Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2008., 14:41   #1
Brojanje bebinih pokreta

Drage trudnice ,
U anketi provedenoj među rodiljama koje su rodile mrtvo novorođenče, otkriveno je da 67% njih nikada nije dobilo informaciju od svoga ginekologa koliko je bitno brojati bebine pokrete.
Ne znam koliko vam je vaš ginekolog objasnio kako i koliko ih pratiti, pa ću ja ukratko.
Ovaj tekst je informativan - nemojte paničariti, ali obratite pažnju.
"Udaranje" bebe znak je da je sve u redu, a brojanje bebinih pokreta je jednostavan i besplatan (i zabavan ) način da dobijete uvid u zdravlje vaše bebe.

OPĆENITO O BEBINIM POKRETIMA
Ako vam je prva trudnoća, otprike u dvadesetom tjednu osjetit ćete prvo micanje svog djeteta. Ako ste već rađali prvo micanje čeda osjetit ćete sa oko osamnaest tjedana. Najprije ćete osjetiti slabo treperenje poput mjehurića koji se dižu, no vrlo brzo će njegovi pokreti postati jači te ćete primijetiti kako vam se miče koža trbuha.
Na početku trećeg tromjesečja, vjerojatno ćete uočiti da su bebini pokreti postali češći i silovitiji.
Promjene u micanju primjetit ćete oko 32. tjedna. Sada se već beba priviknula na skučeni prostor maternice. Ona se i dalje pokreće u jednakoj mjeri kao i prije, ali se udarci i pomicanja čine slabijima. Dakle, ne smanjuje se broj, samo vise nisu tako jaki kao prije.
Bebine pokrete možete brojati od kada ih počnete osjećati redovito, ali ne kasnije od prvoga tjedna trećega tromjesečja (28 tjedana).

BROJANJE POKRETA
Evo jednog načina.
Prvo trebate uvidjeti kada je vaša beba najaktivnija. Nemojte brojati “udarce” onda kad je beba najmirnija. Svaki dan u isto vrijeme, najbolje bi bilo nakon što ste jeli, uzmite si vremena da osjetite bebine pokrete.
To ne znači da morate prestati raditi što radite, nego samo budite svjesni bebinih “udaraca” i brojite svaki “udarac” kada ga osjetite.
Ako osjetite manje od 5 jasnih pokreta u 60 minuta, ponovite test.
Lezite na lijevi bok i fokusirajte se samo na bebine pokrete.
Ako niste nedavno jeli, pojedite i popijte nešto prije ponavljanja testa.
Mozete i blago protresti trbuh - uhvatite sa strane s obje ruke i lagano zanjišite.
Ako ni nakon ponovnog brojanja, ne osjetite 10 “udaraca” unutar 2 sata, odmah nazovite ginekologa.
Nemojte dopustiti da vas radno vrijeme zaustavi.
Ako primijetite smanjenje pokreta, zovite, bez obzira na vrijeme.
Ako ne možete dobiti svog ginekologa, otiđite u bolnicu.
Može se dogoditi da je "lažna uzbuna", no vi ste dobro učinili odlaskom na pregled.


Izvori:
knjiga Klinika Mayo - sve o trudnoci
Cybermed - www.cybermed.hr
Roda - http://roda.hr
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 16:32   #2
sad i ja znam da nisam trebala ignorirat ovaj tekst misleći da je moja beba ionako mirna. a bila sam ga pročitala i ranije. i oglušila se na njega.
vista is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 16:39   #3
vista draga,
svi titramo negdje izmedju nepotrebnog panicarenja i potpune opustenosti. oglusila se je teska rijec i nece pomoci u introspekciji proslih dogadjaja.
ja nisam uopce znala za to, upravo suprotno, mene su uvjeravali da se beba pred kraj trudnoce umiri i da se vrlo tesko ili nikako ne moraju osjetiti pokreti. puno trudnoca prodje uspjesno do kraja, no puno ih i zavrsi tuzno i prerano. sve je to tako komplicirano i intimno, tako tesko.

