Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2017., 12:56   #4681
ako nemas ama bas nista ustedjeno..malo je zajebano mozda na pocetku..naci posao,smjestaj (stanovi u vecini slucaja nisu opremljeni + moras platiti minimalno 3 mjesecne stanarine unaprijed itd)...tako da u startu treba imati malo ustedjevine da se lakse krene,a ako se nema..onda se stisnit malo dok se izgura taj dio dok se dodje na ''nulu''
mislim da vamo uopce neces razmisljat o novcima,jer ces imat za sve sto ti treba...tako da ti to dovoljno govori...
ako imas zenu/curu..tj ako zivis s nekim tko takodjer radi tj ako su u kuci/stanu 2.plaće (kakve god bile)...financijski gledano živjet ćeš odlično
Mortiis is offline  
Old 18.11.2017., 13:04   #4682
Nemam radim za 4000kn pola od toga odlazi na fax koji predugo traje i za koji se vise pitam dal ima smisla.. Znam da ne planiram bez faxa ostati u hrv jer jbg zivi mi se, ne prezivljava mi se...

Znam da je nesto u njemackoj frendica morala biti prijavljena kod nekog u stanu da bi mogla raditi i biti zaposlena barem 6 mj kad je iznajmljivala svoj ak me pamcenje dobro sluzi..

Njemacki jos ucim pa sad ne znam kak to, odnosno imam polozen A1.1. engleski B2...
Sta se tice inf ( html, css, java, java script i c# su programski jezici koje poznajem ) sad koliko se to uvazava gore bez faxa ne znam i naravno ne znam ih savrseno i to je nesto sto se stalno nadopunjuje zapravo.. Od poslova sam radio svasta ( konobarenje, skladiste, trgovina, montaza, logistika, itd.. ) Trenutno kao graficki dizajner ( photoshop ). Nisam pretjerano izbirljiv po pitanju poslova.


Znam da je vani tesko zapravo zivjeti kao individualac.. No nemam curu/zenu niti to planiram nisam osoba za takve stvari nazalost.. Vise sam za svedski nacin zivota.. Tako da planiram zivjeti samostalno...

Ugl nebi htio raditi u ugositetljskoj fransizi sve ostalo je ukljuceno.. Al restorani, kafici.. Ne jer se rade 2 smjene i 6 dana u tjednu vec se ne vidim u tome.. I grad koji mi je prioritet i prvenstveno me zanima je Graz..

Mozda sam izbirljiv, al eto jbg..
devaa is offline  
Old 18.11.2017., 13:08   #4683
Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
Gro poznanika radi u Austriji.. Ne kuzim..

Kakva su iskustva ljudi koji su u Austriji ?
Zivot sa nekim poslom, dali se da zivjeti ili se prezivljava kao i u hrv ?

Planiram se ispisati sa faxa.. Nazalost protiv odlaska van sam bio sa prvim danom naseg ulaska u EU i otvaranjem granica.. Cak se i smijao onima koji su odlazili, sad se pitam dali sam se zapravo smijao sebi sto sam jos uvijek tu..

