Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2008., 12:25   #1
Kuhanje za psa

Želim sama pripremati hranu svom psu (maltezer). Uskoro će imati tri godine i do sada je bila na Hill'sovim d/d hipoalergenskim 'kuglicama' + Hill'sove t/d kuglice za čišćenje zubića + razni gotovi keksići (uglavnom Eukanuba). Uz to sam joj tu i tamo nešto znala skuhati (dva do tri puta tjedno).

Nakon silnih uvjeravanja veterinara da je njezino neprestano curenje iz okica 'pasminska odlika', i da će acidi borici sve riješiti, a nakon što je prije pola godine krenulo i češanje i glodanje šapica, napokon je dr. Ljolje potvrdio moju sumnju u alergiju na hranu. Zadnja tri tjedna je isključivo na Hill'sovom z/d Ultra i okice suhe k'o barut. A dlaka bijela oko očiju... A oči tužne..., jer nema ničeg finoga za papicu.

Zbog svega navedenoga, odlučila sam joj početi sama pripremati hranu. Ali... prema onome što čitam, ispada da joj kuhanjem ne mogu nadomjestiti sve ono što ima u gotovoj hrani. Te da bih joj obavezno morala davati i vitamine.

Kako prilično brinem i svojoj prehrani i izbjegavam uzimanje bilo kakvih dodataka (ako nije nužno potrebno), a i zbog povijesne činjenice da su psi dogurali do današnjih dana bez 'briketa', vjerujem da postoji zadovoljavajuća receptura po kojoj bih mogla spremati hranu svojoj ljepotici, a da ova ipak preživi i doživi duboku starost što zdravija.

Zato bih molila da ovdje napišete svoja iskustva, uputite me/nas na linkove s kvalitetnim savjetima.

I molila bih da se na ovom topicu ne kreće u raspravu pro & contra home-made hrane za pse.

Hvala!
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 14:52   #2
Nisam vlasnica psa, ali znam dosta vlasnika koji kombiniraju kuhanu hranu sa suhom! Npr. jedan skuhani obrok i jedan obrok suhe hrane! Obicno se tu radi o skuhanoj piletini ili rizi... Suha hrana je isto vazna jer mehanicki cisti zube, skida kamenac i takve stvari... Ako zivotinja jede samo mekanu hranu, veca je opasnost od nakupljanja kamenca na zubima!
 
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 15:32   #3
ja imam isto maltezera i jede kuhano oko 3 puta tjedno.inace jede hills natures best.sto se tice kuhane hrane sigurno ja da je puno zdravija od kupljenje jer ko zna sta oni sve natrpaju u tu suhu hranu. mozes otprilike napraviti joj obrok da manje vise sadrzi sve sto je potrebno.moja pasica doruckuje zobene pahuljice ili cornflakes u kozjem mlijeku sa malo meda ili svjezi sir sa zutanjkom i takoder medom.za rucak je recimo danas imala kuhanu piletinu sa mrkvom,rizom i celerom.povrce je skroz zgnjeceno tak da ne moze odvajati tj.pljuvati van.
imas te recepte vec negdje na netu,stvarno se moze pripremiti svasta a nema nikakvih sranja unutra,konzervansa,umjetnih boja itd.nego tocno znas sta ti pas jede.
zizuana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 18:11   #4
Dr Ljolje je jedan od veterinara koje svrstavam među bolje u Zagrebu.Iz osobnog iskustva i po onom što čujem i čitam.Međutim, alergija na hranu "omakne" se večini veterinara.
Moje je mišljenje, da generalno, nema alergije na hranu.Tu i tamo, da.Ali, da reakciju nalik alergijskoj, može izazvati neki sastojak hrane, kojem nije mjesto u hrani.A to je otrovanje.
Klinička su ispitaivanja pokazala da, vitamin A u prevelikim dozama izaziva suzenje oka i konjuktivitis.
Da ne razglabamo sada vitamin A i utjecaj na metaboličke promjene, ja ti preporučam da sama hraniš svojeg psa.Kakvu god grešku napravila, u "balansu", neće biti ni blizu one u dehidratu.Pas će ti biti zdrav.I sama si rekla, da su psi preživjeli i bez dehidrata.
A što se zubnog kamenca tiće, pa daj mu kost!Što veću, kuhanu, da ne smrdi, a zubi će blistati.
animacanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:43   #5
Pitanjce!

