Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 22:25   #7641
lođa

Pozdrav,
Isprike ako ne znam, pitanje da li može ovlaštena osoba građevinske struke inženjer ili sl. upisana u državni registar sa svojim pečatom izraditi tlocrt i dr. dokumentaciju da podnesem zahtjev za zatvaranje lođe u stanu? Možda kriva grupa ? Gdje da pitam ? Molim ukratko smjernice. hvala
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu
mhadina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 23:11   #7642
Poštovani,

Izgradio bi si sam nadstrešnicu za dva automobila pokrova veličine 40m2. Pošto je nadstrešnica uz kuću, pet stupova bilo bi samostalnih, umjesto šestog bi je fiksirao elementom sa kućom da dobijem na stabilnosti, a i da mi ne smeta taj stup kod ulaza.

Informirao sam se po bespućima interneta i za legalizaciju potreban mi je glavni projekt. Građevinska dozvola nije potrebna. Ispravite me ako griješim. Nisam siguran da li i kako ta veza sa kućom mjenja stvar? Nadstrešnica će biti otvorena sa svih strana.

Drugo pitanje vezano je uz cijenu glavnog projekta. Nakon što sam zvao jedno poduzeće koje se time bavi, rečeno mi je da će glavni projekt koštati oko 4.000 kn. Naravno da sam ostao zatečen jer je to 50% cijene svega materiala koji ću kupiti. Da li je to realna cijena? Razočaran sam time. Što ustvari predstavlja glavni projekt za mene ako nadstrešnicu gradim sam?
JohnOCallaghan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:14   #7643
Quote:
JohnOCallaghan kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Izgradio bi si sam nadstrešnicu za dva automobila pokrova veličine 40m2. Pošto je nadstrešnica uz kuću, pet stupova bilo bi samostalnih, umjesto šestog bi je fiksirao elementom sa kućom da dobijem na stabilnosti, a i da mi ne smeta taj stup kod ulaza.

Informirao sam se po bespućima interneta i za legalizaciju potreban mi je glavni projekt. Građevinska dozvola nije potrebna. Ispravite me ako griješim. Nisam siguran da li i kako ta veza sa kućom mjenja stvar? Nadstrešnica će biti otvorena sa svih strana.

Drugo pitanje vezano je uz cijenu glavnog projekta. Nakon što sam zvao jedno poduzeće koje se time bavi, rečeno mi je da će glavni projekt koštati oko 4.000 kn. Naravno da sam ostao zatečen jer je to 50% cijene svega materiala koji ću kupiti. Da li je to realna cijena? Razočaran sam time. Što ustvari predstavlja glavni projekt za mene ako nadstrešnicu gradim sam?
Malo sematike za početak - za izgradnju ti je potreban glavni projekt. Naravno, ako je kuća uz koju se gradi na nadstrešnica legalna. Ako ne, prvo legaliziraj kuću.
Glavni projekt, a bez građevinske potreban je za izgradnju pomoćne zgrade jedne etaže do 50 kvadrata. Nema veze da li je vezan na kuću.
A cijena, nađi jeftinijeg. Barem ovlaštenika ima dovoljno.
Što se tiče toga da ćeš nadstrešnicu graditi sam, nije baš po zakonu, osim ako si građevinske ili arhitektonske struke. U svakom slučaju, ako baš ideš na to, osiguraj si nadzornog inženjera, a kojeg zatraži pomoć oko papira za uporabnu dozvolu, ako misliš tu nadstrešnicu upisati u katastar i gruntovnu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:18   #7644
Misliš da nema veze što je vezano konstruktivno uz kuću? Kod legalizacije za to zezaju i tvrde da to nije poseban objekt (što realno i nije jer se drži kuće). Nije problem ako je uz kuću.

Sad će po pravilniku biti dopušteno 20m2 nadstrešnica, napravi 2 nadstrešnice po 20m2 i gotovo.
Za ovu soluciju trebaš glavni projekt, prijavu gradnje s legalnim izvođačem i nadzorom, a ti to nećeš imati pa na kraju ne možeš ni prijaviti gradnju i imati ćeš nelegalan objekt.

Nema šanse da ti sav materijal za 40m2 nadstrešnicu bude 8000kn.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:41   #7645
Uh, bitno mi je znati da li što mijenja ta veza sa kućom ili ne. Zna se datum kad će biti do 20m2? Ja si zbog prilaza ne mogu priuštiti duple stupove u sredini s kojima bi izgradio dvije neovisne nadstrešnice, no to mi je dobar podatak za sjenicu.

