Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2018., 15:25   #4141
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
slatka briga učenja
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 16:14   #4142
50mm/f1.7 M ili A ????

dilema:

M kao full manual no full metal
A za lakši rad, no plastičnog fokus prstena

navodno je A i nešto malkice optički bolji, čini mi se da je i jefitiniji


što bi rekli?
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 17:10   #4143
sa M nisam nikad radio,probao sam, odustao prije nego se pružila kakva ozbiljna situacija za korištenje M objektifa, meni prekomplicirano na apsc foto tijelu, sa A jesam se igrao na apsc foto tijelu i bilo je zabavno, sa nekim malo više sa nekim malo manje zabavno, koristio sam: smc Pentax A50/1,2, smc Pentax A50/1,7 ,smc Pentax A50/2, Hanimex m.c A 28/2,8,..., objektiv A + zeleni bumb + catch in fokus (ulov fokusa)= poluautomatski autofokus sa mjerenjem ekspozicije i potvrda središnje točke fokusa, blago rečeno ima draži ovakav način fotkanja, velika blenda npr.f1,2 kod ručnog fokusiranja na apsc formatu je jako zahtjevan posao koji iziskuje totalnu koncentraciju ili u protivnom pruža totalno razočarenje sveze i glede uspješnosti fokusiranja, ne znam kaj ti to znači plastični prsten fokusa a da je bitno za optičku kvalitetu samog objektiva kao i za korištenje istoga,širi ili jako uski prsten fokusa (što ima) jako utječe na fleksibilnost korištenja u samim početcima korištenja ali se lako i jako brzo navikne na uski i koristi se kao i klasični široki,sad da li je taj prsten metalni ili plastični ili gumirani fakat ne nalazim nikakve važnosti, uglavnom ja bi preporučio iz osobnog iskustva A objektif ma kakav god da ima prsten fokusa
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 17:26   #4144
Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
dilema:

M kao full manual no full metal
A za lakši rad, no plastičnog fokus prstena
Ovisi na koje tijelo stavljaš. Ako se radi o K ili M seriji manualnih filmskih tijela, onda definitivno M, jer fičre A položaja na psrtenu blende ne možeš iskoristiti.
Ako se radi o A i P seriji, ili o AF filmskim tijelima, onda definitivno A, ta tijela znaju i mogu iskoristiti A položaj na prstenu blende.
Ako se radi o Pentax DSLRima, svakako A ako si ponekad (ili počesto) ljenčina, M ako želiš proći jeftinije.
Ako adaptiraš na mirrorlesse, niti jedan fičr A serije nećeš moći iskoristiti takiovak, pa je apsolutno svejedno.

Imam oba, M je nešto teži i nešto oku ugodniji, no A je lakši za koristiti na Pentax DSLRima i na AF filmašima. Inače osim toga su praktički identični.

Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
navodno je A i nešto malkice optički bolji, čini mi se da je i jefitiniji
No to both.
Optička grupa je identična, jedina razlika je u polugi blende i kozmetici.

Cijenu nisam provjeravao već neko vrijeme, al ak me pamćenje dobro služi, za cijenu A50/1.7 dobiš M50/1.4 i tak slično.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 18:15   #4145
fakat mi nije palo na pamet da se koriste (još) i slr foto tijela,u tom slučaju ponavljam elkarrdea:"Ako se radi o K ili M seriji manualnih filmskih tijela, onda definitivno M, jer fičre A položaja na prstenu blende ne možeš iskoristiti." ,ovo govorim iz iskustva korištenja Ricoh KR-10 super (imam) i igrao se jedno duže vrijeme sa Pentax K1000 (posuđenim), a kaj se dotikavlje dslr foto tijela i A ili M objektiva ostajem pri prvobitnoj izjavi, a o lijenčinama koji koriste dslr i M objektife ne bi ,prije bi u takvom slučaju o škrticama koje ne žele platiti ni af (puno rjeđe-jer ponekad fakat i nema se za male nofce af objektiva sa velikom blendom određene milimetraže) ni A blagodati (malo puno rjeđe jer u ovom slučaju škrtci idu u krajnost sa škrtošću) nego se samoizživljavaju (jel ono to su sadisti) sa M objektifima bez A mogućnosti na af foto tijelu
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 18:58   #4146
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
o lijenčinama koji koriste dslr i M objektife ne bi ,prije bi u takvom slučaju o škrticama koje ne žele platiti ni af ni A blagodati nek se samoizživljavaju sa M objektifima bez A mogućnosti na af foto tijelu
To kaj si ti nesposoban ne znači da su i drugi nesposobni, nemoj podcjenjivati ljude.