vjerujem da ce i ovaj tekst pridonijeti da svi bolje pripazimo.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 16:57   #4
Tekst i tema su stvarno važni i dobro je da ju imamu u top temi jer mnogi ovo gore navedno ne znaju.
vista čitala sam tvoje postove otkad si osjetila da ti se beba ne miče i ja sam iz tvojih riječi ipak na neki način vidjela da ti jako dobro znaš što to može i što to uistinu znači, ali pobogu tko može vjerovati u to, ja prva ne bi htjela povjerovati u takvo nešto.
Iako ja sam po svoj prilici paničar i ako imam informaciju da nešto može značiti nešto, ja reagiram u pol noći u pol noći.. to govori i to da sam sa laganim smeđim iscjetkom u 2 u noći zvala hitnu u Vinogradskoj i doletila tamo doslovce, netko drugi bi nakon što mu se to dogodilo već 10tak puta u trunoći ostao doma do ujutro i vidio što bi dalje, ali ne i ja, nije da mi je ta reakcija donijela nešto dobro, zna se da sam nakon toga izgubila bebu, ali da sam čekala još koji tjedan ili što god, moja agonija bi se produžila i gdje bih onda bila
Dakle zovite me paaaaaaanikaaaaaa... pa i neki dan sam pročitala da moj spontani može biti i zbog zgrušavanja krvi, odn. našla primjer gotovo kao moj i gdje sam jučer bila he, he naravno kod ginekologice i to najbolje u ovoj zemlji
Ne treba ni previše paničarit, naravno, ali reagirat u ako iole sumnjate treba. Većinom sve završi dobro, nekad ni pravovremena reakcija ne znači da će biti nešto bolje, a nekad pomogne...
I sad već vidim sve trudnice kako broje pokrete bebe
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 17:28   #5
Zbilja je istina da su kod mene postojali neki signali koje ja nisam htjela pročitat. Stalno sam tražila neke izlike za njih. Ipak, vjerujem i da sam odmah otrčala da se ništa nebi moglo promjenit, ali nekom možda bude. Slažem se da pravovremena reakcija nekad zbilja može biti od iznimne važnosti.
vista is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 17:33   #6
može li? to je zapravo najbitnije pitanje - ako netko primijeti nešto zabrinjavajuće (tj. da je beba neobično mirna ili se ne miče), može li se išta napraviti?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 17:39   #7
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
može li? to je zapravo najbitnije pitanje - ako netko primijeti nešto zabrinjavajuće (tj. da je beba neobično mirna ili se ne miče), može li se išta napraviti?
, al se valjda nadam da može...
vista is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 17:45   #8
ne znam ni ja, zato pitam
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 17:51   #9
Moze. Beba ne umre u jednoj sekundi, cak ni u jednom satu.
(izvor: http://www.stillnomore.org/)

Na Rodi je bila prica kako je mama uspjela spasiti bebi zivot pravodobnom reakcijom - odmah u bolnicu i na UZV.
Oke, to je djelomicno bilo i cudo, ali da je dosla u bolnicu pola dana kasnije - adio.
Ali ubijte me, ne mogu je sad naci.
Postam link kad otkrijem.

Vista,
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 18:00   #10
svaka čast na temi!!!
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 18:51   #11
može se otkriti....

upravo se vratih od ginekologa koji mi lijepo reče....

da se beba spasi...zaista se mora poklopiti par dobrih faktora....

1. osjet (znanje majke) a mnoge majke pogotovo koje rađaju prvo ne znaju uopće prepoznati prave udarce od onih lažnih...
ja sam npr. mislila da mi se beba miče (iako je bila mrtva u meni) kada bih legla na bok.. beba bi pala u trbuhu i to bi me lupilo sastrane..ja sam mislila da se miče a to je bila samo 'zemljina teža' mrtve beba kada padne u trbuhu..

