Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2007., 15:36   #21
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
ali kakva je relacija između licemjerja i 'grijeha'? Kad kažeš da je licemjerje 'grijeh' - što time izričeš?
Licemjerje je lažno prikazivanje vrlina - tako sam pročitao u Anićevom riječniku. A zašto bi netko sam sebe želio prikazati da je bolji nego što je - valjda zbog velike količine neutemeljenog ega. Ako sav "grijeh" izvire iz ega, ovdje vidim vezu između licemjerstva i grijeha. Za to je potrebna svakako velika doza gluposti, čim više to bolje.

Smeta me način na koji se službene crkvene institucije odnose prema tome.
Po njima, grijeh je roba, a oslobođenje od grijeha usluga. Da ti netko da dozvolu za odriješenje grijeha, treba imati položen odgovarajući ispit, raditi u određenoj firmi i imati odgovarajući radni staž. Potpuno isto kao kad prilikom gradnje kuće moraš uzeti ovlaštenog arhitekta da bi dobio građevinsku dozvolu. Zaista mi to nije važno, ali smeta me.
Ovo sa eksponencijalnom logaritamskom funkcijom imaš pravo, ne valja.
Ako bi bio grešan 1.000, ovaj drugi bi onda bio 10 na 1.000.
Konačan broj atoma u svemiru je mislim nešto puta 10 na 86tu ili slično, pa bi se to začas prešlo, što je nemoguće.
Ali pošto je grijeh povezan sa glupošću, možda je ipak sve moguće.
Ako grijeh možda i ima neki konačan iznos, glupost koja do njega dovodi zasigurno nema. Taj je broj beskonačan.
zubatach is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 19:14   #22
Quote:
zubatach kaže: Pogledaj post
Licemjerje je lažno prikazivanje vrlina - tako sam pročitao u Anićevom riječniku. A zašto bi netko sam sebe želio prikazati da je bolji nego što je - valjda zbog velike količine neutemeljenog ega. Ako sav "grijeh" izvire iz ega, ovdje vidim vezu između licemjerstva i grijeha. Za to je potrebna svakako velika doza gluposti, čim više to bolje.
Zašto bi netko sebe htio prikazati boljim nego što jest? Pa, zar ti to zbilja treba objašnjavati? Nije li čitava moderna civilizacija praktički UTEMELJENA na tom lažnom prikazivanju? Čemu služi silno reklamiranje ako ne da se predstaviš u boljem svjetlu? Čemu služi šminka i lijepa odjeća? Čemu služi 'political correctness'?

Dakle, želiš se prikazati boljim nego što jesi zato što je to oportuno za tebe, na različite načine koji pogoduju tvojoj sebičnosti. (Ovo 'tvojoj' je govorna figura, znači 'svačijoj', ne tvojoj konkretno)


Quote:
zubatach kaže: Pogledaj post
Smeta me način na koji se službene crkvene institucije odnose prema tome.
Po njima, grijeh je roba, a oslobođenje od grijeha usluga. Da ti netko da dozvolu za odriješenje grijeha, treba imati položen odgovarajući ispit, raditi u određenoj firmi i imati odgovarajući radni staž. Potpuno isto kao kad prilikom gradnje kuće moraš uzeti ovlaštenog arhitekta da bi dobio građevinsku dozvolu. Zaista mi to nije važno, ali smeta me.
Paaa... jest, oprost grijeha je tradicionalno bio prilično unosan biznis, u srednjem vijeku. To definitivno ne bi trebao biti smisao institucije ispovijedi, koliko se ja u to kužim, a to nije baš mnogo.