Uostalom, jednom kad adaptiraš objektiv, gubiš i AF i bilokakvu automatiku blende. Pa ono, čemu to, takiovak za par godina kad Ricoh napokon ugasi Pentax sve to budu beskorisni fičri.

Ajde, KAF4 objektivi budu iskoristivi, bar nekaj.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 20:50   #4147
O K-S2 tijelu se radi, kao i obično mislio sam da svi znaju što ja mislim

inače za "plastični A" kažu ljudi da se prsten i navoj dosta brzo istroše, pojavi se zazor i onda, naravno, show. A svi ti objektivi imaju godinica...

Uglavnom gledam neki svjetlosno jači (recimo bolji od f2.8) prime 35-50mm koji bi se našao za poneku fotku bez blica uz umjetnu rasvjetu, a da je manje od stotinjak €.

Stari M i A 50mm tu upadaju i svakako da volim makar automatsku blendu kad se i fokus ne može dodati u taj opseg cijene.

Recimo 50mm FA se da naći za 180$ (Japan - znači još 25%), 50mm A za 80€ u EU što i nije mala razlika u cijeni.

Hvala za nabačene info, imam jednog "A" na aukciji do subote pa ću još razmisliti da se borim ili ne
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:32   #4148
Krbo ak ti je FA preskup A bi ti bio prihvatljiv - pogledaj F možda bi bio financijski dostižan,od konkretnih 50ki koje su mi prošle kroz ruke (M/A/F/FA/DA) ja sam super zadovoljan sa F na ff i bio na apsc, jebaj kupnja iz japana-rabljeno i iz amerike-stari proizvod ali gajnci novi sa lagera me došla skuplja za vrijednost carine tj.manje od 25% i ukupno ipak jeftinije nego npr. sa amazon.de
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:42   #4149
Elkarrde ako Ricoh ugasi Pentax (totalno sumnjam kak je krenuo sa razvojem pod Pentax imenom,eto spomenuo si kaf4, 2 ff tijela u dvijeipolgodine bez napuštanja podrške za af leče od početka 80tih npr.) ja bum najsretniji čovijek na svijetu jer bum krasne leče za bagatelu kupil-tj.navoj koji nema podršku, zahvalno foto tijelo imam, i nije mi namjera ikoga na bilo koji način vrijeđati,kad netko u svijetu totalne automatike koristi potpuno manualnu opremu starosti preko 35 godina a može i zna za bolje mogučnosti meni je škrtac kak i tebi onaj tko pokušava koristiti samo potpunu automatiku je neznalica
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:25   #4150
Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
O K-S2 tijelu se radi, kao i obično mislio sam da svi znaju što ja mislim
Kaj je - je, A na blendi znači da možeš kontrolirati blendu iz tijela, što definitivno olakšava život kad si u žurbi, ili ako nisi izvježban.

Osobno, meni je apsolutno svejedno bilo i biti će, al nekima je i sam čin manualnog fokusiranja dovoljno zahtjevan da im je još i kontrola blende malo too much. Jbga, nismo svi isti.

Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
inače za "plastični A" kažu ljudi da se prsten i navoj dosta brzo istroše, pojavi se zazor i onda, naravno, show. A svi ti objektivi imaju godinica...
To definitivno je problem, pogotovo kod jeftinijih modela - f/2 verzije definitivno, f/1.7 modeli ne tolko. Istu stvar kod M serije nisam primjetio, a bome, imam ih skoro sve.

Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
Recimo 50mm FA se da naći za 180$ (Japan - znači još 25%), 50mm A za 80€ u EU što i nije mala razlika u cijeni.
"Razveselit" će te kad ti kažem da sam svoj FA50/1.4 pred ne-baš-tolko-malo godina platio ne puno više nego kaj je sad A verzija.
I pogotovo će te razveseliti kad čuješ da su F50/1.7 išli po 35-40€ pred još koju godinu više.

Al da, za tolku razliku u cijeni bi si i ja dobro razmislio kolko sam stvarno komotan.

Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
Hvala za nabačene info, imam jednog "A" na aukciji do subote pa ću još razmisliti da se borim ili ne
Sretno!
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:58   #4151
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Krbo ak ti je FA preskup A bi ti bio prihvatljiv - pogledaj F možda bi bio financijski dostižan,od konkretnih 50ki koje su mi prošle kroz ruke (M/A/F/FA/DA) ja sam super zadovoljan sa F na ff i bio na apsc, jebaj kupnja iz japana-rabljeno i iz amerike-stari proizvod ali gajnci novi sa lagera me došla skuplja za vrijednost carine tj.manje od 25% i ukupno ipak jeftinije nego npr. sa amazon.de
F50/1.7 je jednako skup ko i FA50/1.4.

Ali, zato postoji opcija - DA50/1.8, koji je jednako dobar ko i sve FA 50ice, a dođe praktički kikiriki. Definitivno preporučam.

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Elkarrde ako Ricoh ugasi Pentax (totalno sumnjam kak je krenuo sa razvojem pod Pentax imenom,eto spomenuo si kaf4, 2 ff tijela u dvijeipolgodine bez napuštanja podrške za af leče od početka 80tih npr.) ja bum najsretniji čovijek na svijetu jer bum krasne leče za bagatelu kupil-tj.navoj koji nema podršku, zahvalno foto tijelo imam
Err, AF objektivi su efektivno došli u Pentaxland tek krajem 80ih. K-1 ne može autofokusirati s AF35-70/2.8, niti bude ikad mogao.

Al da, samo nek propadnu, pa ću si nabaviti par finih objektiva za na MZ-Sa. Digitalni SLR će takiovak prije prestati raditi nego klasični analogni SLR prvenstveno zbog baterija. A oba će prestati raditi puno prije mehaničkih SLRova.

A propasti će morati jer kolkogod da je K-1 dobar, i dalje je u bitnim stvarima bitno lošiji od konkurencije. Autofokus je i dalje jadan u usporedbi s Nikonima i Canonima, čak su i mirrorlessi s CDAF metodom brži i bolji od Pentaxa s PDAF metodom, što je već lagano uvredljivo. Dalje, podrška za video im je u najblažu ruku loša - al kaj očekivati od K-1 Mk2 koji i dalje koristi istu elektroniku iz 2015te, staru par generacija - otpatke id Fujitsua, izgleda.
KAF4 objektivi su ti koji ruše Pentaxovu legendarnu kompatibilnost, i ima ih ravno dva - oba APS-C kit objektiva, od čega je jedan poprilično mračan i dosta optički loš, a drugi je poprilično loše optički loš, uz to kaj je još i dosta mračan. Inače, ovaj loše-loš je zapravo skroz kul (iako totalno promašen), šteta kaj je tolko grozan.

Zapravo, bilo bi najbolje da totalno odustanu od biločeg ispod 645Z.