Imam kujicu staru oko godinu i par mjeseci. Kod mene je četiri mjeseca, moj prvi pas, i već kad je stigla ubrzo sam skužila da nije ljubitelj briketa. Radije gladna nego to.

A hranim je sljedećim namirnicama:
- kuhana piletina cca 4 puta tjedno
- briketi (samo iz ruke) dvije do tri šačice svaki drugi dan - Royal canin
- sirovo jaje - jednom tjedno
- dva puta tjedno Belcando (janjetina i riža)
- jednom tjedno Cezar

Navedeno kombiniram s paštom, rižom, svježim sirom, mrkvom, zeljem, brokulom, palentom, zobenim pahuljicama, špinatom, katkad dobije one kupovne kobasičice ili vitaminske bombončiće kao poslasticu.

Dakle, pitanje je jede li zdravo i čime bi je još mogla hraniti?
Dobro, dobro... znam da Cezar nije neka klopa, ali to je da malo predahnemo i ja i moj džep.

P.S. Riječ je o psu od osam kg.
mali008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 21:28   #6
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
napokon je dr. Ljolje potvrdio moju sumnju u alergiju na hranu. Zadnja tri tjedna je isključivo na Hill'sovom z/d Ultra i okice suhe k'o barut. A dlaka bijela oko očiju... A oči tužne..., jer nema ničeg finoga za papicu.

Zbog svega navedenoga, odlučila sam joj početi sama pripremati hranu. Ali... prema onome što čitam, ispada da joj kuhanjem ne mogu nadomjestiti sve ono što ima u gotovoj hrani.
Nebi bilo loše da znaš na šta je konkretno malecka alergična pa da to izbjegneš dok kuhaš.Inaće i ja svojim curama kuham,a dehidrat nam služi samo kao nužno zlo,kao što je putovanje i sl.
Ja odem u nabavku i kupim sve što treba za obroke,spakujem u paketiće,a kad kuham neprekuhavam dugo nego tek toliko da nema krvi jer nevole sirovo.
A što se tiće balansiranja obroka nije to baš tolika mudrost,naravno da je možeš nahranit kvalitetno i bez dehidrata.Samo naprijed sve će bit O.K.
epolon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 22:27   #7
Quote:
epolon kaže: Pogledaj post
Nebi bilo loše da znaš na šta je konkretno malecka alergična pa da to izbjegneš dok kuhaš...
...Samo naprijed sve će bit O.K.
Epolon, hvala ti na ohrabrenju i savjetu!

Veterinar koji se bavi alergijama na vet. fakultetu je u Parizu i koliko znam, neće ga biti barem još pola godine.

Što se tiče 'alergena' krenut ću tako da ću 'maleckoj' (slatko ) kroz neko vrijeme početi davati po mali komadić nečega. Recimo piletine. Pa tako 15 dana. Ako ne pokaže alergiju, krenut ću sa sljedećom namirnicom kroz 15 dana... Ovu proceduru su savjetovali mojoj znanici ljubljanski veterinari, jer i njezini psići imaju alergiju na hranu.

Ne znam koju količinu hrane treba dati. Malecka je luda za kuhanom hranom, ali nisam sigurna koliko bi to bilo dnevno količinski. Ono, po kilogramu psa. Naravno, da računam i s dnevnim aktivnostima. Mi dvije dosta šetamo.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 23:06   #8
Ja dosta kuham svom psu, moja kuja je doduše puno veća (22 kg) i što se tiče količine ne bih ti se petljala sa savjetima, ali za ilustraciju moja ti ujutro i uvečer smaže svoju zdjelicu skoro skroz do vrha punu (ima onu neku srednju veličinu zdjelice ni najmanju niti najveću). Baza obroka mi je uvijek kuhana riža, zob ili jećmena kaša (ovo dvoje zadnjeg treba navečer namočiti - brže se skuha). Zob i jećmena kaša su dobre jer su pravi rudnik B vitamina. Možeš joj od žitarica dati još i smeđu rižu, zobene i ražene pahuljice bez problema. Od mesa to je kuhana puretina (na placu kupim pureće vratove 20 kn/kg skuham i od npr. 3 vrata imam mesa za cca 3 obroka), juneće ili pureće srce, jetrica (ne više od 1 put tjedno), pureći - pileći želuci....naravno da može i junetina, janjetina, svo meso osim svinjetine...., riba-očišćena od kostiju i skuhana s tim da je vrednija plava riba - usput moja se davi u ribi.... Povrće: kuhana mrkva (ja ju ne prekuham, dapače nekad znam naribati i malo sirove i odlično podnosi, celer brokula.... NE mahunarkama, kupusu svemu onom što napuhava), ja ne dajem krumpir i tijesto.Obrok obavezno završavamo sa jogurtom i /ili svježim sirom. U hranu jednom tjedno stavim sirovo jaje, a u svaki obrok malo maslinova ulja i pivskog. kvascaU parku, u igri pojede 3-4 šake dehidrata, a par puta tjedno paštete iz DM-a koje obožava. Iz našeg psećeg društa moja cura (stara je nepune 2 god) jedina nije bila na čišćenju analki jer nema potrebe za tim,
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 23:09   #9
Zaboravila sam nešto važno. Vodu u kojoj kuham meso ne bacim nego malo umiješam u hranu kad je izmiješana, tako se riža "napije"juhe pa bude fino a ne mljackavo, kad to nisam radila znala joj se riža lijepiti za nepce pa je pljuvala i teško gutala, ovo je super ovako, jede kao mala svinjica!
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 23:46   #10
@ kikibela

