Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2012., 15:00   #8061
Centralno

Evo sad trenutno se grijemo s pecicom na drva...
Kako imamo poprilican prostor, razmisljamo o centralnom na drva...
Naime ono sto me zanima je.
kako odabrati pec za centralno?
Vidjela sam ovakve peci koje u principu mogu biti u kuci u jednoj prostoriji
http://www.google.hr/imgres?num=10&h...r:26,s:0,i:162
i peci koje se obicno stavljaju u garazu / kotlovnicu pokraj kuce...
http://www.google.hr/imgres?num=10&h...9,r:2,s:0,i:85
pa od toga dvoje koji je bolji izbor?

Takoderosim peci sta mi jos treba?
bakrene cijevi- koje velicine?

Kuca je 100kvadrata + u buducnosti mozda osposobimo i kat kuce od jos toliko kvadrata...

E da, majstori za centralno, kakav cjenik imaju?
huskybucka is offline  
Old 13.12.2012., 17:15   #8062
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Evo sad trenutno se grijemo s pecicom na drva...
Kako imamo poprilican prostor, razmisljamo o centralnom na drva...
?
Dobro je da razmišljate!
s obzirom na datum, za ovu zimu je ionako kasno. a do iduće zime stigneš proučiti ovu temu, i steći osnovna znanja ( da te trgovci i"majstori" ne ožene). uz to možeš se poslužit i literaturom.
1) svakako je bolje stavit kotao vani u kotlovnicu jer nema dima, neugodnih mirisa i otpada po kući. a postojeću peć ostaviš za grijanje u prijelazno razdoblje, a i za rezervu (ako nestane struje ili ne nešto pokvari)
2) imaš već prostor i dimnjak za kotlovnicu ili treba dozidati?

3) osim kotla ti trebaju cijevi (bakrene) a jako dobro bi došao spremnik od 1000-2000l. spremnik služi za "izravnavanje potrošnje", tj kad nije jako hladno, višak topline koji ne ide u radijatore (jer ni ne treba tamo ići ako je vani +8) ide u spremnik, pa onda ne ložiš 12 sati dnevno nego 8, a 4 sata se griješ iz spremnika. a bez spremnika se skuplja katran po peći ( sve to detaljno piše na ovoj temi)
tebi spremnik pogotovo treba ako računaš da ćeš za 2-3 god uredit kat, jer ako sad uzmeš peć za 200m2, a griješ 100, onih 100 je višak koji uzrokuje katran po peći.

kakva je izolacija kuće?

za cijene majstora ne znam kako se kreću.

Zadnje uređivanje baustelac99 : 13.12.2012. at 17:26.
baustelac99 is offline  
Old 13.12.2012., 17:34   #8063
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post

A vađenje žara iz kotla

Ha ha nećete vjerovati ali u doba parnih lokomotiva dok je još vozio Orijent Expres , 10 kilometara prije tunela bi ložač digo tlak u kotlu na maksimum i zafurao vlak dokle god može , a onda prije tunela okrenuo rešetke na kotlu da padne žar van pa bi vlak kroz tunel prošao bez vatre i dima, na bazi zaleta i tlaka pare u kotlu, naravno da nisu sav žar bacili van.

Znaci istina je ipak se žar treba vaditi ,pa logicno na kraju se mora izvaditi.
denis1977 is offline  
Old 13.12.2012., 17:39   #8064
DDa, ovu zimu nista.
Nemamo fasadu tako da...
Sto se tice takoder mjesta za pec, tj kotlovnice, moramo uz kucu napraviti garazu pa sam je mislila tamo staviti..
Ne kuzim kakav je rezervar ili kako vec zovete za visak topline?
Koje velicine se stavljaju cijevi?

Cijelu temu stignem procitati pa cd mi vjerojatno puno biti jasnije..
huskybucka is offline  
Old 13.12.2012., 17:53   #8065
Ovakvi spremnici:
http://www.centrometal.hr/c/akumulacijski-spremnici
jeftinije varijante (a dovoljno dobre) su u Sam-svoj-majstor izvedbi.
garažu i kotlovnicu kreni dograđivati tek kad budeš znala šta ti sve treba od opreme, koji kotao i koji spremnik da se ne dogodi da ti je preuska ili premala vrata. isto tako, kotao se kupuje prema potrebi za toplinom, a dimnjak se kupuje za određeni kotao ( da ne požuriš, kupiš dimnak napamet pa bude premalen).
nadam se da imaš fadau u plano ( a najzdognije bi bilo iste sezone pustit grijanje na kat i napravit fasadu) onda bi toplina koja sada bježi van išla na kat.

