukom se suzdrzavala da se ne nasmije)
dopalo me 150 kuna sudskih troskova
ovaj put je odmah dosla uplatnica na 300 kuna
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 10:32   #6
jednog mog frenda su policajci zaustavili negdje sredinom 8 mjeseca kad je nosio smece do kontejnera, 20 metara od ulaza u boxama i potkosulji. Imate osobnu? Kajgod...
Pa su se jako naljutili na njega, nisu mu dali da ode po nju u stan, odfurali ga u stanicu, nazvali mu starce da dodju po njega, pisali prijavu i sve ostalo.
On naravno nije htio platiti kaznu, otisao na prekrsajni sud, gdje se sudac smijao na glas: opet su to napravili... i dao mu opomenu. Cak nije morao ni platit sudske troskove. Mislim da to mozes i ti izvesti...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 10:45   #7
nije toliko pitanje mogu li se ja provuci bez placanja kazne (mada mi, naravno , nije bas drago tako baciti 300 kuna)

vise me brine spremnost naseg drustva da pristane na svojevrstan policijski teror - nikad mi nije ugodno kad me legitimiraju bez razloga
ako netko ne remeti javi red, nema razloga za bilo kakvu policijsku "akciju"
bez opravdane sumnje, oni ne bi smjeli imati pravo ista pitati
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 10:48   #8
jesi siguran da nisu imali nekakvu sumnju?
recimo, onom tipu iz moje price su rekli da su cekali nekakve dilere da ubace drogu u taj kontejner.
s obzirom na kvart u kojem zivis, mozda su imali razlog cekati nekog s tvojim opisom...
mislim, ne branim ni ja policijsku drzavu, ali cinjenica je da oni po zakonu imaju tebe pravo priupitat za zdravlje i osobnu...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 10:54   #9
posve siguran
njih dvojica su se setuckali i obavljali svoj "posao"

a u mom bi se kvartu covjek morao jako potruditi za izgledati sumnjivo
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 11:28   #10
Moje iskustvo je takvo da nikad nisam došao u Zabreg a da istovremeno barem jednom ne budem legitimiran. Odvratno pa neka je i zakonski opravdano.
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 23:09   #11
znam tipa i sa njim imam nekakav spor koji je još bolji primjer. tip lopina živi na divlje u jednoj kući bez prijave na toj adresi. velim pandurima za to i nikaj. vele da ga mogu pitat nekaj tek ako to sud zatraži od njih.
a ljude zezaju za gluposti.
dokleeee
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 20:12   #12
Imaju pravo to raditi. No taj zakon sam po sebi posve je nedemokratski i trebalo bi ga rušiti. Svi pravnici od utjecaja trebali bi se malo potruditi oko toga. Naravno, imaju pametnijeg posla nego rušiti neprimjerene zakone. Ne znam gdje u svijetu legitimiraju ljude na svakom koraku, osim u zemljama bivšeg socijalizma.

I ja sam čula o nekoliko slučajeva legitimiranja dok izlaziš iz kuće izbacit smeće. Neki su čak i platili kaznu samo da ne idu na sud.

Ali ovaj slučaj znam iz prve ruke:

Žena u trenirci (naravno da nije ponjela legitimaciju) izvodi psa u šetnju, na par minuta od stana. To je vrlo sumnjivo pa ju legitimira policajac. Žena se nudi da ga povede doma da mu pokaže legitimaciju jer joj je stan tu na par minuta. Žandar ne pristaje. Uzme joj osobne podatke (na usmeno i neviđeno ) i žena dobije poziv od suda. Ode tamo i pita zašto je terete. Oni: jer vas nismo mogli identificirat. Ona: pa kako to da sam onda ovdje.

Natezali su se. Predložili su joj da plati samo troškove suđenja a ne i kaznu, no ona nije htjela. Rekla im je da će rađe u zatvor.