Nego, zanimaju me omjeri... dobro, ne baš u gram, ali... recimo, koliko povrća i žitarica na koliko mesa...

što se tiče zobi, ječma, integralne riže, prosa... to je moj redovni meni već puuuno godina, pa tako joj samo dodam iz mog lonca... isto je i sa plavom ribom... a nedavno sam uvela i janjetinu... tako da ćemo moja 'malecka' i ja moći zajedno ručati
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 02:37   #11
Pa gledaj da su 2/3 mesa a u onu 1/3 zbrčkaj povrće i rižu ili nešto sl.
Makar moje vrlo često smažu i samo mesek ,ali mislim da se netreba opteretit time da svaki dan baš svaki obrok budu totalno izbalansirani,važno je da kroz određeni vemenski perid ničeg nefali.
Meni osobno od povrča zgodan i špinat,kupim onaj smrznuti u lopticama pa kad je sve skuhano samo ga ubacim i kad se otopi promješam.
Kažu da kupus treba izbjegavat a moje lude za njim bilo da je sirov ili kiseli,nemožeš ih otjerat iz kuhinje kad čuju da se reže pa im ipak malo dam nevezano za obrok jer sam primjetila da im nesmeta.
A bez dobrog maslinovog ništa,svi ga obožavamo pa i one
E a moje nevole ribu ali lignje obožavaju
epolon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 07:02   #12
Moji dobivaju kroz tjedan različite menie, a neki jedu sve sirovo, nekima malkice zakuham jer sirovo neće, ali povrće je uvjek sirovo samljeveno u mikseru
Inače, na pitanje kolike obroke da joj daš ne mogu odgovoriti jer ovisi i o samoj hrani, a sad da moram odrediti obrok tako malom psu, vjeruj mi da ne bih znala jer količina koju ja pripremam svaki dan, vjerujem da bi bila dovoljna za malenog psića i jesec dana to bi mi bilo baš nekako mini
Mislim da je jedini način da joj isprva daješ koliko misliš da joj treba ili koliko pojede pa kroz tjedan-dva vidiš da li zadržava kilažu ili je dobiva, gubi šta već pa onda dalje prilagodiš
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 12:22   #13
Smile

Omjere i količinu ćeš najbolje sama odrediti i meni je bilo teško kad sam počimala, stalno sam mislila da sam joj dala malo i da je gladna..... ovisi naravno i o energiji koju pas inače potroši kroz dan, moja u trčanju izgubi puno energije i navečer je luda od želje za jelom, ujutro više jede po navici, nije baš toliko gladna ali joj je fino pa slisti zdjelicu.....Probaj i malo eksperimentirati sama prema ukusu svog psa, i oni su kao i ljudi ne vole svi isto.... ja povrće djelomično prokuham jer od sirovog je moja dobivala proljev, ali eto vidim da ima pasa koji jedu sirovo i ništa im ne smeta...... Nekad joj ujutro ne dajem uopće mesa za doručak nego zobene ili ražene pahuljice sa jogurtom i /ili svježim sirom, malo (pola čajne žličice) meda, i malo sezonskog voća (moja voli banane, jabuke i jagode, pa kako nešto od toga imam dam joj). od povrća možeš joj dati i skuhane tikvice i korijen peršina...... Od voća joj nikako ne smiješ davati grožđe i suhe grožđice. To je za pse otrovno.....Nekad joj u hranu stavim pola režnja prokuhanog češnjaka. Kažu da je zdrav za njih kao i za nas i da tjera nametnike prirodnim putem.... Najvažnije je ne pretjerivati i hranu uvoditi postepeno, pa ćeš najbolje sama vidjeti. Ma bit će zadovoljna sto posto
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2008., 16:41   #14
samo ispravka, kost ne treba da bude kuvana da ne bi pas slucajno odgrizao komadice koji mi se mogu zabosti u creva.