Pocelo me gusit i ovo mjesto, i ova drzava i nista me vise ne drzi ovdje.. Zelim se maknuti sto prije, bio sam par x u Austriji i svidjela mi se i mogao bi tamo zamisliti zivot...
Živi se bolje nego u Hr ako si pametan i ne pretjeruješ sa očekivanjima. Ovo nije obećana zemlja ali je kvaliteta života puno bolja ako ga znaš živjeti. Ako živiš kao mnogi iseljenici na dug kad tad ces požaliti što si uopće došao. Naši ljudi dolaze ovdje i nakon par godina voze bolji auto od svog šefa . Ispruži se koliko se možeš pokriti i imat ćeš jako dobar život ovdje. Ovdje ćeš sebi moći priuštiti godišnji odmor na ljeto i na zimu, jako dobru ishranu, slobodne aktivnosti za svoju djecu, večeru u restoranu, i sto je najbitnije moći ćeš si priuštiti slobodno vrijeme sa svojom obitelji. Naravno opet kažem nešto u glavi moraš imati. Ovdje se cijeni efektivan rad, novca ima i bit ce ti plaćeno ako zaslužiš. Moraš paziti da ne budeš previše gladan para, onda će ti život proći u radu. Crknut ćeš i nitko te se neće sjetiti nakon par dana
Jaaki is offline  
Old 20.11.2017., 18:22   #4684
Pozdrav! Od sijecnja ove godine sam poceo radit kao pomocnik u kuhinji i jos uvijek sam prijavljen na puno radno vrijeme.Htio sam napraviti kceri zdravstveno osiguranje preko sebe jer joj je ovdje poceo studij u novembru, da bi to napravio treba mi ewr bürger.Prije toga mi trebaju 3 zadnje lohnzettl i radna dozvola koje nemam otkako sam poceo raditi to sam saznao danas.Imam e kartu , zdravstveno i meldzettle svoj stan.Ugovor o radu nisan nikakav potpisivao niti sam ga vidio.Place su uvijek na vrijeme. Nije mi jasno kako sam mogao ovdje raditi bez ewr bürger i radne dozvole ??Tko je tu kriv sef , njegov poreznik (knjigovoda).Zvao sam danas nekakve brojevw rekli su mi da ce firma dobit novcanu kaznu zbog radne dozvole a ja cu dobit kaznu jer sam ovdje bez ewr bürger.Hvala
Beaamzing is offline  
Old 20.11.2017., 18:47   #4685
pa uvijek se ti mozes zaposlit bez radne dozvole...samo kad dodje kontrola najebete i ti i firma..
sjecam se prije jedno 4-5 god kad sam tek dosao i isao se prijavit na neki posao,ovi mi rekli kao da dodjem na razgovor i rekli mi dat posao...kazu dodji sutra s papirima (tad nisam imao radnu dozvolu)
i odmah oni mene sutra dan prijave...dosla mi i e-card kuci...i kazem ja njima,pa kako si me prijavio kad nemam radnu dozvolu? a oni ce meni...kakvu radnu dozvolu!?
pola njih ni ne zna da hrvatima trebaju radne dozvole...(ewr bürger ti je anmeldebescheinigung...bez toga nemozes dobiti radnu dozvolu)
i da dobit ces kaznu oko 50-100€ jer nemas anmeldebescheinigung (kad ga budeš išao praviti)...sad ne znam koliku kaznu ces dobiti ako te nekakva kontrola zaustavi pa to nemaš...(također kolika je kazna to što nemaš radne dozvole...al firmi je prva kazna 5.000€ čini mi se... (a ako su već imali takve prekršaje onda puno veća)...moguće da je i tebi takva kazna + što ćeš dobiti zabranu ulaska ili austriju ili schengen (ne znam sad točno)
ako te uhvate bez papira/radne dozvole naravno...
Mortiis is offline  
Old 20.11.2017., 19:36   #4686
Hvala na odgovoru tako ispada da sam ja ovdje ileglano..Sta bi ja sada trebao? Dati otkaz i trazit nekoga tko ce me prijavit sa radnom dozvolom ili tko izdaje radnu dozvolu AMS?