2. Nadalje, dobar UZV dijagnostičar koji će vidjeti da li je sve ok, dobri protoci i najbitnije UZV mjeri protoke između posteljice i bebe a ne mjeri protoke između maternice i posteljice (koji su ti protoci) a tu su vrlo česti bug-ovi

3. ... dobar stručnjak da te pošalje na točne pretrage (znači dobar dijagnostičar) i da ne moraš čekati tri tjedna već hitno u pola sata da te se primi i za jedan dan naprave svi nalazi...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 19:19   #12
nadalje... isti doktor mi je rekao da prije nego kaj beba umre u trbuhu... osjećaju se jaki udarci i micanje.... i onda se smiri...

e sad po toj teoriji i micanju pokreta ispada da je to super... i kako će žena sve to prepoznati?? da li je to micanje prije infarkta posteljice ili je to normalno micanje?

Ja to ne razlikujem, kao ni jedna tu od nas koja je izgubila bebu ili koja ima najnormalniju trudnoću.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2008., 20:13   #13
Najdraže moje - dao vam Bog svima zdrave bebice koje će vam do poroda rasturati trbuh (a i poslije ) da bude sve OK.
Ja nisam ni morala brojati pokrete jer se mali popišanac micao stalno i toliko da mi je izobličavao trbuh. ( btw, ipak se umorio - evo spava već 5 sati )

Osim kad se Lari dogodilo ... onda se i on umirio na dva dana - prestravila sam se
Lara

Svima
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 13:01   #14
Imam još neke nejasnoće glede brojanja udaraca.

Nije mi jasno ako ja biram tenutak kada ću brojati da li to znači da u nekih odabranih sat vremena beba treba lupnuti barem 5 puta ili je potrebno u svakih sat vremena?
I od kada to vrijedi? Meni je sada 25. tjedan i prođe po sat vremena da ne osjetim bebu pogotovo dok sam na poslu.
Kad sam doma i ležim uglavnom me lupka ali na poslu sjedim većinu vremena i prođe po par sati bez udaraca. Barem ih ne osjetim.
__________________
Život je lijep.
patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 13:19   #15
tema je super i sad me još više srah. Ne mogu se dočekati da se porodim. Sad sam u 29. tjednu i osjetim svog bebača. Ali ima dana kad mi rastura trbuh po skoro cijeli dan, a ima dana kad je skroz miran i naravno da me onda počne lovit panika. I sad sam već luda i jedva čekam da odem svom giniču drugi tjedan, nisam bila mjesec dana. I da stvarno ga ja bar osjetim više poslije jela. Kao da mi javlja da je sit.
Ali i ja sam paničarka i užasavam se svih gadnih i tužnih stvari.
lukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 18:48   #16
Quote:
patka kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno ako ja biram tenutak kada ću brojati da li to znači da u nekih odabranih sat vremena beba treba lupnuti barem 5 puta ili je potrebno u svakih sat vremena?
Ono prvo.
Beba sigurno lupka svako malo, ali normalno da to ne osjetis ako radis nesto drugo.

Po mom iskustvu, znala sam otprilike kad spava, a kad je najaktivniji.
Recimo, rano ujutro je uvijek bio miran.
Ali navecer je redovno bio tulum
Jedan dan je bio miran navecer i zvala sam gina koji mi je rekao da pojedem nesto slatko i brojim... ja sam malo tresuckala trbuh , sto nije sluzbeni savjet
Ispalo je sve ok, javio se.

Sto hocu reci?
Jos vaznije od kolicine udaraca je da nema naglih promjena u intenzitetu i ritmu.

