Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 04:36   #1241
Prije nego odgovorim, ne razumijem to forsiranje riječi "rimokatolici". Postoji Katolička crkva, a unutar nje više različitih crkava vlastitog prava, od kojih je jedna rimokatolička. Grkokatolici ili kopti nisu ništa manje katolici od rimokatolika. Ne postoji "rimokatolicizam", postoji katolička vjera.

Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
Je li rimokatolicizam istinsko novozavjetno krscanstvo?
Da, zato jer je Katoličku crkvu osnovao Isus Krist, na Petru i apostolima, i obećao joj da je vrata paklena nikada neće nadvladati. Ako bi Katolička crkva prestala naučavati istinsko kršćanstvo, to bi značilo da je Isus Krist davao lažno obećanje, što je apsurd.

Quote:
Jesu li rimokatolici istinski biblijski vjernici?
Katolici su napisali Bibliju, a katolički papa Damaz I. je proglasio kanon Starog i Novog Zavjeta kojeg se danas svi držimo (barem Novog). Nije moguće prihvaćati autoritet Biblije ako prije toga ne prihvatimo autoritet Katoličke crkve.

Quote:
Hoće li se rimokatolici spasiti?
Ako su umrli u stanju milosti, da. Ne samo rimokatolici, već svi katolici, bez obzira kojoj crkvi vlastitog prava ili obreda pripadaju.

Quote:
Propovijeda li rimokatolicizam istinsko biblijsko evandjelje?
Ovo je pitanje isto kao i prvo.

Quote:
Poznaju li rimokatolici novozavjetno evandjelje koje je Pavao propovijedao?
Oni koji čitaju Novi Zavjet i Katekizam katoličke Crkve, da.

Quote:
Spasava li Rimska crkva?
Ne, samo Isus Krist spašava. Međutim, on to radi kroz Katoličku crkvu, putem sakramenata i slanjem Duha Svetoga koji je Crkvi dao karizmu nezabludivosti kako bi uvijek čuvala jedinu pravu vjeru.

Quote:
Dakle, tema bi trebala ici u tom smjeru - pokusati odgovoriti na ova pitanja u svjetlu rimokatolickih vjerovanja, dogmi
Ponavljam se, ali ne postoje "rimokatolička vjerovanje i dogme", postoji samo katoličko vjerovanje i dogme.

Quote:
Uzima se zdravo za gotovo da je rimokatolicizam istinsko krscanstvo te da je Rimska crkva "prva crkva", "majka crkva", "jedina istinska crkva"
I s pravom se uzima zdravo za gotovo. To je jasno svakome tko poznaje povijest kršćanstva. Kard. Newman, obraćenik s protestantske hereze na katoličanstvo, je nakon svog obraćenja napisao da svaki protestant postane katolik onog trena kada počne ozbiljno proučavati povijest.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 04:55   #1242
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post

Katolici su napisali Bibliju, a katolički papa Damaz I. je proglasio kanon Starog i Novog Zavjeta kojeg se danas svi držimo (barem Novog). Nije moguće prihvaćati autoritet Biblije ako prije toga ne prihvatimo autoritet Katoličke crkve.
Katolici su napisali katoličku bibliju. Katolici kažu to je jedina biblija na svijetu.


E sad - čak i u toj katoličkoj mora da postoji citat Matej 24:14 :

" Dobra vijest o kraljevstvu propovijedat će se po cijeloj nastanjenoj zemlji za svjedočanstvo svim narodima ; i tada će doći kraj."


"kraj"? "the end"?

DA. Upravo kako piše. Ali, Rkc o tom nit spomena.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 11:20   #1243
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Katolici su napisali katoličku bibliju. Katolici kažu to je jedina biblija na svijetu.
I vi imate istu tu, sa malim izmjenama, čisto da se obrlate oni koji baš ne mirišu katolike.


Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
E sad - čak i u toj katoličkoj mora da postoji citat Matej 24:14 : " Dobra vijest o kraljevstvu propovijedat će se po cijeloj nastanjenoj zemlji za svjedočanstvo svim narodima ; i tada će doći kraj."

"kraj"? "the end"?

DA. Upravo kako piše. Ali, Rkc o tom nit spomena.
Agresivne fantazije križara.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 15:49   #1244
Kudum, ako se već želiš igrati profesora a onda bi trebao znati da se ovdje ne govori o ljudima već o ideologijama. Dakle, koja je današnja ideja? Ček, da smislimo... Smislimo? Eto vidiš, dođe samo od sebe, primjerice ti tvrdiš da mi ne možemo smisliti katolike. Tvrdnja ti je, svakako, daleko od istine. Jednako kao i da mi imamo istu Bibliju. Očito nemamo, isto ko ni isto viđenje. Npr. ti na temi vidiš neke križare, a ja ih zasigurno ne vidim. Tebi je i nadalje nejasan citat o "maču", a mi smo tu lekciju prošli još na prvom satu vjeronauka, jer vjeroučitelj je imao potrebu prvo nas naučiti najbitnije stvari kako se poslije nastave ne bismo slučajno tukli po školi.

I onda, ko će tu kome glumiti profu?

Rimokatolicizam je zahtjevna tema, znaš li to. Na stranici prije su već navedene točke čega sve u religiji ima a što ne odgovara ili ne slijedi Novi zavjet. A ti ak si hoćeš možeš razglabati točku po točku umjesto da ne velim kaj svađaš se pod satom, gađaš druge papirićima, ovak si budeš samo podrapal teku, nebu ti ostal nijedan list za napisati važne vjeroučiteljske upute.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 19:20   #1245
Jel mi može netko objasniti što bi bio “rimokatolicizam”? Za razliku od npr. grkokatolicizma?
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 15:11   #1246
Dobro pitanje.
I, na iznenađenje sviju, grkokatolicizam je u stvari varijacija pravoslavlja tj. Pravoslavne crkve. U smislu kao cjelina ne postoji, jer i ta religija se podijelila unutar sebe. Time zato, određeni a manji broj grkokatolika smatra da je na strani Vatikana, a veći dio grkokatolika ne smatra se odgovornim Papi.

A rimokatolicizam, o kojem se vječito pripovijeda, u slobodnom prijevodu bi bilo nešto kao 'kraljevstvo nebesko nalazi se u rimskom Vatikanu' i 'bez Vatikana nema ispravne vjere' i 'ko ne sluša papu, taj neće u raj' i 'mi vjerujemo u papu'.


"Babilon veliki", izraz iz Otkrivenja. Kako se od Babela pa preko Babilona došlo čak do Vatikana? E, bio je to dugačak put ispunjen trnjem i kamenjem, ali očito uspješan, bar su oni tako uvjereni.

Zadnje uređivanje Pravi Život : 26.11.2017. at 15:27.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 15:44   #1247
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje.
I, na iznenađenje sviju, grkokatolicizam je u stvari varijacija pravoslavlja tj. Pravoslavne crkve. U smislu kao cjelina ne postoji, jer i ta religija se podijelila unutar sebe. Time zato, određeni a manji broj grkokatolika smatra da je na strani Vatikana, a veći dio grkokatolika ne smatra se odgovornim Papi.
Potpuno pogrešno. Razlika između rimokatolika i grkokatolika je samo u načinu na koji slave sakramente, i u nekim pitanjima dicipline (npr. celibat). I jedni i drugi prihvaćaju Katekizam katoličke Crkve, što znači potpuno identična vjera, iste dogme, isti moral. I da, prihvaćanje pape za poglavara.

Fascinantno mi je kod protestanata kako puno mogu govoriti o Katoličkoj crkvi, a ne znaju i ne razumiju ni najosnovnije stvari.

Osim grkokatolika i rimokatolika, Katolička crkva se sastoji od ukupno 22 crkve vlastitog prava. Sve one prihvaćaju papu, katekizam, dogme, moral... samo se razlikuju u obredima i disciplini.

