Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Pogledaj rezultate ankete: Biste li donirali organe u slučaju vaše smrti?
DA 86 86.00%
NE 8 8.00%
Nemam stav o tome 6 6.00%
Glasovatelji: 100. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2003., 11:29   #61
Quote:
debelakrava kaže:
hej a di se nabavlja ta kartica...mislim, ja sam rekla svim svojim bliznjima (decko, frendice, starci) da obvezno povade sve iz mene sto treba nekom ako mi se nesto desi...al neznam jel to dovoljno ili moram bit upisana u tu karticu...
meni je tak svejedno sta mi bit s tijelom jednom kada sam mrtva...al ako vec poginem zasto nekome ne bih pomogla...iako bih radije pomogla na druge nacine ako je ikako moguce
Javi mi se na pm u vezi ovog...
Probala sam ja tebi napisati ali naravno da je box pun
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2003., 14:31   #62
Quote:
meni je tak svejedno sta mi bit s tijelom jednom kada sam mrtva...al ako vec poginem

Pročitaj ponovo ovo;



Quote:
Kad se recimo u prometnoj neesreci nadje polumrtva osoba ciji organi bi odgovarali nekom pacijentu koji je spreman platiti mjesto na vrhu liste, takvog unesrecenog ni ne spasavaju, nego odmah zovu telefonom pacijenta za transplantaciju, pripremaju ga za operaciju, stave podeblji omot u ladicu, puste jadnika (donatora)da umre i transplantacija za zivu lovu moze poceti.
Donatorstvo je dobra stvar, ali treba to drukčije urediti, i uvesti kontrolu.
 
Odgovori s citatom
Old 23.12.2003., 18:12   #63
Quote:
Dav kaže:
Navodno da uz sluzbene liste cekanja za transplantaciju postoje i nesluzbene, one za koje gospoda kirurzi dobivaju desetke tisuca eura ravno u dzepove svojih bijelih kuta. Kad se recimo u prometnoj neesreci nadje polumrtva osoba ciji organi bi odgovarali nekom pacijentu koji je spreman platiti mjesto na vrhu liste, takvog unesrecenog ni ne spasavaju, nego odmah zovu telefonom pacijenta za transplantaciju, pripremaju ga za operaciju, stave podeblji omot u ladicu, puste jadnika (donatora)da umre i transplantacija za zivu lovu moze poceti.
ja sam upravo zbog toga i odustao od bilokakvog potpisivanja donatorske kartice... i to savjetujem svima.. je plemenito to, i ja sam potpuno za to da povade sve iz mene, al necu na taj nacin svrsit... a-a.. ne vjerujem ja gospodi doktorima.. neg fino sam reko svojima da bi htia dat sve iz sebe...
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2003., 00:48   #64
Re: Doniranje organa

Quote:
Tuco-il brutto kaže:
Neznam da li je ova tema već bila, ali evo. Imam donorsku karticu već dvije godine, i totalno podržavam ovu plemenitu stvar koja spašava živote. Ali negdje sam pročitao da donora u HR. nema baš previše. Dali ljudi samo pušu na prazno, a kad treba nešto napraviti okrenu glavu ili nešto treće?
Što vi općenito mislite o tome?
Bila ti je tema... prosvrljaj malo.

Ako ne nades, ja da kazem svoje - ne bi donirala organ.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2003., 01:13   #65
Re: Re: Doniranje organa

Quote:
dora kaže:
Ako ne nades, ja da kazem svoje - ne bi donirala organ.
skrtico
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2003., 22:42   #66
ja jesam za donaciju organa,ALI pod poštenim uvjetima


...ali nakon svega što sam čula i pročitala, bogme i tu...davno, davno se još razvezao jedan topic....
malo sam se zamislila
...ipak želim još živjeti, a ne da me polumrtvu pokradu

...još uvijek imam tu praznu donorsku karticu i ne želim ju ispuniti
...točnije, nemam ju hrabrosti ispuniti nakon svega kaj znam...

