Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2009., 20:49   #81
Quote:
Jesua kaže: Pogledaj post
Ove godine sam slikala dvije snimke usiju RTG, kicma dvije snimke, CT donjeg dijela kicme i MR vrat. Zanima me koliko sam zracenja primila i kolko treba tjelu da se opravi i dali postoje neke metode eliminecije zracenja.
Hvala.
Primila si zračenja skoro pa ništa. Nemaš se uopće razloga brinuti.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 20:32   #82
Smile

Quote:
dante1 kaže: Pogledaj post
Čitam sve i svašta pa da odmah razjasnim. Ja sam ing.radiologije i svim onim koji imaju neki strah prema tom zanimanju poručujem da se malo opuste jer zbilja nema razloga. Da pojednostavnim,veća je šansa da te na ulici dok hodaš udari grom neko da oboliš ti ili tvoja djeca ako radiš na rengenu!!! Ja još nemam djecu,ali ne poznajem nikog tko iz tog razloga istu nije mogao imati. Nema straha ljudi,vjerujte. Naravno ukoliko je sve ispravno i po pravilima!!!
p.s. Jedna kutija cigareta je štetnija za život nego 10 godina rada na rtg-u!!! To je jedna američka studija objavila
Vidim da je ovo stara tema i izvinjavam se šta sad šaljem poruku ali nigdje nemogu nać odgovor , možete li mi reći koilka je plaća inženjera radiologije .. hvala unaprijed ,,
light kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 13:30   #83
RTG info

Razmišljam malo neki dan, čuo sam da rtg nije preporučljiv (al kad se mora mora se), i sad brojim ja koliko sam puta slikao nešto, i tako krenem:

-kad sam bio malo dijete neki inbecil doktor mi je slikao pluća (bezrazložno). tad mi je bilo cca. niti godina
-zatim negdje sa 11 slomio sam jednu ruku
-prošlo je negdje 2 mjeseca pa drugu (živo dijete, blago rečeno )
-zatim prošlo negdje 3 godine skočni zglob sam morao slikati
-2 godine nakon toga koljeno
-i sad ima par dana ruku.

Strah me!!

Jel ovo opasno? Općenito taj rtg koliko je opasan, vidim da ljudi dosta se informiraju o tome posebno trudnice? Dali je ista stvar kolika je površina slikanja i što se slika?

I da treba li skidati lančiće, naočale i sl. prilikom slikanja?
FabioBasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 13:39   #84
Opasno je svako malo se zračiti i posebno bez potrebe, ali sad ne znam koliko ti godina imaš ali svejedno to sigurno nije velika primljena doza posebno što si i napisao da je između svakog tog snimanja (osim kada si lomio ruke ) prošlo najmanje 2-3 godine tako da te stvarno ne mora biti strah toga. A što se tiće dijela tijela koji se snima sigurno da nije svejedno. Ono što je tanje za to se mora koristiti manje energije nego za deblje i gušće dijelove tijela, npr. ti si u svim tim zračenjima vjerojatno dobio manje doze nego netko tko je 1 snimao na primjer lumbalnu kralježnicu. A za skidanje nakita i sličnog treba snimati samo ako to smeta na slici, ne skida se to zato što ćeš ti dobiti više zračenja zbog toga nego da taj npr lančić ne smeta na slici
marin84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 14:40   #85
Imam 25 godina. Od slikanja koljena do sad kad sam slikao prst ruke prošlo je 8 godina

A ono što kad slikaju uslikaju iz dva kuta, odnosno koljeno je slikano sa svih strana kolko se sjećam, jel to zabrinjavajuće?

I ako imaš mobitel uza sebe u trenutku slikanja ili naočale, primaju li oni kakvu radijaciju, netko mi je rekao da ostane u predmetima malo. Osobno mislim da je to nemoguće, je li?

Zadnje uređivanje FabioBasco : 26.06.2010. at 14:47.
FabioBasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 14:52   #86
Sve kosti se u pravilu snimaju u najmanje 2 projekcije tako da je to normalno da su ti tako snimali. A za ti da li ostaje radijacije u predmetima mislim da ne, ali i ako ostaje to je toliko malo da je zanemarivo. A samo zračenje traje u milisekundama tako da te ni to ne treba zabrinjavat, npr za 1 snimku pluča dobiješ otprilike doze zračenja kao da si se 3 dana sunčao ljeti na plaži.
marin84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 14:58   #87
Quote:
marin84 kaže: Pogledaj post
Sve kosti se u pravilu snimaju u najmanje 2 projekcije tako da je to normalno da su ti tako snimali. A za ti da li ostaje radijacije u predmetima mislim da ne, ali i ako ostaje to je toliko malo da je zanemarivo. A samo zračenje traje u milisekundama tako da te ni to ne treba zabrinjavat, npr za 1 snimku pluča dobiješ otprilike doze zračenja kao da si se 3 dana sunčao ljeti na plaži.
Ostanu li kakve čestice radijacije u tijelu neko vrijeme i ako da, iziđu li i za koliko?

