Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2010., 15:53   #1
Hiperaktivni sanjari

Bog svima,
ja sam hiperaktivni sanjar i zanima me život ljudi meni sličnih...
kako se borite s nedostatkom koncetracije, impluzivnošću...
ja osobno teško...meni što na umu, to na drumu...
nedavno sam nedavno saznala što mi je, i sada mi je lakše...
Hiperaktivni sanjari – njihova bitno drugačija svijest dovodi do drugačijeg percipiranja, razmišljanja i shvaćanja svijeta, pa tako i reagiranja na njega. Emotivni žar, sanjarenje, pojmovno razmišljanje i hiperaktivnost su njihove glavne osobine koje čine njihovu različitost.
Karakterizira ih:

* Kreativnost
* Inteligencija
* Znatiželja
* Maštovitost
* Osjećajnost, emotivnost
* Intuitivnost
* Sanjari i vizionari
* Odlučnost, preuzimaju rizik

KOKOLINI is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 15:57   #2
vrlo zanimljiva tema
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 17:00   #3
hej, ima tu na forumu slična tema,o ADD iADHD-u ali mi se ova više sviđa jer si istaknula naziv ''hiperaktivni sanjari'' a ne ''mi ti s poremećajem ajmo se jadat''

Ja sam isto hiperaktivna sanjarka i šta je je više mi je ta moja različitost problema i teškoća donijela i još donosi nego dobrih stvari,ali za to krivim društvenu krutost i ne prihvaćanje odstupanja od zadanih normi(npr.škola)
Uz to što se ne mogu fokusirati na ono što bih trebala i što mi svakodnevno visi za vratom sam vrlo kreativna,ljepo pišem ,slikam i pjevam i to mi je kao neki ispušni filter kojih mi nikad dosta.
Imam samo sedamnaest godina i doživjela sam svu silu emocija koji neki možda za čitava života neće doživjeti i puna sam iskustava,svega svijesna a, činim se kao da ništa ne razumijem.
sada mi je jako teško u kolotečini u kojoj se nalazim,ali tješi me to da ću ubrzo promijeniti sredinu i možda se naći u sredini koja mi više odgovara.
Uza sve moje osobine vrlo sam ustrajna tako da se uspijevam probijati kroz gimnaziju i prolaziti s vrlo dobrim. Osjećam se ko ptica kojoj su svezali krila i stavili najk tenisice i sada kljunom zabije tu i tamo koji koš,pa malo padne pa opet

ugl ima nade
lemonshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 17:22   #4
Quote:
lemonshine kaže: Pogledaj post
hej, ima tu na forumu slična tema,o ADD iADHD-u ali mi se ova više sviđa jer si istaknula naziv ''hiperaktivni sanjari'' a ne ''mi ti s poremećajem ajmo se jadat''
ovo drugo je dosta realnije, sobzirom da je to poremečaj koji dugoročno bitno šteti pojedincu i čini ga opčenito disfunkcionalnim

ovo prvo je popularno-kvazi-psihologija američkog stila, nešto kao djeta za krvne grupe ili slično, kao ajmo poremečaj ne zvat poremečajem, ajmo ga zvat tako da ljudima bude drago i da se naglase pozitivne osobine, ala, u pa oni su kreativni, ili joj pa vi sanjarite a to je tako vizionarski

bljah
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 19:49   #5
Quote:
KOKOLINI kaže: Pogledaj post
Bog svima,
ja sam hiperaktivni sanjar i zanima me život ljudi meni sličnih...
kako se borite s nedostatkom koncetracije, impluzivnošću...
ja osobno teško...meni što na umu, to na drumu...
nedavno sam nedavno saznala što mi je, i sada mi je lakše...
Hiperaktivni sanjari – njihova bitno drugačija svijest dovodi do drugačijeg percipiranja, razmišljanja i shvaćanja svijeta, pa tako i reagiranja na njega. Emotivni žar, sanjarenje, pojmovno razmišljanje i hiperaktivnost su njihove glavne osobine koje čine njihovu različitost.
Karakterizira ih:

* Kreativnost
* Inteligencija
* Znatiželja
* Maštovitost
* Osjećajnost, emotivnost
* Intuitivnost
* Sanjari i vizionari
* Odlučnost, preuzimaju rizik

Indigo aura
Lipa Kaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 19:51   #6
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
ovo drugo je dosta realnije, sobzirom da je to poremečaj koji dugoročno bitno šteti pojedincu i čini ga opčenito disfunkcionalnim

ovo prvo je popularno-kvazi-psihologija američkog stila, nešto kao djeta za krvne grupe ili slično, kao ajmo poremečaj ne zvat poremečajem, ajmo ga zvat tako da ljudima bude drago i da se naglase pozitivne osobine, ala, u pa oni su kreativni, ili joj pa vi sanjarite a to je tako vizionarski

bljah
Čuj,očito ne znaš puno dečko, to je kao prvo klasificirano kao poremećaj kako bi se kao prvo zaradilo te proučavala takva vrsta ljudi.
meni ništa nije ''poremećeno'' u tome što sam natprosječno inteligentna(ovo nije samohvaljje il štoveć već me takvom drže, i pouzdan nepouzdan kako bilo,test inteligencije to pokazuje), što imam sposobnost lateralnog razmišljanja te slikovitog i pojmovnog(ne linearnog po kojem se ugl uči u školi razmišljati) i što mi mozak vrlo brzo radi.što imam nadrealnu maštu. što sam multitalentirana ali nepažljiva i nespretna u stvarima koje me ne interesiraju,a natprosječno dobra u stvarima koje me interesiraju(hiperfokus)

ne da mi se više pisat, dakle, ukratko: nešto što ima svoje pozitivne i negativne strane,koje su ajmo reć u nekakvoj ravnoteži, ne može biti poremećaj ...već je i više nego očito-različitost
lemonshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 22:38   #7
Može li mi netko objasniti razliku između poremećaja i karakterih osobina nekog tipa ličnosti u ovom slučaju? Zapravo, zanima me gdje počinje poremećaj,a završava sasvim normalna osobnost s navedenim crtama? Nekako mi je cijela ova teorija nestabilna, ne drži vodu...

Po tom bi svaka peta osoba morala imati poremećaj, uključujući i mene. Imam sve navedene osobine (osim možda zadnje- odlučnosti) te sam se poistovjetila sa gotovo svim problemima koje su ostale forumašice navele zbog navodnog poremećaja.
Znači li to da sam bolesna? Molim da netko pojasni...
miss eve is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 23:16   #8
Quote:
lemonshine kaže: Pogledaj post
Čuj,očito ne znaš puno dečko, to je kao prvo klasificirano kao poremećaj kako bi se kao prvo zaradilo te proučavala takva vrsta ljudi.
meni ništa nije ''poremećeno'' u tome što sam natprosječno inteligentna(ovo nije samohvaljje il štoveć već me takvom drže, i pouzdan nepouzdan kako bilo,test inteligencije to pokazuje), što imam sposobnost lateralnog razmišljanja te slikovitog i pojmovnog(ne linearnog po kojem se ugl uči u školi razmišljati) i što mi mozak vrlo brzo radi.što imam nadrealnu maštu. što sam multitalentirana ali nepažljiva i nespretna u stvarima koje me ne interesiraju,a natprosječno dobra u stvarima koje me interesiraju(hiperfokus)