*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 00:44   #67
Ovdje piše više




https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=3168
 
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 19:10   #68
Ljudi ne zele vjerovati da je moguce da postoji neka zavjera.
Ali moguce je.
Ljudi ne zele vjerovati,pogotovo ako su sami takve osobe koje zele pomoci drugima svojim organima,da postoje ljudi koji ce ih pustiti da umru,ako neko dobro plati za njihov organ ili se mozda i pobrinuti da umru,jer nekome treba njihov bubreg,a taj neko dobro placa.

U Srbiji je bila afera oko kradje djece koja je trajala godinama.
Roditeljima su djeca kao umirala,a isla su u ruke onih koji imaju novac.

Lakse je ukrasti jedan organ od osobe koja je ionako u bolnici jer 'nije zdrava',dakle,jer joj se nesto desilo,nego ukrasti cijelu zdravu bebu.
Prilikom bolesti ili neke nesrece nije toliko sumnjivo ako se nesto 'iskomplikuje'.

Tada je bilo nekoliko stranica sa tekstovima (imali su problema,jer niko nije takav sadrzaj htjeo drzati na svom serveru).
Javljale su se i osobe iz Sarajeva kojima su djeca naprasno umirala nakon nekoliko dana (a rodjena su sasvim zdrava) i pod sumnjivim okolnostima,cesto bez izdane umrlice ili sanse da roditelji dobiju tijelo da sahrane bebu.
Sada ne mogu naci sve te stranice,nasla sam jednu.Mozda ne bi bilo lose pogledati.

http://kradjabeba.tk/
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2003., 19:19   #69
Doktori polazu Hipokratovu zakletvu koja ih moralno obavezuje.
Ali sta kad je nekom doktoru odredjena suma novca dovoljna da ne razmislja o ispravnosti svog postupka?
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 19:30   #70
ja hocu da iz mene povade sve kaj se vadit da. al nemam karticu, i ne namjeravam imat.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 19:35   #71
Quote:
alica kaže:
ja hocu da iz mene povade sve kaj se vadit da. al nemam karticu, i ne namjeravam imat.
Pa kak ce ti onda vadit?
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 21:34   #72
Ne treba im dozvola niti rodbine, niti kartica da povade sve sto se povaditi da. Barem prema vazecem zakonu.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 22:43   #73
Quote:
PSIHOLOŠKI PRISTUP OBITELJI UMRLOGA KOD DARIVANJA ORGANA

L.

U Republici Hrvatskoj sukladno zakonskim odredbama organi umrle osobe mogu se upotrijebiti za presaðivanje ako se ta osoba za života tomu nije protivila, tzv. pretpostavljeni pristanak (engl. "presumed consent", odnosno naèin "opting-out"). Eksplantacijski timovi preporuèuju da se obitelji umrloga pristupi obavještavajuæi ih da æe se uèiniti eksplantacija, za dobrobit drugih bolesnika.

Usmeni pristanak obitelji umrloga može se tražiti tek nakon što je ista obaviještena o bolesnikovu ireverzibilnom stanju i o tome da je nastupila smrt mozga. Na sva pitanja valja posve iskreno odgovoriti. Razgovor valja voditi s najprisebnijim èlanom obitelji. Broj osoba koje sudjeluju u razgovoru valja sveseti na minimum. Usmena potvrda se dobiva od sljedeæih osoba (redoslijed po važnosti):

- suprug/supruga

- punoljetni sin/kæi

- otac ili majka

- brat/sestra

- staratelj

- bilo koja druga osoba, ovlaštena da raspolaže tijelom umrloga.

Važno je ranije saznati njihovu adresu i broj telefona te informirati se o njihovu zanimanju i stupnju obrazovanja. Obitelji valja priæi s puno ozbiljnosti, razumijevanja i suosjeæanja te joj biranim i odgovarajuæim rjeènikom objasniti o èemu se radi, navodeæi kako je bolesnik mrtav te da aparati samo održavaju protok krvi kroz tijelo. Isto tako, potrebno je istaknuti kako bolesnikova smrt može spasiti više ljudi, naglasiti humanost takva postupka, njegovu nužnost i opravdanost. Obitelj se ni u kom sluèaju ne smije prisiljavati, te ni u najmanjoj mjeri pokazati razoèaranje kada postupak izrièito odbiju.