Po tvojim odgovorima nema mjesta panici u ovoj priči?
FabioBasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 15:49   #88
Quote:
FabioBasco kaže: Pogledaj post
Ostanu li kakve čestice radijacije u tijelu neko vrijeme i ako da, iziđu li i za koliko?

Po tvojim odgovorima nema mjesta panici u ovoj priči?
izidju odmah, zapravo se i ne zadrzavaju vec samo prodju kroz tebe. RTG zraci malo vise nego radar, mobitel ili nesta drugo. stvar je samo u vecoj drugoj frekvenciji. kako od moibitela ne ostane nista u glavi tako ni ovdje ne ostane. druga stvar je sa radioaktivnim cesticama ako dodjes u doticaj sa njima....
RYOU is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 16:30   #89
Quote:
RYOU kaže: Pogledaj post
izidju odmah, zapravo se i ne zadrzavaju vec samo prodju kroz tebe. RTG zraci malo vise nego radar, mobitel ili nesta drugo. stvar je samo u vecoj drugoj frekvenciji. kako od moibitela ne ostane nista u glavi tako ni ovdje ne ostane. druga stvar je sa radioaktivnim cesticama ako dodjes u doticaj sa njima....
znači RTG nema radioaktivne čestice koje se mogu zadržati u tijelu?
Ako se ne varam na ulaznim vratima sloji onaj znak radioaktivno.
FabioBasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 17:19   #90
Joj daj se skockaj i ne trolaj, ak te to tolko muči zapri se u podrum i počni motat šešire od folije...

BTW znaš engleski?
http://www.blackcatsystems.com/GM/safe_radiation.html
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 18:10   #91
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
ne baš. googlao sam nešt sa google prevoditeljem pa sam nešto izvuko kao da je to zanemarivo s obzirom koliko okolina zrači, letovi avionom i tak nešt.

p.s.: nemojte zamjeriti što nemam pojma o tome, pa nekome tko se u to kuži vjerojatno pitanja zvuče glupo.

Zadnje uređivanje FabioBasco : 26.06.2010. at 18:19.
FabioBasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 18:47   #92
Da nemaš pojma, i to je "understatiment" - ali bitno je da se u drugoj rečenici posereš na "inbecile doktore" tj koji bezrazložno slikaju pluća i zrače djecu (moram priznat da takvog kolegu još nisam sreo) osim toga nekako mislim da bi situacija u kojoj bi npr umro od neprepoznate upale pluća (sa niti godinu dana) opasno uzrujala tvoje roditelje koji bi možda poželjeli nekoga i u zatvoru vidjet radi tako nečega...

Što ti mislliš o tome?
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 19:01   #93
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Da nemaš pojma, i to je "understatiment" - ali bitno je da se u drugoj rečenici posereš na "inbecile doktore" tj koji bezrazložno slikaju pluća i zrače djecu (moram priznat da takvog kolegu još nisam sreo) osim toga nekako mislim da bi situacija u kojoj bi npr umro od neprepoznate upale pluća (sa niti godinu dana) opasno uzrujala tvoje roditelje koji bi možda poželjeli nekoga i u zatvoru vidjet radi tako nečega...

Što ti mislliš o tome?
ispravak: nisam vrijeđao "doktore" nego tog jednog. ali pošto nisam osoba koja voli vrijeđati ISPRIČAVAM SE NA IZRAZU.
Inače doktori su ljudi vrijedni poštovanja, jer obavljaju iznimno odgovoran i težak posao.

ali složit ćeš se samnom da postoje i oni kojima je znanje ograničeno, ili imaju manjak iskustva pa možda donesu krivu odluku.

Zadnje uređivanje FabioBasco : 26.06.2010. at 19:07.
FabioBasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 19:08   #94
Molio bih da se prdržavate teme - štetnost RTG-a.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 20:19   #95
dali CT zraci vise od RTG-a????????
Jack15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 00:26   #96
Quote:
FabioBasco kaže: Pogledaj post
Imam 25 godina. Od slikanja koljena do sad kad sam slikao prst ruke prošlo je 8 godina

A ono što kad slikaju uslikaju iz dva kuta, odnosno koljeno je slikano sa svih strana kolko se sjećam, jel to zabrinjavajuće?