Otada ništa. Nisu je pozvali ni gnjavili. Ima tomu 5-6 godina. Ja im isto ne bih platila kaznu pa neka me vode u zatvor!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 20:48   #13
Quote:
prometej kaže:
Moje iskustvo je takvo da nikad nisam došao u Zabreg a da istovremeno barem jednom ne budem legitimiran. Odvratno pa neka je i zakonski opravdano.
Ja radim u Zagrebu već preko 5 godina i nikada me nitko nije tražio osobnu...

A j... ga ljudi, terorizam, ilegarni imigranti, kriminal i ostalo - osobne su neophodne. Nema ih u UK, i imaju dosta problema oko toga i morati će ih uvesti.

Druga je stvar da je zaista glupo ne sačekati da čovjek ode po osobnu ako je ispred stana. Ili ako se recimo kupa u moru.

No, obično prekršajni sudac za to da opomenu i rješena stvar.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 20:59   #14
Ja prije mislim da neki žandari iskorištavaju to što smiju pa onda pretjeruju.

Ako nešto smiješ raditi (zakon ti dozvoljava) ne znači da ćeš upražnjavati u svakoj prilici jer ti je taj dan dosadno. Dečko baca smeće. Žena u trenirci izvodi psa. Dečko i cura se žvale na klupi. Ma - terorizam da ne može sumnjiviji! Zato zakon mora ograničiti ovakve stvari jer policajac očito nije tu da prosuđuje tko je opasan nego on automatski traži legitimaciju bez razmišljanja. U jednoj slobodnoj i demokratskoj (kako to lijepo zvuči) državi takvo što je po meni nedopustivo.

Nije stvar što sudac dade opomenu. Sudac naplati i troškove postupka. I osim toga žandar se nada da će dobiti 50 kuna u džep pa zato i legitimira sve i sva - gdje treba i gdje ne treba.


Ne trebamo biti zadovoljni samo zato jer će sudac dati opomenu. Pa onda nema frke. Puno je ljudi i platilo kaznu jer se jednostavno boje ići na sud za prekršaje. Što, da ja pripremim 50 kuna za svakog žandara koji me se sjeti legitimirati?
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2005., 01:26   #15
Quote:
Ardo kaže:
[B]Ja prije mislim da neki žandari iskorištavaju to što smiju pa onda pretjeruju.

Ako nešto smiješ raditi (zakon ti dozvoljava) ne znači da ćeš upražnjavati u svakoj prilici jer ti je taj dan dosadno. Dečko baca smeće. Žena u trenirci izvodi psa. Dečko i cura se žvale na klupi. Ma - terorizam da ne može sumnjiviji! Zato zakon mora ograničiti ovakve stvari jer policajac očito nije tu da prosuđuje tko je opasan nego on automatski traži legitimaciju bez razmišljanja. U jednoj slobodnoj i demokratskoj (kako to lijepo zvuči) državi takvo što je po meni nedopustivo.
Kako ograničiti? Policajac jednostavno ima pravo bilo koga legitimirati - jer se jednostavno ne mogu opisati sve situacije u kojima bi bilo to potrebno (jedno je popodne, drugo je noću, netko tko šeta psa upravo može biti na mjestu gdje se inače dila droga, tip sa šrafcigerom koji ide zamjeniti žaruljicu na automobilu može biti i onaj koji ide ukrasti poklopac svjetla). To je jednostavno stvar obrazovanja policije i unutarnje kontrole.

Quote:
Nije stvar što sudac dade opomenu. Sudac naplati i troškove postupka. I osim toga žandar se nada da će dobiti 50 kuna u džep pa zato i legitimira sve i sva - gdje treba i gdje ne treba.
Ako dobiješ opomenu - ne plaćaš nikakve troškove. A sud te može i osloboditi, bez obzira što si počinio prekršaj.

Quote:
Ne trebamo biti zadovoljni samo zato jer će sudac dati opomenu. Pa onda nema frke. Puno je ljudi i platilo kaznu jer se jednostavno boje ići na sud za prekršaje. Što, da ja pripremim 50 kuna za svakog žandara koji me se sjeti legitimirati?
Pa, lijepo piše u Zakonu da se osobne treba nositi. I to je cijela priča - ideš vani, nosiš osobnu inače si u prekršaju. Ako policajac traži mito - prijaviš. Misliš da je samo jedan izgubio posao radi toga... Nema ministarstva gdje se zadnjih godina lakše gubi posao nego što je MUP.

