Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2007., 20:29   #1
Dokumenti za prelazak granice sa životinjom i ostala problematika vezana uz to

Prelazak granice s kućnim ljubimcem (psi, mačke, tvorovi i ostalo), iz bilo kojeg razloga, kao i uvoz kućnih ljubimaca, u našoj se zakonskoj terminologiji zove nekomercijalno kretanje kućnih ljubimaca.

Propisi koji su trenutačno na snazi u vezi s time mogu se naći u Narodnim novinama. Ovdje možete naći sve podatke pa nema potrebe za posebnim postovima, najčešće o uvozu. Do sada otvoreni postovi u vezi s time zatvorit će se, a forumaše molimo da ih ubuduće ne otvaraju.

Hvala.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2022., 22:42   #2
Jedini legalni i pravi način je čekati 7 mjeseci... I zašto je suludo uzeti psa s 7 mjeseci? Ako je odgovoran uzgajivač i pse drži u odgovarajućim uvjetima to je taman vrijeme za uzimanje psa, jer pas već ima osnove.
Čim “uzgajivač” nudi te druge kombinacije to nije uzgajivač!

I da bi rodovnik bio valjan, tj. da se može nostrificirati čip mora biti iz države koja je izdala rodovnik. Tako da sve kombinacije van ove jedine legalne kupuješ psa s čijim rodovnikom možeš obrisati guzicu...


Sent from my iPad using Tapatalk
DinOsOur is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2022., 10:26   #3
Quote:
DinOsOur kaže: Pogledaj post
Jedini legalni i pravi način je čekati 7 mjeseci... I zašto je suludo uzeti psa s 7 mjeseci? Ako je odgovoran uzgajivač i pse drži u odgovarajućim uvjetima to je taman vrijeme za uzimanje psa, jer pas već ima osnove.
Pas ima osnove, ali ima i navike iz mlade dobi kojih se možda neće moći riješiti. Pod mladom dobi mislim "do pola godine". Maksimalno. Osim toga, uzgajivač uzgaja pse zato da bi ih prodao, a to se čini u dobi do tri mjeseca. Četiri mjeseca samo mu predstavlja dodatni trošak. Hoće li se kupcu iz Hrvatske isplatiti ili ne ako mu zaračuna i hranu i odgoj tokom tih četiri mjeseca, ne znam. Treće, važna je i veličina uzgajivačnice: ako uzgajivač ima nekoliko rasplodnih ženki i nekoliko leglâ istodobno, teško da će ih držati u kući u kojoj stanuje, nego će psi živjeti u boksovima. Većina nas ovdje uzima psa kao kućnog ljubimca, bez obzira na to kani li s njime ići na izložbe i pariti ga: pas od sedam mjeseci teško će se priviknuti na kućni život ako je do tada živio u drukčijim uvjetima.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2022., 12:56   #4
Pozdrav svima, treba mi savjet za one koji imaju iskustva sa putovanjem sa psom (automobilom) van granica RH i u RH. Konkretno trebao bI psa prevesti iz Makedonije u RH preko srbije. Pas posjeduje čip, putovnicu i uredno je cijepljen na bjesnoću, a to su 3 uvjeta koja zahtjeva RH carina pri prijevozu zivotinja. Ono što mene brine je ulaz i izlaz iz Srbije jer po pročitanome, traže titar test minimalno star 3 mjeseca prije putovanja i nsm siguran da li još neki papir, pa ako netko ima vlastitog iskustva ili zna točno što treba, molio bi savjet. Hvala
Leeds24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2022., 16:16   #5
Svi psi koji ulaze iz Srbije moraju imati titar. I da, piše da se mora raditi najmanje 3 mjeseca prije puta u EU. Svi detalji su ovdje: https://www.google.com/url?sa=t&sour...xgqI_rRNjIiOnq

Neki uđu u Hrvatsku iz BIH te tako izbjegnu kontrolu titra na granici sa Srbijom.

Prije pet godina dvaput smo putovali iz Zagreba u Beograd i nazad. Nijednom nisu detaljno pregledali pseće papire. Ali ja ne bih riskirao. Prošle godine sam nažalost zakasnio na cijepljenje i test nam više ne vrijedi, morat ću ga ponoviti.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2022., 10:02   #6
Ako idem na izlet u bosnu sa psom zdravim starim 12 g, čipiran i cijepljen, da li trebam jos neki dokument?znaci samo izlet u bosnu eventualno
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2022., 09:56   #7
Hoće li uvođenjem schengenskog režima biti kakvih promjena u transportu životinja u druge zemlje eu? Konkretno zanima me ako želim prevesti nekoliko mačića u Njemačku, ide li kao i dosad ili je jednostavnije, kao da vozim unutar Hrvatske?