ne da mi se više pisat, dakle, ukratko: nešto što ima svoje pozitivne i negativne strane,koje su ajmo reć u nekakvoj ravnoteži, ne može biti poremećaj ...već je i više nego očito-različitost
pa neznam, ti valjda imaš sreče, kod večine ljudi sa ADD-om ADHD-om to je definitivno poremečaj, mnoge bitno ograničava i u prosjeku takvi ljudi imaju nizove problema koji proizlaze iz istog, često su skloni depresiji, bitno slabijeg akademskog uspjeha, teže nalaze i zadržavaju posao itd itd... neznam, ja vučem ADD cjeli život i definitivno nebi rekao da postoje pozitivne strane, niti da je išta uravnoteženo, a kod mene to čak nije neki teži oblik samo jebeni problemi sa koncentracijom i nepostojanje fokusa, al čuj, blago tebi, meni da neko veli da sam hiperaktivni sanjar brijem da bi ga poslo u tri pičke materine
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 23:19   #9
Quote:
miss eve kaže: Pogledaj post
Zapravo, zanima me gdje počinje poremećaj,a završava sasvim normalna osobnost s navedenim crtama?
Poremecaj pocinje kada su crte osobnosti toliko izrazene da izazivaju smetnje u svakodnevnom funkcioniranju.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 01:39   #10
zivot je organiziran kako je vecini ljudi podnosljivo/povoljno....a ostali kojima to ne odgovara....tj. ne mogu se u tu organizaciju uklopiti smaraju se poremecenima.....
....e sad kad bi drustvu /vecini bilo stalo/bili svjesni....moglo bi se tu dstosta uciniti da se ti ljudi orgsaniziraju na drugaciji nacin....ali....covjek nije centar drustva vec profit.....
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 11:54   #11
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
pa neznam, ti valjda imaš sreče, kod večine ljudi sa ADD-om ADHD-om to je definitivno poremečaj, mnoge bitno ograničava i u prosjeku takvi ljudi imaju nizove problema koji proizlaze iz istog, često su skloni depresiji, bitno slabijeg akademskog uspjeha, teže nalaze i zadržavaju posao itd itd... neznam, ja vučem ADD cjeli život i definitivno nebi rekao da postoje pozitivne strane, niti da je išta uravnoteženo, a kod mene to čak nije neki teži oblik samo jebeni problemi sa koncentracijom i nepostojanje fokusa, al čuj, blago tebi, meni da neko veli da sam hiperaktivni sanjar brijem da bi ga poslo u tri pičke materine
to ti je samo eufemizam
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 12:54   #12
Quote:
miss eve kaže: Pogledaj post
Može li mi netko objasniti razliku između poremećaja i karakterih osobina nekog tipa ličnosti u ovom slučaju? Zapravo, zanima me gdje počinje poremećaj,a završava sasvim normalna osobnost s navedenim crtama? Nekako mi je cijela ova teorija nestabilna, ne drži vodu...

Po tom bi svaka peta osoba morala imati poremećaj, uključujući i mene. Imam sve navedene osobine (osim možda zadnje- odlučnosti) te sam se poistovjetila sa gotovo svim problemima koje su ostale forumašice navele zbog navodnog poremećaja.
Znači li to da sam bolesna? Molim da netko pojasni...
Kod mene isto, osim što mi je "odlučnost" malo upitna. A na ADD sumnjam kod sebe već nekoliko godina. Jer mi ga i brat ima, a u moje vrijeme to nije bilo popularizirano, pa sam izbjegla moguću dijagnozu.