za početak ti predlažem da izoliraš ideku iznad prizemlja (ako prostor na katu ne koristiš) da bez veze ne griješ prazan prostor.
baustelac99 is offline  
Old 13.12.2012., 18:30   #8066
Cure i dečki svima Vam na ovom forumu dobra večer.
I dalje kemijam s mojim centralnim koje na ložu radi jako dobro ali se moram svakako spojiti i na drva, pa na tome još uvijek radim.
Ali sada oprostite Vi ostali, pitanje za kolegu Ramzaya, koje baš i nema veze s ovim forumom,ali čitamo (moj bože i ja ih volim) što je napisao.
I ja gledam RTL i meni su plavuše najomiljenije pa mi molim te reci jer nisam uspio odgonetnuti , koja je ta tvoja omiljena ?
Normalno da i ja imam svoju favoritkinju

Malo šale, ali lijepi pozdrav svim kolegicama i kolegama
opatijski oštar is offline  
Old 13.12.2012., 19:19   #8067
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
DDa, ovu zimu nista.
Nemamo fasadu tako da...
Sto se tice takoder mjesta za pec, tj kotlovnice, moramo uz kucu napraviti garazu pa sam je mislila tamo staviti..
Ne kuzim kakav je rezervar ili kako vec zovete za visak topline?
Koje velicine se stavljaju cijevi?

Cijelu temu stignem procitati pa cd mi vjerojatno puno biti jasnije..
Imate dosta vremena,moj prijateljski savjet je da nadjete kvalitetnog majstora,da vam se ne desi da dobijete sistem iz 68 godine kao sto se desilo meni,nemojte dozvoliti da vam prodaju pricu kako su dobri majstori,rade ili radili u jakim firmama,trazite fotke njihovih radova,zakacite ovdje gdje se lako moze otkriti los ili zastario majstor.
denis1977 is offline  
Old 13.12.2012., 19:52   #8068
Hvala na savjetima;-)
Majstore ne volim , ne vjerujem im i pusem i na hladno...tako da cu probati traziti nekog pouzdanog koji je vec negdje radio pa da se vidi dal je dobro ili lose napravljeno...
Jer po meni je to poprilicno opasno..visoki pritisak i to sve pa to mora biti sigurno...

Sto se tice kata on nazalost nije bas u skoroj buducnosti da ga mozemo opremiti...treba nspraviti garazu, centralno, i jos stosta...
A sto se tice kata deka postoji, to. Je zapravo kuca prizemnica znaci sad smo dolje i onda je debela deka i tavan-ja to zovem kat...a tavan je velik kao i dolje i ima potrebnu visinu...

Za sad me samo to zanimalo da li je bolje pec unutra ili van...posto je odgovor van onda se ako Bog da najprije spremamo na zidanje garaze i dimnjaka...
huskybucka is offline  
Old 13.12.2012., 19:54   #8069
i izoliraj tu tavansku ploču
baustelac99 is offline  
Old 13.12.2012., 19:56   #8070
Evo jedan kotao na koji sam naletio po netu:

Brosura:
http://www.greenwoodheating.co.nz/st...r-Brochure.pdf

Stranica od proizvodjaca:
http://www.greenwoodusa.com/frontier...ood-boiler.php

Dakle, radi na pirolizu i ima kontroler koji gleda da je sve OK u prijelaznom razdoblju kao i zimi.

Certificiran je od strane savezne drzave Washington (SAD) koja ima strikne mjere oko emisije plinova.
Ispusta 3.07g/sat plinova.

http://www.prweb.com/releases/Greenw...web9801625.htm

Sam kotao i loziste je objasnjeno na odgovarajucem linku od proizvodjaca - zovu ga Crossfire. Samota kao u prici.

Sto se estetike tice i nije bas nesto, pa...

Inace Centrometal je prisutan na trzistu Velike Britanije i zove se Firebird. Koliko im ide ili ne - ne znam.
europe2seoul is offline  
Old 13.12.2012., 20:17   #8071
Quote:
huskybucka kaže: Pogledaj post
Evo sad trenutno se grijemo s pecicom na drva...
Kako imamo poprilican prostor, razmisljamo o centralnom na drva...
Naime ono sto me zanima je.
kako odabrati pec za centralno?
Preporučujem najprijeizolaciju na kuću!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 13.12.2012., 21:06   #8072
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
MBranimir, možeš i s takvim ventilom, no obično se uzima robustniji 3P ventil tipa Esbe, Seltron i sl, na koji kasnije možeš dodati motorni pogon.
Danas sam uz pomoc prijatelja provalio mali potenciometar na vrhu pumpe ispod holendera kojim sam smanjio protok vode. Verovatno cu bataliti mesni ventil. Sa ovako niskom temperaturom napolju akumulacija mi traje do kraja dana i mogu reci da sam prezadovoljan. Sistem mi je krajnje jednostavan i primitivan ali je najbitnije da radi. Na svim radijatorima su termo glave i sa njima regulisem temperaturu u svim prostorijama. Plasio sam se vazduha u sistemu zbog velike kolicine vode ali ga ima mnogo manje nego u zatvorenom sistemu koji sam imao do sada. Verovatno sve izlazi preko prelivne posude.
MBranimir is offline  
Old 13.12.2012., 21:27   #8073
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Evo jedan kotao na koji sam naletio po netu:

Brosura:
http://www.greenwoodheating.co.nz/st...r-Brochure.pdf

Stranica od proizvodjaca:
http://www.greenwoodusa.com/frontier...ood-boiler.php

Dakle, radi na pirolizu i ima kontroler koji gleda da je sve OK u prijelaznom razdoblju kao i zimi.

Certificiran je od strane savezne drzave Washington (SAD) koja ima strikne mjere oko emisije plinova.
Ispusta 3.07g/sat plinova.

http://www.prweb.com/releases/Greenw...web9801625.htm

Sam kotao i loziste je objasnjeno na odgovarajucem linku od proizvodjaca - zovu ga Crossfire. Samota kao u prici.

Sto se estetike tice i nije bas nesto, pa...

Inace Centrometal je prisutan na trzistu Velike Britanije i zove se Firebird. Koliko im ide ili ne - ne znam.
gledajuci da 70% znanja i kemijanja skupljam sa njihovog podrucja taj kotel je srednja zalost i iskreno nebi bio odabir koji bi me zadovoljio
pa i nase ( evropske norme )
centrometal je prisutan vani posebno u irskoj i to smo vec apsolbirali nista novog
Firebird. na to sam dal link prije godinu dana


inace ameri se dive nasim kotlovima na pirolizu kaj je najzanimljivije kotlova koji su hai tech kod nas bas i nemaju produ kod njih
njihova filozofija je totalno drugcija a posebno njihove regule
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 14.12.2012., 00:24   #8074
Quote:
MBranimir kaže: Pogledaj post
Danas sam uz pomoc prijatelja provalio mali potenciometar na vrhu pumpe ispod holendera kojim sam smanjio protok vode. Verovatno cu bataliti mesni ventil. Sa ovako niskom temperaturom napolju akumulacija mi traje do kraja dana i mogu reci da sam prezadovoljan. Sistem mi je krajnje jednostavan i primitivan ali je najbitnije da radi. Na svim radijatorima su termo glave i sa njima regulisem temperaturu u svim prostorijama. Plasio sam se vazduha u sistemu zbog velike kolicine vode ali ga ima mnogo manje nego u zatvorenom sistemu koji sam imao do sada. Verovatno sve izlazi preko prelivne posude.
Krivo!!!
3P ventil ti bitno smanjuje miješanje vode u spremniku, pogotovo kad neke glave pritvore cirkulaciju.
Nije važno smanjiti cirkulaciju kroz radijatore, već je važno smanjiti cirkulaciju vode kroz spremnik.
Zvon is offline  
Old 14.12.2012., 10:47   #8075
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post

A vađenje žara iz kotla
Meni osoba koja je spominjala vađenje žari ima u kući peć, ne znam kakav je to točno sistem, ne razumijem se previše u to,ali ta osoba kad nestane struje u kući vadi si žari van i kad struja dođe ona opet vraća ih unutra...
Meni je to suludo i šta da ne bude kod kuće kada nestane struje, pa nema tko izvaditi žari?
skorpion-forum is offline  
Old 14.12.2012., 12:10   #8076
pa zato imaš UPS da gura pumpu dok drvo ne izgori. imaš i 3 razine zaštite od kuhanja. a pametan majstor će bapraviti bajpass oko pumpe, da voda cirkulira termosifonski ako nestane struje (samo treba ručno otvorit 1 ventil)
baustelac99 is offline  
Old 14.12.2012., 14:29   #8077
NATJEČAJ: Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
za nabavu peći na pirolizu i pelete

http://www.fzoeu.hr/hrv/index.asp?s=natjecajifzoeu


ako sam dobro shvatio trebam se javiti mojoj općini pa preko njih pokušati dobiti subvenciju.

koliko poznajem moje općinare, nema šanse da oni to odrade u mjesec dana, koliko traje natječaj.

postoji li kakav način da se doće do subvencije bez posredovanja općine?

