Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2018., 01:19   #21
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Ne razlikuješ jaku od precijenjene valute .
Marka je bila jaka i priznata valuta dok je kuna precijenjena valuta koju ti nitko neće uzeti kao obračunsko sredstvo u međunarodnoj razmjeni.

I ti bi nekog podučavao
Zašto bih ju razlikovao, kada mi to ne znači ništa? Hrvatsku nije deindustrijalizirala jaka valuta, već korupcija. Šta znači precijenjena? Pa hvala Bogu da imamo kakvu takvu valutu, koja potiče rast potrošnje i drži nas koliko toliko bliže zapadu, barem prema nekim standardima i kvaliteti života. Najbolje bi bilo po tebi valjda da se pridružimo kozojebarima, jakuzama i talibanima s istoka, koji tuku i zatvaraju žene, te zlostavljaju djecu u ime viših ideala i ludila svojih ideologa.

BTW. glavno da ti i tebi slični znate što je dobro za sve nas. Osim što bi nam poskupio uvoz sa zapada i istoka, još biste nas unazadili za jedno 50 godina i osiromašili. Da i ne pričamo koliko bi kineska ponuda gradnje mosta kod Pelješca znatno poskupila. Naravno, sigurno se nikada nisi zapitao zašto su Kinezi povoljniji od drugih. Vjerojatno naplaćuju kao i drugi, možda i skuplje, samo kaj imaju puno slabiju valutu od nas, pa je nama to bagatela, ne osjeti se. Pitaj Kineze kaj misle o tom. Sigurno im psuju cigansku mater ko i mi Todoriću ovdje, ali pričaju kineski pa se to ne razumije.


Quote:
Kao što sam već rekao
standard im je bolji od našeg , naročito umirovljenika.
informiraj se
Zakaj naši onda ne odlaze tam raditi, već biraju Italiju i Njemačku? Bit će valjda da su bolji penezi tamo nego u Mađarskoj kaj ne?

Quote:
Kakva te diktatura spopala, tu demagogiju šire EU političari jer ne prihvaća svaku njihovu glupost koja je protiv interesa Mađarske.
Kad bude Juncker našeg Plenkija , umjesto da ga štipa za riticu, natvao diktatorom , to će ta nas biti kompliment da smo samosvjesna i samo stalna država koj abrine o svojim a ne tuđim interesima.
Interes HEP-a je isto proširiti poslovanje izvan granica lijepe naše. Mi od toga imamo samo skuplju struju, bez obzira što je to naše, opjevano, narodno, domaće proizvodnje, iz uvoza. Isto ti je i ovaj cirkus s Orbanom. Neće taj iz EU-a, ne brini. Čupkaju mu perje malo na trtici pa urla, ali neće raspisati referendum o izlasku iz EU-a. Zna se koliki su novci u igri, pa nije lud da se odrekne tolikih blagodati i privilegija.


Quote:
Prema predviđanima, zbog jake antikapmpanje (Soroš i proeumediji) predviđa se slabiji izborni rezultati Fides-a , jer je njihov izborni sustav drukčiji od našeg i veći broj zastupnika bira se večinski a tu se očekuje suradnja socijalista i Jobika, jer je to jedini način da se približe Fides-u

I ti bi nešto podučavao
A tko se to bori protiv koga ustvari? Korumpirani državni aparat, kojemu su ovi iz Bruxellesa stali na rep, pa sada skviči, urla i prijeti se da će on ono, da će ovo i ovaj...tako nešto jel. Uglavnom lupanje prazne slame.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 01:32   #22
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Zašto bih ju razlikovao, kada mi to ne znači ništa? Hrvatsku nije deindustrijalizirala jaka valuta, već korupcija ...
Glupost!
Kako korupcija nije deindustrijalizirala Rumunjsku, koja je neusporedivo kurumpiranija od Hrvatske? Tamo su čak htjeli u parlamentu izglasati zakon da se ne goni korupcija ispod oko 40000 Eura, toliko su im svi političari umočeni! (Samo su ih velike narodne demonstracije spriječile.)