znam da je u pitanju maltezer ali zbog drugih koji imaju vece i snaznije pse
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 00:29   #15
Konjsko meso

Imam pitanje. Baš mi je danas došao u ruke letkić s podacima o vrijednosti konjskoga mesa. Kaže, između ostaloga, da je podesno za sve vrste dijetalne ishrane. Kao što sam već rekla na početku topica, moja pasica je pokazala alergiju na gotovu hranu, pa sam joj odlučila kuhati.

Znam da se ne preporuča psima davati svinjsko meso. No, nisam nigdje naišla na informaciju o konjskome mesu. Je li netko čuo/pročitao da konjsko meso nije pogodno za prehranu pasa?
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 05:12   #16
nisam nikad imala priliku hraniti s konjskim mesom, svakako bih probala ako je veterinarski testirano , mislim da ne bi trebalo biti loše
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 09:40   #17
mislim da je to glupost da u kuhanoj hrani nema vitamina. ja svojoj kupujem meso, uzmeme npr junece srce, fasirano, junetinu ili svinjetinu, puretinu, nasjecakam i samo prokuham da voda zakipi, mesu je unutra sirovo, to joj dajem sa rizom ili tijestom sa puno te juhe. super mi izgleda i prezdrava je. cesto joj dajem i cisto sirovo meso.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 17:06   #18
Quote:
Znam da se ne preporuča psima davati svinjsko meso.
s obzirom da imam vrlo vrlo tvrdoglave muske u obitelji, pesi su kod mene znali povremeno dobiti svakakav oblizek, ali jedan muzjak koji nam je otisao od tumora prosle godine je bio poseban, nije htio ni liznuti nista svinjskog,doduse nije volio ni sirovo meso, za razliku od kusa...
zobene su mi mrak za zmiksati pesu (citaj brzo gotovo lol), ova moja ih je nekad htjela pojesti ujutro same sa jogurtom,
sad nema sanse ako nema mesa unutra, i to mora biti velika vecina mesa ...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 20:05   #19
Ja svom psu kuham i nekad mu dam domaci barf
Evo ti recepata koje sam ja prikupio na netu po raznim forumima:


Recepti hrane za psa


Kupim tri kile grkljaja malo pofurim sa vrelom vodom i narežem na sitno.
gledam da koliko kila mesa toliko i povrća.
povrće ne kuham,smeljem špinat,2 mrkve,korabice sa maslinovim uljem --ili bućinim- dodajem hajdinu kašu ili tamnu rižu,to preljevam sa žgancima ali ne jako da su rijetki.
kada se žganci ohlade sve to zajedno promješam.
uz grkljanje ,tu i tamo ako nabavim dobiju srčeka ,tripice,žećetina i plava riba.
ponekad ujutro znaju dobiti ,stari kruh i to prelijem sa jogurtom.
sušim ljuske jajeta jer ima kalcija,to dobiju triput tjedno jedna ćajna žlićica na hranu koju jedu taj dan.
masu kombinacija se može napravit sa kuhanjem,sa tom kombinacio imam skoro deset kila hrane. eukanubu vreču od sedam i pol kila pojedu 8-9 dana ,a šta je najbitnije ,eukanuba košta 260 kuna ,a namjernice koje kuham ne potroši ni sto kuna.
1 kg grkljana-8 kuna
1kg-špinata -10 kuna
1kg -korabice - oko 10 kuna
1kg -crne riže -10kuna
1kg -žganci- 10 kuna
2-3 mrkve par kuna ,malo bućinog ulja.
recimo da sve te namjernice duplate ,to otprilike ispada stotinjak kuna a dobijete 10 kila hrane.
ja stavljam ovakav omjer.
2 kg-grkljana
2kg-špinata
2-3 mrkve
2kg- korabice-- izbjegavati zelje,kupus ,krumpir,grašak,grah.
1 kila hajdine kaše ili riže -samo ne bjele,ja je ne stavljam.
1kg zganaca,malo rijeđe da se ovo predhodno može zaliti i promješati
malo ćešnjaka.
sve kuham osim povrća .
moji se psi dave u tome ,a to nisam rekao te porcije gledam da svako dobije oko dvjesto grama .tri obroka dnevno 600grama ,dva psa oko kilu i dvjesto grama hrane.
uuuu sad sam vas udavio ,a bogme i sebe


Dosta se razlikuje od tvog avoant.