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
i nije mi namjera ikoga na bilo koji način vrijeđati,kad netko u svijetu totalne automatike koristi potpuno manualnu opremu starosti preko 35 godina a može i zna za bolje mogučnosti meni je škrtac kak i tebi onaj tko pokušava koristiti samo potpunu automatiku je neznalica
Moj primarni fotić je bio i ostao Pentax MX. MX je potpuno mehanički, ne treba struju za niš osim za svjetlomjer, i radi potpuno jednako s i bez svjetlomjera. Uz to, jednostavno izgleda bolje s M serijom objektiva, nego s A, možda zato jer su i rađeni specifično jedni za druge, pa ono, možda je tebi blesavo, al realno - čemu?
Na AF tijelu imam AF objektive, i ne pada mi na pamet koristiti FA objektive na MXu, isto kak mi ne pada na pamet koristiti M objektive na AF tijelu - jednostavno imam iste objektive u dvije verzije, jednu M, drugu FA, između ostalog i jer ljepše izgledaju na odgovarajućim tijelima.
Isto tak, da mi netko pokloni K-1, i da ga ne smijem prodati, uredno bi si nabavio odgovarajuće DFA objektive. Šteta samo kaj ne postoje DFA prajmovi.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 01:59   #4152
Što se tiče DA50/1,8 opet se slažemo-jedino je neusporediv sa F50/1,7 po oštrini po cjelokupnoj širini na osnovnoj blendi kao ni FA50/1,4! Za DFA objektive na mojem fotiču isto će doći vrijeme-srećom postoji jeftinija alternativa od istog pentaxa.Prije će se pojaviti DFA prajmovi nego kaj pentax is doomed,u to budi siguran.Elkarrde za kaj ideš u krajnost (znam da ne trebam pitati al eto opet),spominješ objektiv u koji se stavljaju baterije da bi radio njegov autofokus,nezgrapno i ne praktično u svakom pogledu,egzotični primjerak nikad nije zaživio u K navoju,ni slični primjerci igdje drugdje,osim kod kolekcionara stare foto opreme,kad bu bilo koji slr imao cca. 200 000 okidanja onda se bude mogao poistovječivati sa trajnošču dslr aparata,barerije za K1 (AA bilokoje) lakše-jeftinije-brže nabavim nek za polumehanički Ricoh KR-10 super,sumnjam da bi taj Ricog izdržao i približno 10 000 okidanja a o potrošnji baterija i ukupnoj cijeni 10 000 fotografija -materijala potrebnog za to da i ne pričam,navedeno vrijedi za bilo koji slr fotič bio polumehanički ili totalno mehanički,naravno usljed elektromagnetske oluje-visokofrekventnog zračenja svi el.uređaji če prestati raditi osim mehaničkih fotiča al ih bude jebav.lo nabava filma za zapis svjetla, o propasti pentaxa sam se naslušao od samih početaka bavljenja amaterskom fotografijom al je nestao oly ,ja sve više i više uživam u korištenju spomenute foto opreme u fotkanju i pruža mi se iz dana u dan sve veči i bolji izbor ponuđenog pod tim imenom za razliku bivšim korisnicima spomenutog olympusa,konice,minolte ,do sada u zadnjih 10ak godina sam koristio fotiče kao kamere za spremanje video zapisa ravno 0 - nula minuta ,kaj se tiče izgleda objektiva prvi i jedini put sam obračao pozornost kod kit telca FA80-320-srebrni sa crnim matiranim površinama fakat mi je ljepše izgledal nek sterilno klasični crni
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 13:13   #4153
e vidiš, taman sam htio nastaviti s pitanjem o DA 50/1.8 koji stvarno ima pristojnu cijenu oko 100€ sa "svime" (kao hamburger) osim mog omiljenog WR

znači elkarrde kažeš da je on po oštrini na otvorenijoj blendi sasvim al pari sa starijim hvaljenim M i A 1.7 ??

to prilično pojednostavljuje stvar, zašto platiti recimo 400kn stari plastični "A" kad je "DA" malo (300kn je danas par rundi pića) skuplji, a nudi komfor


inače nanosao sam se ja Praktice IV i "harmonika" Nettara u colima tako da mi okretanje par prstenova nije ni najmanje mrsko (osim ako 'tica pobjegne u međuvremenu)
no stvarno volim brzu reakciju, recimo malo zatamnjena, dimljiva, bilijar atmosfera, napeto gledanje u stol, bliski profil... tako nekako (nisam više bum-tras-nca-nca-nca techno club tip)
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 13:31   #4154
e, da - stalno hoću komentirati ponešto oko K-1 MkII pa uvijek zaboravim

ponovni uvoz - nema problema ako živite u ZG ili vrlo blizu i imate papire od ranijeg uvoza (plaćenog PDV). Vadi se dokument zvan čini mi se "izvoznica", a može se dobit samo u ZG negdje u pošti (pošti carinjenja ili samoj carini) u Branimirovoj - njim se po povratku uređaja sa servisa/reklamacije izvana dokazuje status već ocarinjenog i nema novih davanja.
Glavni trik je ono "samo u ZG".
Ovo je po pročitanom, nikada isprobanom pa je sada možda i drugačije.