Beaamzing is offline  
Old 20.11.2017., 19:40   #4687
pa nazalost ispada tako,da...
e sad ne znam,ako trazis radnu dozvolu za taj posao gdje radis...dali onda ovi na ams vide da vec radis bez dozvole ili ne,pojma nemam...
da..ams izdaje radnu dozvolu
Mortiis is offline  
Old 20.11.2017., 22:40   #4688
Pokušaj na ams-u lijepo objasniti što se događa i nek firma preda za radnu dozvolu. Moguce je i da firma ne dobije kaznu i da ti dobijes dozvolu, naravno ako se radi o neznanju. Moja priča je bila sljedeća, dobio sam posao na pola radnog vremena na studentsku radnu dozvolu u jednom velikom koncernu. Na razgovoru sam upozorio da oni moraju predati za radnu dozvolu i rekli su mi nema problema. Nakon dva tjedna rada mi daje šef neki dokument, da to jos trebam odnjeti na AMS. Odnesem ja to na AMS a oni meni kazu da nisam ja prijavljen i nemam radnu dozvolu. Taj šef je jednostavno ignorirao sto sam mu ja rekao i mislio da me moze normalno prijaviti da radim. Na AMS-u su rekli da moram odmah raskinuti radni odnos i biti odjavljen sa osiguranja i predati za radnu dozvolu. Na radnu dozvolu se čeka najmanje 10 dana. Ja sam isti dan dobio otkaz i odjavljeno je osiguranje, to je bio četvrtak. U petak sam otisao sa tim papirima na AMS i gospođa na šalteru je bila toliko ljubazna i susretljiva. Zamolila je kolegu u uredu koji izdaje dozvole i ja sam dobio radnu dozvolu za 10 minuta!!!!
Dakle sve je moguće, ja sam kao student imao sigurnu radnu dozvolu ali svejedno se 10 dana skratilo na 10 minuta. Ako je tvoje zanimanje deficitno moguće je da ces lako dobiti dozvolu. Ako imaš Rechtschutz pitaj svakako i odvjetnika za savjet, ako ne svakako si uzmi taj Rechtschutz....Što se tice osiguranja za kćer neka si uzme preko Faxa plaćati ce nekih 50€ mjesečno dok ti ne riješiš tu zavrzlamu onda ju opet na sebe prebaci....
A EWR Bürger ti jesi, to znaci EU + Švicarska, Norveška itd. tebi treba Anmeldebescheinigung. To možeš dobiti na više načina: kao posloprimac, kao student(onda moras navesti nekoga tko se financijski brine za tebe), ili slobodnu(onda moras priloziti da imas dovoljno para na racunu). Za tebe je mislim najjednostavnije pričekati dok se to riješi, platiti tu kaznu kak je gore već rečeno i predati za Anmeldebescheinigung kao posloprimac....
Sretno s tim, znam kakav je osjećaj :/
Jaaki is offline  
Old 21.11.2017., 00:58   #4689
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
teško do nemoguće, sada ulazi fpö u vladu
Pa da. Oni zele izac iz eu.
Za ministra vanjskih poslova je postavljen zagovornik da at napusti eu
neobuzdan is offline  
Old 21.11.2017., 05:57   #4690
i to sto kao zele izac iz eu su price za malu djecu tj za ove fpo glasače...koji onda ushićeno zaokružuju fpo na glasačkim listićima
kao da austrija nema koristi od eu...a te pričice da u austriji nije više dobro kao prije 20-30 god zato jer su u eu i imaju euro...yeah right...oće se sve poboljšat ako izađu i vrate schilling? hoće,hoće...
Mortiis is offline  
Old 21.11.2017., 08:03   #4691
Quote:
neobuzdan kaže: Pogledaj post
Pa da. Oni zele izac iz eu.
Za ministra vanjskih poslova je postavljen zagovornik da at napusti eu
tu nema ni "i" od istine.
još nije ni dogovoreno kako će se ministarstva podijeliti između övp i fpö

