Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2004., 13:21   #1
Open source???

Bacio sam pogled na neke postove usijanih glava kako je open source najgori koncept iza kojeg se kriju nesposobnjakovići i anarhisti.

Budući da postoji kliše (oprostit ćete mi jer ne znam kao se piše izvorno) da "u svakom zlu postoji trunčica dobrog", želio bih da bacimo kritički osvrt na open source i prednosti koje iz njega proizlaze.

Moje prvo mišljenje!

Open source ide rukom pod ruku sa demokracijom. To znači da open source jača demokraciju i da ju potiče. Mislim da je svima jasno što znači ideal demokracija. Kako to omogućava open source, a closed source ne? Pa open source, naročito ako je softver od općeg interesa, omogućava nezavisnim skupinama, organizacijama da daju nezavisno mišljenje o tom softveru. To znači da nezavisne skupine mogu testirati softver i otkriti propuste, a propusta ima raznih. Kad se postigne zadovoljavajuća razina kvalitete softvera, softver se sa provjerenim metodama (kriptografija, digitalni potpisi, hash, ...) osigura od neželjenih promjena i to je to.
Napisao sam prije da je ovaj model posebno interesantan za softver od općeg interesa, a tu svakao spadaju operacijski sustavi, itd.

Moje drugo mišljenje!

Open source jača povjeranje između partnera kod poslovanja. Postoje poduzeća koja su dala svoj source kod kako bi stekli povjerenje kod korisnika. Oni se jednostavno vode mišlju: "Nemam skrivenih namjera, eto ti dokaz!". Još jedan plus za open source.

Podijelite svoje mišljenje ili još ljepše, iskustvo, i dajte nam da vidimo stvari vašim očima.

Nadam se da ima zainteresiranih!
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 13:48   #2
Quote:
Bacio sam pogled na neke postove usijanih glava kako je open source najgori koncept iza kojeg se kriju nesposobnjakovići i anarhisti.
Vidis li koliko je tvoj nacin izrazaja i razmisljanja "nedemokratski", kada i prije nego sto je se razvila bilo kakva diskusija o ovoj temi ljude nazivas "usijanim glavama"???

Ili je to mozda u skladu sa "open source" konceptom.

Lijepi pozdrav.

P.S. Zao mi je da necu moci sudjelovati u ovoj nadasve novoj i zanimljivoj diskusiji jer sam od sutra i naredna dva mjeseca na odmoru u domovini
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 14:17   #3
Quote:
TomK kaže:
MS-a moze na ustupke prinuditi samo onaj (ili vise njih) koji je barem priblizno financijski i politicki mocan, a koji bi jednako kao i MS isao prvenstveno za profitom, a ne za ostvarenjem nekakvih "ideala". To je ono sto se u narodu popularno naziva "kapitalizam" i "trzisna ekonomija"

Sve drugo, ukljucujuci i open source pokret je "mlacenje prazne slame".
Vidis li koliko je tvoj nacin izrazaja i razmisljanja "nedemokratski", kada i prije nego sto je se razvila bilo kakva diskusija o ovoj temi ljude nazivas ljudima koji "mlate praznu slamu"???

Ili je to mozda u skladu sa "kapitalizmom" i "trzisnim" konceptom.

P.S. Nama uopce nije zao
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 14:18   #4
TomK, zalijećeš se bez razmišljanja.

Nisam napisao diplomacija nego demokracija. Ne treba se netko "zavlačiti nekome u rit" kako bi se ponašao demokratski.

Pozdrav!
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 15:48   #5
Quote:
Vidis li koliko je tvoj nacin izrazaja i razmisljanja "nedemokratski", kada i prije nego sto je se razvila bilo kakva diskusija o ovoj temi ljude nazivas ljudima koji "mlate praznu slamu"???

Ili je to mozda u skladu sa "kapitalizmom" i "trzisnim" konceptom.
Dragi moj djecace,

najprije nauci ispravno citirati druge ljude!

Ja sam napisao ovo:

"Sve drugo, ukljucujuci i open source pokret je "mlacenje prazne slame"."

Jedna stvar na koju ti zelim skrenuti pozornost je ta da u hrvatskom jeziku (kao i u svim drugim jezicima), znakovi navoda se koriste i zbog toga da se istakne znacenje koje se ne smije doslovno tumaciti. Ako znas citati (sto se doista nadam), primjetit ces da navodne znakove u dijelu recenice koji govori o mlacenju prazne slame. Dakle, pokusaj ukljuciti dodatne umne napore kada tumacis sto drugi zele reci. Ako razumijes sto ti zelim reci?

Drugo, to sto sam napisao nikako nije bilo na pocetku topica, nego je to napisano u 25-om postu. Prema tome, ako znas citati (u sto ja duboko vjerujem), vidjet ces da je topic zapoceo na jedan sasvim drugi nacin, a to sto se razvio tako kako se razvio, o tome svakako ti mozes pisati puno bolje.

Quote:
P.S. Nama uopce nije zao
Vama? Koliko vas ima? Ili si sam, ali se dozivljavas kao netko u kojemu zivi nekoliko licnosti? U tom slucaju bi primjerenije bilo da se obratis psihijatru (ili barem jedan od vas da to ucini).

Lijepi pozdravi,
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 15:51   #6
Quote:
TomK, zalijećeš se bez razmišljanja.
Kako znas?

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 15:57   #7
Quote:
TomK kaže:
Dragi moj djecace,

najprije nauci ispravno citirati druge ljude!



Ja sam napisao ovo:

...razvila bilo kakva diskusija o ovoj temi ljude nazivas ljudima koji "mlate praznu slamu"???