Sve u svemu i ja bih sačekao Pentaxovo rješenje za EU.

A drugo vrijedi li cijeli jedan fotić upgrade (550US$)???

Prilično teško - ne mijenjaju ono glavno: senzor i mehaniku oko njega što bi značilo da je s Mk1 isporučena slaba i neadekvatna elektronika (senzor daleko jači od onoga što obrada može podnijeti). Elektronika nije (namjerno?) projektirana tako da može primiti značajni upgrade. Nije sad bitno je li novi procesor 5x brži, bitno je da dobiješ istu funkciju no recimo 3x sporiju (bolji pixelshift sa stativa za primjer, focus stack, post focus i sl.). Novi CPU donosi samo veću brzinu, ništa više. (dobro, veća brzina = bolji AF i sve kalkulacije oko shift tehnologije)

Možda bi bolji put bio spustiti cijenu Mk1 za 600$, a Mk2 pustiti po njegovoj.
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 16:17   #4155
Uvjeren sam da če u sljedečim softverskim nadogradnjama Mk1 biti izjednačen sa Mk2, e tada če nastupiti softverski apdejti za Mk2 koje više neče Mk1 moči pratiti zbog hardverske razlike za koju se sada nudi izjednačavanje u vrijednosti 550 amera,dakle ulaganje u budučnost foto tijela kakvo ne pruža ni jedan drugi brend,al kak elkarrde kaže pentax is doomed,kaj se tiče F/FA50ki naravno da su stare af ff leče dobile na cijeli kad ih imaš napokon i gdje kak bog zapovijeda koristiti, samo da napomenem da ta DA50/1,8 ima plastični navoj (kad elkarrde ne ide i ovdje u krajnost),uz spomenuti način korištenja tj.laganini sloumošen ni primijetit nečete da je navoj plastični jer neče to biti ni bitno,prema rubovima ipak nije oštar na nazivnoj blendi kao F al je oštriji od FA na f1,4 osjetno
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 01:24   #4156
Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
znači elkarrde kažeš da je on po oštrini na otvorenijoj blendi sasvim al pari sa starijim hvaljenim M i A 1.7 ??
Da, svakako.

M50/1.7 je super dok se ne makneš prema rubovima. Tad se ponaša ko svaka stara 50ica - ne baš najbolje. Tak da to "hvaljeni" vrijedi samo zato jer su pred par godina bili stvarno jeftini, dobrano ispod $50.

Doduše, sve ovisi koliko visoke kriterije imaš - ja imam, na žalost.

Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
to prilično pojednostavljuje stvar, zašto platiti recimo 400kn stari plastični "A" kad je "DA" malo (300kn je danas par rundi pića) skuplji, a nudi komfor
Upravo to. Pogotovo ako ti ne treba prsten blende, onda nemaš kaj razmišljati, uzmi DA50. I uzmi DA35/2.4 - odličan je. Šteta samo kaj nema niti jedan širi DA prajm.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 01:39   #4157
Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
ponovni uvoz - nema problema ako živite u ZG ili vrlo blizu i imate papire od ranijeg uvoza (plaćenog PDV). Vadi se dokument zvan čini mi se "izvoznica", a može se dobit samo u ZG negdje u pošti (pošti carinjenja ili samoj carini) u Branimirovoj - njim se po povratku uređaja sa servisa/reklamacije izvana dokazuje status već ocarinjenog i nema novih davanja.
Glavni trik je ono "samo u ZG".
Ovo je po pročitanom, nikada isprobanom pa je sada možda i drugačije.
Ok, kul, nisam znao da to radi i u poštanskom prometu.

Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
Sve u svemu i ja bih sačekao Pentaxovo rješenje za EU.
Kak trenutno stvari stoje, ta akcija vrijedi samo za Ameriku, i fotiće kupljene u Americi. Dakle, izgleda da ne postoji ni opcija slanja EU primjeraka u Ameriku na upgrade. Baš me zanima da li će biti isto i za EU tržište.

Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
A drugo vrijedi li cijeli jedan fotić upgrade (550US$)???

Prilično teško - ne mijenjaju ono glavno: senzor i mehaniku oko njega što bi značilo da je s Mk1 isporučena slaba i neadekvatna elektronika (senzor daleko jači od onoga što obrada može podnijeti). Elektronika nije (namjerno?) projektirana tako da može primiti značajni upgrade. Nije sad bitno je li novi procesor 5x brži, bitno je da dobiješ istu funkciju no recimo 3x sporiju (bolji pixelshift sa stativa za primjer, focus stack, post focus i sl.). Novi CPU donosi samo veću brzinu, ništa više. (dobro, veća brzina = bolji AF i sve kalkulacije oko shift tehnologije)
Procesor je ostao isti, Mk1 i Mk2 imaju isti Fujitsuov procesor iz 2015te. Samo je dodan dodatni koprocesor kakvog ima KP, no ne postoji opcija dodavanja samo toga, pa moraju mijenjati cijelu matičnu. Stara elektronika je razlog zašto K-1 ne može snimati 4K video, i općenito zašto je video tolko šugav (K-1 je predstavljen 2016te, jel).

E sad, jel to namjerno neadekvatno, zašto nisu išli na jači, sposobniji chipset - tko bi to znao. Vjerojatno su zaključili da Pentax korisnici ne koriste baš video, da su dovoljno vjerni brandu da im neće jako zamjeriti loš video i suboptimalan hardver, i da negdje moraju dosta love ušparati, pa su uzeli jeftiniji hardveraj. Tak da za 4K video ćemo ipak morati pričekati K-1 Mk3, početkom 2020te - pod uvjetom da sve ostane kak je, ofkors.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 02:04   #4158
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Što se tiče DA50/1,8 opet se slažemo-jedino je neusporediv sa F50/1,7 po oštrini po cjelokupnoj širini na osnovnoj blendi kao ni FA50/1,4!
Vjerujem da postoji određeni primjerci FA50/1.4 koji su lošiji, isto kako sigurno postoje i neki određeni primjerci F50/1.7 koji jesu bolji, al to se zove varijabilnost uzoraka. Kategorički tvrditi da je F50/1.7 bolji od FA50/1.4 se zove notorna idiotarija i širenje laži.

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
o propasti pentaxa sam se naslušao od samih početaka bavljenja amaterskom fotografijom al je nestao oly
Olympus nestao? O čem ti lupetaš?

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Uvjeren sam da če u sljedečim softverskim nadogradnjama Mk1 biti izjednačen sa Mk2, e tada če nastupiti softverski apdejti za Mk2 koje više neče Mk1 moči pratiti zbog hardverske razlike za koju se sada nudi izjednačavanje u vrijednosti 550 amera,dakle ulaganje u budučnost foto tijela kakvo ne pruža ni jedan drugi brend
Nope, neće - fali mu koprocesor, hardveraj kojeg Mk1 fizički nema, i nikakav softver ga ne može nadoknaditi.

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
al kak elkarrde kaže pentax is doomed
Pa, izgubili su poprilično velik komad tržišta, a kak stvari stoje, sad gube i srednjeformatno tržište - počeo im je uzimati udio tržišta Fuji GFX, koji može adaptirati sve one prekrasne Sigme Art i Zeiss Otuse u Nikon i Canon mountovima (koji nikad nisu ni došli u K-mount).
Nikon je u gabuli, a bitno su veći od Pentaxa, tak da je sreća kaj prihod Pentaxa Ricohu predstavlja zanemariv udio.

