Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2006., 17:27   #1
Danska online

ima li vas stogod u Danskoj,da napravimo neko úpoznavanje´?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 01.10.2006., 19:55   #2
za mene znas... ima nas jos nekoliko; Tom K ako se ne varam (ali ne vidjam ga cesto na forumu).
potepuh is offline  
Old 01.10.2006., 21:02   #3
sto kazes na neko sastajanje?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 02.10.2006., 16:07   #4
E, i ja zivim u Danskoj u Kopenhagenu. Gdje vi zivite?

Lijepi pozdravi,
TomK is offline  
Old 02.10.2006., 19:19   #5
Quote:
TomK kaže:
E, i ja zivim u Danskoj u Kopenhagenu. Gdje vi zivite?

Lijepi pozdravi,
malo van Kopenhagena...
potepuh is offline  
Old 02.10.2006., 19:20   #6
Jutland
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 02.10.2006., 19:30   #7
Quote:
Skattemus kaže:
Jutland
Da li kod vas na Jutlandu pricaju viceve o ljudima iz Kopenhagena, kao sto domoroci ovdje vole viceve o ljudima iz Jutlanda?
potepuh is offline  
Old 02.10.2006., 19:32   #8
Quote:
potepuh kaže:
Da li kod vas na Jutlandu pricaju viceve o ljudima iz Kopenhagena, kao sto domoroci ovdje vole viceve o ljudima iz Jutlanda?
hahahah ma jasam ti iz malo cudne familije, mi ti volimo podje*** crnce
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 06.10.2006., 09:50   #9
kakve su mogucnosti zaposlenja u Danskoj?
dalmacija77 is offline  
Old 06.10.2006., 16:35   #10
Quote:
dalmacija77 kaže:
kakve su mogucnosti zaposlenja u Danskoj?
hm..ovisi tko, sto, gdje, kako......

Nezaposlenost je rekordno niska (2 - 5 %, ovisno o regiji), vlada se plasi da u skoroj buducnosti nece biti dovoljno radnika.

Neke agencije su pocele masovno dovoditi stranu radnu snagu iz EU (Poljska i sl.), uglavnom za gradjeviske tvrtke.

Na drugoj strani spektra, postoje programi koji poticu dovodjenje strucnjaka (izuzece placanja poreza 3 godine i sl.), kao i kompanije koje ih spremno zaposljavaju.

Manje sanse ima netko iz "sredine" tj. zaposlenje s SSS ili VSS, pogotovo ako ne govori jezik.

Radne vize su na slicnom principu kao i u vecini zemalja: poslodavac mora potpisati (izjaviti) da ne moze naci radnika s potrebnim kvalifikacijama za odredjeno radno mjesto...

Zanima li te nesto kokretno?
potepuh is offline  
Old 06.10.2006., 17:49   #11
da imam SSS,govorim 3 jezika, radio sve i svasta...zanima me kako pronaci nesto za pocetak i dali se naci neki posao da mos iznajmit stan i tako to...zanima me sve zivo, jeli Danska bolja sta se tice standarda i mogucnosti zaposlenja od npr. Norveske ,Svedske ili Finske...zanima me i kakva je klima i vrijeme jer sam cuo da u Svedskoj dan traje po par sati jedan dio godine...
dalmacija77 is offline  
Old 06.10.2006., 19:54   #12
Quote:
dalmacija77 kaže:
da imam SSS,govorim 3 jezika, radio sve i svasta...zanima me kako pronaci nesto za pocetak i dali se naci neki posao da mos iznajmit stan i tako to...zanima me sve zivo, jeli Danska bolja sta se tice standarda i mogucnosti zaposlenja od npr. Norveske ,Svedske ili Finske...zanima me i kakva je klima i vrijeme jer sam cuo da u Svedskoj dan traje po par sati jedan dio godine...
Na zalost, sa SSS je tesko (nemoguce?) dobiti radnu vizu. Ako vec nema nekoga iz Danske da radi na radnom mjestu koje ne zahtjeva vise od SSS (a vecina ovdje ima i vise stupnjeve obzirom da se na obrazovanje puno polaze), vec ce se naci netko iz novih EU zemalja. Oni mogu doci i poceti odmah raditi...

