Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2017., 12:39   #1
Zimska oprema?

Pozdrav, da li se smije vozit na kombinaciji zimskih i ljetnih guma (zimske nove a ljetne skoro nove 17000km) sa odgovarajućim lancima u gepeku? I ljetne i zimske gume su u istoj dimenziji.
Hey Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 12:40   #2
Ne vidim razloga zašto ne, ali da li je to pametno, niiikako..... Pogotovo kombinacija - zimske na prednjima (pogonskim) a ljetne na zadnjima...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 13:51   #3
Teži idiotizam, ali nažalost po zakonu.
wasx is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 13:59   #4
Quote:
Hey Joe kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li se smije vozit na kombinaciji zimskih i ljetnih guma (zimske nove a ljetne skoro nove 17000km) sa odgovarajućim lancima u gepeku? I ljetne i zimske gume su u istoj dimenziji.
Ne.

Znači, u zakonu stoji da je zimska oprema ljetne gume s minimalno 4 mm s lancima u gepeku, ili sve 4 zimske gume.

Pošto ne zadovoljavaš nijedan od uvjeta, nemaš zimsku opremu.

Da je debilno, ko i sam propis- je
Da će te vjerojatno svaki iole normaln policijot pustiti - vjerojatno.

Jel pametno tako voziti - ne.

Pošto me
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:21   #5
Pitanje je bilo čisto informativno ali svejedno ne vidim razlog ovakvim reakcijama tipa idiotizam al' dobro...
Zanima me zašto je to toliki idiotizam za 10 snježnih dana godišnje. Sad će vjerojatno argument biti da ljetna guma ne drži dobro ispod "xy" temperature ali za nekih 5-6000 km gradske vožnje po zimi, mislim da to i nije neki argument. Možda nisam u pravu ali...
Hey Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:25   #6
Zašto? Pitaj one koji su se izvrtili po snijegu ili ledu s tom kombinacijom. Prednja osovina(zimske gume) drže u zavoju a zadnji kraj ne drži i auto napravi piruetu. Zato. Ako baš hoćeš takvu kombinaciju onda kad su zimski uvjeti moraš voziti onako kako bi vozio da imaš sve 4 ljetne, znači polako i jako oprezno.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:33   #7
Eto... ne kužiš kurca i posljedično na auto montiraš par zimskih par ljetnih. Sretno.
wasx is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:36   #8
Quote:
Hey Joe kaže: Pogledaj post
Pitanje je bilo čisto informativno ali svejedno ne vidim razlog ovakvim reakcijama tipa idiotizam al' dobro...
Zanima me zašto je to toliki idiotizam za 10 snježnih dana godišnje. Sad će vjerojatno argument biti da ljetna guma ne drži dobro ispod "xy" temperature ali za nekih 5-6000 km gradske vožnje po zimi, mislim da to i nije neki argument. Možda nisam u pravu ali...
Pa gle, prvo, ja sam od davnina pljuval po glorificiranju zimskih guma, i marketinškim filozofijama ljetna guma ispod +7C da ne drže, gube svojstva, bla trać... i uvijek velim da se ljetne mogu koristiti po zimi OSIM onih 10 dana leda, snjega i bljuzge, kad nemaju kaj tražiti na cesti....

Svi smo postali takvi konformisti što se zimskih guma tiče, da je to strava...
A trgovci i vulkanizeri trljaju ruke...

ALI

zimska guma na snjegu, bljuzgi i ledu neusporedivo bolje drži od klasičnih ljetnih guma.

Ukoliko imaš na autu sve 4 ljetne, tako će ti se auto i ponašati. I ti ćeš (ako imaš malo soli i iskustva u glavi) moći predvidjeti kako se ponašati u takvim situacijama.

Ukoliko imaš sve 4 zimske, isto tako...

Ako pak imaš 2 zimske i dve ljetne, radiš velik disbalans između prednjeg i stražnjeg djela auta (ovisi koje staviš di), da će ti se auto potpuno nepredvidivo ponašati.

Nećeš to osjetiti na +5C ili +10c na suhom ili kišnom čistom asfaltu, ali prvi prolaz kroz bljuzgav, snježan zavoj, mokar, blatan... ooode zadnji kraj, izvrtit ćeš se prije nego shvatiš što se desilo... Na sreću ako si sam na cesti, ili na nesreću nas i drugih ukoliko naletimo na tebe u našoj traci...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:45   #9
Ako se ima samo dvije, uvijek je opcija staviti zimske na lijeve kotače a ljetne na desne, ili obratno, ovisi koji su zavoji opasniji na njegovim standardnim rutama.
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:48   #10
nemoj kombinirat zimske i litnje. kad imas sve 4 iste, bez obzira litnje ili zimske onda bar znas na cemu si, znas koliko su dobre ili lose.