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
kaj se tiče F/FA50ki naravno da su stare af ff leče dobile na cijeli kad ih imaš napokon i gdje kak bog zapovijeda koristiti
Kaj je najbolje, ne puno - 20 do 25%, kolko vidim. Prvenstveno jer ne postoje ekvivalentni DFA objektivi, a ne zato jer su neš posebno dobri.

Al ajde, dolazi uskoro DFA50/1.4 - pojavila se Tokina 50/1.4 u Nikon i Canon DSLR mountovima, očekujemo identični izgled Pentax verzije, uz različitu tipografiju i naravno, sam mount.

Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
samo da napomenem da ta DA50/1,8 ima plastični navoj (kad elkarrde ne ide i ovdje u krajnost),uz spomenuti način korištenja tj.laganini sloumošen ni primijetit nečete da je navoj plastični jer neče to biti ni bitno
Taksvejedno jel mount metalan ili plastičan - oba rade jednako. Plastičan mount ima dvije prednosti i jednu manu - prednosti su da je lakši i jeftiniji, a mana da je ružniji. Kod jeftinog objektiva, a DA50 to je, rekal bi da su te dvije prednosti definitivno bitnije od izgleda.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 13:07   #4159
sinoć sam detaljno kopao po pentaxforums , 13 stranica prikaza DA 50mm, pa stariji prikaz poredbe 3x50mm i gomila korisničkih iskustava.

zaključak je da se bez obzira na mane (plastika, bez ručne blende, nema oznaka udaljenosti, a quick shift je previše očekivati) to jedan stvarno odličan objektiv za male novce tako da sam već obavio neke dogovore i definitivno uzimam.
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:18   #4160
jel smo u temi i pričamo o formatu/ima koji ima/ju neki kontinuitet ,
pa naravno da će se približiti jako blizu-softver Mk1 je i odgođen za neko vrijeme-s razlogom/ekonomska računica, zatim,zato sam i napisao: tada će nastupiti softverski apdejti za Mk2 koje više neće Mk1 moči pratiti zbog hardverske razlike za koju se sada nudi izjednačavanje u vrijednosti 550 amera,
a kaj se dotikavlje ružnoće koju spominješ plastićnog navoja na DA50/1,8 e to baš svakom upada u oći pogotovo kad je našarafljen na tijelo aparata
ja sam kao početnik totalni amater ušao u fotografske vode sa namjerom da naučim fotkati,počeo sam sa pentaxom prije cca. više od desetljećja i kao konstantni korisnik spomenute fotoopreme (koji je imao prilike koristiti jako puno nove /i stare-ne prestare/ pentaxove opreme i prije pojave na hrvatskom tržištu) vidim samo očiti napredak i sve veće mogućnosti nego na početcima korištenja te opreme tj. kontinuirano uzlazno kroz to vrijeme te nemajući potrebe i želje mijenjati fotoopremu jer bi bio u nečem uskračen što ne bi mogao a želim sa pentax opremom
ne želim biti od onih koji kupuju najskuplje jer misle da je to najbolje,ne želim koristiti samo ono što je trenutno hit na tržištu, niti jedan od onih koji koriste prastaru vremenom i tehnološki pregaženu opremu zagovarajući njezine vrijednosti u sadašnjosti iz samo meni poznatih razloga, pokušavam koristiti najbolje što mogu kupiti kao amater/napredni entuziast a da ne otplaćujem godinama,fotku na kojoj mogu postići konkretno vidljivu a ponekad i ultimativnu dubinsku oštrinu uz oštrinu točke fokusa a da ne moram prodati bubreg za to nisam mogao dok nisam počeo koristiti ff i to u navoju u kojem sam i počeo u apsc formatu-dakle konstantno kod istoga-pentaxa, imam iskustva i sa poluautomatskim manualnim slrovima i ne pada mi na pamet da u današnje vrijeme i uz današnje mogućnosti nekome iz samo meni znanih razloga nudim usporedbu pretpotopne fotoopreme sa ekvivalentnom starijom/novom/najnovijom opremom

dobro razmišljanje sveze i glede DA50ke
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.