Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2014., 11:58   #41
Ako krov nema izolaciju, onda samo stavi vunu na pod.
Tako sam ja napravio, prema savjetima stručnjaka iz Knaufa
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 16:30   #42
To i ja govorim. makar mislim da nije loše staviti nešto paropropusno preko vune ako ikad zalaziš u to potkrovlje, čisto da sitne čestice vune ne lepršaju zrakom, a i vuna se manje naprašuje (u biti to ti ne smeta sada, smetat će ako je nekad budeš morao dirati i micati)
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 00:03   #43
Ja imam staru marles kuću i tavan je natkriven limenim krovom, i djelomično otvoren prema van pa uletavaju gore sranja izvana (prašina itd.)

Slojevi iz kuće, od stropa do tavana mi idu ovako:

- Knauf strop ušarafljen u
- daske, ušarafljene u
- štafle između kojih je
- staklena vuna

Mogu li preko staklene vune u štafle zaklamati najlon, toliko da se vuna ne prlja, a u slučaju da negdje krov procuri da barem malo najlon spriječi vodu da ulazi u vunu?

Da li je knauf dovoljna parna brana inače?

Znam da kad se radi zidna obloga ili pregradni zid od knaufa da ne ide najlon unutra (barem nisam vidio u prospektima).
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 22:22   #44
Hvala Vam na savjetima, budem stavio vunu i gore foliju da mi se ne praši, a i da ne kisne vuna ako krov "propiša" na nekom mjestu... ;-)
Baustelac99, možeš mi samo reći da li se može hodati po tome (vuni i foliji) - pod "hodanje" mislim na eventualno "čeprkanje" po anteni jednom godišnje, a do koje moram doć kroz taj tavan?
Hvala!
Yovitssa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 22:40   #45
Pišete da nesmije biti najlon? A što se može desiti ako je najlon?
Na fert ploču najlon, stiropor i estrih.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 07:48   #46
Quote:
mountain_spring kaže: Pogledaj post
Ja imam staru marles kuću i tavan je natkriven limenim krovom, i djelomično otvoren prema van pa uletavaju gore sranja izvana (prašina itd.)

Slojevi iz kuće, od stropa do tavana mi idu ovako:

- Knauf strop ušarafljen u
- daske, ušarafljene u
- štafle između kojih je
- staklena vuna

Mogu li preko staklene vune u štafle zaklamati najlon, toliko da se vuna ne prlja, a u slučaju da negdje krov procuri da barem malo najlon spriječi vodu da ulazi u vunu?

Da li je knauf dovoljna parna brana inače?

Znam da kad se radi zidna obloga ili pregradni zid od knaufa da ne ide najlon unutra (barem nisam vidio u prospektima).
Za zidnu oblogu PREMA VAN obavezno ide PARNA BRANA. Za pregradni zid ne ide folija. Ja ne vjerujem da u Marles kući nema nikakve parne brane prema tavanu. Ili PVC folija, ili aluminijska folija ili bitumenska ljepenka? AKo je nema nikako ne smiješ na vunu stavit paronepropusnuu foliju, naime para iz prostorije prolazi kroz knauf i vuni i odlazi na tavan. AKo je pokriješ najlonom, ostaje u vuni i fino se skuplja cijele zime. Ako te strah vode, stavi paropropusnu foliju (gledaj onu s najmanjim difuznim otporom) a prije toga podeblja vunu

Quote:
Yovitssa kaže: Pogledaj post
Hvala Vam na savjetima, budem stavio vunu i gore foliju da mi se ne praši, a i da ne kisne vuna ako krov "propiša" na nekom mjestu... ;-)
Baustelac99, možeš mi samo reći da li se može hodati po tome (vuni i foliji) - pod "hodanje" mislim na eventualno "čeprkanje" po anteni jednom godišnje, a do koje moram doć kroz taj tavan?
Hvala!
Jednom godišnje nema problema, samo foliju stavi labavo da je ne probiješ dok hodaš. Ps da bi folija imala smisla, podigni je uza zid, spojeve preljepi, a uz zid je pričvrsti tako da preko folije začavlaš letvu. Pa ako slučajno dođe voda da ne dođe u vunu kroz preklop folija. I poslije kiše pogledati stanje.

Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post
Pišete da nesmije biti najlon? A što se može desiti ako je najlon?
Na fert ploču najlon, stiropor i estrih.
Uf. pomješala si stvari. Ako hoćeš stiropor+glazuru, slojevi idu: betonska ploča, geotekstil, parna brana, stiropor, najlon, glazura.
Geotekstil i parnu branu podigneš uz zidove dok ne staviš glazuru. Nakon što glazura očvrsne, skalpelom odrežeš višak koji strši. Taj geotekstil služi kao parorasteretni sloj, para dolazi kroz beton do parne brane, ne može gore u stiropor, ali može bočno kroz geotekstil, pa fino uz podignuti rub na tavan.
Ne trebam posebno napominjati da se spojevi parne brane zalijepe.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 20:49   #47
Vidjela sam da nakon izolacije poda tavana (5cm stiropor+ 5cm taj valjda estrih ili kako se zove smjesa što ide na izolaciju), na rubu tavanskog okna viri najlon ispod ovih slojeva. Pa zato pitam smije li to biti uoće sa najlonom.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 21:22   #48
Jel to kod tebe već sve napravljeno? Po pravilu na stiropor uvjek ide najlon prije glazure.
nego, ako je samo 10cm stiropora nekako mi se čini malo, jer kolko znam na fasadi ćeš imati više (15cm?).
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 17:42   #49
Da napravljeno je, završavaju se detalji.
Vanjski stiropor na fasadi je 12, podni na temelje je 8 cm, a na gornjoj strani fert ploče je 5 cm.
I na te podne i tavaske stiropore ide 5 cm estriha sa vlaknima.
Cokl ide stirodur 8cm, mislim da je.

Ma ništa me nepita već sam za ludnicu od svega.

Tavan u budućnosti će imati ispod krova izolaciju mineralne vune, ali kad suprug i ja to stignemo naklepati da bar ruke prištedimo.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 12:23   #50
Hm, tih 5cm na stropu, jel to od oka ili od proračuna? Ne znam sad napamet ali mislim da na fert ide 10cm da bi u knap zadovoljio sadašnje propise.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 22:01   #51
Ne znam po čemu je radio, uglavnom debljina sadašnje muđukatne ploče je 30 cm, bez poda sa gornje strane.

Imam jedno pitanje. Na dva mjesta će se raditi stepenice. Kako pripremiti površinu prije izljevanja stepenica? Oni bi to samo namazali nekakvom hidrizolacijom bez toplinske. Na jednim step. je greškom stavljen stirodur jer fasaderi nisu znali da će tu stepenice biti.

Evo slike. Nije mi noramlno da se na samo premazani estrih izljeva vanjski beton. Pa zar se to ne bi trebalo nečim izolirati?

Bez stirodura i sa stirodurom, mjesto gdje će naleći beton. A oba ulaza u nivou estriha i stiropora bi samo premazali.

Što bi uopće bilo pametno uradii kod spajanja ovih točaka i stepenica?



__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 03:46   #52
A ako se sjećaš u temi "građenje kuće" ti je chembo opisivao kako se to radi. Trebalo bi staviti "toplinski most" tj.odvojiti stepenice od temelja sa 5cm.izolacijom. Stirodurom pretpostavljam.
Ja imam neko drugo razmišljanje o svemu tome ( jer i ja ću imati terasu i ulazne stepenice ) da je to bolje zaliti u jednom komadu. Onda te stepenice i terasa radi neovisno o temelju kuće a mislim da je bolje da je to u jednom komadu. Također mislim da to odvajanje od 5cm neće pridonjeti nekom znatnijem toplinskom mostu koji bi spriječio raspršivanje topline. Možda je najbolje kasnije izolirati u terasu i ulazne stepenice kao što će biti pod u kući.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 13:30   #53
Joj izvinjavam se nesjećam se da mi je itko išta napisao, od toliko problema me guši vjeruj mi. Vi muški bar nešto znate o nečemu meni će mozak eksplodirati od raznih informacija. Kad bi bilo jednoi pravilo za sve bilo bi super, ali sve su neka oprečna mišljenja.

