Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2006., 11:39   #21
ako želite još neke recepte pronaći ih možete na internet stranici

www.schaer.com pa odite na milly world i tu će te pronaći sve dosta recepata

a možete se i učlaniti i primatei 3 magazina godišnje samo vam je sve na engleskome.... ali ja prevodim
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 22:10   #22
a ako želite još više recepata pošaljite g-m-pharmi e-mail da bolujete od celijakije i da vam pošalju malo više o celijakiji ili bar recepata....uglavnom tako nekako.....ja sam dobila oko 30-ak recepata i neke liste ...uglavnom...dajte im svoju kućnu adresu na koju će vam poslati
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 13:47   #23
Ljudi, nemojte panicarit...

Evo, ja imam celijakiju vec 26 godina, dijagnosticirali su mi je kad sam imala 1,5 godinu.

Oduvijek sam na dijeti, sve je okej.

Svima koji znaju njemacki savjetovala bih da se radi eventualnih dodatnh podataka obrate austrijskoj te njemackoj udruzi jer su oni u europskim okvirima iznimno dobra udruga, raspolazu svim relevantim i aktualnim medicinskim podacima i savjetima a imaju i fenomenalnu nutricionisticu, ako vam kad treba koji dodatan savjet. A k tome njihove su udruge pokrenule i proces da se zakonski na podrucju EU uvede obveza oznacavanja prisutnosti/odsutnosti glutena na svim gotovim proizvodima.

Stavit cu link, samo da ga pronadjem, ne znam napamet.

Kaj se tice recepata, moji roditelji a tako i ja smo uvijek samo zamijenili jedno brasno s drugim i nije biko nikakvih problema s receptima...kod nekih je kolaca doduse trebalo prilagodit recep zbog tog sto su kolaci od naseg brasna rahliji/vise se mrve od ostalih.
oscar13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2006., 20:34   #24
LJudi,pomozite!imam maaali problemcic..vec 3 godine ne mogu otkriti sto mi je,a imam problema sa zlijezdama slinovnicama..naoticu svaka 2 dana,zacepe se,to boli i nemam sline i kao da se kanalic ljusti,izlaze mi iz njih bijeli koncici..sve je bilo na analizi i ja sam savrseno zdrava!ali nitko ne zna zasto mi se to desava..prosla sam sve dr.i specijaliste za ta podrucja,no opet nista!i ispitivanje na alergije..i onaj test na intoleranciju hrane)IgA( gdje mi je ustanovljeno da mi tijelo ne podnosi mlij.bjelancevine,kvasac,psenicu,raz..ali zob da..pa me zanima da li je tko cuo za sto slicno,i je li bi to mogla biti celijakija?stvarno mi se ne ide jos na pretrage za to jer sam izgubila vjeru u doktore(prosla sam i godinu dana terapije kod homeopatica,pa nista)..ima ko neku ideju?=?
 
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 00:10   #25
Ja sam isto netolerantna na pšenicu, raž, ječam, čak i kukuruz - obratila sam se nekoj udruzi za celijakiju i dobila odgovor da to NIJE celijakija.

Ja ti preporučam da izbaciš sve, ali stvarno sve na što si intolerantna na cca 45 dana (toliko su meni rekli da je potrebno dok se vide neki rezultati), pa vidi kako će ti biti. Ako problem ostane i dalje, vjerojatno je i nešto drugo u pitanju!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 14:55   #26
Ej ljudi, koju kafu smijemo da pijemo ? Meni su to nedavno dijagnosticirali ... Smijem li instant franck kafe ? Nisam iz Hr, pa tako i ne znam kakve su vase analize.... Hvala...
Manjuska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 22:55   #27
Ja sam dugo vremena pila zamjenu za kavu, ali s obzirom da sadrži i ječam, prešla sam opet na pravu Trenutno ne uzimam nikakve homeopatske lijekove, pa pretpostavljam da to smijem (jer kofein poništava homeopatiju, ili tako nešto) - nije da pretjerujem, evo, danas nisam popila niti jednu, a maksimalno su mi dvije dnevno (obično odmah jedna nakon druge - ako vidite nekog u kafiću ko 2 kave popije u 2 minute, to sam ja )...
Za celijakičare ne znam, stvarno
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 21:50   #28
nisam dugo napisala sorry

instant ne pijem ali obične kavovine pijem....
ali pokušavam to sve svesti na minimalac i koristim kakaao ''kraš'' ali onaj za kolače ne onaj dječji jer ni u njega nisan sigurna..
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 18:51   #29
Arrow CELIJAKIJA

