Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2016., 17:25   #461
Bolilo me grlo i uho . Bila sam kod doktora i rekao je da imam upalu krajnika i da od toga dolazi do boli u uhu ( Eustahijeva tuba). Pripisao mi je antibiotik(klavocin), no to mi ne pomaže a pri kraju sam. Da idem privatno ili opet na hitnu Najgore mi je što ne mogu spavat od boli u ušima.

Inače bila sam na hitnoj s obzirom da mi je doktorica u drugom gradu (koja btw nije hjela upisat antibiotik na neviđeno)a ponudila sam da faksiram nalaz.
__________________
youtubekanal
Sevenstyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 13:10   #462
Rak grla ili nesto drugo

Imam kronicnu upalu grla prema dijagnozi privatnog specijaliste. Sve je pocelo jos 10.07.16 kad sam vidio da je desna tonzila nateknuta i ima malu izbocinu preko koje ide tanka crvena zilica. Nakon tjedan dana ispiranja kaduljom sto nije pomoglo uzeo sam sumamed ali ni on nije pomogo, par dana nakon ispio sam amoxil antibiotik ni to nije pomoglo nimalo. Drugi privatni specijalist mi je 15.08.16 rekao da neizgleda kao rak i dao mi recept da ispirem grlo i nos (tonzile s unutrasnje strane) s otopinom sode bikarbone i morske soli koju sam napravi. Zasad to nema efekta nakon 10 dana ispiranja. Prije tri dana su mi se usta pocela jako susiti narocito nocu kao da su mi zljezde slinovnice zacepljene. Bris grla koji sam napravio nakon amoxila je negativan. Znaci nema bakterije. Specijalist u ORL odjelu bolnice prije 10ak dana mi je reko da je to samo nedostatak vitamina B i da pijem pivo hhh. Sumnjam bas da je to u pitanju jer sam mislim da je ovo upravo uzrokovano pivom (redovito ga pijem svake subote 20god -sada imam 40) Nisam pusac ali sam znao zapalit uz cugu povremeno. Slike su u prilogu, nevidi se bas najjasnije ali vidim da su zilice uznapredovale skroz oko tonzila cak i na jednjaku vidim. S obzirom da ovo traje mjesec i pol dana neznam sta dalje napravit ali vidim da se situacija pogorsava. Zaboravio sam reci da su mi limfni cvorovi na desnoj strani vrata i ispod desnog uha blago nateceni. U desnom kutu iza zuba imam bijelu fleku promjera 1 cm s crvenim rubom , leukoplakija mislim da je. Zasad sam izbacio sve secere iz prehrane i pokusavam uvesti ketogenu djetu. Ima li neko savjet sto poduzeti i kojem dr se obratit. Iz osijeka sam Hvala
dalibor88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 18:11   #463
Otorinolaringolog (ORL) može uzeti dio tkiva (biopsija) i slati ga na histološku analizu, koja če pokazat dali je rak ili nešto drugo. Jedna mogućnost je inflamatorni polip bez infekcije.

Limfni čvorovi u vratu zbog infekcije se povećaju brzo (dani) i često bole, a zbog raka nastaju polako (mjeseci) i retko bole. Opet, histološka analiza može pokazati, šta je.

Ne uzimaj antibiotike tjedan dana prije eventuelnog novog brisa, osim ako ti doktor pretpisao.
studenec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 22:33   #464
Studenac hvala na savjetu. Zaboravio sam jos reci da je misljenje specijalista u bolnici da moze biti uzrokovano i refluksom tj zelucanom kiselinom, pa sada pijem pantoprazol, vidicemo oce pomoci. Zasada me najvise smeta susenje usta nocu , budim se svakih sat vremena s potpuno suhim ustima. Takoder sam izgubio jedno 10 kila u zadnjih mjesec i pol dana (sa 70 na 60), neznam jel moguce od ketogene djete tako brzo mrsavit , sad sam opet poceo jesti voce pa cu vidjeti sta se desava hm
dalibor88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 19:30   #465
Čvorić u ždrijelu i suva usta oboje mogu biti zbog refluksa...ali ima i drugih uzroka. Nisam baš siguran da li se mogu limfni čvorovi na vratu uvečati zbog refluksa. Bol u sredini prsi, naročito kad legneš posle jela, je tipčan za refluks. Ali može biti i tihi reflux ("silent reflux") bez bolova.