Naravno da je naša korupcija grozna, ali čini možda samo oko 5% naše ekonomske propasti, a precijenjen tečaj propasti doprinosi vjerojatno preko 50%, jer guši domaću proizvodnju i gasi radna mjesta, budući da otežava izvoz a olakšava uvoz:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 01:37   #23
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Ovakav stav, raširen u Hrvatskoj i među narodom i među političarima, je jedan od osnovnih razloga hrvatskog zaostajanja: uvjerenje da je industrija prljava i da treba živjeti od turizma, poljoprivrede i trgovine. Zbog takvog razmišljanja je Hrvatska od industrijalizirane, izvozno orijentirane zemlje pretvorena u državu konobara i iznajmljivača, a ostatak se seli prema Njemačkoj.
A jesi ti znal možda da je Austro-Ugarska kruna bila jaka valuta, također izvozno orijentirana, dok nisu došli ovi kozojebari iz prašuma i uništili standard?
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 01:53   #24
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Glupost!
Kako korupcija nije deindustrijalizirala Rumunjsku, koja je neusporedivo kurumpiranija od Hrvatske? Tamo su čak htjeli u parlamentu izglasati zakon da se ne goni korupcija ispod oko 40000 Eura, toliko su im svi političari umočeni! (Samo su ih velike narodne demonstracije spriječile.)

Naravno da je naša korupcija grozna, ali čini možda samo oko 5% naše ekonomske propasti, a precijenjen tečaj propasti doprinosi vjerojatno preko 50%, jer guši domaću proizvodnju i gasi radna mjesta, budući da otežava izvoz a olakšava uvoz:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/
Ma jel ti to braniš korupciju kod nas? Svaka čast ljudino, majčica Hrvatska se ponosi tobom. Ti si domoljub, ti si Rvatina. Za tebe Tupson peva, vadi mač iz korice, leti Čavoglavama....:klap:
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 02:01   #25
uvijek je komično čitati tvrdnje da je kuna precijenjena. precijenjena za koga? bit će da zato ljudi iseljavaju.. previše love imaju pa idu u Zimbabwe
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 08:19   #26
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ma jel ti to braniš korupciju kod nas? Svaka čast ljudino, majčica Hrvatska se ponosi tobom. Ti si domoljub, ti si Rvatina. Za tebe Tupson peva, vadi mač iz korice, leti Čavoglavama....:klap:
Ti imaš zaista razinu inteligencije koju bi naši političari samo mogli poželjeti ... u svom postu nisam branio korupciju, već rekao da je grozna, ali da na žalost još veću štetu nanose krivo posloženi makroekonomski odnosi, kao već četvrt stoljeća precijenjena nacionalna valuta.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 08:26   #27
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
uvijek je komično čitati tvrdnje da je kuna precijenjena. precijenjena za koga? bit će da zato ljudi iseljavaju.. previše love imaju pa idu u Zimbabwe
Na threadu koji se zove "Kako proširiti opće znanje o politici/gospodarstvu" očito treba uvijek ponovo inzistirati da se pročita objašnjenje akademika Baletića:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/
Da, ljudi iseljavaju najviše iz razloga što je četvrt stoljeća precijenjene valute ugasilo proizvodna radna mjesta - jer precijenjena domaća valuta potiče uvoz, a otežava izvoz, te time uništava domaću proizvodnju.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:26   #28
koji su dosezi dotičnog? da nije sudjelovao u deprecijaciji dinara? to su bila vremena

da je bilo po njegovom 1994. ne znam baš da bi ti imao kompjuter danas možda orao
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:39   #29
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
koji su dosezi dotičnog? da nije sudjelovao u deprecijaciji dinara? to su bila vremena

da je bilo po njegovom 1994. ne znam baš da bi ti imao kompjuter danas možda orao
Misliš devalvaciji ili je to tebi isto i ne razlikuješ

Kompjuter bi sigurno imao i to iz hrvatske proizvodnje,
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:40   #30
http://www.kunalipa.com/katalog/teca...-1966-1991.php

pogle kak je dinar bio konkurentan nakon 1980.-e. a meni u Zabi uvalili štednju pčelica maja.. ja pčelica a oni uzeli med
tad sam shvatio da neš ne valja
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:41   #31
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Misliš devalvaciji ili je to tebi isto i ne razlikuješ

Kompjuter bi sigurno imao i to iz hrvatske proizvodnje,
da, da, jako je to različito počneš s deprecijacijom i završiš na devalvaciji.

jebote ina ne može nać naftu u Hrvatskoj, a ti misliš da bi radili superkompjutere
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:44   #32
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
da, da, jako je to različito počneš s deprecijacijom i završiš na devalvaciji
To može biti scenario u RH ali ne i u Jugi, kad je Baletić bio u najboljim godinama