Pretpostavljam da sve ostaje isto
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2022., 11:24   #8
Quote:
yaya kaže: Pogledaj post
Ako idem na izlet u bosnu sa psom zdravim starim 12 g, čipiran i cijepljen, da li trebam jos neki dokument?znaci samo izlet u bosnu eventualno
Nadam se da nije prekasno: prema ovome sudeći, ne treba ti ništa više, no za povratak ćeš, kako mi se čini, morati ići preko jednoga od navedenih prijelaza. Provjeri i što piše u navedenom SL BiH.

Quote:
kevin love kaže: Pogledaj post
Hoće li uvođenjem schengenskog režima biti kakvih promjena u transportu životinja u druge zemlje eu? Konkretno zanima me ako želim prevesti nekoliko mačića u Njemačku, ide li kao i dosad ili je jednostavnije, kao da vozim unutar Hrvatske?

Pretpostavljam da sve ostaje isto
I ja to pretpostavljam, no sigurno ćemo znati tek kada uđemo u Schengen i kada naši objave upute o tome. Kako su hrvatske institucije obično spore, najbolje će biti, bude li se tko odmah nakon ulaska spremao u EU, pridržavati se dosadašnjih propisa.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2022., 22:01   #9
Quote:
kevin love kaže: Pogledaj post
Hoće li uvođenjem schengenskog režima biti kakvih promjena u transportu životinja u druge zemlje eu? Konkretno zanima me ako želim prevesti nekoliko mačića u Njemačku, ide li kao i dosad ili je jednostavnije, kao da vozim unutar Hrvatske?

Pretpostavljam da sve ostaje isto

Ništa se ne mijenja. Pasoš, čip,bjesnoća i za neke zemlje trakavica. Ista su pravila i za one unutar i izvan šengenskog prostora, za cijelu EU plus Sjevernu Irsku i Norveška.

https://europa.eu/youreurope/citizen...t/index_hr.htm
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2023., 17:42   #10
Mogu li sa psom u šoping u Brežice nakon uvodjena Šengena?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2023., 13:07   #11
Gledam nesto vezano za titar test i putovanja (ne uvoz) pa mi nisu bas najjasniji rokovi.
Mora li se titar test raditi bas tri mjeseca prije putovanja? ili je to samo kad je uvoz iz srbije u hr? Koliko dugo traje ta potvrda? Jel ju dovoljno napraviti jednom u zivotu ili ima neki rok trajanja?

Pitam jer imamo jednom u buducnosti u planu putovati kroz Srbiju, pa da ne bi imali iznenadjenja na povratku. Pa razmisljam da bi joj mozda sad na iducem cjepljenju protiv zaraznih odmah napravila i vadjenje krvi za titar pa da smo mirni s tim.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2023., 18:05   #12
? Pa mogao si i prije? Sad jedino nema granice, al i dalje moras imati sve dokumente kao da ima (ne mozes recimo dijete bez osobne vodit u Sloveniju. nit psa bez putovnice )


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 09:35   #13
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
? Pa mogao si i prije? Sad jedino nema granice, al i dalje moras imati sve dokumente kao da ima (ne mozes recimo dijete bez osobne vodit u Sloveniju. nit psa bez putovnice )


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nema(m) putovnicu već samo vet.knjižicu od cijepljenja, zato i pitam.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 11:17   #14
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nema(m) putovnicu već samo vet.knjižicu od cijepljenja, zato i pitam.
Putovnica=knjizica cjepljenja

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
Rea2206 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 11:27   #15
Quote:
Rea2206 kaže: Pogledaj post
Putovnica=knjizica cjepljenja

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
Hvala na informaciji.

Nekad su bile žute knjižice kao putovineice za životinje....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 13:13   #16
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nema(m) putovnicu već samo vet.knjižicu od cijepljenja, zato i pitam.
Je li ta vet. knjižica od cijepljenja plave boje? Što piše na njenim koricama?
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 13:52   #17
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nema(m) putovnicu već samo vet.knjižicu od cijepljenja, zato i pitam.
Kako nemaš? RH je od polovice 2013. članica EU. Pas je stariji od devet godina? U svakom slučaju, ako je plave boje i ako je u nju redovito upisano cijepljenje, svejedno ti vrijedi.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 15:08   #18
ovako izgleda ta knjizica od prosinca 2014 na dalje
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2023., 15:37   #19
Čak mislim da su u jednom trenutku mijenjali ih redom. Dođeš na cijepljenje sa starom, odeš s novom.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2023., 13:01   #20
Kad ga napraviš vrijedi doživotno dok god psa cijepiš na vrijeme. Zakasniš jedan dan i više ne vrijedi.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:14.