I ako imaš mobitel uza sebe u trenutku slikanja ili naočale, primaju li oni kakvu radijaciju, netko mi je rekao da ostane u predmetima malo. Osobno mislim da je to nemoguće, je li?
Rentgensko zračenje (fotoni energičniji od UV-a) nema dovoljnu energiju za izazivanje poremećaja u atomskim jezgrama, tako da - ne. Nema zaostatnog ionizirajućeg zračenja. Od onog što uređaj ispali u tom trenu dobiješ jedan dio. Ostalo prođe kroz tijelo.
Rentgenske zrake jednostavno jako učinkovito ioniziraju atome, dakle razbacaju im elektrone, čime dobiješ ione i radikale koji zatim rade krš po stanicama mijenjajući biološki važne molekule.
To zračenje spada u ionizirajuće zračenje, upravo zbog toga. Radiovalovi su recimo neionizirajuće zračenje, jer ne mogu ionizirati atome na koje naiđu.
Zračenje kadro poremetiti atomske jezgre jest gama-zračenje. Ono vrši poremećaje u atomskim jezgrama, čime one mogu postati nestabilne i početi se raspadati (radioaktivnost). Na takve zrake ćeš u opasno visokoj količini vjerojatno naići - nikada, osim ako ne radiš s nekim radioizotopima.
Inače, svakodnevno te iz svemira bombardiraju i energičniji fotoni, pa i teške čestice, a iz tla stalno curi radon, a hranjenjem unosiš razne radioizotope u tijelo. Radijacija je oko nas oduvijek i nije ništa neprirodno. Bit je samo u apsorbiranoj dozi.
Recimo jedno od radioaktivnijih voća je banana. Sadrži dosta kalija, a kalij se sastoji od, između ostalog, i jednog radioaktivnog izotopa. I ugljik je dijelom radioaktivan.

Da se s radioizotopa vratimo na RTG. Sve izloženo rentgenskim zrakama primi neku dozu ionizirajućeg zračenja. Nešto više, a nešto manje. Ovisi o strukturi dotične tvari. Recimo kosti je bolje prime od kože, zato i ostaje slika na onoj foliji.

Danas su rentengski aparati puno napredniji i osjetljiviji, tako da je moguće uz manju apsorbiranu dozu dobiti bolje slike.
Doze koje si ti dobio su malene. Više od tebe dobije poslovni čovjek koji jednom mjesečno leti na prekooceanskom letu, iznad većine atmosfere koja štiti od zračenja iz svemira.


Quote:
RYOU kaže: Pogledaj post
izidju odmah, zapravo se i ne zadrzavaju vec samo prodju kroz tebe. RTG zraci malo vise nego radar, mobitel ili nesta drugo. stvar je samo u vecoj drugoj frekvenciji. kako od moibitela ne ostane nista u glavi tako ni ovdje ne ostane. druga stvar je sa radioaktivnim cesticama ako dodjes u doticaj sa njima....
Energija fotona koji nastaju u RTG-u je PUNO više nego li energija fotona radara i mobitela. Zaboga, da zrači "malo više", onda bi cijela populacija jako brzo oboljela, jer svi vise na mobitelima. Bilo bi masu opeklina, prvo to.
Energija neionizirajućih radiovalova i mekših mikrovalova koji se koriste u telekomunikaciji je nikakva u usporedbi s RTG aparatom.


Quote:
Jack15 kaže: Pogledaj post
dali CT zraci vise od RTG-a????????
Da. Apsorbirana doza je veća. Radi se o praktično istim zrakama, samo je vrijeme izlaganja dulje.
Inače, apsorbirana doza dosta ovisi i o tkivima koja su se pregledavala.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 12:36   #97
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Rentgensko zračenje (fotoni energičniji od UV-a) nema dovoljnu energiju za izazivanje poremećaja u atomskim jezgrama, tako da - ne. Nema zaostatnog ionizirajućeg zračenja. Od onog što uređaj ispali u tom trenu dobiješ jedan dio. Ostalo prođe kroz tijelo.
Rentgenske zrake jednostavno jako učinkovito ioniziraju atome, dakle razbacaju im elektrone, čime dobiješ ione i radikale koji zatim rade krš po stanicama mijenjajući biološki važne molekule.
To zračenje spada u ionizirajuće zračenje, upravo zbog toga. Radiovalovi su recimo neionizirajuće zračenje, jer ne mogu ionizirati atome na koje naiđu.
Zračenje kadro poremetiti atomske jezgre jest gama-zračenje. Ono vrši poremećaje u atomskim jezgrama, čime one mogu postati nestabilne i početi se raspadati (radioaktivnost). Na takve zrake ćeš u opasno visokoj količini vjerojatno naići - nikada, osim ako ne radiš s nekim radioizotopima.
Inače, svakodnevno te iz svemira bombardiraju i energičniji fotoni, pa i teške čestice, a iz tla stalno curi radon, a hranjenjem unosiš razne radioizotope u tijelo. Radijacija je oko nas oduvijek i nije ništa neprirodno. Bit je samo u apsorbiranoj dozi.
Recimo jedno od radioaktivnijih voća je banana. Sadrži dosta kalija, a kalij se sastoji od, između ostalog, i jednog radioaktivnog izotopa. I ugljik je dijelom radioaktivan.