Ustvari kakva je razlika između sjenice i nadstrešnice? Svrha im u nekom trenutku može biti ista... Koliko vidim upravo, piše da dozvola i projekt ne treba za nadstrešnicu do 15m2 i sjenicu gdje niti ne piše do koliko m2? Kakva je ovo glupost? Sjenica od 40m2 ne treba dozvolu?

Vjerojatno je nekakva caka u definiciji sjenice?
JohnOCallaghan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 13:17   #7646
Ako ideš na glavni projekt, tad pusti ovlaštenika da odradi svoje vezano na vezu na kuću, odnosno kako da riješi to što ne želiiš stupove. Za nadstrešnice vezane uz kuću trenutno je limit bez građevinske i projekta 15 kvadrata. Nadstrešnica i vrtna sjenica - ovo drugo stoji u vrtu. Nadstrešnica stoji u dvorištu. Recimo to tako.
Super bi bilo ako bi uspio napraviti 3 formalno samostalne nadstrešnice od po 15 kvadrata.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:02   #7647
Formalno samostalne kao potpuno odijeljene jedna od druge ili? Jao kako se određuje što je vrt a što dvorište ?

Ljut sam što u vrtu mogu izgraditi 40m2 sjenicu za 0kn državi a u dvorištu moram dati nekoliko tisuča za nadstrešnicu . Iako oba objekta mogu konstrukcijski vizualno biti identična
JohnOCallaghan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 08:49   #7648
Obrati se na tadašnju ministricu Mrak Taritaš. Anka revolucionarka, hrpa gluposti pod njenim mandatom, koje se neće godinama popraviti.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 12:55   #7649
Novi pravilnik dozvoljava 20m2 nadstrešnice - stupa na snagu 25.11 tak da možeš polako kupovat materijal

(1) Bez građevinske dozvole i glavnog projekta može se graditi:
b) vrtna sjenica
c) slobodnostojeća ili sa zgradom konstruktivno povezana nadstrešnica, tlocrtne površine do 20 m², izvan tlocrtnih gabarita postojeće zgrade

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/..._112_2625.html

E sad tko i kako razlikuje vrtnu sjenicu od nadstrešnice ne znam...
VirusQ3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 18:03   #7650
Ovo je kao auto osiguranje. Prvo daju popust na popust, a onda kad se nešto desi onda imamo pet tumačenja od kojih je sedam na strani osiguravajuce kuće.

Neznam da li kod takvih caruje neznanje ili tolika pokvarenost .
JohnOCallaghan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 19:39   #7651
Evo još jednog bisera. Nakon 2011 smo nadogradili objekat i tlocrtno i u visinu. Kako i zašto sad je suvišno objašnjavat? (ponekad dok razmišljam o tome mislim da su nas drogirali nečim u to vrijeme hehe, šalu na stranu). Predali zahtjev za legalizaciju, obavili očevid, utvrdili da trebamo vratiti u gabarite vidljive na DOF2011 (iako pouzdano znam da su se koristili i drugim kartama pa i Google street viewom). Povukli smo zahtjev. Na građevinsku dozvolu ne možemo ići jer ne zadovoljavamo uvjet da smo odmaknuti 4 metra od susjedne parcele, dok su ostali uvjeti ispunjeni. Parcela s kojom graničimo je užasno nepravilnog oblika i velike kvadrature i cijene daleko veće od realne tržišne trenutno. Kontaktirali smo vlasnika i raspitivali se o uvjetima pa znam.

Da li postoji rješenje ovakve situacije?
hotos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 11:13   #7652
Quote:
hotos kaže: Pogledaj post
Evo još jednog bisera. Nakon 2011 smo nadogradili objekat i tlocrtno i u visinu. Kako i zašto sad je suvišno objašnjavat? (ponekad dok razmišljam o tome mislim da su nas drogirali nečim u to vrijeme hehe, šalu na stranu). Predali zahtjev za legalizaciju, obavili očevid, utvrdili da trebamo vratiti u gabarite vidljive na DOF2011 (iako pouzdano znam da su se koristili i drugim kartama pa i Google street viewom). Povukli smo zahtjev. Na građevinsku dozvolu ne možemo ići jer ne zadovoljavamo uvjet da smo odmaknuti 4 metra od susjedne parcele, dok su ostali uvjeti ispunjeni. Parcela s kojom graničimo je užasno nepravilnog oblika i velike kvadrature i cijene daleko veće od realne tržišne trenutno. Kontaktirali smo vlasnika i raspitivali se o uvjetima pa znam.

