Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2010., 11:25   #1
Kukuruzni sirup?

ima li kod nas kupiti corn syrup? jel to isto što glukozni sirup?
baš gledala neki recept na T&L discoveryu za napraviti karamel i karamelizirane kokice (mljac!)....


(ispričavam se ako već ima neka tema, nisam našla)
kamenjarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 12:02   #2
Quote:
kamenjarka kaže: Pogledaj post
ima li kod nas kupiti corn syrup? jel to isto što glukozni sirup?
baš gledala neki recept na T&L discoveryu za napraviti karamel i karamelizirane kokice (mljac!)....


(ispričavam se ako već ima neka tema, nisam našla)
Vau, ja bih to isto! :joy:
__________________

"A salad bowl, he repeated roughly miming the shape of a salad bowl."
LimunLimun is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 12:54   #3
I kako se prave?
Ja sam jedanput na tv gledala kad prave slatke kugle od kokica i onda umacu u coksu-...Ajme kak bi ja to jela....Znal iko kak to?
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 13:02   #4
kad nabavim kukuruzni sirup, stavit ću foto recept
za sad prenosim ono kaj sam vidjela jutros:

rastopiš maslac u zdjeli, dodaš mu puuno smeđeg šćera (onog kao mokri pjesak) i corn syrup. kad postano jednoliko i kremasto, ubaciš kikiriki, pistaciju, macadamia nuts ili nešto u tom stilu, promiješaš, ubaciš pečene kokice sve izmiješaš. tu "masu" rasporediš po protfanu na kojem je folija, da dobiješ kao veliki pravokutnik, 2cm visok. kad se ohladi-stvrdne, trgaš komade.
ma, M LJ A C!

samo mi treba taj prokleti corn syrup
kamenjarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2010., 13:16   #5
Quote:
kamenjarka kaže: Pogledaj post
kad nabavim kukuruzni sirup, stavit ću foto recept
za sad prenosim ono kaj sam vidjela jutros:

rastopiš maslac u zdjeli, dodaš mu puuno smeđeg šćera (onog kao mokri pjesak) i corn syrup. kad postano jednoliko i kremasto, ubaciš kikiriki, pistaciju, macadamia nuts ili nešto u tom stilu, promiješaš, ubaciš pečene kokice sve izmiješaš. tu "masu" rasporediš po protfanu na kojem je folija, da dobiješ kao veliki pravokutnik, 2cm visok. kad se ohladi-stvrdne, trgaš komade.
ma, M LJ A C!

samo mi treba taj prokleti corn syrup
:drool:

Što više razmišljam, sve mi se više čini da bi ga moglo biti u DMu i Billi. Imam osjećaj neki, kao da sam ga vidio?
__________________

"A salad bowl, he repeated roughly miming the shape of a salad bowl."
LimunLimun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 00:28   #6
Quote:
kamenjarka kaže: Pogledaj post
ima li kod nas kupiti corn syrup? jel to isto što glukozni sirup?
baš gledala neki recept na T&L discoveryu za napraviti karamel i karamelizirane kokice (mljac!)....


(ispričavam se ako već ima neka tema, nisam našla)
da, i za zdravlje je taj kukuruzni sirup žica smrt!
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 09:23   #7
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
da, i za zdravlje je taj kukuruzni sirup žica smrt!
ček jel to onaj industijski sirup koji meću svugdje živo umjesto šećera jer je slađi, a i jeftiniji?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 11:20   #8
Mislite na visokofruktozni kukuruzni sirup? On uopce nema toliko fruktoze kako zvuci, omjer glukoze i fruktoze je blizi 50:50. I jednako je zdrav ili nezdrav kao secer. Samo, eto, Ameri imaju puno kukuruza, a nemaju puno secernih repa, pa su nasli nacin da naprave secer od kukuruza. Visokofruktozni se zove jer je obicni kukuruzni sirup uglavnom glukozni. A glukoza je manje slatka nego saharoza. Nije ovaj sirup sladji od saharoze. Fruktoza je sladja od saharoze, ali taj sirup ima skoro isti omjer fruktoze i glukoze kao saharoza. Agavin sirup ima puuuuuno vise fruktoze. E sad, fruktoza ima niski GI, ali uzrokuje glikaciju 10 puta vise nego glukoza. Birajte sto vam je draze.

Jos nesto: kukuruzni sirup je lakse ukomponirati u hladna jela, ako sa secerom hocete napraviti limunadu, morate prvo otopiti secer u vrucoj vodi.

Ne koristim ga. Nemam pojma gdje ga kupiti. Sori. Ali ne pusite da je visokofruktozni kukuruzni sirup drugaciji ili nezdraviji od secera. Oboje su isto smece.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 20:22   #9
sad mi tek niš nije jasno... a nisam plava
elem, možda da probam to čudo od kokica napraviti bez sirupa? zna mi li itko reći čemu bi on služio u gore opisanom receptu? možda da taj karamel bude kremastiji?
kamenjarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 20:39   #10
Mozda. A zasto ne upotrijebis obicni karamel sirup?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 01:30   #11
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
E sad, fruktoza ima niski GI, ali uzrokuje glikaciju 10 puta vise nego glukoza. Birajte sto vam je draze.
kad sam rekao smrt mislio sam nma ovo!
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 07:50   #12
Exclamation

Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
ček jel to onaj industijski sirup koji meću svugdje živo umjesto šećera jer je slađi, a i jeftiniji?
Da!!!


