Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2010., 19:40   #1
Blogovi, seminari, stručni/znanstveni radovi...

zna li tko kako se na fakultetima (humanističkog usmjerenja) gleda na uvrštavanje blogova među izvore u seminarima i ostalim radovima?

muči me to jer kada god bacim oko na pravila citiranja nekog časopisa, nikada se izričito ne navode blogovi kao legitiman izvor...e sad, je li razlog tome što se ta pravila citiranja nisu mijenjala godinama i svi samo kopiraju prethodne predloške ili blog zbilja, u očima znanosti, nema apsolutno nikakvu težinu (čak i ako je potpisan imenom i prezimenom, i čak i ako je autor aktivan član akademske zajednice)?

primjer: blogovi mi se čine kao izvrsni izvori kada je riječ o antropologiji recimo...hrpa autora se zavuče u neku svoju minijaturnu nišu i onda pegla po tome i izbacuje hrpe zanimljivih tekstova, a u časopisima se ne može naći niti riječi o temama za koje se takvi autori specijaliziraju...

osobno sam navodio blogove kao izvore u nekoliko seminara, ali nikada nisam dobio nikakvu kritiku (mada je upitno i je li tko uopće čitao te seminare)...tako da nisam ništa pametniji po tom pitanju
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 19:46   #2
Blogovi se citiraju kao i druge web stranice., a stručni su blogovi nerijetko među rijetkim legitimnim izvorima za opskurnija područja.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···

Zadnje uređivanje Lastan : 18.09.2010. at 19:55.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 20:00   #3
jasno mi je kako se citira...nije u tome problem...
nego, primjerice, bi li bilo prihvatljivo napisati diplomski rad čiji bi izvori bili isključivo blogovi ili se ipak traži malo 'tradicionalniji' pristup? (hipotetska je situacija, čisto da ne bi bilo "provjeri s mentorom" )
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 22:18   #4
Quote:
canex kaže: Pogledaj post
jasno mi je kako se citira...nije u tome problem...
nego, primjerice, bi li bilo prihvatljivo napisati diplomski rad čiji bi izvori bili isključivo blogovi ili se ipak traži malo 'tradicionalniji' pristup? (hipotetska je situacija, čisto da ne bi bilo "provjeri s mentorom" )
U Hrvatskoj? Bez problema.
U svijetu gdje diplomski rad mora biti izvorni znanstveni rad? Teže.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 22:28   #5
Quote:
canex kaže: Pogledaj post
nego, primjerice, bi li bilo prihvatljivo napisati diplomski rad čiji bi izvori bili isključivo blogovi ili se ipak traži malo 'tradicionalniji' pristup? (hipotetska je situacija, čisto da ne bi bilo "provjeri s mentorom" )
Pa kako je uopće moguće da u literaturi ne planiraš navesti ništa od standardne literature, dakle knjiga i publikacija s isbn-om ili issn-om? Ako nigdje, u uvodnom dijelu rada, teorijskom okviru, na nekim općim mjestima, po pitanjima metodologije... za sve to ti trebaju klasična izdanja. Za autore blogova eventualno možeš provjeriti jesu li u Upisniku znanstvenika - u tom slučaju je više-manje svejedno je li im medij blog ili knjiga, iako im se radovi s bloga službeno ne računaju kao znanstveni.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 22:54   #6
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Pa kako je uopće moguće da u literaturi ne planiraš navesti ništa od standardne literature, dakle knjiga i publikacija s isbn-om ili issn-om? Ako nigdje, u uvodnom dijelu rada, teorijskom okviru, na nekim općim mjestima, po pitanjima metodologije... za sve to ti trebaju klasična izdanja. Za autore blogova eventualno možeš provjeriti jesu li u Upisniku znanstvenika - u tom slučaju je više-manje svejedno je li im medij blog ili knjiga, iako im se radovi s bloga službeno ne računaju kao znanstveni.
ma slažem se, u praksi će to najčešće biti nekakva kombinacija standardne i manje standardne literature...nego me zanimalo kako se na fakultetima gleda na često citiranje blogova u koliko-toliko ozbiljnim radovima...jer kao što je Lastan prije napisao, kada je riječ o nekim opskurnijim područjima, blogovi znaju biti maltene jedini (lako dostupni) relevantni izvori...

jer nekako sam dobio dojam da su monografije, zbornici, članci i sl. preferirana literatura, a blogove i ostale web stranice se tolerira ako se baš mora

mada, kad vidim da se masovno wikipedija navodi u popisima literature, donekle kužim i čemu to nepovjerenje
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 16:00   #7
Znanstveno istraživanje - kako???