kombiniranjem zimskih i litnjih imas vidnu razliku u ponasanju prednjeg i zadnjeg kraja auta, a to cesto nije moguce korigirat u danom trenutku.
ali, ako bi bar mora birat, onda bi zimske, suprotno nekoj logici, stavia straga, a litnje sprida, tako da bar na volanu znas sto se dogadja pod kotacima i prilagodim se losijoj gumi. stavis li zimske sprida, nazalost ces imat lazni osjecaj sigurnosti koji ce te iznevjerit na prvom zavoju kad te zadnji kraj pretekne.
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:51   #11
E samo smo Litnju čekali da dođe s objašnjenjima...
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:54   #12
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
E samo smo Litnju čekali da dođe s objašnjenjima...
ti SAMO objasni sto je krivo... ili si dosa napisat proser, onako, reda radi...
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:56   #13
Ja mislim da je najbolji prijedlog do sada na ovu temu, ovo sa lijevim i desnim gumama.
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:57   #14
Ili dijagonalno, naprijed lijevo i iza desno zimsku, a naprijed desno i iza lijevo ljetnu.
Guater is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:59   #15
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 15:03   #16
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
ti SAMO objasni sto je krivo... ili si dosa napisat proser, onako, reda radi...
Ja bih, da baš moram birati gdje po zimi staviti ljetne, a gdje zimske gume, zimske bih stavio naprijed (ako je to pogonska osovina), a ljetne nazad. Ako staviš ljetne naprijed, na snijegu, ledu i bljuzgi si u tolikoj banani da se praktički ni pomaknuti ne možeš. O kakvoj onda stabilnosti u zavojma pričamo ako ni krenuti ne možeš? Na brijeg se s ljetnima možeš popeti samo u snovima po snijegu. A niz brijeg si kao na sanjkama.

A kada su zimske naprijed, normalno voziš, ali oprezno u zavojima i kod skretanja i imati cijelo vrijeme na umu da su iza ljetne koje jako slabo drže.

Obje kombinacije su loše i to svakako treba izbjegavati, ali ipak da moram, biram zimske naprijed.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 15:03   #17
Quote:
Nick Fallin kaže: Pogledaj post
Ako se ima samo dvije, uvijek je opcija staviti zimske na lijeve kotače a ljetne na desne, ili obratno, ovisi koji su zavoji opasniji na njegovim standardnim rutama.
Ode kava po monitoru!!!

Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Ja bih, da baš moram birati gdje po zimi staviti ljetne, a gdje zimske gume, zimske bih stavio naprijed (ako je to pogonska osovina), a ljetne nazad. Ako staviš ljetne naprijed, na snijegu, ledu i bljuzgi si u tolikoj banani da se praktički ni pomaknuti ne možeš. O kakvoj onda stabilnosti u zavojma pričamo ako ni krenuti ne možeš? Na brijeg se s ljetnima možeš popeti samo u snovima po snijegu. A niz brijeg si kao na sanjkama.

A kada su zimske naprijed, normalno voziš, ali oprezno u zavojima i kod skretanja i imati cijelo vrijeme na umu da su iza ljetne koje jako slabo drže.

Obje kombinacije su loše i to svakako treba izbjegavati, ali ipak da moram, biram zimske naprijed.

Pa istini za volju, ja bi radje da ostanem stajat nepomično negdje, da nemrem krenut, neg da ne mogu stat... a desilo mi se jednom, upravo ova situacija, da me stražnji kraj pretekao, završio u jarku na krovu... (sve 4 zimske, ali masna cesta)...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 15:08   #18
Postavlja se pitanje, zasto uopce imamo gume? Cisto drpanje love. Auti bi komotno mogli vozit po tramvajskim tracnicama. #Chemtrails
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 15:11   #19
Quote:
gogo111 kaže: Pogledaj post
Ode kava po monitoru!!!




Pa istini za volju, ja bi radje da ostanem stajat nepomično negdje, da nemrem krenut, neg da ne mogu stat... a desilo mi se jednom, upravo ova situacija, da me stražnji kraj pretekao, završio u jarku na krovu... (sve 4 zimske, ali masna cesta)...
Kao što sam i napisao, ne valja kako god okreneš, ali ja osobno biram manje zlo, a to su zimske gume naprijed. Tako ipak možeš normalno krenuti, normalno zakočiti (u pravocrtnom kretanju), možeš se popesti na neki brijeg i po snijegu, možeš se i normalno spustiti niz brijeg.. Ali naravno, šanse da ćeš se izvrtiti na cesti ili završiti u grabi su prilično velike.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 15:14   #20
Bog te neće, pa do prije par godina dok nije donesen ovaj pametni zakon, 95℅ onih koji su uopće imali bilo kakve zimske gume, imali su ih samo na pogonskoj osovini.I čudili se blesavim Austrijancima koji su i prije 30 godina morali imat sve 4. Sad je to blasfemija.
Btw. ABS, ASR, BAS, ESP i slične đinđe nisu postojale ni u Sirius romanima.
Osim toga, mislim da je to puno bolja opcija od ljetnih s lancima koje nitko nebu tak i tak stavil, a aki ih i bude, onda ih sigurno nebu del na sva 4 kotača. A tak i tak ti je svejedno jel zletiš s ceste prvo s nosom, guzicom ili bočno.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.