sigurno je da će prosrpski fpö inzistirati da najkasnije mogućem roku

malo za razonodu... fpö i srbi:
https://www.youtube.com/watch?v=fRiWh18QegE

https://kurier.at/chronik/wien/guden...nd/298.885.980

Zadnje uređivanje DrSigmundFreud : 21.11.2017. at 08:04. Reason: text
DrSigmundFreud is offline  
Old 21.11.2017., 16:12   #4692
Kako ne. Eno u Tirolu nezaposlenost oko 3%. Moja žena dobila već treću ponudu za posao u Beču u mjesec dana i to sa krnjim njemackim.
osibk is offline  
Old 21.11.2017., 16:53   #4693
Quote:
riptide kaže: Pogledaj post
tnx, jel zna netko koje dokumente sve traze u finanzamtu kad se trazi djecji doplatak?
Evo, ovde imas podatke i formulare: https://www.help.gv.at/Portal.Node/h...te.080711.html



Quote:
neobuzdan kaže: Pogledaj post
Pa da. Oni zele izac iz eu.
Za ministra vanjskih poslova je postavljen zagovornik da at napusti eu
Daj molim te, ne pricaj na pamet...
__________________
*Per aspera ad astra.*

Zadnje uređivanje AlessandraB : 21.11.2017. at 17:03.
AlessandraB is offline  
Old 24.11.2017., 19:50   #4694
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Kako ne. Eno u Tirolu nezaposlenost oko 3%. Moja žena dobila već treću ponudu za posao u Beču u mjesec dana i to sa krnjim njemackim.
Usrao si i šefa i stanicu. Ljudi po 5-6 mjeseci na AMS-u pa ih šalju na razne kurseve jer nema posla, a za tvoja žena sa krnjim njemačkim dobila tri ponude i to od AMS -a, pa te priče možeš po vukojebinama prodavati.
zof is offline  
Old 25.11.2017., 08:58   #4695
Quote:
zof kaže: Pogledaj post
Usrao si i šefa i stanicu. Ljudi po 5-6 mjeseci na AMS-u pa ih šalju na razne kurseve jer nema posla, a za tvoja žena sa krnjim njemačkim dobila tri ponude i to od AMS -a, pa te priče možeš po vukojebinama prodavati.
A ne znam. Kontam da u McDonald's svatko može dobiti posao. Drugi posao je bio u Hotelu, treći u nekoj trgovini ali samo privremeno. Poslove nije dobila od AMSa već što je sama poslala. Mojoj ženi apsolutno ništa nije problem raditi. Trenutno ide na kurs pa je odbila poslove no od ponedjeljka počinje raditi u Reisebüro Praktikum, to joj je AMS našao. Oduševila je ljude na AMSu i BFI i sad je guraju za uredske poslove. A ti vjeruj ili ne moraš vjerovati, apsolutno mi je svejedno...
osibk is offline  
Old 25.11.2017., 16:14   #4696
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
A ne znam. Kontam da u McDonald's svatko može dobiti posao. Drugi posao je bio u Hotelu, treći u nekoj trgovini ali samo privremeno. Poslove nije dobila od AMSa već što je sama poslala. Mojoj ženi apsolutno ništa nije problem raditi. Trenutno ide na kurs pa je odbila poslove no od ponedjeljka počinje raditi u Reisebüro Praktikum, to joj je AMS našao. Oduševila je ljude na AMSu i BFI i sad je guraju za uredske poslove. A ti vjeruj ili ne moraš vjerovati, apsolutno mi je svejedno...
Oprosti molim te, napisao si da ti je žena dobila već treću ponudu za posao, dakle, tvoja je žena očito poslala zahtjeve za posao ali ne preko AMS-a. AMS kad te pošalje da ideš na posao, nema to odbijanja,onda moraš otići gdje te oni pošalju. Ja sam trenutno na AMS-u, i sad me šalju na kurs.Te poslove koje si nabrojao neće ni ciganin da radi, razlog je jednostavan, sociala ti je 600-700 e, a na tim pojedinim poslovima koje si ti nabrojao plata je oko 1000-1100 e, kad odbiješ ručak, bolje sjediti kod kuće i dobijati socijalu, usput nešto uhvatiti na crno nego raditi.
zof is offline  
Old 25.11.2017., 17:54   #4697
Quote:
zof kaže: Pogledaj post
Oprosti molim te, napisao si da ti je žena dobila već treću ponudu za posao, dakle, tvoja je žena očito poslala zahtjeve za posao ali ne preko AMS-a. AMS kad te pošalje da ideš na posao, nema to odbijanja,onda moraš otići gdje te oni pošalju. Ja sam trenutno na AMS-u, i sad me šalju na kurs.Te poslove koje si nabrojao neće ni ciganin da radi, razlog je jednostavan, sociala ti je 600-700 e, a na tim pojedinim poslovima koje si ti nabrojao plata je oko 1000-1100 e, kad odbiješ ručak, bolje sjediti kod kuće i dobijati socijalu, usput nešto uhvatiti na crno nego raditi.
Pa uvijek ona šalje zamolbu samo je pitanje jel sama pronašla oglas ili joj je AMS naložio da pošalje. Jedan od poslova je bio preko AMSa i imaš pravo da ga dobiješ određeni broj puta.