Suva usta mogu bit zbog upale slinovnih žlijezda...usta i ždrijelo onda postaju osjetljivi i mogu reagirati sa ovakvim čvoričem. U tom slučaju imao bi suva usta dan i noć..Suva usta samo noću su vjerovatno zbog refluksa.

Na početku ketogene dijete možeš izgubit neke 3 kile samo zbog vode koja se izluči kad se potroši glikogen u jetrima. Moguče je izgubiti ostalih 7 kilograma u mjesecu i pol...Kad bi ovaj gubitak mase bio zbog bolesti, vjerovatno bi se osječao slabo.
studenec is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 00:48   #466
Svakako bi trebao napraviti biopsiju. Ne zelim pretjerivati, no jedan od mogucih problema moze biti limfom, no mozemo mi tu blebetat do beskraja, ja bih na tvom mjestu sto prije to stavio na strucnu analizu.

Sretno!
efodiks is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 16:06   #467
Dali je moguce traziti samo citoloski bris grla ili bas mora biti biopsija. Znam da je moj dr napiso na uputnici za ORL prvi put sumnja na linfom i trazio citoloski bris grla, ali ORL spec kad je pogledo je reko da to nije nista i fali mi vitamina B i magnezija ! Po meni bzvz dijagnoza -lik je to onako bubnio nije ni pogledo kako treba niti me sasluso. Juce sam bio ponovo kod mog dr-a ,pogledo je i reko da me moze poslati ponovo kod orl na pregled, e sad kontam da ce ovaj opet reci da to nije nista jer se ni nije drasticno promjenilo od zadnji put, ali mu ja mogu sugerirati biopisiju ili samo citoloski bris (neznam bas tocno u cemu je razlika ali mi se bris cini nesto bez rezanja samo cetkicom zagrebati po povrsini).
Inace u meduvremenu sam cito da bas biopsija moze jako aktivirati potencijalni tumor pa neznam ni sam jel mi se ide tamo hm. Jer ako odem na biopsiju onda bi trebo ici do kraja s bolnickim lijecenjem a nisam bas siguran da to zelim hm.
Mozda da trazim samo taj citoloski bris na ORL -po meni to je najpametnije zasada
dalibor88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 19:13   #468
Ovdje (cancer.org) le ljepo objašnjena biopsija i citologiaja tkiva u ustima i ždrijelu.

Citologija je kao brzi test, koji može pokazati rak ali ga može i promašiti. Definitivna dijagnoza je samo biopsijom.

Ako imaš prilićno normalnu prehranu (uključujući ketogenu dijetu), nije vjerovatno da imaš manjak vitamina B. Magnezij je u glavnom u bilnoj hrani, pa i u ribama i mlijeku. Ako te to brini, pitaj za test minerala i vitamina.
studenec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 22:37   #469
Quote:
dalibor88 kaže: Pogledaj post
Zaboravio sam jos reci da je misljenje specijalista u bolnici da moze biti uzrokovano i refluksom tj zelucanom kiselinom, pa sada pijem pantoprazol, vidicemo oce pomoci. Zasada me najvise smeta susenje usta nocu , budim se svakih sat vremena s potpuno suhim ustima. Takoder sam izgubio jedno 10 kila u zadnjih mjesec i pol dana (sa 70 na 60), neznam jel moguce od ketogene djete tako brzo mrsavit , sad sam opet poceo jesti voce pa cu vidjeti sta se desava hm
Imamo "sličnih" problema pa da ti napišem moje isustvo. Isto grlobolja koja traje od kraja 7-og mjeseca i nikako da prestane. Nisam na keto dijeti, nego na Lchf-u od 6-og mjeseca. (Lchf je recimo zdravija verzija keto dijete i u njoj možeš, a i ne moraš bit u ketozi). Ugl. mislim da si mogao izgubit 10 kg, ovisi koliko si bio u deficitu s kalorijama, šta radiš. Ja sam u 2 mjeseca skinula 7kg, a moj muž sigurno 10, ako ne i koje više, al imao je jako puno viška.