Aelis, ja bih zvala doktora. Zlu ne trebalo
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 15:13   #17
a kaj bi meni rekla koja sam u 18. tjednu a prošli tjedan sam prvi put osjetila nešto što bi mogao biti pokret bebe. po svim opisima koje sam našla sve se poklapalo, nježno škakljanje, mjehurići...i ja sam to, naravno s rezervom, shvatila kao da sam prvi put osjetila bebu (prije toga sam se nalokala vode i soka pa sam mislila da mi crijeva pretaču).
osim toga čudno mi je bilo to što sam u to isto vrijeme osjećala bolove, stezanje...što je i normalno, zar ne? maternice se rasteže, tijelo se mijenja...

no ono što me zabrinjava što je od tada prošlo već nekih 5 dana i taj se osjećaj više nije ponovio.

meni je dobro. nemam iscjetka krvavog. ništa me ne boli. nemam temperature...

i šta sad? da paničarim (trudim se što manje uznemiravati) da trčim doktoru, šta?

il na kraju krajeva, to nije bilo titranje bebe, nego nešto drugo. ipak 17. tjedan...je prerano, ili nije?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 15:28   #18
Quote:
chiquita kaže: Pogledaj post
a kaj bi meni rekla koja sam u 18. tjednu a prošli tjedan sam prvi put osjetila nešto što bi mogao biti pokret bebe. po svim opisima koje sam našla sve se poklapalo, nježno škakljanje, mjehurići...i ja sam to, naravno s rezervom, shvatila kao da sam prvi put osjetila bebu (prije toga sam se nalokala vode i soka pa sam mislila da mi crijeva pretaču).
osim toga čudno mi je bilo to što sam u to isto vrijeme osjećala bolove, stezanje...što je i normalno, zar ne? maternice se rasteže, tijelo se mijenja...

no ono što me zabrinjava što je od tada prošlo već nekih 5 dana i taj se osjećaj više nije ponovio.

meni je dobro. nemam iscjetka krvavog. ništa me ne boli. nemam temperature...

i šta sad? da paničarim (trudim se što manje uznemiravati) da trčim doktoru, šta?

il na kraju krajeva, to nije bilo titranje bebe, nego nešto drugo. ipak 17. tjedan...je prerano, ili nije?
Definitivno je prerano da bi pokrete osjetila svakih par sati, pa i svaki dan, pgotovo ak ti je prva trudnoća. Ja sam u 19-om tjednu osjetila neke 'mjehuriće', pa par dana ništa, pa opet 'mjehurići'. Tek posljednjih mjesec dana (sad sam u 28. tjednu) osjećam svakodnevno micanje bebe, koje je vidljivo i na površini trbuha. Čak znam i u koje je sate najaktivnija, pa se po tome ravnam. Ne brini!
__________________
22. rujna 2008.
alex k. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 17:20   #19
Kako to neke žene cijelu trudnoću ne osjete bebine pokrete, ili ih osjete par puta tijekom trudnoće?? Tako sam bar čula, iz priča, a i mama mi je rekla da je moju sestru osjetila čak 3 puta.
Je li to moguće, a da je inače sve u redu s bebom?
Možda jer rade po cijele dane pa ne osjete udarce?
_Candy Candy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 17:29   #20
Quote:
_Candy Candy_ kaže: Pogledaj post
Kako to neke žene cijelu trudnoću ne osjete bebine pokrete, ili ih osjete par puta tijekom trudnoće?? Tako sam bar čula, iz priča, a i mama mi je rekla da je moju sestru osjetila čak 3 puta.
Je li to moguće, a da je inače sve u redu s bebom?
Možda jer rade po cijele dane pa ne osjete udarce?
čudno ili zapravo malo vjerojatno.ja sam svoju djecu stalno osijetila a već s 16 tjedana on treptanje, s drugom bebom sam bila jako mršava pa sam već rano moglo osijetiti kak se rita i s rukom na trbuhu .onaj zadnji tjedan su se umirili ali sam svejedno mogla osijetiti pokrete a štucanje skoro svakodnevno.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.