Da li postoji rješenje ovakve situacije?
Mi smo nadogradili u visinu. Rješenje je obustaviti postupak za ozkonjenje. Građevinska dozvola ne dolazi u obzir. Jer treba lažirati sve papire kao da objekta nema i kao da se sad počinje s gradnjom. I nas je sj..google auto.
Tek kad sad uspoređujem dof 2011 i dof14/16 sa ZK po selima po kojima nije prošao google auto vidim koliko je ljudi legaliziralo postojeće pa su nakon legalizacije gradili bez dozvole ali u zk im piše rješenje o izvedenom stanju.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 20:43   #7653
Pozdrav, imam jedno pitanje!? Naime, kaparili smo kuću i trenutno smo u realizaciji isplate vlasnika. Kuća je roh-bau, postoje svi papiri o gradnji, dozvole, elaborati, plaćeni su svi doprinosi, upisana je u zemljišne knjige... Danas dolazim sa arhitekticom u gradski ured provjeriti koje papire treba priložiti za preinaku krova i neke manje nadogradnje i pazite sad ovo: vaša buduća kuća nema potrebne papire te ju je potrebno legalizirati!?!? Zašto? Stavak 7. u građevinskoj dozvoli kaže "najkasnije 8 dana prije gradnje potrebno je pisanim putem najaviti početak radova” - oni svojoj arhivi nemaju potvrdu da je ta izjava predana a vlasniku ništa nije jasno jer je kuća građena prije 10ak godina. Referentica je rekla ako nema potvrde slijedi vam kazna + legalizacija, vjerovatno će vam priznati doprinose ali će te morati pripremiti svu dokumentaciju za legalizaciju!?!? Dali je to istina ili je referentica ustala na krivu nogu jutros?
5.56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 22:41   #7654
5.56 - dva, tri pitanja
Iz koje je godine građevinska dozvola?
Iz koje je godine uporabna dozvola, odnosno papir temeljem kojeg je zgrada upisana u gruntovnu?
Kad je započeta gradnja?
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 08:30   #7655
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
5.56 - dva, tri pitanja
Iz koje je godine građevinska dozvola?
Iz koje je godine uporabna dozvola, odnosno papir temeljem kojeg je zgrada upisana u gruntovnu?
Kad je započeta gradnja?
Građevinska dozvola je iz 9mj 2005.g.
Uporabnu dozvolu nisam vidio i koliko znam to nemaju. Kada odem na zemljišne knjige piše o kući no piše da nema uporabnu dozvolu.
Gradnja je započeta 2005.g

Hvala na pomoći.
5.56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:01   #7656
U to vrijeme se gradilište prijavljivalo građevinskoj inspekciji, ne gradovima ili županijama. Možda da probaš u njihovoj arhivi pronaći?
__________________
Hvatam svog vrapca
Crossfaded is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 09:39   #7657
Quote:
5.56 kaže: Pogledaj post
Građevinska dozvola je iz 9mj 2005.g.
Uporabnu dozvolu nisam vidio i koliko znam to nemaju. Kada odem na zemljišne knjige piše o kući no piše da nema uporabnu dozvolu.
Gradnja je započeta 2005.g