Da se vratimo na bitno, kako mi krajnici nisu otečeni i doktorica mi je rekla da mi nemože ništa dat za grlo, jer je samo crveno i nije ni otečeno ni niš (zbog toga sam rekla da imamo slične probleme), odlučila sam prije niti mjesec dana otić kod Otorinca, jer imam alergije, ali ne koristim ljekove, jer nije da mi jako smeta. Odmah me je pitao dali imam problema sa želucem? Rekla sam da ne, jer imala sam davno žgaravicu i neko probadanje i to je nestalo. Ipak odlučila sam se otić privatno na gastroskopiju, imam reflux GERB II stupanj, hijatalnu henriju i erozivni gastritis. Zato ako možeš odi na gastroskopiju. Jer ako ti nadju nešto kao meni, neceš moć bit na keto dijeti jer je masna.
I naravno napravi i ostale pretrage koje si planirao uz gastroskopiju, koja je neugodna, al preživiš. Sretno!
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 20:38   #470
@nera076 i ostali Hvala.
Ustanovljeno je da imam GERB tj kronicni gastritis i helikobakteriju.
Izgleda da se zelucana kiselina dizala i to je uzrokovalo nateknute krajnike.
Ko bi reko cuda da se dese ali ni nakraj pameti mi nije bilo da imam neki gastritis jer nisam imo nikakih simptoma tipicne zgaravice, bolova u zelutcu i sl. Jedina stvar koja mi je promakla a desavala se dugoo vremena je podrigivanje.
Kako sam dalje istrazio podrigivanje se desava jer helikobakter stvara neke kemijske spojeve koji to uzrokuju. Inace vec sam popio trojnu terapiju 2 antibiotika i pantoprazol ali nemam osjecaj da mi je bolje - uskoro idem na test da vide jel helikobekterija nestala. Ja mislim da nije, bilo mi je poprilicno lose od te trojne terapije ,kontam da ti antibiotici pobiju sve zivo u organizmu ukljucivsi i dobre bakterije pa bude vise stete nego koristi. Koliko citam po netu dosta ljudi je bilo na toj terapiji vise puta i nisu ubili bakteriju.

Ono sto mi se sada dogada poslije terapije antibioticima je da mi je tlak nizak konstantno 90/60 i bude mi slabo narocito poslije jela. Mjerili su mi secer ali je u granicama normale izmedu 5 i 6,5. Stopala su mi nekako lagano ukocena i prsti na nogama hladni koda mi je cirkulacija slaba narocito nocu. Iz krvnih nalaza se vidi neki poremecaj na relaciji hipofiza-nadbubrezna zlijezda
kortizol je povisen 562 ref raspon 101-535
a Prolaktin (pl) je 19,1 ref raspon 1,6-13,9
Dali ovo znaci povecan stres, sto bi jos mogo trazit za pretragu sad mi nista nije jasno. Dali ta helikobakterija moze izazvat ovaki poremecaj hm.
Inace samo grlo mi je nesto bolje, neboli nista ali je jos malo nateknuta tonzila.
dalibor88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 11:01   #471
za upalu grla

Ajde da ja dam svoj doprinos za ovu temu

1. Kazu da pomaze grgoljanje mlake slane vode ali meni nije mnogo pomoglo
2. evo sjajan recepat od najboljeg fitotarapeuta u zemlji na youtubu

https://www.youtube.com/watch?v=-AXzqSngsTM

3. Evo i njen drugi recepat ali da napravite sirup i za one koji nevole beli luk

https://www.youtube.com/watch?v=jg9SDog9zsg

Ja sam progao ovaj prvi metod sa belim lukom i sjajne rezultate sam imao vec prvog dana a da nekazem da sam pokusavao sma tamtumverde i ostalim i samo bacanje para a antibiotici su mi sve slabiji