Na cca 7 kg mesa (jetra, srca,grkljani, mljeveno meso, vratovi-meso je piletina, junetina,puretina, janjetine, ustvari sve osim svinjetine, a na vratove otpada oko 2 kg).
Na to stavim 1 kg riže, ili palente.
Povrće ne kuham, samo ga meljem (peršin, mrkva, svježa cikla, paprika, paradajz,blitva, špinat,češnjak...kaj uspijem naći) max 300-500 g. Dodam maslinovo ulje, bučino, ako imam pivski kvasac, i to je to.
Ponekad dodam i zobene pahuljice.
Ispadne mi oko 10 kg hrane, a košta me max 150 kn. Većinom oko 120 kn.
Vratove dajem sirove, dobri su za stolicu, pas se zabavi a i očisti zube.



Meso, riza i povrće

Potrebni sastojci

Mjere će svakako zavisite od veličine psa, pa ću ja ovdje napisati u omjerima ...

1/3 rize
1/3 mesa (goveđe ili pileće)
1/3 raznovrsnog povrća (mrkvu ne zaboravite )
malo peršina

Priprema

Skuhati dobro rizu. Povrće i meso ne morate dugo kuhati. Dovoljno je da povrće malo omekša, a za meso, tek da budete sigurni da su uništene moguće bakterije.

Pomiješajte sve zajedno i kad se ohladi poslužite .

Mala tajna: čuko će zasigurno pokušati probirati meso - moj to radi - pa isitnite meso i dobro ga smiksajte sa povrćem i rizom, tako da jede cijelu masu.


Riba

Sastojci

riba (tuna je idealna )
nemasni jogurt
peršin
malo sira za ukus

Priprema

Skuhajte ribu tako da možete odvojiti meso od kosti. Očistite je dobro od kostiju. Dodajte malo jogurta i peršina, i naribajte sira. Dobro zamiješajte i prava poslastica je tu


Doručak - jaje, med, jabuke i mladi (nemasni) sir

Priprema

izmiješajte dobro žumanjak od jajeta sa mladim sirom, pola žličice meda i četvrtinu slatke ribane jabuke. Izvrsna i zdrava poslastica.
Količine namirnica povećajte po potrebi.

Tip za doručak: jaja - nikada nadavajte psu bjelanca jer je težak za njihov stomak, žumanjak je jako dobar za sjaj dlake ali i zbog svoje bogatosti željeza i vitamina A.
jogurt ?ja bogat kalcijem, ali pazite, davajte ga psu samo sa bananom ne sa drugim voćem


Pošto ja imam više pasa ne bih znala dati recept po količinama hrane nego ću napisati par načina kako priprema obrok , a znači količinu odredite sami .

Iznutrice 1.
- grkljane , plučice , srca , bubrezi , malo slezene ... isjeckati i vrlo kratko popržiti na malo crvenog i bijelog luka , dodati nasjeckanu mrkvu
- posebno kratko skuhati vrlo gustu masu od palente i posija , sve izmješati

Iznutrice 2.
-skuhati tjesteninu , pred kraj kuhanja dodati sjeckano meso / iznutrice , kratko kuhati pa još u vruće dodati blitvu , špinat ... ja stavljam uglavnom mlade koprive
- to se služi uz gusto kuhanu palentu

Piletina , perad
- rižu staviti u hladnu vodu i kuhati , pred kraj kuhanja dodati isjeckanu piletinu i naribanu mrkvu , kratko kuhati .

Piletina , perad 2.
- piletinu i tjesteninu zajedno skuhati , u vruće dodati špinat / blitvu

Riba 1
- mi koristimo papaline jer su najpovoljnije
- skuhati palentu i u vrelo dodati blitvu i ribu , dalje ne treba kuhati

Riba 2
- isto kao prethodno samo umjesto palente uzmem rižu , umješam ribu , blitvu i zobene pahljice

Mliječni obrok
- palenta prelivena jogurtom
- zobene pahuljice ili cornflakes preliven jogurtom , može se dodati malo oraha ili naribana jabuka ili zgnječena banana
- naše klasično tjesto sa sirom i malo špeka

Moji psi inače često dobijaju jaja , uglavnom meko kuhana , ili kad znam da su friška onda dam žumanjak sirov bjelanjak kuhan , također se može napraviti klasična tjestenina sa jajima .