Prema tome, ne postoji "rimokatolicizam". Postoji katolička vjera i katolička Crkva. Podjele unutar Crkve su disciplinarne, a doktrinarne ili hijerarhijske.

Što se tiče Vatikana, to mi je još jedna fascinacija s protestantima. Kako ne kuže da Vatikan sam po sebi nema nikakvo posebno (osim povijesnog) značenja sam po sebi. Petrov nasljednik i sjedište administracije Katoličke crkve može biti i na Mjesecu, to nema nikakve veze s ničim. Sveta hijerarhija je vezana za osobe i službu, ne za geografski položaj.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 16:09   #1248
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post

Razlika između rimokatolika i grkokatolika je samo u načinu na koji slave sakramente,
Već samo to se zove "neujedinjena vjera".

Znadeš li što su to "sakramenti"?
Čuj, ako se ne ujedine po njima, a onda će po čemu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 16:49   #1249
Quote:
batela kaže: Pogledaj post
U nekim biblijama piše Petar -stijena a u nekima samo Petar.
A i ovo di piše stijena to je krivi prijevod jer u pitanju je Petar-kamenčic a Isus je Stijena.

Petar nemože po nikakvoj osnovi biti stijena jer već u drugom stihu mu Isus govori-odlazi od mene sotono.
Ali uglavnom dobro je objasnila stvari tkototamopjeva.
Petar je otvorio put za pogane to je točno.
Učenici su u Djelima i Poslanicama postali Apostoli.

Apostol je onaj koji je poslan. Misli se da ih je Isus poslao da šire Evanđelje.

Učenik koji se zvao Šimun je imao ili dobio nadimak i taj nadimak na Hebrejskom ili Aramejskom glasi Kefa, a tako ga zove Pavle u Poslanicama. Taj nadima je preveden na Grčki glasio Petar.

Taj nadimak je zbog Biblije i Kršćanstva postao ime. Sad bi vi htjeli izmišljati pa ste izmislili kamenčić. A to je kontekstu onoga što govoriš besmisleno i kontradiktorno. Kamenčić je isto što i kamen ili stijena.

Ako pravilno tumačimo Bibliju onda moramo doći do zaključka da je sam Isus Krist Petru dao vlast i na ovom i na onom svijetu. A to onda znači da je Petar bio prvi i najvažniji učenik među drugim učenicima. Iza njega su najvažniji bili braća Zebedejeva. Jakov i Ivan. O njihovom položaju u kraljevstvu božjem se je raspravljalo a u Bibliji piše da ostali učenici nisu lijepo gledali na to.

Znači vlast je u crkvi organizirana od početka.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 16:56   #1250
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Već samo to se zove "neujedinjena vjera".

Znadeš li što su to "sakramenti"?
Čuj, ako se ne ujedine po njima, a onda će po čemu.
Sramotiš se svojim neznanjem. Sakramenti su isti, teologija i shvaćanje sakramenata je identično. Razlika je samo u obredima, to se mijenjalo kroz povijest i mijenja se, to je akcidentalna stvar, a ne supstancijalna.

Jedinstvo između rimokatolika, grkokatolika i ostalih 20 crkava vlastitog prava je potpuno. Ono se temelji na istoj vjeri, istoj hijerarhiji (prihvaćanje primata Petrovog nasljednika), istim sakramentima.

Ja kao "rimokatolik" (=katolik koji sakramente redovno prima po obredniku latinske crkve) bez ikakvih problema mogu otići na Božansku Liturgiju kod grkokatolika, normalno sudjelovati u bogoslužju, i pričestiti se. To vrijedi i za sve ostale sakramente. Nije pokojni don Živko Kustić ništa manje katolički svećenik od onih koji liturgiju slave po rimskom obredniku.