LI.

Ovaj naputak stupa na snagu danom objave u "Narodnim novinama".

Klasa: 011-01/97-01/100
Urbroj: 534-04-02-03-98
Zagreb, 5. svibnja 1998.

Ministar
prof. dr. sc. Andrija Hebrang, v. r.

Dakle ako se za života nisi pismeno izjasnio protiv toga, smrću mozga automatski postaješ donator:
Quote:
U Republici Hrvatskoj sukladno zakonskim odredbama organi umrle osobe mogu se upotrijebiti za presaðivanje ako se ta osoba za života tomu nije protivila, tzv. pretpostavljeni pristanak (engl. "presumed consent", odnosno naèin "opting-out").


A od obitelji je preporučljivo tražiti (nigdje nije propisano da je obavezno) usmeni pristanak jer po zakonu pismeni nije ni potreban, nigdje se ne traži pismeno odobrenje obitelji prije eksplantacije organa!

Quote:
Usmeni pristanak obitelji umrloga može se tražiti tek nakon što je ista obaviještena o bolesnikovu ireverzibilnom stanju i o tome da je nastupila smrt mozga.

U konačnici, znači, svatko tko se za života nije pismeno izjasnio protiv, automatski je donator organa, pismeni pristanak obitelji nije ni potreban, već se samo preporučuje tražiti samo usmeni (nigdje nije specificirano da se i o tome treba voditi zapisnik, već sve ostaje na usmenom svjedočanstvu liječnika-osobe koji kontaktira s obitelji), uveden čisto da se javnosti zamaže oči.


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 23:31   #74
Quote:
Vještac kaže:Dakle ako se za života nisi pismeno izjasnio protiv toga, smrću mozga automatski postaješ donator
No, ako je tome tako - ja cu se pismeno izjasnit protiv i to potvrdit kod biljeznika.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2003., 23:53   #75
I nosit tu ovjerenu izjavu stalno sa sobom
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 00:18   #76
Quote:
lahor kaže:
I nosit tu ovjerenu izjavu stalno sa sobom
Heh, ne moram ju bas nosit sa sobom, al da ju imam doma u slucaju potrebe da mi neki manijaci ne vade organe...
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2003., 01:37   #77
Donacija organa...nešto što svatko mora odlučiti za sebe, bez obzira s koje strane se nalazio.
Prije nisam puno razmišljala o tome, čitava tema činila mi se morbidno
Onda sam upoznala jednu osobu koja treba transplantaciju. I promjenila mišljenje. Donacija - OK, može, ali samo kad je eventualni donator sigurno mrtav. Samo, , nije to uvijek tako, sve je tu mutno, i zato mislim da je bolje ne imati donatorsku karticu.
A kada bi meni trebao neki organ, ne bi ga htjela, odbila bi sigurno. Ne bi mogla živjeti s tim da je možda netko namjerno pušten da umre da bi ja dobila organ, i ne bi mogla svaki dan živjeti očekujući da netko umre da bi se meni omogućio daljnji normalni život.

Transplantacija - NE.


Ali to je moje osobno stajalište.
 
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 03:33   #78
a da ti je bolesno dijete? da ti dijete treba transplantaciju da bi zivjelo?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 13:03   #79
Quote:
alica kaže:
a da ti je bolesno dijete? da ti dijete treba transplantaciju da bi zivjelo?
Pa napisala sam OSOBNO, što znači osobno ovakvo kakvo je sada, načinom na koji ja sada razmišljam, ono što sada jesam.
Dijete nemam, pa o tome ni ne razmišljam. zato sam napisala da je to OSOBNI izbor.
 
Odgovori s citatom
Old 29.12.2003., 14:52   #80
Sam sam na obali morskoj?

Čitam post i kontam da sam ovdje jedini koji ima donorsku karticu! Ma stidite se, vi i vaši razlozi
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.