Crni ciganin kažeš? Ti sjedi onda kod kuće i budi sozialschmarotzer
osibk is offline  
Old 29.11.2017., 18:06   #4698
@Jaaki

Ma jasno to meni sve, kao sto rekoh ne tezim sad ne znam kakvom rastrosnom zivotu niti nacinu istoga. Ali tezim ka tome da si one normalne zelje koje svatko od nas u nekoj mjeri ima iste ili slicne si mogu ispuniti bez pretjeranog razmisljanja da li cu moci prezivjeti mjesec. Stoga eto, sto vise reci.

Izgubljen sam jako u glavi, zabrinjava me cinjenica da sa 25 god ne znam sta zelim od posla u zivotu, u cemu se traziti, pronaci itd, itd.. Ali privukla me austrija jako, a hrvatska nazalost. Jbg ce ostat zatucana u nekoj tamo eri iz bivse juge. I ovaj narod nekim djelima ne pokazuje da zeli bolje, a sa sadasnjom situacijom cak ni ne moze bolje trenutno jbg.
devaa is offline  
Old 29.11.2017., 20:02   #4699
Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
@Jaaki

Ma jasno to meni sve, kao sto rekoh ne tezim sad ne znam kakvom rastrosnom zivotu niti nacinu istoga. Ali tezim ka tome da si one normalne zelje koje svatko od nas u nekoj mjeri ima iste ili slicne si mogu ispuniti bez pretjeranog razmisljanja da li cu moci prezivjeti mjesec. Stoga eto, sto vise reci.

Izgubljen sam jako u glavi, zabrinjava me cinjenica da sa 25 god ne znam sta zelim od posla u zivotu, u cemu se traziti, pronaci itd, itd.. Ali privukla me austrija jako, a hrvatska nazalost. Jbg ce ostat zatucana u nekoj tamo eri iz bivse juge. I ovaj narod nekim djelima ne pokazuje da zeli bolje, a sa sadasnjom situacijom cak ni ne moze bolje trenutno jbg.
Ja bi ti preporučio da završiš taj fax kakav god da je, ovdje ces ga moci bolje unovciti. Taman ce se i granice otvoriti, od 2020 možeš sigurno slobodno raditi u At. Sada je dosta zeznuto, namučiti ćeš se. Iskoristi vrijeme do tada upiši tečaj njemackog to je jako bitno....
Jaaki is offline  
Old 01.12.2017., 15:47   #4700
bok svima! čitam vas vec neko vrijeme, muž živi u beču od proljeća a sad u proljeće 2018. se spremamo doći ja i djeca. momentalno tražimo veći stan. imat ću za pitati svakakve savjete i iskustva (nadam se i dati nakon nekog vremena), a za početak me zanima ako netko zna postoji li protokol što kad se javi više zainteresiranih za isti stan - mogu li nešto učiniti da si povećam šanse, i tko to određuje? da li agencija bira ili vlasnik (nemam pojma tko je vlasnik naravno), mogu li ponuditi makleru malo višu proviziju ako nas progura ili nudim viši miete ili pišem ponudu kako smo krasna obitelj i nećemo radit štetu ili nešto deseto?

naravno, mogu i odustati od svega i tražiti još ako nas ne odaberu ali zeznuto je sa tim obvezujućim ponudama, a (relativno) nam se žuri...

hvala!
__________________
grizlić <3
pet is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:24.