U zdravlju bili
revilov is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 08:21   #472
Pozdrav,
Imao sam žešću upalu grla krajem 12. mj. i to je naravno prošlo, međutim bol u lijevom ždrijelu lagano je ostala prisutna...bio na brisu grla i ništa nisu pronašli, nalaz neutralan..tek 11.4. sam naručen za Otorino. pijem k'o nenormalan čajeve i špinana mlijeka, ništa ne prolazi
Što bi to moglo biti ???
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 00:00   #473
Grebanje u grlu od 6mj

Pozdrav,

Grlo me grebe već 6 mjeseci. Ne boli, ne kašljem, samo grebe i imam potrebu da ga stalno čistim. Ne pušim, ne pijem gazirano, nisam alergičan. Prije 3-4mj je došlo do jake upale grla, bakterijska infekcija, dobio antibiotike, upala prošla. Grlo i dalje grebalo. Od tada sam uzimao antibiotike još 2 puta (zbog upale zuba, nevezano), grlo i dalje grebe.

Mjesecima grgljam kadulju, pijem čaj od nje, sljeza, kamilice, mente, tona meda, tona limuna, trpo hrpu češnjaka u hranu, probao angal i neke druge pastile. Trenutno pokušavam s propolis sprejom. Uzimam solgar vitamine i probiotike zadnja 2-3 mjeseca i kapsule češnjaka sam probao. Ništa ne riješava problem, iako mislim da postaje gore kada prestanem pokušavati.

Planiram uskoro opet kod ORL doktora, no kontam da će mi samo opet dati anibiotike, a ako 3 ture nije pomoglo, vjerojatno neće ni 4-ta. Ponestaje mi ideja... Da li je itko imao tu situaciju ili ima kakvih ideja što bi moglo biti / kako riješiti?
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 23:24   #474
Quote:
nera076 kaže: Pogledaj post
Imamo "sličnih" problema pa da ti napišem moje isustvo. Isto grlobolja koja traje od kraja 7-og mjeseca i nikako da prestane. Nisam na keto dijeti, nego na Lchf-u od 6-og mjeseca. (Lchf je recimo zdravija verzija keto dijete i u njoj možeš, a i ne moraš bit u ketozi). Ugl. mislim da si mogao izgubit 10 kg, ovisi koliko si bio u deficitu s kalorijama, šta radiš. Ja sam u 2 mjeseca skinula 7kg, a moj muž sigurno 10, ako ne i koje više, al imao je jako puno viška.

Da se vratimo na bitno, kako mi krajnici nisu otečeni i doktorica mi je rekla da mi nemože ništa dat za grlo, jer je samo crveno i nije ni otečeno ni niš (zbog toga sam rekla da imamo slične probleme), odlučila sam prije niti mjesec dana otić kod Otorinca, jer imam alergije, ali ne koristim ljekove, jer nije da mi jako smeta. Odmah me je pitao dali imam problema sa želucem? Rekla sam da ne, jer imala sam davno žgaravicu i neko probadanje i to je nestalo. Ipak odlučila sam se otić privatno na gastroskopiju, imam reflux GERB II stupanj, hijatalnu henriju i erozivni gastritis. Zato ako možeš odi na gastroskopiju. Jer ako ti nadju nešto kao meni, neceš moć bit na keto dijeti jer je masna.
I naravno napravi i ostale pretrage koje si planirao uz gastroskopiju, koja je neugodna, al preživiš. Sretno!
@nera076, @dalibor88

Kakvo je stanje sa vama dvoje, grlobolja prosla? Patim od istih simptoma pa me zanima. Imam grlobolju preko mjesec dana, takodjer sam u pocetku imao pojacanu sluz u grlu ali to je proslo, nemam probavnih problema, hranim se vrlo zdravo iako sam poprilicno mrsav. Negativan na H. pylori te na hepatitis/hiv (LOL), ne pusim. Bol u grlu nije pecenje vec vise bolno gutanje, boli oko grkljana. Poceo sam piti Pantoprazol.

Vrlo vjerovatno je GERB tj tocnije LPR (airway reflux). Sljedeci tjedan cu se nakon razgovora sa Dr. i analize krvne slike narucit za gastrologiju da budem siguran.