.....znam decka koji ima celijakiju, i od kad ga znam on ne smije nista jest...naravno mislim na brasno......tj.na gluten koje brasno sadrzi u sebi.Isto tako znam da je to bolest koja se nikada nece izlijeciti i da cijeli zivot vodis neku dijetu.....ja stvarno znam jako malo ljudi s takvom vrstom bolesti.....


pozdrav svima.....
crna mala:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 20:14   #30
Ne kuzim koji je smisao ove poruke... Htjela si saznati nesto vise o celijakiji ili? U svakom slucaju u pravu si, to jest rijetka bolest, ali dosta cesca od ostalih "rijetkih bolesti", mislim da sam nedavno procitao da se pojavljuje u otprilike 1 od 1000 stanovnika... Kronicna jest, ali se vrlo dobro moze drzati pod kontrolom i ne mora imati nikakve opasne posljedice (naravno kad bi se pacijenti drzali dijete)... Najveci problem je sto se najveca steta najcesce napravi prije dijagnoze, dok osoba jos ne zna da boluje od te bolesti, a to moze imati teze posljedice u kasnijem zivotu. Uglavnom radi se o vrsti alergije odnosno pretjerane reakcije na gluten koja se ocituje stvaranjem oziljkastog tkiva u tankom crijevu. Tanko crijevo je u probavi od kljucne vaznosti jer se sve hranjive tvari absorbiraju upravo tamo, a ako postane jako osteceno od oziljaka apsorpcija hranjivih tvari je znacajno smanjena sto moze rezultirati citavim nizom poremecaja od anoreksije, anemije, osteopenije, osteoporoze, ma sta god ti padne na pamet... Naravno ne treba ni govoriti sto to moze uciniti osobi koja oboli u djecjoj dobi. Kako god bilo - jedini lijek je dijeta koja iskljucuje gluten a koji se nalazi u raznim zitaricama i proizvodima od njihovih preradjevina...
 
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 18:44   #31
moja sestra je kao jako mala imala celijakiju koja se na sreću kroz par godina povukla.
ali ona se nije rodila s celijakijom, već je to stanje nastupilo kad joj se pedijatrica zeznula ( ) i dala joj neki prejaki lijek (više se ne sjećam o čemu se točno radilo, uglavnom taj lijek je bio za odrasle jak, a kamoli tek za malo dijete) koji joj je oštetio sluznicu želuca do te mjere da je nastupila celijakija
...svi smo se već pomirili i bili su nam rekli da se ta bolest neće više povući
...to je koma, i s prilagodbom prehrane i sve to...
...mislim da je prošlo negdje 2 godine kad se bolest polako počela povlačit i na kraju je nestala
...vjerojatno kad se sluznica želuca potpuno oporavila i ojačala.

ja neznam nikoga osim nje koji ima tu bolest, a najmanje za isti takav kao ''akutni'' slučaj.
dosta je rijetka ta bolest, barem koliko se meni čini
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 21:26   #32
Ima vec nekoliko tema o celijakliji.
Belle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 22:15   #33
Celijakija

Bok svima,
ja sam nova na ovom forumu i prvi put se javljam. Dijagnosticirana mi je celijakija, alergija na gluten pa me zanima ima li ovdje jos netko sa istom dijagnozom da se malo konzultiram sto smijem a sto ne smijem jesti isl.
 
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 11:20   #34
Dobrodošla!

Evo ti par linkova gdje se pisalo o celijakiji na ovom forumu:

https://www.forum.hr/showthread.php?t...ght=celijakija
https://www.forum.hr/showthread.php?t...ght=celijakija
https://www.forum.hr/showthread.php?t...ght=celijakija

Osobno ne znam puno o tome. Upiši u google "celijakija"