Zbunjena sam.... dok svi misle kako da mu promijene ime, jer ga ovako nitko ne zeli kupiti. Zloglasan je i poznat po kojekakvim grozama sto izaziva u tijelu.... ljudi se trude naci ga ??
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 07:53   #13
Wikipedija o nedavnoj smijuriji mijenjanja imena...

"On September 14, 2010, The Corn Refiners Association applied for permission to use the name "corn sugar" in place of high fructose corn syrup on food labels for products sold in the United States. According to a press release, "Consumers need to know what is in their foods and where their foods come from and we want to be clear with them," said CRA president Audrae Erickson. "The term 'corn sugar' succinctly and accurately describes what this natural ingredient is and where it comes from – corn."[72]

The association however did not provide clarification as to a change in what the FDA already considers corn sugar, i.e., dextrose[73] or any of the other corn-derived sugars such as corn syrup and maltodextrin.

Time magazine stated that the CRA's decision to change the name of HFCS was because HFCS had such a bad reputation.[74]

In response to the proposed name change The New York Times ran an article asking nutrition experts what they would suggest as appropriate names for HFCS. Three of the five experts recommended alternate names, including Michael Pollan who suggested "enzymatically altered corn glucose". Dr Andrew Weil recommended not changing from HFCS, calling the term corn sugar "too vague" and the CRA's attempt to change HFCS's name as "Orwellian". However Dr Barry Popkin felt that "Corn sugar" was an appropriate term.[75][76]"
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 07:56   #14
Thumbs down Zasto ga se u Americi toliko koristi...

Use as a replacement for sugar

Since its introduction, HFCS has begun to replace sugar in various processed foods in the United States.[13][14] The main reasons for this switch are:[15]

* Per relative sweetness, HFCS 55 is comparable to table sugar (sucrose), a disaccharide of fructose and glucose.[16] HFCS 90 is sweeter than sucrose; HFCS 42 is less sweet than sucrose.
* HFCS is somewhat cheaper in the United States as a result of a combination of corn subsidies and sugar tariffs and quotas.[17] Since the mid 1990s, the United States federal government has subsidized corn growers by $40 billion.[18][19]
* HFCS is easier to blend and transport because it is a liquid.[2
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 07:57   #15
Studies by The American Medical Association suggest "it appears unlikely that HFCS contributes more to obesity or other conditions than sucrose" but call for further independent research on the subject.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 07:58   #16
Although the pathogenesis of nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is complex, increasing evidence suggests that fructose is a contributing factor. In the search for dietary triggers for NAFLD, fructose has been consistently identified as a candidate; this makes sense, given the metabolic events attendant to fructose ingestion. The digestion, absorption, and metabolism of fructose differ from those of glucose.[1] Unlike glucose, fructose does not stimulate insulin secretion, enhance leptin production, or suppress hunger. Insulin and leptin are key afferent signals in the regulation of food intake and body weight; thus, dietary fructose may contribute to increased energy intake and weight gain. Hepatic metabolism of fructose has been shown to elicit potentially deleterious metabolic perturbations -- risk factors for NAFLD. Consumption of fructose-sweetened but not glucose-sweetened beverages increases fat mass, visceral adiposity, de novo lipogenesis, and inflammation, and it induces insulin resistance and postprandial hypertriglyceridemia, particularly in overweight individuals.[
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 09:54   #17
Pljuj ti slobodno po fruktozi, ali imaj na umu da je u HFCS-u ima postotno otprilike koliko i u saharozi. I manje nego u medu. I puuuuno manje nego u agavinom sirupu. Tak da, ako je fruktoza toliko problematicna kako se prica, priiiiiiiiiiiiirodni agavin sirup kojeg ameri toliko vole, puno je gori nego HFCS.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 15:36   #18
Nikad nisam odusevljena tonom kojim mi se obracas.

Ti se zabavljaj agaviniim sirupom, ako ti je toliko interesantan. Ne znam zasto ga meni spominjes.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 16:22   #19
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
fruktozi, ali imaj na umu da je u HFCS-u ima postotno otprilike koliko i u saharozi.
Prije petnaest godina kad su americki prozivodjaci slatkih "osvjezavajucih" napitaka presli na upotrebu high fructose corn syrup (zbog financijskih razloga), navodili su u literaturi da je to pozitivna zdravstvena promjena, jer se glucose iz fructose mora formirati u jetri, pa se tako uspori povisenje secera u krvi.
Sad kad znamo da ta dodatna fruktoza iritira jetru i dovodi do epidemije "masne infiltracije jetre" i utlimativno do ciroze jetre" sad brzo moramo promijeniti pricu i tvrditi da fruktoze u High fructose corn syrupu zapravo niti nema toliko i sirupu mijenjamo ime u "corn syrup" da bi bio prihvatljiviji kupcima.




Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
I manje nego u medu.
Kad si vidjela nekoga da je pojeo osam zlicica meda?
Kad se itko zapitao da u jednoj maloj kokakoli popije 8 zlica secera?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 17:57   #20
Ne kazem da je HFCS zdrav, samo da nije nezdraviji od secera ili meda. Pretjerivanje je problem sa svakim. Nedavno se jedan javio da svaki dan jede med, na Hrani i zdravlju, pa trazi.

A ako ti se ne svidjaju moji postovi, jos prije par godina sam ti rekla da me stavis na ignore. Ili se mozes umjesto toga pozaliti na PZK da ti se ne svidja moj ton
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.