Jel' imas mogucnost da nastavis skolovanje? neku specijalizaciju?
potepuh is offline  
Old 06.10.2006., 20:24   #13
nisi odgovorio na pitanje o odnosu Danske naspram Svedske,Finske,Norveske po pitanju standarda i sansi...za SSS...ne mogu sad nastaviti sa skolovanjem jer dok zavrsim vec mi je 33 god. a ko ce onda di ic
dalmacija77 is offline  
Old 07.10.2006., 08:24   #14
Quote:
dalmacija77 kaže:
nisi odgovorio na pitanje o odnosu Danske naspram Svedske,Finske,Norveske po pitanju standarda i sansi...za SSS...ne mogu sad nastaviti sa skolovanjem jer dok zavrsim vec mi je 33 god. a ko ce onda di ic
Za Svedsku, Finsku i Norvesku ne znam detalje...ali standard je sigurno visi od vecine zemalja u svijetu. Sanse? Tesko je odgovoriti na tako opcenito pitanje. Ako na pr. trazis posao na platformi za vadjenje nafte, Norveska je daleko bolja od Danske...

Da te pitam: sto ti podrazumjevas pod dobrim standardom? Nema mnogo miljardera u ovim krajevima...ali zivot moze biti "ugodan i siguran" zbog svih usluga koje drzava pruza (zdravstvo, skolovanje).

Quote:
dalmacija77 kaže:
za SSS...ne mogu sad nastaviti sa skolovanjem jer dok zavrsim vec mi je 33 god. a ko ce onda di ic
Zasto mislis da je netko sa 33 godine prestar? U svijetu je sve vise trend da se ljudi i u kasnijim godinama vracaju u skolu, bilo na usavrsavanje ili nesto "completely different".

Za 4 - 6 godina, kad HR udje u EU i kad ce hrvatski gradjani imati bolje sanse za zaposljavanje u EU, ionako ces imati 33 - 36 godina. Pitanje je da li ces imati bolje sanse sa ili bez nekog viseg obrazovanja/specijalizacije?
Ne mora to biti neki 4-god faks. Ne znam sto ti je profesija ili sto te zanima...ali mozda postoji nesto u cemu se mozes usavrsiti u godini, dvije?

Gle.. ovo je samo moje vidjenje stvari. Niti te znam, niti ti zelim govoriti sto da ucinis sa svojim zivotom...polazim samo od toga da je jako jako tesko, sa SSS, dobiti radnu vizu za jednu od zemalja za koje si pitao...
potepuh is offline  
Old 07.10.2006., 17:57   #15
Quote:
dalmacija77:
ne mogu sad nastaviti sa skolovanjem jer dok zavrsim vec mi je 33 god. a ko ce onda di ic
Sa takvom psihologijom ti je najbolje da ostanes tamo di jesi.