Quote:
TomK kaže:Jedna stvar na koju ti zelim skrenuti pozornost je ta da u hrvatskom jeziku (kao i u svim drugim jezicima), znakovi navoda se koriste i zbog toga da se istakne znacenje koje se ne smije doslovno tumaciti. Ako znas citati (sto se doista nadam), primjetit ces da navodne znakove u dijelu recenice koji govori o mlacenju prazne slame. Dakle, pokusaj ukljuciti dodatne umne napore kada tumacis sto drugi zele reci. Ako razumijes sto ti zelim reci?"
Vama? Koliko vas ima? Ili si sam, ali se dozivljavas kao netko u kojemu zivi nekoliko licnosti? U tom slucaju bi primjerenije bilo da se obratis psihijatru (ili barem jedan od vas da to ucini).

Jedna od mojih licnosti odlazi drugog tjedna na godisnji odmor uz pivicu. Psihijatar ce sacekati jos neko vrijeme
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 16:09   #8
Quote:
Jedna od mojih licnosti odlazi drugog tjedna na godisnji odmor uz pivicu. Psihijatar ce sacekati jos neko vrijeme
Doista krasna vijest (Ako razumijes sto ti zeli poruciti netko tko zivi u kisnoj Danskoj )
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 16:16   #9
Quote:
TomK kaže:
Doista krasna vijest (Ako razumijes sto ti zeli poruciti netko tko zivi u kisnoj Danskoj )
A Njemacka je kao suncem okupana Dobar ti odmor zelim u HR (a i samome sebi).
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 16:22   #10
Quote:
A Njemacka je kao suncem okupana Dobar ti odmor zelim u HR (a i samome sebi).
Doista hvala na lijepim zeljama. I ja tebi to isto od srca zelim, a napose ako zivis u nekim sjevernijim dijelovima susjedne mi drzave, gdje je vrijeme gotovo jednako katastrofalno kao i u ovoj depresivnoj Skandinaviji.

Nego koliko tjedana imas za odmor? Jeli radis, ili se skolujes ili i jedno i drugo? Ja sam gotovo pri kraju sa faxom, ostao mi je sljedeci semestar za diplomski, zato i mogu uzeti dva mjeseca, ali od sljedece godine kada podjem raditi, dva mjeseca odmora ce biti cista utopija (nesto kao "open source" pokret )

Lijepi pozdrav
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 16:29   #11
Quote:
TomK kaže:
Doista hvala na lijepim zeljama. I ja tebi to isto od srca zelim, a napose ako zivis u nekim sjevernijim dijelovima susjedne mi drzave, gdje je vrijeme gotovo jednako katastrofalno kao i u ovoj depresivnoj Skandinaviji.

Nego koliko tjedana imas za odmor? Jeli radis, ili se skolujes ili i jedno i drugo? Ja sam gotovo pri kraju sa faxom, ostao mi je sljedeci semestar za diplomski, zato i mogu uzeti dva mjeseca, ali od sljedece godine kada podjem raditi, dva mjeseca odmora ce biti cista utopija (nesto kao "open source" pokret )

Lijepi pozdrav
Radim. U DE imas pravo na 30 dana (6 tjedana) godisnjeg, pa je to u komadu skoro dva mjeseca. To je to nesto sasvim normalno i realno (nesto kao "kapitalizam" i "trzisna ekonomija" )

Da, zivim u sjeverozapadnom dijelu Njemacke, a vrijeme je ove godine vise nego katastrofalno.
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2004., 17:00   #12
Quote:
Radim. U DE imas pravo na 30 dana (6 tjedana) godisnjeg, pa je to u komadu skoro dva mjeseca. To je to nesto sasvim normalno i realno (nesto kao "kapitalizam" i "trzisna ekonomija" )

Da, zivim u sjeverozapadnom dijelu Njemacke, a vrijeme je ove godine vise nego katastrofalno.
I u Danskoj imas pravo na 6 tjedana, mada obicno mozes uzeti max. 4 tjedna "u komadu", a kasnije 2. No i to je cisti socijalizam u odnosu na americki sistem.

Nego, dali ima "teoreticara" na ovome forumu koji bi mogli dati tumacenje sto je to "kapitalizam" i "trzisna ekonomija" kada se primjenjuju na "open source" projektima

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2004., 04:31   #13
Quote:
TomK kaže:
I u Danskoj imas pravo na 6 tjedana, mada obicno mozes uzeti max. 4 tjedna "u komadu", a kasnije 2. No i to je cisti socijalizam u odnosu na americki sistem.

Nego, dali ima "teoreticara" na ovome forumu koji bi mogli dati tumacenje sto je to "kapitalizam" i "trzisna ekonomija" kada se primjenjuju na "open source" projektima

Lijepi pozdravi
zasto teoretski kada prakticno fukcionira i donosi zaradu ?
Imas preko nekoliko firmi koje su bazirale svoju poslovnu politiku na OSS ,a sve su one u trulom kapitalizmu i eto funkcioniraju kako treba
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 08:26   #14
Još jedna prednost open source-a

Koristeći open-source možete dio poslova prebaciti na korisnike.

Tijekom izrade softvera, događat će se greške. Ponekad neće biti potrebe da baš vi dijagnosticirate i otklonite problem, već bi se za to mogao pobrinuti netko drugi. Na taj način štedite novac i vrijeme, a vremena nikad dovoljno što se softverskih projekata tiče.

Na taj način proširili ste si bazu ljudi koji se bave razvojem.

Pozdrav!
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.