Što se konkretno sanjarenja tiče, to mi je stvorilo tijekom godina veeelike probleme u životu, tako da sam to srezala na minimum. Nažalost, morala sam, iako je to dio mene koji strašno cijenim. Ali funkcionirati u ovom društvu takva ne mogu.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 14:36   #13
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
pa neznam, ti valjda imaš sreče, kod večine ljudi sa ADD-om ADHD-om to je definitivno poremečaj, mnoge bitno ograničava i u prosjeku takvi ljudi imaju nizove problema koji proizlaze iz istog, često su skloni depresiji, bitno slabijeg akademskog uspjeha, teže nalaze i zadržavaju posao itd itd... neznam, ja vučem ADD cjeli život i definitivno nebi rekao da postoje pozitivne strane, niti da je išta uravnoteženo, a kod mene to čak nije neki teži oblik samo jebeni problemi sa koncentracijom i nepostojanje fokusa, al čuj, blago tebi, meni da neko veli da sam hiperaktivni sanjar brijem da bi ga poslo u tri pičke materine
hej bez obzira na ovaj moj optimizam kojim priznajem tješim i samu sebe ja sam bila cijeli život u depresiji, neprihvaćena od vršnjaka i jednim dijelom roditelja,a i još me zna uhvatit kao neki val pa popusti na sreću,govore ti da si loš,da ne vrijediš jer ne možeš ''normalne'' stvari što mogu i drugi jer te ne zanimaju stvari koje bi te trebale zanimat, ne možeš zadržat prijatelje jer očekuju da im daš količinu pažnje koja ih nikad neće zadovoljiti. još uvijek osjećam da nemam apsolutnu kontrolu nad svojim životom jer sam impulzivna i sama sebe sabotiram svakodnevno. Ali isto tako sam primjetila da većina mojih problema dolazi izvan mene,od društvenih očekivanja da budeš netko ko to jednostavno to nije.
ovo ljeto mi se život promijenio i u toj slobodi izbora sam otkrila svoje ostale sposobnosti i to mi je bilo najljepše doba ikad jer me nitko nije priupitivao zašto ti to tako zašto ne ovako.
I ponovo su se pojavili početkom školske godine jer se naravno ne mogu na ništa apsolutno koncentrirat i muka mi je od sjedenja na stolcu ne znam koliko sati. Namjerno ističem sve pozitivne stvari ovog poremećaja ili ne jer mi kao takvi nikad ne dobivamo priznanje u tome u čemu smo dobri već samo u onome u čemu se očekuje da takvi budemo i tu je sustav kriv, a ne mi.
jasno mi je da je jedini način uspjeha pronalaženje nečega u čemu smo strastveni i ako ne uspijemo propadamo.

Pitanje jedno...možeš li se jako koncentrirati na stvari koje te jako zanimaju? (hiperfokusirati se) jer to je jedna od karakteristika AD(H)D-a koja nas ,ajmo reć,spašava
lemonshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 14:41   #14
Nedavno sam otkrila da i sama spadam u spomenutu skupinu. To me dosta ometa prilikom ispunjavanja svakodnevnih obveza, posebice učenja, pa sam sklona kampanjstvu, ali trudim se. Iako je neki puta tako teško . Imam osjećaj da sanjam otvorenih očiju, a sati prolaze. Kad se konačno trgnem, shvatim da opet nisam napravila ono što sam trebala sve dok me ne pritisnu rokovi.
U međuvremenu se uglavnom bavim sa svime i svačime osim s onime što bih trebala. Trebam nabaviti nekoga s kim ću se konstantno natjecati. Samo to me može držati u fokusu.
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 14:54   #15
http://www.youtube.com/watch?v=O9pGbwQ2jOA ...I'm so I'm so distracted... evo nam pjesmica
lemonshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 17:22   #16
Quote:
lemonshine kaže: Pogledaj post

Pitanje jedno...možeš li se jako koncentrirati na stvari koje te jako zanimaju? (hiperfokusirati se) jer to je jedna od karakteristika AD(H)D-a koja nas ,ajmo reć,spašava
mogo sam kad sam bio klinac, recimo do 17-18te, sad me več odavno više ništa ne zanima

eventualno ako popijem ili zapalim
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 18:18   #17
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
mogo sam kad sam bio klinac, recimo do 17-18te, sad me več odavno više ništa ne zanima