Svi prihvaćaju isti Katekizam katoličke Crkve. "Rimokatolicizam" ne postoji, taj izraz koriste samo protestanti koji se nisu dovoljno potrudili shvatiti ustroj Katoličke crkve.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 17:17   #1251
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post

A onda se je stavio i iznad Svetog Pisma, jer ako on može dekretirati što god poželi, i jedini tumačiti Sveto Pismo, onda je on ujedno i njegov gospodar.
Rimska tradicija stavljena je na isti stupanj važnosti kao i Sveto Pismo 1546.

Pa tako sada kao gospodar Svetog Pisma mijenja Sveto pismo odnosno i službeno mu nadodaje
Apokrifni spisi su uvršteni u kanon 1546.

Da bi na koncu postao nepogrešiv!!
Doktrina o papinskoj nepogrešivosti proglašena je 1864.
Ovo vrijedi ponoviti, obzirom se neki ovdje pitaju što je to rimokatoličanstvo a lijeni pročitati samo tek par stranica prije.

I ko nije naučio isprve, mora na produžnu. Bolje i to neg past školsku godinu
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 17:20   #1252
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
primjer apostola kako biraju Matiju?? Bacanjem kocke? Bi li i mi trebali bacati kocku i tako birati biskupe i djakone? Apostoli su to ucinili jer nisu znali drugog nacina, a i mislili su da bi to morali uciniti da ih opet bude 12. No Biblija nam zapravo govori da je Bog imao drugi plan. On je izabrao Pavla, a Matija se vise nigdje u Bibliji ne spominje.

Sto se primjera tice, to nisu nikakvi biblijski citati. To su ranokrscanski zapisi. Pise npr. da su biskupi koje biblija naziva starjesinama (a katolicki prijevod biblije stavlja krivi podnaslov: svecenici) objedinjavali kucne grupe(crkve) u jednom gradu, te je biskup bio nadzornik. U Novom Zavjetu ne spominju se svecenici, spominju se tek djakoni i pastiri(starjesine, ono sto danas zovemo biskupi). Takodjer je jasno da oni ne vrse nikakvu vladalacku sluzbu, vec se "brinu za duse" a Pavao u Timoteju daje njihov opis. Ta sluzba je bila "uzvisena" ne zbog vladalackog manira niti polozaja (ta bili su samo vise proganjani) vec radi vece odgovornosti pred Bogom. Crkva nije bila hijerarhija, vec radije demokracija. Pavao spominje da su ga jednom prilikom crkve prezrele zbog toga kako govori, te da su primale i druge ucitelje a ne samo njega, vec i druge, koji nisu bili apostoli, npr nekog Apolona, pa ih kudi jer se jedni drze "Apolonovima" a drugi "Pavlovima". Pavao, mada apostol Isusa Krista, radio je i nije zivio na racun crkvi, on je bio njihov sluga, radije negoli vladar. Dakle crkve nisu bile impresionirane, a ni sam Pavao nije bio impresioniran nicijim prvenstvom kod Boga. To je sam rekao kada je rekao "a priznati prvaci sto su oni nekad bili, to mene ne zanima, Bog ne gleda tko je tko!"
A kad se Petar licemjerno pretvarao pred Zidovima da ne jede s poganima za istim stolom, Pavao ga je " u lice ukorio" i rekao mu da se ne pretvara! Ako se u tome ne vidi taj ravnopravan odnos, onda ne znam sto je ovo. A Petar je valjda bio "prvak"! Dakle u tom primjeru vidimo da su krscani pozivali na odgovornost same Isusove apostole!!
A i ova recenica je znakovita:
"The efficient organization of the Roman Empire became the template for the organisation of the church in the 4th century, particularly after Constantine's Edict of Milan."
Da li je Rimsko carstvo trebalo biti "template" za organizaciju crkve?
Zanimljivo.
In Timothy and Titus in the New Testament a more clearly defined episcopate can be seen. We are told that Paul had left Timothy in Ephesus and Titus in Crete to oversee the local church (1Tim 1:3 and Titus 1:5). Paul commands them to ordain presbyters/bishops and to exercise general oversight, telling Titus to "rebuke with all authority" (Titus 2:15).
Da, Pavao i apostoli su slali svoje poslanike i postavljali nadglednike, ali nisu vladali nad crkvama, crkve su bile autonomne.
A sto si ti htio postici ovim linkovima?
Papino "nasljedovanje" Petra??
To ovim linkovima nisi postigao. Znas li ti kako su postavljani kardinali (nepostojeca funkcija u novom zavjetu) i pape? Neki pape na te funkcije postavljali su svoje sinove! A otkud rijec "simonija"? Ta funkcija pape, se i kupovala!!
Jesu li dakle nasljedovali apostole? Jesu li ih apostoli postavljali? Otvori oci!
Logično je da bacaju kocku jer kockom upravlja Bog. Kocka u ovom primjeru simbolizira Božji izbor.

