Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2015., 12:07   #2021
Molila bih vas za pomoć, kako knjižiti cestarinu ako je plaćena sa karticom firme? radi se o pojedinačnim računima cestarine.
a30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 20:00   #2022
Quote:
Astrid10 kaže: Pogledaj post
Nova sam u svemu
Imam klijenta, od 01.01.15. je izašao iz Pdv-a.
Obrtnik, nema radnika, nije paušal.
15.01. mu je plaćen račun (15000kn) koji je izdao u 12mj.kad je bio u PDV-u.
Dal sad moram na temelju toga predati pdv za 1.mj iako nije u sustavu i platiti te 3000kn (biti će toga još tokom godine, zakašnjelih plaćanja )
Drugo pitanje, imam Synesis, za njega pošto više nije u PDV-u, dovoljno mi je knjižiti sve (i prihode od prodaje) kroz primitke i izdatke, i to je sve?
Hvala

Oprosti, al na osnovu cega je izasao iz sustava pdv-a?
Osnova izlaska iz Pdv-a je da prilikom izlaska moras zaracunat pdv na sva nenaplacena potrazivanja te obracunat pretporez na sve neplacene racune i to si bila duzna poslati na zadnjem pdv obrascu. Isto tako si bila duzna ispravit pretporez u slucaju da je imao dugotrajnu imovinu za koju je iskoristio pretporez. Na kraju je il trebao platit pdv il je trebao imat eventualni povrat.

Izac iz pdv-a nije samo ostvarit promet manji od 230.000 kn. Tu prici nije kraj.. prica tek pocima

Zadnje uređivanje ladak : 01.03.2015. at 20:02. Reason: ispravak
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 20:09   #2023
Bok, hvala vam na odgovoru.
Da, na osnovu toga je izašao, i dobio rješenje od PU da od 01.01. višše nije u sustavu pdv-a. Ne, nije mu poslan s tim nenaplaćenim računima obračun pdv i pdvk, već samo s naplaćenim, koji ne uključuje njih, jer je plaćao pdv po naplati računa. Što sad da radim, jer ne znam ni koji će mu računi biti plaćeni (kao ovaj sada zaostao), jer ima nekoliko nenaplaćenih, a neki će uvijek i ostati
Hvala unaprijed..
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 07:37   #2024
Quote:
Astrid10 kaže: Pogledaj post
Bok, hvala vam na odgovoru.
Da, na osnovu toga je izašao, i dobio rješenje od PU da od 01.01. višše nije u sustavu pdv-a. Ne, nije mu poslan s tim nenaplaćenim računima obračun pdv i pdvk, već samo s naplaćenim, koji ne uključuje njih, jer je plaćao pdv po naplati računa. Što sad da radim, jer ne znam ni koji će mu računi biti plaćeni (kao ovaj sada zaostao), jer ima nekoliko nenaplaćenih, a neki će uvijek i ostati
Hvala unaprijed..
Ali kod izlaska iz pdv-a nema kalkuliranja tipa uzet ću mu sav pretporez po neplaćenim računima, a obavezu ću ostavit za poslije. Nakon izlaska iz pdv-a nema više pdv-a obrazaca.
Znači prvo je potrebno ispraviti pretporez, i o samom financijskom učinku koji nastaje prilikom razmatranja o izlasku iz pdv-a ovisi hoće li poduzetnik uopće izaći iz pdv-a, jer kad čuju koliko trebaju platiti, brzinski promjenen mišljenje.

E sad na tvome mjestu bi kontaktirala poreznu upravu.
Broj jedan moraš ispravit pretporez ( a kako si rekla to si već napravila, savjetujem da provjeriš jel ima imovinu koja nije u potpunosti izamortizirana), nakon toga provest ispravke za obvezu PDV-a (provest sve račune kao naplaćene), vidit koliko ima za platiti i naravno informirat ga o tome. I danas pošalji pdv-k za to što si ispravila. Još danas imaš vremena za slanje