Hvala na pomoći.
Nema uporabnu. I to idete kupit? Nadam se da je jako jeftino.
ON
Prema tada važećem zakonu o gradnji, građenje se prijavljivalo i tijelu graditeljstva i građevinskoj inspekciji i inspekciji rada.
Ali ako se nije prijavilo, to nije bio razlog da se ne može izdati uporabna dozvola niti po tada važećem zakonu niti po kasnije važećim zakonima, već kad ti je došao građevinski inspektor, onda je investitor platio kaznu i to je to.
Na vašem mjestu ja bi išao na uporabnu dozvolu prema sada važećem zakonu (ako je zgrada izvedena prema građevinskoj dozvoli ) i priložio tu uporabnu u gruntovnu da se briše upis da uporabna nije priložena.
Za postupak izdavanja uporabne za zgrade izgrađene temeljem dozvole izdane do 01.10.2007. prilaže se građevinska, a referent(cica) utvrđuje da je zgrada izgrađena prema dozvoli u pogledu namjene i gabarita te smještaja na čestici, a ne gleda se da li je prijavljeno gradilište tamo prije 10 ili 20 godina .
Odnosno, vezano uz prethodni post, mislim da vam se referentica ustala na krivu nogu (blago rečeno). I ako bi odbila da izda uporabnu dozvolu, ja bi se žalio službeno na drugi stupanj, odnosno kako se radi u e-dozvoli, sve je vidljivo u ZG odmah od početka, tako da bi pritiskao odmah od predaje zahtjeva.
I prijavio referenticu gradonačelniku ili županu zbog samovolje, odnosno zatražio novčanu naknadu za njezinu samovolju. Čisto za balans živaca.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 10:07   #7658
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Nema uporabnu. I to idete kupit? Nadam se da je jako jeftino.
ON
Prema tada važećem zakonu o gradnji, građenje se prijavljivalo i tijelu graditeljstva i građevinskoj inspekciji i inspekciji rada.
Ali ako se nije prijavilo, to nije bio razlog da se ne može izdati uporabna dozvola niti po tada važećem zakonu niti po kasnije važećim zakonima, već kad ti je došao građevinski inspektor, onda je investitor platio kaznu i to je to.
Na vašem mjestu ja bi išao na uporabnu dozvolu prema sada važećem zakonu (ako je zgrada izvedena prema građevinskoj dozvoli ) i priložio tu uporabnu u gruntovnu da se briše upis da uporabna nije priložena.
Za postupak izdavanja uporabne za zgrade izgrađene temeljem dozvole izdane do 01.10.2007. prilaže se građevinska, a referent(cica) utvrđuje da je zgrada izgrađena prema dozvoli u pogledu namjene i gabarita te smještaja na čestici, a ne gleda se da li je prijavljeno gradilište tamo prije 10 ili 20 godina .
Odnosno, vezano uz prethodni post, mislim da vam se referentica ustala na krivu nogu (blago rečeno). I ako bi odbila da izda uporabnu dozvolu, ja bi se žalio službeno na drugi stupanj, odnosno kako se radi u e-dozvoli, sve je vidljivo u ZG odmah od početka, tako da bi pritiskao odmah od predaje zahtjeva.
I prijavio referenticu gradonačelniku ili županu zbog samovolje, odnosno zatražio novčanu naknadu za njezinu samovolju. Čisto za balans živaca.
Treba napomenut da u prvom postu piše da je kuća rohbau. Pitanje je stupnja dovršenosti i da li bi bez dovršetka mogli dobiti uporabnu dozvolu, odnosno koje sve radove još treba izvesti. Ako kuća nema prozore ni vrata onda piši kući propalo. Ali se onda naprave pametni pa prijave nastavak građenja nakon prekida dužeg od 3 mjeseca, da gospođi referentici bude srce na mjestu

Ostalo potpisujem u potpunosti, neka odbije zahtjev pa se fino žaliti. Baš me zanima na koji bi se članak zakona pozvala u obrazloženju
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 10:15   #7659
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Treba napomenut da u prvom postu piše da je kuća rohbau. Pitanje je stupnja dovršenosti i da li bi bez dovršetka mogli dobiti uporabnu dozvolu, odnosno koje sve radove još treba izvesti. Ako kuća nema prozore ni vrata onda piši kući propalo. Ali se onda naprave pametni pa prijave nastavak građenja nakon prekida dužeg od 3 mjeseca, da gospođi referentici bude srce na mjestu

Ostalo potpisujem u potpunosti, neka odbije zahtjev pa se fino žaliti. Baš me zanima na koji bi se članak zakona pozvala u obrazloženju
Nema prozore i vrata. Dakle mi možemo samo podnijeti prijavu nastavka građenja?

Problem je što je referentica rekla da je tom ne prijavom početka građenja sama građevinska poništena i da se mora ponovno raditi projekt. Kao plaćene doprinose bi priznali.

Nas muči što se sad poteže pitanje je li ta kuća legalna ili ne. Odnosno svi spominju hrpu love za legalizaciju.
5.56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 10:24   #7660
svaku bespravnu gradnju treba srusitia ne legalizirati, i ne samo srusiti vec prvo naplatiti debelu kaznu od nekoliko stotina tisuca kuna a onda i srusiti tako da nikome ne padne na pamet da gradi bez svih dozvola koje su potrebne.........................jer nije samo stvar sto ce netko izgraditi bez dozvole vec sto ce mnogi uciniti stetu drugome gradeci na mjestu koje steti tom drugom. Tako je moj susjed nelegalno dignuo kat i zaklonio pogled na more zgradi iza njega i ljudi koji su platili stan u toj zgradi sad ne vrijedi stan toliko vec manje jer vise nema pogled na more
MissDilemma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.