Moram napomenuti još jednu jako bitnu stvar , mesa mora biti oko 75 % , znači 3 šake mesa , šaka priloga !
Dakle kad govorim o tjestu sa jajima ili sirom , to ne može biti jedini dnevni obrok za psa , koristim to za štence koji imaju više obroka ili pse koji jedu 2-3 puta dnevno , takav u danu može biti jedan obrok ili mora biti meso uz to !


Dopisala bi još nešto , ako imate mogućnsti raspitajte se po klaonicama da saznate kad kolju krave , vrlo rado će vam besplatno ili za male novce dati burag , je da smrdi kao vrag ali uz gusto skuhanu palentu svježi burag je najbolja stvar koju pas može pojesti .


zanima me jel ima netko nesto dodati na ovo kako ja pravim barf
-40% pilecih/purecih želudaca,srca,pluca,grkljana i vratova sve izmiksano)
-25% telece ili govedjeg cistog mesa
-20% riza(skuhana)
-10% povrce(svjeze izmiksano)
-5% jetrica(izmiksana)

-to sve pomjesam i na svaku kg mesa dodam jušnu žlicu mljevene paprike,režnjic češnjaka i sameljem ljusku jednog jajeta po jednoj kili mesa.Spakujem u vrecice za jedan obrok i smrznem.Kada serviram dodam žlicu maslinovog/bučinog/lanenog/sezamovog ulja recimo za dorucak,za rucak dodam pivskog kvasca,a za veceru recimo jogurt ili neki mlijecni proizvod.
Uz to i jednom tjedno dajem žumanjak.


Na otprilike pet kg mesa stavila sam šaku i po riže, šaku - dvije zobenih pahuljica i 3-4 srednje mrkve.a u ovaj danas sam stavila:

1,5 kg junećeg srca
1,4 kg junećeg jezika
1 kg tripica
10 dkg blitve
25 dkg palente
4 dkg zobenih pahuljica
2 žumanjca
1 jabuku
1 prst maslinovog ulja
1 ljuska od jajeta
Persina , crvena mljevena paprika
To je za količinu do 5 kg



Sastav klope je slijedeci:

mljevena piletina (sa kostima i hrskavicom)
mljevena govedina
govedje kosti
girice ili srdele
govedja jetra
posije
mrkva
cesnjak (bjeli luk)
mljevena slatka crvena paprika
pivski kvasac
prirodni med
maslinovo ulje
laneno ulje
jaja

Omjeri su slijedeci:

mljevena piletina (sa kostima i hrskavicom) 50 %
mljevena govedina 30 %
girice ili srdele 4-5 dnevno
govedja jetra 3 %
posije 10 %
mrkva pola mrkve dnevno
cesnjak (bjeli luk) 1 cesanj dnevno
mljevena slatka crvena paprika 1 kavena žličica dnevno
pivski kvasac 1 kavena žličica dnevno
prirodni med 1 kavena žličica dnevno
maslinovo ulje 1 kavena žličica dnevno
laneno ulje 1 kavena žličica dnevno
jaja 1 x tjedno

Osim posija, koji se popare, sve drugo je sirovo.


-1 kg pilećih vratova
-1 kg mljevene junetine
-0.5 kg purećih želudaca
-0.5 kg srdela
.....to sam sve zajedno skuhala....uz to ću joj još dodavati 2-3 žlice pšeničnih posija,nešto
naribane sirove mrkve, žlicu maslinovog ulja, malo češnjaka i ponekad nasjeckanog peršina
hat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 21:12   #20
Quote:
hat kaže: Pogledaj post
Ja svom psu kuham i nekad mu dam domaci barf
Evo ti recepata koje sam ja prikupio na netu po raznim forumima...

Hat!

Ushitio me odgovor! Pa ovo je cijela kuharica! Sada više ne moram brinuti što, kako i zašto (osim kako doći do onog buraga i s njim stići kući neusmrđene reputacije )

Hat, pitaj što hoćeš. Tvoj sam dužnik.

Velika pusa od mene i veliki liz od presretne mi pasice.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:51.