Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2011., 13:38   #1
Lightbulb Tko još želi biti pisac???

http://www.nacional.hr/clanak/115715...vatskih-pisaca

Iz članka;"Odvagnuo sam što i koliko ulažem, te što i koliko dobivam zauzvrat, pa shvatio da ipak nisam toliki mazohist. A ne želim se osjećati ni kao sadist u odnosu prema svojoj obitelji. Imam u glavi priča kao u priči, ali mi ih se ne da pisati kad pomislim da ću na tih nekoliko stotina eura morati ne samo čekati nekoliko mjeseci, nego i kratiti to čekanje ponižavajućim žicanjem tog davno ugovorenog honorara."

Dakle, tko ima u sebi mazohističke crte, idealno mu je biti piscem u Hrvatskoj!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 09:47   #2
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
http://www.nacional.hr/clanak/115715...vatskih-pisaca

Iz članka;"Odvagnuo sam što i koliko ulažem, te što i koliko dobivam zauzvrat, pa shvatio da ipak nisam toliki mazohist. A ne želim se osjećati ni kao sadist u odnosu prema svojoj obitelji. Imam u glavi priča kao u priči, ali mi ih se ne da pisati kad pomislim da ću na tih nekoliko stotina eura morati ne samo čekati nekoliko mjeseci, nego i kratiti to čekanje ponižavajućim žicanjem tog davno ugovorenog honorara."

Dakle, tko ima u sebi mazohističke crte, idealno mu je biti piscem u Hrvatskoj!
To je tako kada ti je glavni razlog pisanja novac. Naime više govori o tom piscu, nego o stanju u Hrvatskoj. Stanje u Hrvatskoj je svima jasno, no čovjek će uvijek da iznenadi svojim bijednim pokušajem jeftine manipulacije i poziva na osvještavanje svijetla šta izvire iz neprepoznatih veličina.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 10:17   #3
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
To je tako kada ti je glavni razlog pisanja novac. Naime više govori o tom piscu, nego o stanju u Hrvatskoj. Stanje u Hrvatskoj je svima jasno, no čovjek će uvijek da iznenadi svojim bijednim pokušajem jeftine manipulacije i poziva na osvještavanje svijetla šta izvire iz neprepoznatih veličina.
A kaj ti znaš o tome?
Jel bi ti išao raditi u neku firmu a da ti ne isplaćuju plaću? Onak, šljakat zato jer si dobra duša?
U Hrvatskoj se ne isplati biti pisac. Objavio sam dvije knjige, a zaradio kikiriki. Imam materijala za zbirku priča i pjesama - i uopće mi se ne da zajebavati s time.
Koji si ti faktor da spočitavaš Baretiću, inače izvrsnom piscu, da mu je glavni razlog za pisanje novac?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 15:31   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
http://www.nacional.hr/clanak/115715...vatskih-pisaca

Iz članka;"Odvagnuo sam što i koliko ulažem, te što i koliko dobivam zauzvrat, pa shvatio da ipak nisam toliki mazohist. A ne želim se osjećati ni kao sadist u odnosu prema svojoj obitelji. Imam u glavi priča kao u priči, ali mi ih se ne da pisati kad pomislim da ću na tih nekoliko stotina eura morati ne samo čekati nekoliko mjeseci, nego i kratiti to čekanje ponižavajućim žicanjem tog davno ugovorenog honorara."

Dakle, tko ima u sebi mazohističke crte, idealno mu je biti piscem u Hrvatskoj!
Kaže Bruno Šimleša da on piše za vlastiti gušt. Njemu lova nije ni na kraj pameti.
Ako mu je vjerovati. Doduše, on lovu dobiva iz svoga stalnog zaposlenja, a ne od knjiga. Drukčije bi on govorio da su mu knjige jedini prihod

Ali ja znam mnoge koji rade ko luđaci iz svoga gušta. Evo jednog stolara iz Zadra: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=191
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 15:33   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kaže Bruno Šimleša da on piše za vlastiti gušt. Njemu lova nije ni na kraj pameti.
Ako mu je vjerovati. Doduše, on lovu dobiva iz svoga stalnog zaposlenja, a ne od knjiga. Drukčije bi on govorio da su mu knjige jedini prihod
Znam Šimlešu i znam da ne piše za gušt. Piše za lovu i ego.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 16:09   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Znam Šimlešu i znam da ne piše za gušt. Piše za lovu i ego.
Onda on jedno piše, a drugo mu je na pameti.

