Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2007., 22:29   #61
Jos jedan za danas, hadis:

Prenosi se od Ijada b. Himara el-Mudašiija r.a. da je Allahov Poslanik rekao: »Allah mi je objavio da budemo medusobno pažljivi, tako da jedan drugog ne potcjenjujemo, niti da jedan drugom nepravdu cinimo«.

(Muslim)
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:06   #62
"ko čuva abdest meleci se sa njim druže"
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 05:20   #63
Kada postirate ajete ili hadise, molim vas, stavite u zagradi koja je sura za ajet kao i ajet, a ako je hadis, ko ga biljezi.

http://www.dailymotion.com/relevance...fantmachallah6
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 14:34   #64
DESAVANJA POSLIJE SMRTI

Hadis

Prenosi se od El Bera bin Aziba r.a. da je rekao: "Otisli smo sa Resulullahom s.a.v.s. na dzenazu jednog ensarije, priblizili smo se kaburu, pa posto je tijelo spusteno u mezar Allahov Poslanik s.a.v.s. je sjeo pored njega, a mi smo posjedali oko Poslanik s.a.v.s.a. Bili smo mirni kao da su nam na glavama ptice. On je u ruci drzao stap i njime kuckao po zemlji. Zatim je podigao glavu i rekao: “ Utjecite se Allahu od kaburskih kazni ”.

To je ponovio dva ili tri puta, pa je nastavio: “ Zaista vjernik, Allahov rob, kad napusta ovaj svijet i ide na buduci, dodju mu meleki sa nebesa svijetlih lica kao da iz njih sija sunce, a sa sobom nose dzennetsku odjecu i dzennetski miris. Zatim sjednu blize kako bi ih mogao vidjeti. Potom dodje Melek smrti a.s. i sjedne pored njegove glave pa kaze: “O dobra duso, idi oprostu svome Gospodara i Njegovom zadovoljstvu.” Dusa zatim napusta svoje tijelo poput kapljice koja klizi sa svoga mjesta, potom je prihvataju, pa kad je prihvate ne pustaju je ni jednog trena sve dok je ne postave u cefine i mirise. Od nje se zatim, prosiri miris tako lijep da ga na zemlji nema i penje se sa njom u visine. Kad prodju pored grupe meleka oni ih upitaju: “Cija je ovo plemenita dusa?” A oni odgovaraju to je taj i taj i spomenu njegovo najljepse ime kojim su ga ljudi zvali na zemlji.

Tako biva sve dok ne prodju zemaljsko nebo i zatraze dozvolu za prolazak, pa posto je dobiju, idu dalje prema sljedecem nebu, te tako idu sve dok ne dodju do sedmog neba. Uzviseni Allah tada kaze: " Upisite moga roba u knjigu velikana i vratite ga na zemlju u njegovo tijelo ." Potom dodju dva meleka koji ga posade u sjedeci polozaj pa ga pocnu ispitivati: "Ko ti je Gospodar?", a on ce odgovoriti: "Moj Gospodar je Allah." "Koja je tvoja vjera?" pitace ga, a one ce reci: "Moja vjera je Islam." "A ko je onaj covjek koji je vama poslat?" upitace oni, a on ce reci: "On je Allahov Poslanik s.a.v.s.", a meleki ce upitati: "cime to potvrdjujes?", a on ce odgovoriti: "Citao sam Allahovu knjigu i vjerovao u ono sto tamo pise.", zatim ce se cuti glas sa visine: " Istinu je rekao Moj rob, pripremite mu mjesto u dzennetu i otvorite mu dzennetska vrata ."

Do njega ce doprijeti lijep i ugodan dzennetski miris, a kabur ce se prosiriti koliko njegove oci mogu vidjeti. Zatim ce mu doci covjek lijepa izgleda (vesele sehre), u lijepoj odjeci , ugodno ce mirisati i kazace: "Raduj se svojoj sreci, ovo je dan koji ti je obecan", a on ce upitati: "A ko si ti sa licem na kojem citam da mi donosis dobro?", a on ce reci: "Ja sam tvoje dobro djelo sto si ga cinio.", pa ce on reci: "Moj Gospodaru, ubrzaj Sudnji dan, moj Gospodaru, ubrzaj Sudnji dan da bi se susreo sa svojom porodicom i imetkom."