Dragi svi,

zadatak mi je sljedeći: provesti znanstveno istraživanje (Ekonomski fakultet). Radi se o magistraskom radu. Moja muka je u tome što sam prije toga završila fakultet tijekom kojeg nisam imala predmet Metodologija istraživanja, tako da o istraživanjima nemam pojma. Namjera mi je sastaviti upitnik (ne znam kako), niti znam tumačiti/obrađivati podatke (ovo mi se čini još gore)... U znanstvenom članku spominju se nekakve korelacije...
Moje pitanje glasi: što biste vi napravili a da to izvedete? Koga pitati (osim mentora)?
mmedvjedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 16:21   #8
Quote:
mmedvjedica kaže: Pogledaj post
Dragi svi,

zadatak mi je sljedeći: provesti znanstveno istraživanje (Ekonomski fakultet). Radi se o magistraskom radu. Moja muka je u tome što sam prije toga završila fakultet tijekom kojeg nisam imala predmet Metodologija istraživanja, tako da o istraživanjima nemam pojma. Namjera mi je sastaviti upitnik (ne znam kako), niti znam tumačiti/obrađivati podatke (ovo mi se čini još gore)... U znanstvenom članku spominju se nekakve korelacije...
Moje pitanje glasi: što biste vi napravili a da to izvedete? Koga pitati (osim mentora)?
Idi u knjižnicu i reci im što te muči.
Ili plati nekom statističaru (može i nadobudnijem srednjoškolcu).

Ili... guglaj: http://hr.wikipedia.org/wiki/Korelacija.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 17:33   #9
Meni nije jasno kako ćeš raditi nešto što se može nazvati znanstvenim istraživanjem i još manje kako će ti to sačinjavati (bitan?) dio magistarskog rada ako ne poznaješ ni osnove metodologije. Jer stvar je u poznavanju principa koji leže iza konstrukcije upitnika, uzorkovanja, kao i obrade. Čak ne, dakle, ni samo u poznavanju tehnike. A interpretacija je tek zadnji, i najteži dio.

No vjerujem da će ti istraživanje služiti samo za neku ilustraciju. Korelacije su najjednostavnije za obradu i interpretaciju. Podaci se obrađuju u programu SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), kojeg bi trebala imati negdje dostupnog. Možda postoji i neki drugi program za obradu. Možeš pogledati popis literature kolegija iz metodologije na Filozofskom, kao i kontaktirati nekog tko se bavi metodologijom na tvom faksu.

Nekako mi se najprimjerenije čini:
Goran Milas: Istraživačke metode u psihologiji i drugim društvenim znanostima
Kolesarić, Petz: Statistički rječnik: tumač statističkih pojmova
Serdar, Šošić: Osnove statistike
+
Petz: Osnove statističke metode za nematematičare (teže)
Rudi Supek: Ispitivanje javnog mnijenja
Vesna Lamza-Posavec: Javno mnijenje (specifično)

Druga opcija ti je i da pogledaš postojeća istraživanja - možda zapravo nemaš potrebe istraživati sama. Možeš pokušati konzultirati neke agencije za istraživanja tržišta, ili tako nešto. Ili Ekonomski institut.

Sve u svemu, mislim da ti je to prevelika gnjavaža, ako ćeš zbilja sama raditi istraživanje. Jednostavnije ti je s mentorom dogovoriti drugu temu.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 18:16   #10
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno kako ćeš raditi nešto što se može nazvati znanstvenim istraživanjem i još manje kako će ti to sačinjavati (bitan?) dio magistarskog rada ako ne poznaješ ni osnove metodologije. Jer stvar je u poznavanju principa koji leže iza konstrukcije upitnika, uzorkovanja, kao i obrade. Čak ne, dakle, ni samo u poznavanju tehnike. A interpretacija je tek zadnji, i najteži dio.