Quote:
zubatach kaže: Pogledaj post
Ako grijeh možda i ima neki konačan iznos, glupost koja do njega dovodi zasigurno nema. Taj je broj beskonačan.
Čini mi se da u čudnom značenju upotrebljavaš riječ 'glupost'. Što je za tebe glupost?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 23:10   #23
Quote:
zubatach kaže: Pogledaj post
Grijeh je ego, sebičnost, veličanje vlastitog ja. Pošto to svi ljudi imaju, dapače poželjno je u određenoj količini, ispada da smo svi grešni.
Ne bih tu ulazio u razne biblijske poruke i slično, mislim da grijeh postoji na psihološkoj razini i na razini samog postojanja kao takvog.
Po najvažnijem životnom principu: pojedi da ne budeš pojeden.
Poželjeti nešto tuđe, recimo krunicu u crkvi, već je grijeh.
Tako da se razna moljakala uzaludno tješe da su bezgrešna.
Vjerovatno im je teško prihvatiti sebe kakvi uistinu jesu
E sad, opće je poznato da se od odrešenja grijeha napravio biznis, što je opet grijeh. Tako da je grijeh sveprisutan i ne treba se njime zamarati.
A i zabavna je ova teorija o preslagivanju atoma. Mislim da joj je vrlo blizu teorija o mlaćenju prazne slame, što je grijeh, jer pati slama, pa makar prazna.
Matematički, grijeh bi mogao biti kvadratna funkcija gluposti.
Onda svakako kubna funkcija licemjerstva. Iz ovog bi se lako riješio odnos između gluposti i licemjestva po zakonu asocijacije.
Posebna jednadžba izvela bi se za licemjerstvo sa namjerom, u što svakako spadaju razne usluge odriješenja grijeha i slično.
Po tome grijeh bi bio eksponencijalna logaritamska funkcija odriješenja grijeha. Recimo na primjer, ako sam grešan 2, glup sam 4, licemjeran 8, a onaj koji me odrešuje grešan je 100, ako sam grešan 3, glup sam 9, licemjeran 27, a onaj koji me odrješuje tada je grešan 1.000.
Ne znam koja bi mogla biti jedinica za grijeh, zapravo znam, ali neću reći jer bi me izbrisali.
Ovaj stil poznajem. Ipak ćeš mi ponešto trebati objasniti. Riješiti pokoju jednaždbu.
Mrzim matematiku. Osim tablice množenja.
Kako bi grijeh bio veličanje vlastitog ja? Da zasoliš dodao si licemjerstvo i krunicu.
Hajde reci mi zašto poželjeti nešto tuđe ne bi bio grijeh? I... mislim da si ponešto i slame umlatio.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 23:13   #24
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
'Bezgrešan' je onaj koji vjeruje u to da postoje grijesi, ali ih ne čini. Prema tome, ja nisam 'bezgrešan' jer bi to impliciralo da priznajem postojanje grijeha ali ih se klonim.
Tebe ću ostaviti za ujutro. Moram imati nešto uz kavu.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 23:59   #25
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Ovaj stil poznajem. Ipak ćeš mi ponešto trebati objasniti. Riješiti pokoju jednaždbu.
Mrzim matematiku. Osim tablice množenja.
Kako bi grijeh bio veličanje vlastitog ja? Da zasoliš dodao si licemjerstvo i krunicu.
Hajde reci mi zašto poželjeti nešto tuđe ne bi bio grijeh? I... mislim da si ponešto i slame umlatio.
Mislim da zaista imaš pravo.....
A zbog prepoznavanja stila
Znam da ti nikog ne mrziš, pa ni matematiku, možda je malo manje voliš.
Zasoliti malo moram, jednostavno si ne mogu pomoći.
Navika, nije baš lijepa, ima vremena, naučiti ću.

Kako dobro, kissnuo sam brezovku
zubatach is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:05   #26
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Čini mi se da u čudnom značenju upotrebljavaš riječ 'glupost'. Što je za tebe glupost?
Kada netko ne kuži jer ne može to bi bila tupost.
Kada netko ne kuži jer neće i zato što je zločest to bi bila glupost.
A kada uz sve to tvrdoglavo ustraje po svome onda beskonačna glupost.
Glupan nije neinteligentan, samo radi po svome, glavno da je kontra.
Ovako gledajući, nije to baš ni neprivlačno.
zubatach is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 07:39   #27
Quote:
radost kaže: Pogledaj post

Grijeh je kada kada napraviš da se neko loše osjeća zbog tvojih riječi ili djela.