Nisam uspio skužiti iako sam pročitao nekoliko njegovih knjiga, kakvom se to on duhovnošću bavi !???
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 16:27   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Onda on jedno piše, a drugo mu je na pameti.

Nisam uspio skužiti iako sam pročitao nekoliko njegovih knjiga, kakvom se to on duhovnošću bavi !???
Petparačkom.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 18:54   #8
Da mogu pisanjem zaraditi cca 60.000 kn godišnje, kurac bih prevodio glupe knjige (dobro, neke su takve, neke su dobre).
A možete misliti koliko Tribuson uživa u tome što mora predavati na faksu.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 19:04   #9
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Da mogu pisanjem zaraditi cca 60.000 kn godišnje, kurac bih prevodio glupe knjige (dobro, neke su takve, neke su dobre).
A možete misliti koliko Tribuson uživa u tome što mora predavati na faksu.
Točno. Zato naši pisci hrmbaju za crkavicu i masni honorar (Tomić, Jerga...) a pišu za gušt pa i tu padne koja pinka...
pisati je tako lako jer ti ne isključuju vodu, struju, plin.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 19:53   #10
Nije Baretić jedini koji to misli, s tim se stavom slaže i Vlado Bulić:
http://www.novilist.hr/Kultura/Ostal...nemaju-sadrzaj
"A izdavači potpisuju takve ugovore da je došlo do toga da za solidan roman, koji je solidno prodan, dobiješ šest-sedam tisuća kuna honorara."

A ima negdje i tema o prevoditeljskim honorarima i problemima s njihovom isplatom, kvalitetom, lekturom, korekturom. Čovjek se zapita tko jest plaćen u izdavaštvu.
__________________
O mačkama i psima.

Zadnje uređivanje ElliQuinn : 14.09.2011. at 19:58.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 21:08   #11
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
A ima negdje i tema o prevoditeljskim honorarima i problemima s njihovom isplatom, kvalitetom, lekturom, korekturom. Čovjek se zapita tko jest plaćen u izdavaštvu.
Svi osim autora - a sustav je lijepo uređen da samoizdanja autor ne može plasirati

Savjet bavite se vrtom ili sami sobom a ne pišite!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 00:01   #12
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Svi osim autora - a sustav je lijepo uređen da samoizdanja autor ne može plasirati

Savjet bavite se vrtom ili sami sobom a ne pišite!
A kako to drugi rješavaju. Npr. Austriji ili Sloveniji.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:11   #13
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A kaj ti znaš o tome?
Jel bi ti išao raditi u neku firmu a da ti ne isplaćuju plaću? Onak, šljakat zato jer si dobra duša?
U Hrvatskoj se ne isplati biti pisac. Objavio sam dvije knjige, a zaradio kikiriki. Imam materijala za zbirku priča i pjesama - i uopće mi se ne da zajebavati s time.
Koji si ti faktor da spočitavaš Baretiću, inače izvrsnom piscu, da mu je glavni razlog za pisanje novac?
Kada netko naglasi da odlučuje ne pisati zbog novca, tada zaključiš da mu je glavni razlog pisanja novac. No da se maknemo od zvuka riječi "novac" reći ćemo da kada netko naglasi da piše zbog drugih ili drugog, a ne zbog sebe, tada zaključiš da mu je glavni razlog pisanja drugi ili drugo, a ne sebe. To ne mora uopće biti loše samo po sebi.