A tek majistor ništa ne bi izolirao i napravi se kako ne želim. Bjesna sam na sebe što nisam lupala šakom od zid naređivala. Ali to su ljudi koji imaju ulare i rade samo sa nekim svojim vizijama, a ovo im je špansko selo.

Kad se stavi ta izolacija i odvajanje recimo stirodurom spojevi se navodno mogu silikonizirati posebnim silikonom koji je namjenjen za to. A prekidanje toplinskog mosta, prekida i valjda pojavu vlage gdje se to javlja. A ta ve vlaga jako moderana u zadnje vrijeme, pa valjda je po njima i moramo imati.

Evo nekih primjera toplinske izolacije i toplinskih mostova.

http://www.ekoneimar.com/termicki-mo...t-hladan-most/

U donjem dijelu stranice se spominje " Kontakt vanjskih elemenata sa zgradom "

http://zeelena.com.hr/temelji-zgrade/
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 14:23   #54
A ok ima logike i za hidroizolaciju u tom dijelu.
Šteta da nisi napravila te stepenice kada si zaljevala temelj. Probaj nekako povezati te stepenice sa temeljem. Zabuši temelj, uvali par šipki od 12mm i poveži to sa armaturom od stepenica.
Meni se ne sviđa što stepenice neće biti povezane sa temeljem.
Ja sam ti više za to da nemaš taj toplinski most već da su one povezane sa temeljom. A što se tiče izolacije, izoliraj u vanjski podest. Nije to neka investicija.
Ja ću to tako napraviti..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 14:49   #55
Evo našla sam na temi gdje je Chmbo pisao o tome.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=113831&page=411

KOd zaljevanaj terase ili stepenica u jedan dio, mislim ako se istovremeno ne zaljeva da se taj dva betona ipak odvoje jedan o drugog. VJerojatno što se beton suši, ili naliježe. U svakom slučaju oba spoja, bilo sa stirodurom ili bez njega, bi se morali silikonizirati.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 15:18   #56
Može li mi netko reći kako bi se sa stiroporom mogao izolirati pod od tavana?

Naime, tavan se koristi kao spremište za stvari, i za sušenje veša - dakle, hoda se dosta. Laički rečeno - dole je beton, zid je u biti cigla, postoji drvena konstrukcija tj. grede na kojima je crijep, i to je to - radi svega toga zrak dosta cirkulira (imamo i po dva prozora sa svake strane). Dobili smo prijedlog od jednog majstora da bi bilo dobro izolirati pod tavana stiroporom i to na način da se stiropor od 10 cm stavi direktno na beton, nisam više sigurna čime je rekao da bi povezao stiropor, ali da bi rubove (dakle uza zid tj. ciglu) popunio pur pjenom. Na kraju bi na stiropor stavio plastičnu foliju.

Mene zanima je li to ok? Vidim da se dosta spominju različiti slojevi tj. brane. Ako mi netko može sugerirati koji bi točno redoslijed bio čega, te čime bi se povezivalo u kojoj etapi. I može li se po takvom stiroporu na kraju uopće hodati?
Ihanel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 17:53   #57
Quote:
Ihanel kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći kako bi se sa stiroporom mogao izolirati pod od tavana?

Naime, tavan se koristi kao spremište za stvari, i za sušenje veša - dakle, hoda se dosta. Laički rečeno - dole je beton, zid je u biti cigla, postoji drvena konstrukcija tj. grede na kojima je crijep, i to je to - radi svega toga zrak dosta cirkulira (imamo i po dva prozora sa svake strane). Dobili smo prijedlog od jednog majstora da bi bilo dobro izolirati pod tavana stiroporom i to na način da se stiropor od 10 cm stavi direktno na beton, nisam više sigurna čime je rekao da bi povezao stiropor, ali da bi rubove (dakle uza zid tj. ciglu) popunio pur pjenom. Na kraju bi na stiropor stavio plastičnu foliju.

