Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2008., 02:47   #21
i čemu služi taj trud?

ne zvuči jestivo
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 17:59   #22
Nekada je služio za potpalu,tj.za hvatanje iskre iz kresiva,kao i rasčehana kresivna guba,no za razliku od gube,trud nije bilo potrebno dodatno pripremati.Guba se satima kuhala,pa lupala,zatim sušila,tako da bi se dobio materijal sličan pustu(filcu),te se onda sitno rasčehao za loviti iskru.Niti trud,niti guba ne gore,već samo tinjaju,te su bili idealni za započeti vatru .Isti efekt tinjajućeg materijala u tu svrhu postiže se i pamukom koji se u tu svrhu grije na visokoj temp. bez zraka,tako da pougljeni.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 08:21   #23
jučer popodne nabrala punu košaru sunčanica
__________________
... još uvijek sama ...
helena1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 17:10   #24
Evo ja upravo sjedim na terasi vikse s hrpom sunčanica. I to su jedine gljive kaj sam našla.
sita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 16:54   #25
U srijedu bio u gljivolovu na kraljevom vrhu, 5-6 ne pre velikih sunčanica, jedan vrganj veličine palca te još ponešto sumnjivih gljiva. Pojeo sve isti dan, još uvijek sam živ i funkcioniram bez smetnji stoga zaključujem da su bile jestive.

Sestra mi ej rekla da će se otvoriti nekakav muzej gljiva u Hrvatskoj (pretpostavljam Zagrebu), zna li netko više o tome?
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 18:29   #26
Ne znam na koju srijedu misliš? Jučer ili prošlu?
Znam da se simptomi trovanja nekim gljivama pojavljuju nakon tjedan dana.
Al pretpostavljam da misliš na prošlu srijedu!
sita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 18:50   #27
Ovu jučer, ok malo pretjerujem radi dramskog efekta, nisam baš toliko glup.

Ubrao sam neke gljive koje prije nisam brao: par skroz bijelih mladih puhara, nešto trubica i par koje liče izgledom na male tanke vrganje ali su dosta slabijeg okusa (mislim da je ova ili ova, u svakom slučaju ne postoji mogučnost zamjene sa otrovnim gljivama)
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 06:28   #28
Bio sam u srijedu,također.
Šuma je PUSTA.
Gljiva ni za lijek.
Vidio tri muhare.
Ubrao šest sunčanica i jedno dvije kile prosenjaka ( valjda zato jer ih nitko ne bere).

Ova godina je poprilično slaba...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 12:10   #29
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ubrao šest sunčanica i jedno dvije kile prosenjaka ( valjda zato jer ih nitko ne bere).
Ista stvar i sa mnom nabrao samo ohoho prosenjaka jer valjda ih nitko ne bere!
Ali dobri su oni
A svi pitaju ima li vrganja, kao da je vrganj jedina gljiva
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 15:18   #30
mene živcira što ima toliko puno gljiva koje izgledaju jako lijepo ali kad sam ih pokušao identificirati, nema teoretske šanse jer neke jestive, nejestive i otrovne gljive izgledaju gotovo identično.

Kako da jedan prosječan laik najučinkovitije identificira željenu gljivu?
Na što sve da obratim pažnju?
Neki savjet?
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 19:35   #31
Prosječni laik bi trebao brati s nekim tko je znalac,zatim,proučavati literaturu,proučavati svaku sitnicu sve dok ne dođe do pozitivne identifikacije.
Čarobnih recepata nema,jednostavno učiti.Bolje naučiti 5 vrsta kako treba,nego provoditi vrijeme na zahodskoj školjci ili,ne desilo se,u bolnici.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 19:39   #32
znači jedino što mi preostaje je kidnapirati romana bošca, držati ga u podrumu i hraniti gljivama...
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 19:48   #33
Ja isključivo berem sunčanice i vrganje. Sa ostalim se niti ne želim igrati jer nisam neki znalac u tom području. Svi znamo da se sa gljivama nije dobro zezati.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 19:59   #34
Quote:
Limeni Nos kaže: Pogledaj post
znači jedino što mi preostaje je kidnapirati romana bošca, držati ga u podrumu i hraniti gljivama...
Ja sam imao sreću pa nisam morao tome pribjeći,baka i mama su se izuzetno dobro razumjele u gljive.Ako nemaš nikog takvoga,niti volje za proučavanje ili pristupanje nekom gljivarskom društvu,to sa Romanom Bošcem bi bila prilično sigurna metoda.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 20:27   #35
sunčanica su pune šume. ja ih ni ne berem više. baš m nisu nešto te gljive, valjaju mi samo pohane, a i tako su pomalo bezveze. u srijedu sam malo išao u šumu i nisam brao sunčanice (koje sam jedino našao), ali sam na rubu šume našao posve mladih 15tak gnojištarki, fantastična gljiva, samo ju je problem uloviti jer nakon manje od dana počinje crniti,a čim se pojavi crnilo, ne valja više. imao sam sreću naići na tek iznikle primjerke
sad bi trebalo trubača biti, jelda? zaboravim an njih uvijek, a obožavam ih!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 20:58   #36
ja sam čuo da je muhara danas dosta tražena od narkomana i da se dobra lova može zaraditi na njima.
neka se oni truju a neka meni daju novac za to sutra idem u šumu u berbu
mrgixyz* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:32   #37
ja sam muhare svega par puta vidio u prirodi. koliko su česte kod nas?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:49   #38
Muhara je šamanska gljiva,ali nije neka s kojom bi se čovjek baš odvaljivao iz gušta,iskustva su zbunjujuća,često ne baš ugodna,osim toga psihoaktivne tvari variraju iz godine u godinu.Ja ih uvijek nađem u brezovoj šumi,na istom području,ali ne svake godine.Lijepo ih je vidjeti u šumi.
Kod mene dosta rastu biserke(amanita rubescens),ali veoma mlade su često pune crva i odlična prava tigrica (amanita spissa).Ove potonje mi berači uglavnom pošutaju ili zgaze,valjda misle da je otrovna panterova muhara(amanita panterina).Tako je to na selu.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:50   #39
Ja se sjećam da sam ih samo jednom davno vidio u životu u jednom šumarku (ne sjećam se jel bjelo il crnogorica) negdje oko Koprivnice, ali zato ih je bilo vrlo mnogo, prekrivale su cijeli šumarak.
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:54   #40
edit: Sutra idem negdje u okolicu Pule, pa me zanima ima li tamo štogoć gljiva?
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:45.