No vjerujem da će ti istraživanje služiti samo za neku ilustraciju. Korelacije su najjednostavnije za obradu i interpretaciju. Podaci se obrađuju u programu SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), kojeg bi trebala imati negdje dostupnog. Možda postoji i neki drugi program za obradu.
A čuj, ako je nešto jednostavno, brijem da može i WolframAlpha. (http://www.wolframalpha.com/examples...tatistics.html), a od besplatnih mi pada napamet i Octave i PSPP, ali svejedno mi nekako blesavo bacati se u to ako netko ne zna ni teorijske osnove. Od ovih knjiga, Petz djeluje najkorisnije.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 20:46   #11
cure hvala na savjetima. ne znam šta da radim jer i drugi profesori traže ta istraživanja, koju god temu odaberem oni ne žele da to bude malo deblji seminarski rad već rad znanstvenog tipa. To je problem svih nas koji na faksu nismo imali takve predmete.
mmedvjedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 22:45   #12
Pozdrav!

Moje pitanje nije vezano za blogove u seminarskim radovima već za navođenje literature. Zanima me moram li imati naslov "Literatura:" i onda navodim knjige i časopise ili mogu bez tog naslova? I još jedno pitanje, piše li se naslov na naslovnoj stranici normalno (Times New Roman, font 12) ili se piše velikim slovima?

U biti, raspitat ću se još kod profesorice, ali zanima me kako se inače pišu takve stvari.
Nuria Monfort is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 09:52   #13
Pa uglavnom se stavlja nekakav naslov iznad popisa literature (Literatura, Bibliografija, Popis izvora...), čak se može i numerirati ako su ostala poglavlja u radu numerirana.
Što se tiče naslova, ne znam da li postoji pravilo, ali ja uvijek stavim malo veći font, npr. 16.
Mislim da svaki profesor ima neka svoja pravila za pisanje seminara, pa najbolje da se raspitaš.
universe_king is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 04:19   #14
Zna li netko gdje bih mogla naći ovaj zbornik radova: Zbornik radova Međunarodne znanstvene konferencije »Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava« / Leutar, Zdravka (ur.). - Zagreb : Zaklada Marija De Mattias
__________________
Ne možeš da odgovoriš? -Teško će se sporazumjeti dva čovjeka koja misle različito. -Lako će se sporazumjeti dva čovjeka koja misle.
PrintPreview is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 05:57   #15
Koliko vidim, za početak u Nacionalnoj u Zagrebu. Nu. Ako ima tamo, možebitno ima i u kojoj drugoj sveučilišnoj knjižnici. Ako pak nema, postoji mogućnost međuknjižnične posudbe.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 23:57   #16
Zna li netko koje su baze podataka dostupne s vlastitog računala, da ne moram u knjižnicu fakulteta? Imam šifru samo za Emerald i dosad nije bio od velike pomoći
Spejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 15:21   #17
Quote:
SpejsEkses kaže: Pogledaj post
Zna li netko koje su baze podataka dostupne s vlastitog računala, da ne moram u knjižnicu fakulteta? Imam šifru samo za Emerald i dosad nije bio od velike pomoći
Mislim da možeš imati mnoge baze podataka, ali ti za sve treba user i šifra, a to se ne dobija lako. Ja sam dugo imao pristup EBSCO-u i MyAthens, tamo stvarno nema šta nema tamo. Možeš i JSTOR da imaš od kuće.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 17:12   #18
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Mislim da možeš imati mnoge baze podataka, ali ti za sve treba user i šifra, a to se ne dobija lako. Ja sam dugo imao pristup EBSCO-u i MyAthens, tamo stvarno nema šta nema tamo. Možeš i JSTOR da imaš od kuće.
Paaa, problem i je što nemam šifru od ničeg živog
__________________
What's goin' on?
Spejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 18:01   #19
Quote:
SpejsEkses kaže: Pogledaj post
Paaa, problem i je što nemam šifru od ničeg živog
Paaa, onda odeš na wikipediju, tamo ti ne treba šifra.

Ok, šalim se, svakako. Imaš neke online enciklopedije. Sve zavisi šta tebi treba.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 18:09   #20
Ovo trebam : linak
__________________
What's goin' on?
Spejs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.