Sretno!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 01:28   #35
Quote:
iras kaže:
LJudi,pomozite!imam maaali problemcic..vec 3 godine ne mogu otkriti sto mi je,a imam problema sa zlijezdama slinovnicama..naoticu svaka 2 dana,zacepe se,to boli i nemam sline i kao da se kanalic ljusti,izlaze mi iz njih bijeli koncici..sve je bilo na analizi i ja sam savrseno zdrava!ali nitko ne zna zasto mi se to desava..prosla sam sve dr.i specijaliste za ta podrucja,no opet nista!i ispitivanje na alergije..i onaj test na intoleranciju hrane)IgA( gdje mi je ustanovljeno da mi tijelo ne podnosi mlij.bjelancevine,kvasac,psenicu,raz..ali zob da..pa me zanima da li je tko cuo za sto slicno,i je li bi to mogla biti celijakija?stvarno mi se ne ide jos na pretrage za to jer sam izgubila vjeru u doktore(prosla sam i godinu dana terapije kod homeopatica,pa nista)..ima ko neku ideju?=?
jesu isključili opstruktivni sijaloadenitis, sijalolitijazu?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 10:31   #36
Thanks.....
vec sam proguglala sve zivo..... sto se teorije tice dobro sam informirana ali me vise zanima prakticni dio....
Proguglala sam i nasla dosta "normalnih" ali gluten free proizvoda

Npr. dodem u trgovinu pa ne znam koji sir mogu, koji namaz, koju cokoladu, smijem li bombone protiv kaslja i sl...
 
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 10:49   #37
evo ti link na stranicu hrvatskog drustva za celijakliju http://www.celiac.inet.hr/
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 23:49   #38
Quote:
zlocestoca kaže:
evo ti link na stranicu hrvatskog drustva za celijakliju http://www.celiac.inet.hr/
ljudi hvala.... ali
ne trebaju mi linkovi to i sama mogu proguglati....
treba mi ziva rijec ljudi koji imaju iskustva u gluten free ishrani....tj koji su na dijeti
 
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 09:17   #39
Quote:
anabama kaže:
ljudi hvala.... ali
ne trebaju mi linkovi to i sama mogu proguglati....
treba mi ziva rijec ljudi koji imaju iskustva u gluten free ishrani....tj koji su na dijeti
pa nazovi broj koji je na siteu ili odi na njihovo savjetovanje
tamo ces dobiti vise (tocnih) informacija nego na forumu
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 12:55   #40
celijakija??

Imam dijete od 18 mj. kojem je stavljena dijagnoza celijakije pod upitnik.Sada u sedmom mjesecu imamo kontrolu i trebala bi biti potvrda dijagnoze..
Imao je 10 mj kronične proljeve(6-7 puta dnevno)(proljevaste,smrdljive,neprerađene)upaljena guza od prejake kiseline u stolicama skoro u ranama..imao je napuhan trbuščić(kao mala trudnica Sirast),gubio je na težini bio je stalno nervozan,razdražljiv,budio se po noći,grčeve u želudcu..krenuli smo na pretrage i napravili smo i biopsiju crijeva koja je pokazala da su resice skračene uz blaže hiperplastične kripte..lamina muskularis je zadebljana.U lamini propiji je obilan mononuklearni upalni inflitrat,a na 20 enterocita ima do 3 intarepitelna limfocita..Histološki nlaz sluznice želudca u lamini propiji je oskudan upalni inflitrat uz hiperemiju i edem,te par žarišnih krvarenja..
nakon toga stavili smo ga na bezgultensku dijetu i proizvode bez laktoze i stanje se popravilo nema više proljevastih smrdljivih stolica sad su normalne kompaktne nesmrde kao prije..nije mu više napuhan trbuščić..nije više nervozan i razdražljiv počeo je dobivati na kilaži..spava po noči..ne boli ga više želudac..
Inače ide u jaslice mi mu nosimo njegovu hranu bez gultena i laktoze i sve ok..dva dana im je bila na zamjeni druga teta..dala mu je noramno jesti hranu sa gultenom napuhao se bolio ga je želudac(imao je grčeve) sav je bio u komi i naravno imao je 6 put dnevno stolicu 3 dana..poslije obet bezgultenska prehrana i sve ok..
Zanima me dali i vi mislite če to sad biti potvrda dijagnoze i dali je to zaista dijagnoza celijakije?
Dali če opet morati iči na gastroskopiju sa biopsijom??
Ako usput imate kakav savjet super uvijek su dobrodošli Ipak smo mi novi u ovome Vrtim očima
Hvala!!!

Zadnje uređivanje otrovnica-ri : 10.07.2007. at 12:57. Reason: nedostatak
otrovnica-ri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.