Da se još samo nadovežem na to da je plaćao pdv po naplati računa. On je i pretporez i obvezu zaračunavao po načelu blagajne. Znači ako si mu uzela pretporez, morala si i obvezu
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 14:34   #2025
Greškom je kupac uplatio račun dva puta. što napraviti u tom slučaju? jednostavo u banci raditi povvrat? ili postoji neka specijalna procedura. Hvala
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 15:27   #2026
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
Greškom je kupac uplatio račun dva puta. što napraviti u tom slučaju? jednostavo u banci raditi povvrat? ili postoji neka specijalna procedura. Hvala
Nema posebne procedure. Vratiš novce kupcu na isti račun s kojeg ti je platio i u opis plaćanja napiši: povrat duple uplate.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 08:35   #2027
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Nema posebne procedure. Vratiš novce kupcu na isti račun s kojeg ti je platio i u opis plaćanja napiši: povrat duple uplate.
Hvala Konto 12345
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 07:31   #2028
Molim za pomoć, U obrtu je zaključena predstečajna nagodba, Dobili su rješenje i uplatne račune. Ne znam kako knjižiti ono što se plaća po pozivu nabroj 75.. tu je dug za PDV i još nešto, To ne stavljam na porezno priznati rashod. Ostale uplate, kao dug za porez na potrošnju, članarine i uplate prema dobavljačima knjižim kao trošak razdoblja.
Da li je to dobro? Tko mi može odgovoriti?
__________________
puna pitanja
vilabela1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 05:37   #2029
Ima li tko da zna odgovor na moje pitanje?
__________________
puna pitanja
vilabela1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 07:56   #2030
Kako knjižiti ovrhu? Konto 2200 ili? hvala
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 08:19   #2031
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
Kako knjižiti ovrhu? Konto 2200 ili? hvala
ovrha čega.....niste platili dobavljaču ili nešto drugo...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 08:19   #2032
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
ovrha čega.....niste platili dobavljaču ili nešto drugo...
da,da.
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 08:26   #2033
zatvaraš dobavljača koliko je dug po računima.........vjerovatno tu ima i kamata, pa troškovi ovrhe, to stavljaš na konta za to predviđena
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 08:36   #2034
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
zatvaraš dobavljača koliko je dug po računima.........vjerovatno tu ima i kamata, pa troškovi ovrhe, to stavljaš na konta za to predviđena
hvala
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 10:26   #2035
Quote:
vilabela1 kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć, U obrtu je zaključena predstečajna nagodba, Dobili su rješenje i uplatne račune. Ne znam kako knjižiti ono što se plaća po pozivu nabroj 75.. tu je dug za PDV i još nešto, To ne stavljam na porezno priznati rashod. Ostale uplate, kao dug za porez na potrošnju, članarine i uplate prema dobavljačima knjižim kao trošak razdoblja.
Da li je to dobro? Tko mi može odgovoriti?
Pa knjižiš kao i redovno, PDV ne ide u izdatke a ostalo što si nabrojala su priznati izdaci, naravno samo glavnice bez kamata.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 15:46   #2036
Pozdrav! Molila bi pomoć oko slijedećeg: Mi smo firma koja se bavi prodajom sporstkih podloga za malonog. terene, tenis, rukomet i sl...Kad uvezemo tu robu koja nama stoji u dvorani, ali je namjenjena za daljnu prodaju. Da li mi to moramo voditi kroz osnovno sredstvo, pa amortizirat to ili se to knjiži sve preko 6-ice? Prvi puta ovo radim pa bi svaka pomoć bila dobrodošla. Hvala
studen2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 16:25   #2037
Nikako to ne voditi kao osnovno sredstvo jer ne služe obavljanju poslovne aktivnosti, već je to roba za dalju prodaju.
Svakako trebate ustrojiti skladište (veleprodajno/maloprodajno) i knjižiti preko konta kl. 3 i 6.
S obzirom na sve, ne zaboravi na inventuru koju morate raditi prema Zakonu o računovodstvu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 16:50   #2038
Bok svima i molim pomoć...imam račune od goriva i cestarine jer je gazda bio sa svojim kamionom u Austriji po neku opremu.Svi računi su sa OIB-om i nazivom firme,ali ne znam kako da ih proknjižim.Mi smo obrt,radim u Synesisu.Tamo ima Ura primljene usluge iz EU,ali u onim objašnjenjima piše da su računi izdani bez Pdv-a,a na ovima svima ima PDV (Slovenski ili Austrijski...)
Hvala unaprijed
__________________
više gledam,manje vidim...
Knez1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 17:40   #2039
Quote:
Knez1974 kaže: Pogledaj post
Bok svima i molim pomoć...imam račune od goriva i cestarine jer je gazda bio sa svojim kamionom u Austriji po neku opremu.Svi računi su sa OIB-om i nazivom firme,ali ne znam kako da ih proknjižim.Mi smo obrt,radim u Synesisu.Tamo ima Ura primljene usluge iz EU,ali u onim objašnjenjima piše da su računi izdani bez Pdv-a,a na ovima svima ima PDV (Slovenski ili Austrijski...)
Hvala unaprijed
ja takve račune knjižim kao čisti trošak, kroz temeljnicu. jednom godišnje tražim povrat tog pdv-a i ono što dobijem stavim u prihode. takve račune ne prijavljuješ kroz pdv-s, zato ih i ne knjižiš kroz uru.
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 23:45   #2040
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
ja takve račune knjižim kao čisti trošak, kroz temeljnicu. jednom godišnje tražim povrat tog pdv-a i ono što dobijem stavim u prihode. takve račune ne prijavljuješ kroz pdv-s, zato ih i ne knjižiš kroz uru.
Ja ih knjižim kroz URU i ne podliježe stavim, jer ih imam svega par godišnje i klijent ne želi tražiti vat refund...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:05.