Apostoli su imali vlast u crkvi. Čak je Pavle bio misionar koji je bio odgovoran Jakovu, bratu Gospodinovom koji je bio prvi od stupova.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 17:29   #1253
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post
Logično je da bacaju kocku jer kockom upravlja Bog. Kocka u ovom primjeru simbolizira Božji izbor.

Apostoli su imali vlast u crkvi. Čak je Pavle bio misionar koji je bio odgovoran Jakovu, bratu Gospodinovom koji je bio prvi od stupova.
Čemu trolaš temu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 17:53   #1254
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ovo vrijedi ponoviti, obzirom se neki ovdje pitaju što je to rimokatoličanstvo a lijeni pročitati samo tek par stranica prije.
Ponovit ću onda i ja: "rimokatoličanstvo" ne postoji, tu riječ koriste isključivo protestanti koji se nisu potrudili shvatiti ustroj Katoličke crkve. Postoje: katoličanstvo, katolička vjera, Katolička crkva, Katekizam katoličke Crkve, poglavar Katoličke crkve, itd.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:05   #1255
Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
zato ga i pitam jel moze nac citate, jer jedan citat pobija drugi ili dokazuje nesto trece( sto onda oni interpretiraju drugacije)

inace u poslanici kada je pavao zavrsio u Rimu u zatvoru po rimokatolickoj teoriji je Petar u tvo vrijeme bio u Rimu....a pavao u poslanici pise da su ga sva braca u Rimu napustila....zanimljivo je to da ga je jedan po tome "papa" ,"temelj", "stijega" crkve ostavio i napustio........e onda cemo ili priznat ovo da je ostavio Pavla ili cemo priznat da nije bio u Rimu.....zapravo ne mi, rimokatolici to moraju priznat i odlucit se

inace kojoj evandeoskoj crkvi pripadas? kak se zove zajednica ak ti nije problem napisi mi u inbox
Pavle nije osnovao Rimsku crkvu.

Poslanica Rimljanima je tako napisana da se iz nje dade zaključiti da je ta crkva osnovana prije Pavla.

Zašto Pavle kaže da je njemu dato Evanđelje za neobrezane, a da je Petru dato Evanđelje za ne obrezane.

Zašto Pavle u poslanici Rimljanima kaže da se on svog evanđelja ne stidi.

Logikom se može doći do zaključka da je crkvu u Rimu osnovao netko tko je propovijedao i misionario kao i Pavle, ali on je propovijedao Evanđelje za obrezane. Postoje znakovi u tekstu da je pitanje obrezana, za i protiv bilo problem u ranoj crkvi i da je dolazilo do sukoba mišjenja između Pavla i njegovih drugova u odnosu na Jeruzalemsku crkvu koju je vodio Jakov, brat gospodinov.

Možemo zaključiti da su iz Jeruzalema dolazili polanici koji su Rimnljanima govorili protiv Pavla i njegovog Evanđelja za neobrezane.