Da se s radioizotopa vratimo na RTG. Sve izloženo rentgenskim zrakama primi neku dozu ionizirajućeg zračenja. Nešto više, a nešto manje. Ovisi o strukturi dotične tvari. Recimo kosti je bolje prime od kože, zato i ostaje slika na onoj foliji.

Danas su rentengski aparati puno napredniji i osjetljiviji, tako da je moguće uz manju apsorbiranu dozu dobiti bolje slike.
Doze koje si ti dobio su malene. Više od tebe dobije poslovni čovjek koji jednom mjesečno leti na prekooceanskom letu, iznad većine atmosfere koja štiti od zračenja iz svemira.



Energija fotona koji nastaju u RTG-u je PUNO više nego li energija fotona radara i mobitela. Zaboga, da zrači "malo više", onda bi cijela populacija jako brzo oboljela, jer svi vise na mobitelima. Bilo bi masu opeklina, prvo to.
Energija neionizirajućih radiovalova i mekših mikrovalova koji se koriste u telekomunikaciji je nikakva u usporedbi s RTG aparatom.



Da. Apsorbirana doza je veća. Radi se o praktično istim zrakama, samo je vrijeme izlaganja dulje.
Inače, apsorbirana doza dosta ovisi i o tkivima koja su se pregledavala.


Ima li kakvih posljedica na zdravlje ako je netko tokom života bio izložen rtg uređaju više, odnosno dali se to u nekoj mjeri nakupljaju te doze u organizmu, ili se organizam oporavi ako nakon snimanja prođe dulje vrijeme?

Pročitao sam negdje da trudnice i žene koje namjeravaju zatrudniti nibi smjele na rtg slikanje. Zašto?

A muškarci također ukoliko misle raditi djecu da prođe barem 3 mjeseca od izlaganja rtg-u. Imali tu istine?
FabioBasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 18:38   #98
Što je tijelo više izloženo zračenju to je veća mogučnost štatnog utjecaja a radijacija je kumulativna odnosno to znaći da se organizam ne može poništiti zračenje i krenuti od 0 ali što je manja doza to su neželjeni efekti rjeđi.
To je istina da se ne preporuća rađenje djece 3 mjeseca od zračenja ali samo u slučajevima veće doze zračenja (posebno na gonade) pri pretragama kao što su CT zdjelice i L kralježnice, angiografije... da se spolne stanice "oslobode" zračenja koje su primile, ali nisam 100% siguran da li je to pravilo ili je još samo preporuka.
marin84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 19:02   #99
Quote:
marin84 kaže: Pogledaj post
Što je tijelo više izloženo zračenju to je veća mogučnost štatnog utjecaja a radijacija je kumulativna odnosno to znaći da se organizam ne može poništiti zračenje i krenuti od 0 ali što je manja doza to su neželjeni efekti rjeđi.
Sad ako uzmemo sportaše, oni su vjerojatno najizloženija skupina rtg-u, jeli provedena kakva studija o tome koliko bi tog zračenja moglo biti štetno za organizam, kroz životni vijek?
FabioBasco is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 19:23   #100
Quote:
FabioBasco kaže: Pogledaj post
Razmišljam malo neki dan, čuo sam da rtg nije preporučljiv (al kad se mora mora se), i sad brojim ja koliko sam puta slikao nešto, i tako krenem:

-kad sam bio malo dijete neki inbecil doktor mi je slikao pluća (bezrazložno). tad mi je bilo cca. niti godina
-zatim negdje sa 11 slomio sam jednu ruku
-prošlo je negdje 2 mjeseca pa drugu (živo dijete, blago rečeno )
-zatim prošlo negdje 3 godine skočni zglob sam morao slikati
-2 godine nakon toga koljeno
-i sad ima par dana ruku.

Strah me!!

Jel ovo opasno? Općenito taj rtg koliko je opasan, vidim da ljudi dosta se informiraju o tome posebno trudnice? Dali je ista stvar kolika je površina slikanja i što se slika?

I da treba li skidati lančiće, naočale i sl. prilikom slikanja?
mislim da ti nemaš nikakvog razloga za brigu. pogotovo jer su prošle godine između snimanja. da, tijekom slikanja se skida nakit i sve što bi moglo smetati snimci.
a šta da ja kažem onda, u 6 mjeseci sam prošla:
* rtg sinusa
* rtg mastoida i piramida
* rtg vratne kralježnice
* rtg rebra
* ct mozga
a prije godinu i pol rtg pluća....
betty_boop_19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:06.