Kada mi firma nebi isplaćivala plaću za moju šljaku tada bi ju prijavio državnom inspektoratu, eventualno podnio tužbu ili slomio nekome noge. Nebi cvilio okolo kako ne dobivam plaću ili pričao kako sam izvor snage koji drugi ne mogu prepoznati i cijeniti. Naime to bih tako uradio zato šta sam svjestan da cviljenje pomaže jedino kada si dijete i roditelj je svjestan da dijete drukčije ne može. Kada postaneš zreliji možeš da uočiš druge pristupe koji su mnogo učinkovitiji od privlačenja pažnje na vlastite rane. Drugim riječima moraš sa sobom rasčistiti šta želiš postići svojim postupcima. Želiš li privući pažnju na sebe ili rješavati probleme. Nametanje osjećaja krivnje je najlošija metoda. To bi barem trebali naučiti ako ništa na primjeru jedne "prevladavajuće" religije.

Ja nisam nikakav faktor, dozvoli da imam mišljenje. Ili ne, svejedno. Ako ti pomaže u diskvalifikaciji nemam pojma tko je Baretić, niti znam ijednog pisca u Hrvatskoj, a i šire. Nisam fakultetski obrazovan i često guglam kako bi doznao značenje određenog pojma. No ipak nije mi namjera uvrijediti, kažem ono šta vidim. To uopće ne mora biti istinito. Moja riječ je moje mišljenje, moje mišljenje je moja glupost.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:14   #14
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Svi osim autora - a sustav je lijepo uređen da samoizdanja autor ne može plasirati

Savjet bavite se vrtom ili sami sobom a ne pišite!
Pa barem danas u vrijeme interneta i blogova i web stranica sve se može plasirati daleko dalje nego ikada. U obliku, boji i slobodom kakva inače možda i nije dozvoljena.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 12:53   #15
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Pa barem danas u vrijeme interneta i blogova i web stranica sve se može plasirati daleko dalje nego ikada. U obliku, boji i slobodom kakva inače možda i nije dozvoljena.
Da od toga velike hasne....ode ti vid i erbuješ hemiće a da o komentarima ne govorimo
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 14:57   #16
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Pa barem danas u vrijeme interneta i blogova i web stranica sve se može plasirati daleko dalje nego ikada. U obliku, boji i slobodom kakva inače možda i nije dozvoljena.
Nije stvar u tome. Problem je što za ozbiljnije pisanje trebaš biti full-time pisac. I ako imaš čitatelja za tu razinu i količinu pisanja, bio bi red da od toga možeš bar skromno živjeti. Međutim, naši izdavači su to učinili nemogućim. Ti više ne možeš živjeti od dva dobro prodana romana godišnje. To baš i nije OK. Nisam siguran tko je konkretno kriv, ali rezultat je da moraš biti udaren da bi bio pisac.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 15:43   #17
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nije stvar u tome. Problem je što za ozbiljnije pisanje trebaš biti full-time pisac.
Tako je. Govorim iz iskustva, moj muž je pisac, gledam te muke svakodnevno, stravične su

Podsjetit ću samo na Marqueza koji se da bi napisao 100 godina samoće osamio na dvije godine i radio samo na tome. Tko si to u Hrvatskoj može priuštiti?

Poznajem nekoliko hrv. pisaca i niti jedan ne živi od toga, a očekivanja su velika.

Nije pošteno. Jednostavno nije.

Umjetnost nije socijalna služba i umjetnost se ne bi trebala stvarati iz samarićanskog nagona, umjetnici su ljudi koji rade, a za taj rad im je potreban mir, dostupnost izvora, dok je egzistencijalna sigurnost minimum onoga što im treba za kvalitetan rad i općenito za ljudsko dostojanstvo.
O'Zookie Mizzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 17:07   #18
Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
Tako je. Govorim iz iskustva, moj muž je pisac, gledam te muke svakodnevno, stravične su

Podsjetit ću samo na Marqueza koji se da bi napisao 100 godina samoće osamio na dvije godine i radio samo na tome. Tko si to u Hrvatskoj može priuštiti?