Mene zanima je li to ok? Vidim da se dosta spominju različiti slojevi tj. brane. Ako mi netko može sugerirati koji bi točno redoslijed bio čega, te čime bi se povezivalo u kojoj etapi. I može li se po takvom stiroporu na kraju uopće hodati?
Staviti stiropor na pod bez glazure i armature na njemu je u najmanju ruku glupo,jer stiropor je tvrd i jak ali hodanje po njemu bez ićega izaziva oštećenja i mrvljenje stiropora. Pametnije ti je staviti 3-5 cm stirodura i na njega cementni estrih ,ovako sami stiropor je najobičnije bacanje novaca
1popravljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 20:11   #58
Quote:
1popravljam kaže: Pogledaj post
Staviti stiropor na pod bez glazure i armature na njemu je u najmanju ruku glupo,jer stiropor je tvrd i jak ali hodanje po njemu bez ićega izaziva oštećenja i mrvljenje stiropora. Pametnije ti je staviti 3-5 cm stirodura i na njega cementni estrih ,ovako sami stiropor je najobičnije bacanje novaca
A još je veća glupost stavljati stirodur ispod glazure koji je 3 puta skuplji od stiropora. Stirodur se stavlja na područja s vlagom, izvana na temelje i to mu je namjena! Znaći stavi se podni stiropor bar 5cm i preko toga glazura od isto 5cm, ili ako nije jako prohodni prostor onda na stiropor može suhomontažni pod od OSB ploča, malo debljih. Kod izolacije negrijanog prostora ne stavlja se najlon, para iz stana ispod difundira kroz betonsku deku, i ako se stavi najlon, on će zadržati tu paru u stiroporu i onda niš koristi od njega, treba tu vlagu postiti dalje prema krovu. Znači stiropor na beton i direktno na njega glazura.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 09:42   #59
Staviti 5cm stiropora pa glazuru na to je također glupost. Danas, kad se uobičajeno na vanjski zid stavi 10cm stiropora staviti 5cm na pod tavana je glupo i nedovoljno. Da se zadovolje propisi treba min 8cm stiropora. A kad u računicu ubaciš i cijenu glazure, onda vidiš da je podebljanje stiropora zapravo mizeran trošak. Ja nebi stavljao manje od 15cm stiropora.

Druga je stvar ako se nema novaca, i 5cm poboljšava stvar, ali onda bez glazure, pa s vremenom podebljati stiropor. Ako se hoda po stiroporu, staviti osb ploče na njega, bit će dovoljno.

Ja bi na Ab ploču stavio neki tanji geotekstil, preko njega parnu branu (foliju), to sve uzdigao uz obodne zidove 20tak cm, preko toga stiropr i opet folija. Na to glazura ili OSB ploča. Geotekstil služi kao parno rasteretni sloj koji odvodi paru van na tavan.

Stavljanje stirodura je bolje ne komentirati.
Za neprohodni tavan, po kojem se nikad ne hoda je najjeftinija a dovoljno dobra najeftinija mekana vuna.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 07:18   #60
Izolacija tavanskog poda

Pozdrav, također imam pitanje vezano za ovu temu.

Trebao bih izolirati tavanski pod, koji je na većem dijelu štokatura na kojoj je već staklena vuna, i onda je podaskano, a na drugom dijelu betonska deka.

Najpovoljnije bi bilo sa mineralnom vunom . npr. 2 x 100mm unakrsno i paropropusnom folijom?
Da li bi trebalo staviti nešto ispod vune. Npr. PE foliju ?

Hoće li se stavljanjem PE folije kao prvog sloja stvarati kondenzacija, na tom dijelu gdje je štokatura i vuna ?

Ako imate bolje prijedloge ?
Heidebert is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:33.