U tom kontekstu je Pavle rekao da se on svog evanđelja ne stidi i da ga on i dalje namjerava propovijedati.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:10   #1256
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Ponovit ću onda i ja: "rimokatoličanstvo" ne postoji, tu riječ koriste isključivo protestanti koji se nisu potrudili shvatiti ustroj Katoličke crkve. Postoje: katoličanstvo, katolička vjera, Katolička crkva, Katekizam katoličke Crkve, poglavar Katoličke crkve, itd.
Poručuješ li svijetu da sve u svemu i na koncu sve je to jedna ista rimokatolička vjera (?)

Jer...
ako da - tada : babilonija je veća nego se mislilo
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:16   #1257
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Čemu trolaš temu.
Ti se u temu ne razumiješ. Ovo ti je Forum i ljudi iznose svoja mišljenja. A neki poput tebe nikad ne razumiju značenje teksta, ne čitaš sa razumjevanjem i često ne razumješ o čemu se govori.

Zbog toga se sa tobom o ničemu ne može ni govoriti osim ako čovjek nema mišljenje identično tvom.

Nije trolanje kad ja komentiram bacanje kocke, jer kad govorimo o izboru dvanajstog Apostola umjesto Jude bacanje kocke i jeste Božji izbor. Ja tebi nisam kriv što ti to nisi razumjela.

Što se tiče vodstva u crkvi i hijerarhije ima mnoštvo dokaza i u Evanđeljima i u Djelima i u poslanicama da je vodstvo postojalo od početka.

Da nije bilo vodstva ne bi u tekstu pisalo da je Jakov brat Gospodinov prvi od stupova.

Jednom si me uvjeravala u svoje znanje kako to da to ne znaš.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:38   #1258
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Poručuješ li svijetu da sve u svemu i na koncu sve je to jedna ista rimokatolička vjera (?)

Jer...
ako da - tada : babilonija je veća nego se mislilo
Ono što ti pokušavam reći jest da ne postoji "rimokatolička" vjera, postoji samo katolička vjera. I da, ona je ista kod svih crkava koji priznaju primat Petrova nasljednika, ima ih 22. Jedna od tih 22 je rimska ili latinska.

Tu vjeru Krist je predao apostolima, na njima je utemeljio Crkvu i dao joj karizmu nezabludivog naučavanja kako bi ju čuvala netaknutom i neoskrvnjenom do kraja vremena. Zbog toga Katolička crkva nikada nije promijenila svoj dogmatski i moralni nauk, niti mu je išta nadodavala, već ga čuva onako kako ga je primila.

Proglašenje dogmi samo su svečane definicije i proklamacije istina koja je Crkva oduvijek vjerovala. Papa nije "postao" nezabludiv 1848., niti je to Crkva tek tada počela vjerovati. Papa je nezabludiv oduvijek i Crkva je to oduvijek vjerovala. Ono što se dogodilo 1848. je samo svečani proglas te istine. Isto vrijedi i za sve ostale dogme, za koje protestanti misle da je Crkva naknadno uvela.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:59   #1259
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post

Ono što ti pokušavam reći jest da ne postoji "rimokatolička" vjera, postoji samo katolička vjera.
Da sam jA ti dalje od ovog ne bih nikom ni pokušao pojašnjavati.


" Rimokatolička crkva niječe pogansko porijeklo njezinih vjerovanja i običaja... prerušava slojevima komplicirane teologije... tako što stavlja masku "crkvene Predaje". Budući da prepoznaje da su mnoga njezina vjerovanja i običaji krajnje strani Svetom pismu, prinuđena je zanijekati autoritet i dostatnost Biblije."

Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:09   #1260
Quote:
kom1 kaže: Pogledaj post

Jednom si me uvjeravala u svoje znanje kako to da to ne znaš.
Zar sam ja Bog pa da te u nešto uvjeravam? Osvijesti se, čovječe.

A kad nešto nisi znao, pitala sam te kako čovjek pita čovjeka. I nemaš mi što spočitavat.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:08.