eventualno ako popijem ili zapalim

to je loše,moraš ić dalje i borit se,tražit,nešto ćeš nać,uspjet učinit,radit na sebi,ne se prepustit,meni je dopizdio takav život,samo vraćanje u natrag-u ništa...if you want to run run forwards.
Ja sam ADHD nasljedila od tate,on ima ADD i našao je svoju stast u životu pa tako i smisao,radeći na sebi postao boljim i mudrijim čovjekom koji je prihvatio sebe kao takvog bez nerviranja i frustriranja što ne uspijeva u nekim očekivanim stvarima i sve što ide uz to. mnogi ljudi su postigli uspijeh i pronašli se i pretvorili to u svoju prednost.
Zašto ne bi smo i ja i ti. ima puno gorih stvari od toga i puno gorih poremećaja. po teoriji ADHD-a očito si predominantno nepažljiv tip, meni pažnja fluktuira,ali energija koju imam previše me izjeda iznutra i narušava zdravlje i živce tako da nemoj mislit da mi je zbog svijetlih trenutaka pažnje,previše lakše.

Moj stari isto veli da to po njemu nije poremećaj,drugačiji smo i gotovo, ne mora to bit loše. loše je to što te neko tjera da npr čitaš prokleto dosadan uđbenik u kojem su jedina zaniljiva stvar riječi koje te odvedu u druge misli pa ti ode koncentracija.
problem je pod jedan u društvu i u nama koji prihvaćamo neki sustav vrijednosti kao naš,a ne možemo ga zadovoljiti i onda se frustriramo. samo moje mišljenje dakako.
razumijem zašto se osjećaš kako se osjećaš jer da je meni pred malo više od pola godine spomenuo to je dobro imaš kreativnost vo no isto tako bi ga poslala u mp3 jer mi je bilo neopisivo teško i nisam samu sebe mogla podnijet. sada je bolje,ali samo zato što sam se pokrenula i dala u istraživanje sebe,one osobe koju je bila zakopana u svom neredu i sad ju kopam van i teško mi je al ne odustajem. odustati mi je ispod nekog lusdog ponosa ali me gura naprijed pa nema veze.




ruke mi pišu ko mašina inače sam brbljiva kad mi daju priliku pa se ispričavam što se ne znam sažet ni u pisanju
lemonshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 18:46   #18
Evo ja se mogu koncentrirati uvijek na ono što me ful zanima, za što imam veliku strast.
Ali, veliko ali, to mi ne može donjeti novce, budućnost niti ikakvu sigurnost, to je slobodno vrijeme.
Nažalost, i dalje imam problem sa onim što se mora, znači dugotrajno učenje velikih ispita na faksu koji sam upravo zbog adhd-a užasno odužila i toga sam svjesna.
Kažem, sigurno nisu loše pozitivne strane, ali to barem meni ne može donjeti sigurnost što se tiče financija, tako da se moram prisiliti raditi u životu ono što me ne zanima da bih mogla normalno živjeti.
E to je ono što ljudi misle kad kažu da je ovo poremećaj, jer nas često zna smetati u nekim aktivnostima koje su vrlo bitne za egzistenciju i život općenito, i ja bih da mogu ikako birati, najradije da nemam adhd. Ali što je tu je, trudit ću se maksimalno, neću sigurno odustati od faksa iako imam već dosta godina.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 19:37   #19
Quote:
lemonshine kaže: Pogledaj post
odustati mi je ispod nekog lusdog ponosa ali me gura naprijed pa nema veze.
vidiš ja nemam ponosa, valjda je u tome problem
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 20:06   #20
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
vidiš ja nemam ponosa, valjda je u tome problem
a ponosa nemaš jer ti je vjerojatno okolina isisala svo samopouzdanje ko i meni ali nakon nekog vremena mi se sa minus 10 vratilo na 0 pa bar mogu ljude pogledat u oči i tako to.
Bar znaš da nisi kriv za svoje probleme i ima mac stvari koje uz samo malo volje moš popravit. Ne jest šećere,zaslađivače i gmo proizvode i brinut o sebi,a ne se uništavat. ja sam to shvatila nakon što sam se dovela do ruba...par puta.
btw. Koliko imaš godina? jel voliš slušat muziku?
lemonshine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.