kakva su vaša iskustva?
dankodr is offline  
Old 14.12.2012., 15:57   #8078
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
pa zato imaš UPS da gura pumpu dok drvo ne izgori. imaš i 3 razine zaštite od kuhanja. a pametan majstor će bapraviti bajpass oko pumpe, da voda cirkulira termosifonski ako nestane struje (samo treba ručno otvorit 1 ventil)
I bez by pass-a sistem ce raditi samo malo sporije,kada pumpa neradi voda moze prolaziti kroz pumpu,nema veci otpor od starih ventila na pritezanje 3/4,dosta starih kotlovnica ima takve ventile na by pass-u,ako neko ima skinutu Grundfos pumpu moze probati s vodom ili zrakom,ja sam svoju isprobao plucima .
denis1977 is offline  
Old 14.12.2012., 17:11   #8079
etazno grijanje abc concept mini

Prvo cestitke za forum,
nakon mjesec dana agonije zvane majstori imam etazno grijanje sa kotlom abc concept mini s kojim grijem 2 stana od 60m2. Kotao je spojen na postojeci sistem koji je koristio plin kao izvor topline.
Bez obzira na strucnost forumasa u koju sam se uvjerio citajuci ove stranice reko bi da ste sve etazne kotlove strpali u jedan kos i prakticki govorili ljudima da se drze podalje od toga.
Iskreno ja ne mogu bit zadovoljniji.(sta se tice grijanja) kazem to jer ima par stvari koje zelim rijesit i zamolit cu vas za pomoc.
Concept mini ima duplu kolicinu vode od vecine kotlova(kamina) za etazno grijanje u ponudi, jako malo topline predaje u prostor a vecinu na vodu (isto mana svih kamina za etazno) i ima redukcijsku resetku za periode kad je potrebno manje grijat i odlicno funkcionira.
Jedan stan grijem stalno (koristim redukcijsku resetku jer je kotao pre jak za 1 stan) a drugi samo vikendima kad dodje punica.( koristim puno loziste). 23C u kuci i milina.
Toplo bi preporucio ovaj kotao svima koji imaju istu ili slicnu situaciju kao ja.
Ali mora bit i mana naravno. Mana je kvaliteta farbe. Ne mogu rec za sve ali moj je concept mini dosao sa vec rdjavom plocom za kuhanje koju sam reklamirao naravno, ali i na vratima i prednjem dijjelu koji je od gusa se vide nedostatci.

Pitanja koja me muce:
-da li je normalno da caleffi sigurnosni termostatski ventil koji pusta vodu iz vodovoda kroz spiralu stalno pusta vodu? Mislim na pocetku je to bili malo kapanja, al sad stvar skoro prelazi u curenje. Znam da je predvidjen do 6bara al ne vjerujem da je u cijevima vise.

-za pustanje pumpe u pogon imam klasicni nalijegajuci termostat postavljen na polazni vod. Problem je sto kad je u kotlu 90c (kad zelim pokrenut pumpu) termostat ukljucuje pumpu ako je postavljen na 30c..! onda kad se sistem pokrene moram stavit na 55c kad zelim da pumpa prestane radit. Da li netko ima iskustva sovim kotlom i dali ima neki pametniji nacin za pokretanje pumpe?

Unaprijed puno hvala i sori na ovako dugom postu
sanjbb is offline  
Old 14.12.2012., 17:48   #8080
-da li je normalno da caleffi sigurnosni termostatski ventil koji pusta vodu iz vodovoda kroz spiralu stalno pusta vodu? Mislim na pocetku je to bili malo kapanja, al sad stvar skoro prelazi u curenje. Znam da je predvidjen do 6bara al ne vjerujem da je u cijevima vise.

Nije normalno da Calefi curka , ali igra je u tome što je njemu zaista vruće jer on mjeri temperaturu u kotlu i tamo zaista imaš 90 C ili više , sam kažeš da pumpu pališ na 90 C


-za pustanje pumpe u pogon imam klasicni nalijegajuci termostat postavljen na polazni vod. Problem je sto kad je u kotlu 90c (kad zelim pokrenut pumpu) termostat ukljucuje pumpu ako je postavljen na 30c..! onda kad se sistem pokrene moram stavit na 55c kad zelim da pumpa prestane radit. Da li netko ima iskustva sovim kotlom i dali ima neki pametniji nacin za pokretanje pumpe?

Taj tvoj nalijegajući termostat mjeri temperaturu bakrene cijevi u kojoj voda miruje i ta je temperatura značajno niža od one u kotlu, i on misli da je temperatura vode manje od 90 C. Zato moraš termostat okrenuti na 30 da kresne pumpu , a kad jednom krene cirkulacija i kad se vrela voda dovuče do termosta onda on zna kolika je temperatura, i za to se ne gasi .


Rastavi termostat i samu sondu( bakrenu bombicu ) uguraj negdje u kotao , možda ima i kakva rupa za to u kotlu

Zadnje uređivanje ramzay : 14.12.2012. at 17:53.
ramzay is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:13.