@billyray
kod tebe sve upucuje na GERD/LPR, cesnjak, menta, limun, med su sve stvari koje su teoretski stetne jer su kisele pa reagiraju sa pepsinom u grlu.
SvinjaCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 07:05   #475
Bakterijska infekcija grla - doktoru opće prakse ili infektologu? Hitan odgovor!

Pozz, od sinoć imam umjereno jaku grlobolju, temperaturu 38,1, bez ikakvih ostalih simptoma, pretpostavljam dakle da je o bakterijskoj infekciji riječ..želim doktoru čim prije jer si nemogu dopustit bit bolestan pa me zanima da li da idem odmah na zaraznu infektologu ili mogu i doktoru opće prakse?
Molim hitan odgovor da ukoliko moram infektologu da ne gubim vrijeme čekajući u redu kod svog doktora.
Hvala.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:14   #476
Kod infektologa ne možeš ići bez da odeš općoj praksi, a i ne vidim razloga zašto bi se odmah išlo specijalisti zbog obične upale grla.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 15:54   #477
Ok obavio pregled kod opće prakse..imam gnojnu anginu s blagom temperaturom i umjerenom boli..bol nije strašna, mogu gutat normalno s neš malo boli..doktorica prepisala silopen e sad mene strah to uzimat zbog nuspojava, inače imam problema s kožom i crijevima, ovo će mi sigurno poremetit sve još na gore..dal se to da prirodnim putem zalječit?
Recimo jučer počeo s grgljanjem vruće slane vode i prilično je pomoglo, bol više nije ko u početku..i jel istina da kad se to jednom dobije, da osoba kasnije ima trajan smrad iz ustiju jer se naprave rupice u mandulama u koje se naslage talože??
Terapija češnjakom?
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 11:33   #478
Ja imam osjetljiv želudac i crijeva i nije mi baš neka sreća rokati antibiotike, al pijem ih kod ovakvih stvari.

Ako zbilja imaš bakterijsku upalu grla, popij antibiotik kao što ti je prepisala doktorica. Streptokoki recimo znaju bit dosta zajebani ako se ne liječe, sjesti na zglobove, bubrege i tak. Da ne pričam da širiš dalje zarazu.

Ako te pati želudac dok piješ ovakve tablete možeš pol sata prije tablete uzeti neku gastroprotekciju (ja uzimam Controloc). Za za crijeva mene spašava biorela daily, svaki dan popiješ po jednu, paziš na razmak između tableta (mora biti 3-4 sata razmak od antibiotika jer on uništava i dobre bakterije pa nema smisla popiti probiotik i onda roknut antibiotik). Preporodila sam se otkako ih pijem uz antibiotike jer bi uredno još 2-3 tjedna nakon antibiotika muku mučila sa crijevima dok se ne bi stabiliziralo.

Čaj, limun, med, čenjak, slana voda i slično ti mogu samo pomoći da se prije oporaviš, ali trebao bi popiti antibiotik.

I nije istina da ostaje ikakav smrad nakon upale grla osim ako ti nisu krajnici totalno uništeni sa učestalim upalama i takvi krajnici se onda vade jer je veća šteta nego korist od njih.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 11:14   #479
Jel zbilja nužna terapija antibioticima svih 10 dana?
Evo drugi dan na antibioticima, temperatura skroz nestala i bol u grlu je minimalna, skoro pa skroz nestala..od početka mi ni nije bila prestrašna gnojna angina..doktor kaže treba svih 10 dana bez obzira kad mi prođe..
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2017., 11:21   #480
A zašto ne slušaš doktora? Zna šta priča.

Da, nužno je. Jako puno ljudi prestaje piti čim im je bolje i na taj način stvaraju rezistentne sojeve bakterija i zbog toga sve manje antibiotika funkcionira kod različitih infekcija. Već sada je kod nekih stvari alarmantno (recimo MRSA ti je rezistentna na gotovo sve postojeće antibiotike, jako ej zanimljivo kad je pobereš negdje i ne možeš je se riješiti, mnogi su to platili glavom) i krepavat ćemo ko muhe ako budemo antibiotike uzimali ovako napola i stvorili cijeli niz rezistentnih bakterija.

Dakle popij sve do kraja bez obzira što ti je bolje, radi sebe i radi zdravlja ljudi okolo tebe.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.