Tada eruditi kao Škegro, Rohatinski, Vujčić mogli su pisati otpremnice i račune ali ne voditi monetarnu i fiskalnu politiku
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:45   #33
da, da tad je on nešto savjetovao stabilizaciju

jesi ti uopće čitao članak.. istovremena deprecijacija i emisija "neinflatornog" novca .ne bi kamen na kamenu ostao
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:55   #34
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
da, da tad je on nešto savjetovao stabilizaciju

jesi ti uopće čitao članak.. istovremena deprecijacija i emisija "neinflatornog" novca .ne bi kamen na kamenu ostao
SAD slabi dolar , vjerovatno neće kamen na kamenu ostati

Dakle, naglo slabljenje dolara kojemu je među ostalim i Trump doprinosio, počinje uzrokovati lančanu reakciju. Analitičari Admiral Marketsa smatraju da će centralni bankari i političari pokušati smiriti situaciju i da neće doći do otvorenog valutnog rata, u kojem će svaka zemlja zagovarati i raditi na slabljenju svoje valute

http://www.poslovni.hr/trzista/pocin...tni-rat-336935

p.s.

neki teško shvaćaju da se količina novca u opticaju može bez većih problema držati pod kontrolom a sa time i tečaj.

Radi to HNB i sada, samo što tečaj nije realnan i kompatibilan sa produktivnošću.

Imati stabilan tečaj, koji se održavca intervencijama CB i posuđivanjem na valutnom tržištu, kad imaš pokrivenost uvoza , izvozom od cca 60 %, 40 milijardi vanjskog duga, eurizirano domaće tržište, prekriveno robom iz uvoza i17 % udjela ind, proizvodnje u GDP, je na granici debilizma.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 17:00   #35
inače, mi smo proveli devalvaciju kune ranih 90-ih.. opelješili smo dijasporu samo tako
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 17:01   #36
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
SAD slabi dolar , vjerovatno neće kamen na kamenu ostati

Dakle, naglo slabljenje dolara kojemu je među ostalim i Trump doprinosio, počinje uzrokovati lančanu reakciju. Analitičari Admiral Marketsa smatraju da će centralni bankari i političari pokušati smiriti situaciju i da neće doći do otvorenog valutnog rata, u kojem će svaka zemlja zagovarati i raditi na slabljenju svoje valute

http://www.poslovni.hr/trzista/pocin...tni-rat-336935
nema Trump veze s dolarom..

a dolar je 30% jači nego prije krize

razlika između Hrvatske i SAD-a je to što su oni za nas Amerika i ne duguju nikome eure
Demografskislom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 20:08   #37
[QUOTE]
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
nema Trump veze s dolarom..
Ma naravno da nema, to je pod utjecajem malih zelenih


http://www.bankar.me/2017/11/03/tram...alnih-rezervi/

Quote:
a dolar je 30% jači nego prije krize
a trinajst puta slabiji nego 1945

Quote:
razlika između Hrvatske i SAD-a je to što su oni za nas Amerika i ne duguju nikome eure
Ovakvi argumenti me uvijek obore sa nogu, samo mi se nametne zaključak da neki rado ostaju volovi.

No sad ćemo mi to riještiti , samo da kupimo ove polovnjake od Izraela
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 23:45   #38
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Kompjuter bi sigurno imao i to iz hrvatske proizvodnje,
A tko bi ti ga proizveo srećo? Ljubo Česić Rojs? Kutle? Zdravko Mamić? Daj me nemoj nasmijavati.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 23:47   #39
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
inače, mi smo proveli devalvaciju kune ranih 90-ih.. opelješili smo dijasporu samo tako
I to sa stilom i svojski. Tko je jamio, jamio je.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 00:57   #40
Quote:
Defa kaže: Pogledaj post
Pozdrav, htio bih prosiriti svoje znanje o tome kako RH funkcionira, tko je glavni, tko moze mijenjati stvari, kako funkcionira sabor, vlada, predsjednica itd. Zanima me i ona ekonomska strana (bdp, dugovi drzave...).

Cesto se nadjem u situaciji da ljudi pricaju o agrokoru, konzumu, koncesijama, a ja ne znam puno o tome.
Guglaj pojmove koji su ti strani. Čitaj wiki, a ako je pojam s ekonomske strane, kontaktiraj i eng. wikipediju.
Knjige su dobra stvar za neki godišnji, ali ovak ćeš brže skupiti bazično znanje o onome što te zanima i kvalitetnije ćeš vršiti socijalnu interakciju.

Također možeš iskoristiti i ovu platformu, nisi tu sa svojim face profilom.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.