A nevjernik, kada napusta ovaj svijet i putuje za buduci, dodju mu s neba meleki, crnih lica, sa sobom nose platno od kostrijeti [6] sjednu kod njega tako da ih moze vidjeti, a potom dolazi Melek smrti i sjeda kod njegove glave i kaze mu: "O prljava duso, izlazi, Allah je na tebe srdit i gnjevan." Pa ce njegova dusa biti istrgnuta iz tijela kao zarac iz vlazne vune. A kad mu uzme dusu ne pustaju je vise ni za tren sve dok je ne postave na platno od kostrijeti. Iz duse se tada osjeti smrad kakvog nema na zemlji, pa se pocnu penjati sa njom.

Kad prodju pored grupe meleka svaki od njih upita: "Kakav li je ovo ruzan miris?" Njima se odgovara to je taj i taj - i spomenu njegove najruznije ime kojim su ga zvali na zemlji. Doci ce sa njom do dunjaluckog neba i trazice da prodju ali im se vrata nece otvoriti. Zatim je Resulullah proucio : " Njima se nebeska vrat nece otvoriti i prije ce uze kroz iglene usi proci nego ce oni u dzennet uci ." ( El A'raf, 40 ) Allah ce tada reci: " Upisite ga u knjigu ponizenih , a zatim ga vratite na zemlju ."

Potom je Resulullah citirao : " A onaj ko bude smatrao da Allahu ima iko ravan - bice kao onaj koji je s neba pao i koga su ptice razgrabile, ili onaj kojeg je vjetar u daleki predio odnio ." ( El Hadzdz, 31 ) Nakon sto mu se dusa vrati u tijelo doci ce mu dva meleka, postaviti ga ispred sebe i upitati: "Ko ti je Gospodar?", a on ce reci: "Ah, ah, ah, ne znam" A meleki ce ga upitati: "Koje si vjere?" A on ce reci: "Ah, ah, ah, ne znam." Upitat ce ga ponovo: "Sta mislis o covjeku koji vam je poslan?", a on ce reci: "Ah, ah, ah, ne znam ko je on." Glas sa visine ce povikati: " On laze, pripremite mu mjesto u dzehenemu, otvorite mu vrata vatre ."

Tada ce osjetiti vrucinu dzehennema i njegov smrad. Kabur ce se stisnuti tako da ce kosti mimo kosti prolaziti. Pojavice se covjek ruzna lica i ruzne odjece, a od njega ce se siriti smrad i reci ce mu: "Tecko tebi zbog tvojih losih dijela, ovo je ruzan dan koji ti je obecan.", a on ce kazati: " A ko si ti, tvoje je lice ruzno i na njemu vidim da mi donosis zlo.", a on ce reci: "Ja sam tvoje ruzno dijelo." On ce tada povikati: "Moj Gospodaru, odgodi Sudnji dan !"


(Hadis prenosi Ahmed)
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 14:35   #65
Prenosi se da je Ebu-Hurejre, r.a., rekao: " Allahovom Poslaniku (sallallahu ‘alejhi ve selleme,) došao je jedan covjek i upitao ga: ‘O Allahov Poslanice! Ko je najpreci za moje lijepo druženje i ponašanje prema njemu?'Alejhisselam rece: 'Tvoja majka.' Covjek tada rece: ‘ Ko poslije nje?' 'Tvoja majka', odgovori on. 'Ko poslije nje?', ponovo upita covjek. 'Tvoja majka', ponovo odgovori Alejhisselam. Covjek ponovo upita: ‘ Ko poslije nje?'Alejhisselam tada rece: 'Tvoj otac' "