Onda bi ispovijed bila i psihički važna, jer izgovaranje je korak prema rješenju, priznanje je pola puta do kajanja. Ok, ja vjerujem da je ispovjed sakrament koji nas vraća u prijateljstvo s Bogom.
o da!
samo mi žao onih jadnika koji slušaju ispovjedi. i pričam ja njemu i pričaju stotine svoje gnjusobe, ima da mu se smrači pred očima ili, kad je već u prostoriji gdje ga nitko ne vidi...
eh da, što mi njima ipak pričamo? lice i naličje istine. što izabrati? komadić neke istine i blablabla.
i kakvog li olakšanja zbog toga?
a što?
pa to je njihov poslek.
i liječnici vide sve i svašta pa ih većina ne izludi, osim i ako...

dajte ljudi malo samilosti spram naših dušebrižnika!
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 13:57   #28
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
A ovo što bih ja proglasila pravim "grijehom"- ne proživit ovaj život kvalitetno, odnosilo bi se na grijeh prema samome sebi. Jer dobiti od Boga dar života, a onda ga sprčkat životareći u strahu, nezadovoljstvu, mržnji, isčekivanju nečega, a ne vidjeti svu radost i ljepotu života sada i ovdje, a što bi više od toga moglo zaraditi epitet grijeha?
napisao/la si da je to jedini pravi grijeh? što je sa ostalim grijesima?

Šta to znači živjet kvalitetno?

Neznači ako isčekuješ Kraljevstvo Božje da ti živiš u nezadovoljstvu, strahu, i mržnji, zašto to poistovječuješ.

Koja radost i ljepota ovoga svijeta (jer npr nekom je radost i ljepota živjet u izobilju i bogatstvu što je grešno) ? kad znaš da je ovo jedna seknuda naspram vječnosti i ludo je protratit ju u grijehu da bi kasnije bio u vječnoj propasti.


zar nije veči grijeh učini zlo drugome (ubiti ukrasti silovati itd) i Bogu (ovo je teže objašnjavat pa niti neću)


Grijeh se manifestira u nedostataku ljubavi, dobra milosti itd,
dali se tu slažemo?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 17:30   #29
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
'Bezgrešan' je onaj koji vjeruje u to da postoje grijesi, ali ih ne čini. Prema tome, ja nisam 'bezgrešan' jer bi to impliciralo da priznajem postojanje grijeha ali ih se klonim. Dok to kod mene nije slučaj.
Izvrsno. Već si me uplašio. I isprika. Jutros su me okupirale žene. Iz moje obitelji.
Quote:
Usput, kad kažem da ne vjerujem u grijehe (na čisto intelektualnoj razini) to ne znači da ne znam što je empatija, da nisam sposoban za su-osjećanje. No, ja ne izbjegavam nekome nanijeti bol zato što mislim da je to grijeh, nego upravo zbog te empatije, jer me tuđa bol pogađa skoro koliko i moja vlastita. A to je upravo suprotno od onog što npr. Kant smatra 'istinskom moralnošću'. Što nije bez razloga; jer ako ja dakle drugima ne uzrokujem bol zbog sebe samog, onda bih, prema tome, bio manijakalni serijski ubojica da mi kojim slučajem tuđa bol uzrokuje užitak (meni je to skoro nezamislivo, no pretpostavljam da postoje ljudi koji istinski mogu uživati u tuđoj boli/patnji). Prema tome, između mene i manijakalnog serijskog ubojice je razlika samo u tome što nam drugačije stvari predstavljaju užitak i bol - no način razmišljanja i postupanja je praktički identičan.
Nazovi grijeh bilo kojim imenom. Meni je svejedno. Ono što je nama važno je da ga izbjegavamo. Jer ta silina , ta povratna snaga nas može uništiti.
Radi ljubavi ne činiti drugom nažao? To je to. Tebi dosta.