Propis je vrlo jednostavan i nije nikakav problem poštivati ga. Barem sada imamo i suvremene male osobne.

A za ovakve ekstremne slučajeve - tipa policajac nije dopustio da žena ide kući po osobnu - treba prijaviti policajca unutarnjoj kontroli. 2-3 prijave i ne brini - smiriti će ga. Možeš prijaviti i Pučkom pravobranitelju, to pokreće cijeli postupak ispitivanja slučaja s dosta izvještaja. Garantiram ti da niti jedan rukovoditelj policijske postaje neće biti sretan da mora napismeno odgovarati zašto se njegov policajac bavi glupostima.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2005., 10:10   #16
Quote:
Ardo kaže:
Ja prije mislim da neki žandari iskorištavaju to što smiju pa onda pretjeruju.

Ako nešto smiješ raditi (zakon ti dozvoljava) ne znači da ćeš upražnjavati u svakoj prilici jer ti je taj dan dosadno. Dečko baca smeće. Žena u trenirci izvodi psa. Dečko i cura se žvale na klupi. Ma - terorizam da ne može sumnjiviji! Zato zakon mora ograničiti ovakve stvari jer policajac očito nije tu da prosuđuje tko je opasan nego on automatski traži legitimaciju bez razmišljanja. U jednoj slobodnoj i demokratskoj (kako to lijepo zvuči) državi takvo što je po meni nedopustivo.

Nije stvar što sudac dade opomenu. Sudac naplati i troškove postupka. I osim toga žandar se nada da će dobiti 50 kuna u džep pa zato i legitimira sve i sva - gdje treba i gdje ne treba.


Ne trebamo biti zadovoljni samo zato jer će sudac dati opomenu. Pa onda nema frke. Puno je ljudi i platilo kaznu jer se jednostavno boje ići na sud za prekršaje. Što, da ja pripremim 50 kuna za svakog žandara koji me se sjeti legitimirati?


bojim se da smo u velikoj manjini
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2005., 10:22   #17
Quote:
Vojky kaže:
Kako ograničiti? Policajac jednostavno ima pravo bilo koga legitimirati - jer se jednostavno ne mogu opisati sve situacije u kojima bi bilo to potrebno (jedno je popodne, drugo je noću, netko tko šeta psa upravo može biti na mjestu gdje se inače dila droga, tip sa šrafcigerom koji ide zamjeniti žaruljicu na automobilu može biti i onaj koji ide ukrasti poklopac svjetla). To je jednostavno stvar obrazovanja policije i unutarnje kontrole.
upravo je u tome temeljna razlika u nasim pogledima na problem
misljenja sam da policajac mora imati opravdani razlog za legitimiranje, a sve ostalo dozivljavam krsenjem mojih gradjanskih prava
oni legitimiraju bez ikakvog razmisljanja, kad im se sprdne
i to treba mijenjati

Quote:
Vojky kaže:
A za ovakve ekstremne slučajeve - tipa policajac nije dopustio da žena ide kući po osobnu - treba prijaviti policajca unutarnjoj kontroli. 2-3 prijave i ne brini - smiriti će ga. Možeš prijaviti i Pučkom pravobranitelju, to pokreće cijeli postupak ispitivanja slučaja s dosta izvještaja. Garantiram ti da niti jedan rukovoditelj policijske postaje neće biti sretan da mora napismeno odgovarati zašto se njegov policajac bavi glupostima.
slazem se da bi tvrdoglavi pojedinci koji bi bili spremni uloziti dosta svog vremena i zivaca mozda mogli dovesti do odredjenih promjenama u pojedinim policijskim postajama
ali to je po meni krivi put - javnost treba pritisnuti mup kako bi se krenulo sa sustavnom izobrazbom policajaca uljudjenom ponasanju
danas smo jako daleko od toga - velika vecina policajaca nije u stanju reci "dobar dan, gospodjo/gospodine"


ne mogu se kriminalci i prekrsitelji zakona hvatati nasumicnim zaustavljanjem ljudi
uostalom, vidjeli smo de cega je to dovelo neki dan u sisku

odlucio sam svakog sljedecec policajca koji me zaustavi obavezno traziti broj znacke - pa da i oni malo vide kako je to
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2005., 21:19   #18
Malo ću skrenuti s teme.