Poznajem nekoliko hrv. pisaca i niti jedan ne živi od toga, a očekivanja su velika.

Nije pošteno. Jednostavno nije.

Umjetnost nije socijalna služba i umjetnost se ne bi trebala stvarati iz samarićanskog nagona, umjetnici su ljudi koji rade, a za taj rad im je potreban mir, dostupnost izvora, dok je egzistencijalna sigurnost minimum onoga što im treba za kvalitetan rad i općenito za ljudsko dostojanstvo.
Upravo tako.
Tko zna koliko imamo potencijalno vrlo kvalitetnih pisaca koji neće više ništa napisati?
S druge strane imamo entuzijaste, pisce kojima je pisanje hobi ili sporedan posao, a i neke manijake koji nikako da skuže da su netalentirani glupani.
Kaj bi Krleža napisal da je radil neki ful tajm džob, pitam se?

A ovaj mi je super - ne čita, ne zna pisce, ali to nije razlog da i on ne da svoj sud o problematici...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 17:51   #19
Slušala sam danas emisiju "Kutija slova" na HR....u posljednje vrijeme propalo je puno manjih neovisnih knjižara - jednostavno nisu se mogli nositi sa većom konkurencijom. A i ta konkurencija sve više grca.
Pogledajte gdje je nestao Kugli, Moderna vremena, Booksa, ....sada se tamo prodaje odjeća ili peciva

Ispada da je knjiga a i pisanja knjiga postalo ROBOM...a ne kulturnim dobrom jednog naroda. Generacije koje ne čitaju gube osjećaj za vlastiti materinji jezik, a narod bez svoga jezika ko svjetiljka bez ulja
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 11:15   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da od toga velike hasne....ode ti vid i erbuješ hemiće a da o komentarima ne govorimo
Ipak mislim da je stvar u nečem drugom, a ne hemićima, vidu i komentarima.


Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Nije stvar u tome. Problem je što za ozbiljnije pisanje trebaš biti full-time pisac. I ako imaš čitatelja za tu razinu i količinu pisanja, bio bi red da od toga možeš bar skromno živjeti. Međutim, naši izdavači su to učinili nemogućim. Ti više ne možeš živjeti od dva dobro prodana romana godišnje. To baš i nije OK. Nisam siguran tko je konkretno kriv, ali rezultat je da moraš biti udaren da bi bio pisac.
Ako postoji tržište onda ni posao izdavaštva nije nedostižan i nezamjenjiv. No ako ne postoji tržište onda ni izdavači ne mogu da ga izmisle.
Nije red da se može živjeti skromno od pisanja, već je red da se živi skromno od onoga šta tržište traži. Čovjek koji šest ili dvadesetšest godina ne može da realizira svoje potencijale sa diplomom u džepu nije ništa manje zapostavljen od tog pisca. Dapače, daleko više, i nema čak ni prava glasa jer ga nitko ne želi čuti. Novac se koncentrira tamo gdje je tražen, a ne tamo gdje bi mi voljeli. Jadikovanje šta smo fulali profesiju je teret lošeg sustava, a često i površnog društva, no ako te novac sprečava da radiš ono šta te ispunjava, onda te to u biti uopće ne ispunjava. To je jasno da ne može bit jasnije i to je sve šta sam htio komentirati prvim upisom.


Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ispada da je knjiga a i pisanja knjiga postalo ROBOM...a ne kulturnim dobrom jednog naroda. Generacije koje ne čitaju gube osjećaj za vlastiti materinji jezik, a narod bez svoga jezika ko svjetiljka bez ulja
Ja slabo čitam i stvarno me briga za svoj jezik. Možda prije dvadeset, pedeset ili dvjestopedeset godina nebih tako razmišljao, no treba razumijeti da svako vrijeme nosi svoju nužnost. Danas je majčinstvo loš okus prošlosti i ne da nepotreban teret već često i vrlo štetan.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.