Lijepi pozdravi,
TomK is offline  
Old 07.10.2006., 19:14   #16
gledaj mogu nastaviti skolovanje ali to sve kosta i iziskuje vrimena,posao je prioritet a onda...konkretno kad sam bio mladji bio sam vani radio ali i trosio i provodio se tj. nema di nisam bio sta nisam radio jer sam imao love...danas vidim da u Hr mos zivit kad imas nesto svoje i onda ti je gust jer koliko si sposoban uspit ces...kad radis za drugog uvik ti je isto, jos nasi ljudi upadnu u kredite radi gluposti ka sta je novo auto i zakopaju se tu di jesu itd. dakle cistio bih ulice i bio skovacin vani kad bih mogao od toga dosta zaradit i ustedit jer sam pokrenuo neki posao ali nemam pocetnog kapitala tj. moras imat nesto za pocetak...ambiciozan sam i zelim se satrat da bih imao nesto svoje a to ne mos bez nekog pocetnog kapitala...dakle rafinerije nafte cosulich vec zvao,brod -ali su danas slabe place mornarima,zvao sam cak i vozace za Irak ali uzimaju samo one sa visegodisnjim iskustvom, zanimaju me live zemlje i pogibeljne situacije jebe mi se samo da ostvarim svoj cilj...jer za mene je smrt kad se vrtim u zacaranom krugu i nikako ne mogu naprid...istina je dakle da se danas u Hr moze uspit ali ako nemas VSS onda moras pokrenut nesto svoje a za to ti triba ipak nesto para...
dalmacija77 is offline  
Old 07.10.2006., 19:43   #17
evo iz prve ruke dalmacija

ja sam zavrsila sss plus doskolovanje...
htjela doci u dansku da bih radila,nasla sam i posao..
danska ambasada me prvi put odbila
jer kao sta bi oni zaposlavali mene kad imaju toliko danaca na burzi

NEMA TEORIJE DA UDJES U DANSKU osim ako nisi nekog zanimanja koje Danci imaju u deficitu - matematicari s faksom, biolozi, fizicari i sl

zadnje 4 godine su poostreni zakoni prema ljudima izvana, doktori iz IRANA koji su u zivotnoj opasnosti ne mogu uc u drzavu, frendica radi s izbjeglicama, odcjetnica je..i ne moze ih ufurat.tak da bolje ti je da odustanes,trazi radije neku drugu zemlju

ja sam na kraju dobila dozovolu jer je decko garantirao za mene, a on je morao imati 24 godine neprestanog zivota u danskoj, plus svoj stan i placu do xy kruna
plus 50 000 kr na racunu kad sam ja prelazila granicu
e pa sad...ak to mos izvest...eto
al ni tad ne mozes raditi
mozes samo dobiti dozvolu za boravak....
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 07.10.2006., 19:45   #18
Quote:
dalmacija77 kaže:
nisi odgovorio na pitanje o odnosu Danske naspram Svedske,Finske,Norveske po pitanju standarda i sansi...za SSS...ne mogu sad nastaviti sa skolovanjem jer dok zavrsim vec mi je 33 god. a ko ce onda di ic
sanse u danskoj su za ekipu iz EU nulakao nemas nekog da garantira za tebe ili deficit kako sam vec rekla
Svedska uskoro isto zatvara granice...
standard je visi u Svedskoj po pitanju cijena cigareta,alkohola i ostalih luksuza...danska je sama po sebi jako skupa.....norveska jos vise
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 07.10.2006., 20:33   #19
a sta je sa Svedskom ili Norveskom jeli tamo ista situacija? Daj mi reci kako ti se svidja zivot tamo?
dalmacija77 is offline  
Old 07.10.2006., 21:02   #20
Quote:
dalmacija77 kaže:
a sta je sa Svedskom ili Norveskom jeli tamo ista situacija? Daj mi reci kako ti se svidja zivot tamo?
Svedska zatvara granice ko i Danska uskoro a zaN ti ne znam...al mislim da je slicno.znam da obavezno mras ima 50 tisuca na racunu kad dolazis

akak mi se svidja...sve je 2 put skuplje
nema cevapa
nema bureka
nema ´nasih´birceva
nema pol stvari koje ima u billi jer nema bille,nema dm-a...nego se neke njihove marke....

al navikla sam se sad...cuj meni nije lose....ja sam kak se volim zvati - kucanica-sponzorusa.....ja sam ti vecinom doma i brinem se za kucu, od iduce godine tek krecem na faks....honorarno radim ponekad jer nam za sad nije sila s lovom, al zaradim vise nego sto sam za mjesec dana zaradila u hrv sad kad radim povremeno...tak da....
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.