Quote:
Dobro, to je tvoj stav. Ja samo pitam: kako dolaziš do njega? Otkuda ti ideja da je baš to grijeh, a ne nešto drugo, recimo?
Misliš različiti smo...
Ali kako osjećamo bol na fizičkoj razini odgovarajući na slične podražaje slično jednako tako i duša boli kad je se grublje i neprilično dodirne.
Svaki čovjek na svijetu voli biti voljen. Rijetki vole progon.
Ne može mene povrijediti netko tko nema vezu samnom. Bilo kakvu. Znači potpuno nepoznat čovjek, koji i ne zna da postojim, nema interes za takvo nešto.
Većinom onaj koji stvara vezu. Iskoristim li tu vezu da povrijedim njega ili on mene....evo nas u grijehu.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 17:35   #30
Quote:
zubatach kaže: Pogledaj post
Mislim da zaista imaš pravo.....
A zbog prepoznavanja stila
Znam da ti nikog ne mrziš, pa ni matematiku, možda je malo manje voliš.
Zasoliti malo moram, jednostavno si ne mogu pomoći.
Navika, nije baš lijepa, ima vremena, naučiti ću.

Kako dobro, kissnuo sam brezovku
Vidim zdrav, poletan i snažan. Spreman javno reći da voli i previše posoliti. To mogu jaki.
Lijepo te je ponovo sresti. Evo i tebi... ali se neću kao ti baš hvaliti.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 08:54   #31
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post

Grijeh se manifestira u nedostataku ljubavi, dobra milosti itd,
dali se tu slažemo?
Sva nesreća ljudskog roda proizlazi iz nedostatka ljubavi, dobrote, samilosti....ali da li se to treba zvati grijehom? A ako da, ne bi li to bio grijeh prvenstveno prema sebi? Jer čovjek koji je prepun ljubavi prema sebi i drugim živim bićima, nije u stanju učiniti nikakav "grijeh", zar ne? A čovjek koji sebe ne voli teško da će moći voljeti druge, a to dovodi do unesrećivanja i njega i tih drugih.
Pa ako uzmemo da smo u svojoj biti ( stvoreni na božju sliku) samo ljubav i dobro, nije li jedini pravi grijeh svakoga od nas to što smo to zaboravili? I nije li to onda, za svakog od nas, prvenstveno grijeh prema samom sebi?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 01:38   #32
Quote:
boss91 kaže: Pogledaj post
ocete jednu gresku crkve ili gresku cjelog covjecanstva??

zasto kazu da je ljubav najvaznija...
JA TVRDIM DA JE TO PRIJATELJSTVO...
u prijateljstvo spada sve dobro sto Bog govori...pa cak i sama ljubav...koja jke bez njega nista...

ljubav nije nista...a sve govori da je ljubav sve...

nije...ljubav spada pod prijateljstvo i vece je od same ljubavi...

to je velika greska...

a vi mi dokazite da grijesim...

slažem se.
daj otvori novu temu o prijateljstvu pa da se malo raspišemo, pa makar samo ti i ja, prijatelju moj!
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 18:55   #33
Quote:
LO1969VE kaže: Pogledaj post
vjerujem u Boga i sve to, al smatram da nemam niti jednog grijeha. nikad u zivotu nisam napravio nesto ruzno..tako da..bezgrijesan sam. ima li ovdje takvih koji se osjecaju kao ja?

smatram da pod grijeh ne spada sve sto se nalazi daleeeko ispod crte najgorih stvari. tj ruznih stvari...znam da zvuci cudno..al jednostavno se tako osjecam. barem za sada


dakle zanima me, sto za vas pravi grijeh?

p.s. ateisti su isto dobrodosli.
no no no

i najveći svetci su imali grijeha, što su bliže Bogu to su više bili svjesni svojih grijeha, jer da nisu imali grijeha bili bi Bog

ako imaš malo prljavštinu na majici, ti tu prljavštinu nećeš vidjeti sa 5m, kada se približiš na 2m već ćeš nešto bolje vidjeti, a na pola metra ćeš je vidjeti jako dobro

što si bliže Bogu to si svjesniji svojih grijeha
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:11.