Pitanje obuzdavanja policajaca.
Susjedova krčma je terorizirala cijelo susjedstvo glasnom glazbom u svako doba dana, doslovno svako doba dana. Ujutro, popodne, navečer, često beez pravila, i činilo se iz čiste obijesti. Srećom, cijelo se susjedstvo držalo skupa pa smo često nazivali plavce nek malo dođu uredovati. Nakon nekog vremena žbirima je to dosadilo (poslije se ispostavilo da su od krčmara dobivali "mast") i počeli se pravdati s nama da kaj nama smeta ako se malo glasnije pušta glazba, nek si malo pretrpimo, oni tu nemaju nikakve ovlasti bla,bla,bla itd i to arogantno, vikajući i vrlo uvredljivo.
Uglavnom, meni je puknuo film i otišla sam s jednim susjedom na policiju prijaviti žbire koji nam nisu htjeli pomoći.
Istina, nakon tjedan-dva dobila sam na kućnu adresu dopis da tim žbirima nisu našli nikakvu krivicu, očekivano.
ALI:
Par mjeseci kasnije zaustavi me partner od caje kojeg sam prijavila u rutinskoj kontroli prometa, moj cajo sa strane provjerava moje dokumente... Sjetili su me se. I onda je krenulo: ...znate, u vezi one glazbe... mi se ispričavamo, tako nam je žao, pa kak ste vi, kak je sad s glazbom...toliko su mi se rivali u rit da mi je bilo neugodno.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2005., 23:41   #19
Quote:
stagediver kaže:
upravo je u tome temeljna razlika u nasim pogledima na problem
misljenja sam da policajac mora imati opravdani razlog za legitimiranje, a sve ostalo dozivljavam krsenjem mojih gradjanskih prava
oni legitimiraju bez ikakvog razmisljanja, kad im se sprdne
i to treba mijenjati
To je jako teško mijenjati - jer ne možeš definirati "opravdani razlog".

Naime, nezakonito pribavljen dokaz je nevažeći na sudu. To znači da ako bi te policija legitimirala, našla nešto sumnjivo (npr. nalaziš se 500 metara od granice, osobna ti je iz grada 300 km dalje, a u blizini nema niti izletišta niti graničnog prijelaza) - zatraže provjeru, da osumnjičen si, odvedu te u postaju i nađu ti u jakni par kila marihuane, oni bi morali dokazivati da su imali "opravdani razlog" što su te uopće legitimirali - i ako ga ne dokažu, postoji mogućnosti da te se ne bi moglo uopće osuditi. Previše je mogućnosti zloporabe.

Stvar je odgovornosti policije. A osim toga - provjeru propisa da li nosiš osobnu - mogu izvršiti samo da osobnu pitaju. A kada uzmemo u obzir da je Hrvatska tranzitna država za šverc svega i svačega - od droge preko ptica do ljudi, sumnjam da će iti jedna vlast mijenjati te propise. Britanci su ipak na otoku - i ipak će morati uvoditi osobne...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2005., 04:32   #20
Quote:
Vojky kaže:
Britanci su ipak na otoku - i ipak će morati uvoditi osobne...
osobnih nema niti u americi, niti u kanadi.

kaze policija:" nema nas dovoljno!"
pa kada legitimiraju ljude koji idu baciti smece ili klince u parkicu.
ti brijes moramo imat svi osobne, borba protiv kriminala, bla bla, al sto kad ce on mene legitimirat u 12 popodne na placu dok idem u skolu, a nasi kriminalci,mafija koji su vecinom , reci cu nepazljivi, da ti je dovoljno 3 razreda osnovne skole da prepoznas istoga, al njega nece nista pitati.
bilde is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.