(Muttefekun alejhi)
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:59   #66
Abdullah ibn Mes'ud, radijallahu anhu, pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, izjavio:
- Ko pribjegne krivokletstvu (u drugoj predaji: ko se lažno zakune) da bi time prisvojio od imovine drugog muslimana, susrešće Allaha koji će biti ljut na njega. (A u drugoj predaji: Neka sebi pripremi mjesto u Džehenemu!). Kao potvrda tome su Allahove riječi (iz poglavlja Ali Imran«): »Oni koji obavezu svoju prema Allahu i zakletve svoje zamjenjuju nečim što malo vrijedi... (do kraja 77. ajeta spomenutog poglavlja). Tada je ušao El-Eš'as ibn Kajs i rekao: »O čemu vam je to govorio Ebu Abdirrahman?«
- O tome i tome - odgovorili su prisutni.
- U povodu mene je objavljeno gornje aje. Ja sam imao bunar na zemljištu svoga amidžića. Kada mi je to osporio, otišao sam s njim Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve selleme, koji je rekao:
- Daj jasan dokaz ili neka se on zakune! (U drugoj predaji: Rekao mi je (Poslanik): »Daj svjedoke!« »Nemam svjedoka« - rekoh ja. »Onda njegova zakletva« - reče Poslanik. »Dakle, on će se zakleti i otići će moja imovina« - dodadoh ja. Tada Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, reče:
- Ko se krivo zakune za nešto svjesno lažući... (gornji hadis). (Buharija, Muslim, Ebu Davud, Tirmizija, Neseija i drugi u sličnim verzijama)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 08:52   #67
Allah Silni i Uzvišeni rekao je: “Ko bude neprijatelj robu Mome tome rat objavljujem. Za Mene najdraža stvar s kojom Mi se rob Moj približava jeste ono što mu propisah. Rob Moj nafilama Mi se približava sve dok ga ne zavolim, a kada ga zavolim postajem sluh njegov, kojim sluša, vid njegov, kojim gleda, ruka njegova, kojom prihvata, i noga njegova, kojom hoda. Ako Mi što zatraži - dat ću mu, a ako od Mene utočište traži - pružit ću mu. Od svega što radim, nizašta se ne dvoumim kao što se dvoumim uzeti dušu roba Moga, vjernika: on smrt ne voli, a Ja ne volim ožalostiti ga.”

(hadisi-kudsi bilježe Buharija i Ahmed Ibn Hanbel, prenoseći ga od hazreti Ebu Hurejre)
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 11:20   #68
Sa'd ibn Vekkas, radijallahu anhu, pripovijeda: «Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, je došao da me obiđe u Meki, a Sa'd preziraše da ga smrt zateče u mjestu iz koga je morao seobu učiniti. Tom prilikom mi je rekao:
- Neka se Allah smiluje Ibn Afrau!
- Allahov Poslaniče, - rekao sam tada - ja želim oporuku učiniti svu svoju imovinu. - Ne! - reče Allahov Poslanik. - Onda polovicu! - rekoh ja.
- Ne! - ponovo će on.
- Onda trećinu - učinih ja.
- Trećina može, iako je i trećina mnogo. Jer da ostaviš iza sebe imućne potomke, bolje je nego da ih ostaviš na teret drugima i da pružajući ruke traže od svijeta. Koliko god ti podijelio, to je sadaka, pa čak i zalogaj koji pružiš svojoj supruzi. I neka ti Allah da pa da ozdraviš i budeš od koristi ljudima a od štete neprijateljima!
Sa'd je u vrijeme spomenute bolesti imao samo jednu kćerku. (Buharija, Muslim, Ebu Davud, Tirmizija, Neseija i dr.)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2007., 20:48   #69
Ebu Hurejreh, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao:
- Čuvajte se sedam stvari koje upropašćavaju onoga ko ih čini: širka (pripisivanje Allahu druga), sihra, ubijanja na pravdi Boga, kamate, imetka jetima (siročeta), bježanja sa bojnog polja i potvore za blud pobožne i čestite vjernice. (Buharija, Muslim, Ebu Davud i Neseija)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 15:11   #70
I reci: "Došla je istina, a nestalo je laži; laž, zaista, nestaje!"(Kur'an,17:81)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 13:06   #71
Mi smo izaslanike naše s jasnim dokazima slali i po njima knjige i terazije objavljivali, da bi ljudi pravedno postupali, - a gvožđe smo stvorili, u kome je velika snaga i koje ljudima koristi -, i da bi Allah ukazao na one koji pomažu vjeru Njegovu i poslanike Njegove kad Ga ne vide. Allah je, usitinu, moćan i silan. (Kur'an, 57:25)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 19:56   #72
Reci: "Svako postupa po svom nahođenju, a samo Gospodar vaš zna ko je na pravom putu." (Kur'an, 17:84)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:45   #73
I oglasi ljudima hadž!” – dolaziće ti pješke i na kamilama iznurenim; dolaziće iz mjesta dalekih, da bi koristi imali i da bi u određene dane, prilikom klanja kurbana, kojim ih je Allah opskrbio, Njegovo ime spominjali. (Kur'an 22:27-28).
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 17:10   #74
Evo jedan i ja da stavim, kojemu se često vratim kada sam skrhan životom.
Namjenjujem ga mom bratu Egu... Ne bih volio da on ovo pogrešno shvati,
jer ovo je doista u najljepšoj namjeri.. i želio da on o tome duboko razmisli:

U postojanju nebesa i Zemlje i u izmjeni noći i dana,
doista su znamenja za ljude razumom obdarene,
za one koji se stojeći, sjedeći i ležeći Boga sjećaju
i o stvaranju nebesa i Zemlje razmišljaju:

- ''Vladaru naš, Ti nisi ovo uzalud stvorio!
Hvaljen budi i sačuvaj nas patnje u vatri!''

(iz trećeg poglavlja Kur'ana časnog, stavci 190-191)
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 17:05   #75
Ti upravi lice svoje vjeri, kao pravi vjernik, djelu Allahovu, prema kojoj je On ljude načinio, - ne treba da se mijenja Allahova vjera, ali većina ljudi to ne zna -, (Kur'an, 30:30)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 21:03   #76
114. Neka je uzvišen Allah, Vladar Istiniti! I ne žuri s čitanjem Kur’ana prije nego što ti se objavljivanje njegovo ne završi, i reci; "Gospodaru moj, Ti znanje moje proširi!"

sura Taha
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 15:23   #77
Prenosi Enes ibn Malik r.a.da je Allahov Poslanik s.a.w.s rekao :”Sada ce se pojaviti jedan covjek od dzenetlija, pa se pojavio jedan ensarija cija brada je bila mokra od abdesta, a u lijevoj ruci je nosio nanule. Poslanik s.av.s. je ponovio isto i iduceg dana, pa se pojavio isti covjek kao i prvi put, pa kada je dosao treci dan Poslanik s.a.v.s je rekao ono sto je rekao prethodna dva dana, pa se pojavio isti covjek. Kada je Poslanik s.a.v.s otisao, za ensarijom je krenuo Abdullah ibn Omer r.a. govoreci mu :’’ Moj babo se na mene naljutio pa sam se zakleo da necu u kucu tri dana, pa ako mi dozvoljavas da se sklonim kod tebe, dok to ne prodje. Ensarija to prihvati, te je Abdullah ostao kod njega tri noci, ali nije vidio nikakav poseban ibadet, u smislu obavljanja nafila. Kada bi se probudio iz sna, samo bi spomenuo Allahovo ime i okrenuo se na drugu stranu i tako bi spavao sve do sabaha. Abdullah od njega nije cuo ruzna govora. Nakon tri dana Abdullah mu rece da njegov babo nije na njega ljut, vec je to sve izveo zbog toga sto je cuo Poslanika s.a.v.s. kako je tri dana uzastopno ponavljao isto, a potom bi se on pojavljivao, te je odlucio da vidi koje ibadete i hajirli djela cini, da bi i on to radio. No, nije nista posebno uocio. Ensarija odgovara:’’To sto si vidio to je to‘’. Pa kada je krenuo Abdullah,ensarija mu rece:’’Ali u meni nema podlosti niti prema jednom muslimanu, niti zavidim nekome kome je Allah dz.s. dao dobro’’. Pa je Abdullah rekao: “to je pravi razlog’’.
(Buharija, Muslim i Nesaija)
semek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 22:54   #78
Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, kaže: „Pravi vjernik je onaj vjernik od čijeg jezika i ruku su sigurni ostali muslimani.“ (Muslim i Tirmizi)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 22:57   #79
Poslanik sallallahu alejhi we sellem je rekao:
„Zaista će Allah subhanehu ve te'ala na Sudnjem danu reći:'Gdje su oni koji su se voljeli zbog Moje Uzvišenosti? Danas ću ih smjestiti u Svoj hlad, danas kada nema drugog hlada osim Moga hlada!“(Muslim)
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2007., 20:09   #80
Allahu je prava vjera jedino – islam. a podvojili su se oni kojima je data Knjiga baš onda kada im je došlo saznanje, i to iz međusobne zavisnosti. A sa onima koji u Allahove riječi ne budu vjerovali Allah će brzo obračunati.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.