Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2017., 11:13   #21
Ne trebamo patiti da bi uživali.

Ne treba nam patnja da bi znali što je užitak. Patnja nam treba da bi znali što je patnja.

Pitanje je da li bi netko bio potpuno biće da ne iskusi patnju. Netko tko zna samo za užitak i ne zna za patnju - kakva bi ta osoba bila?
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 13:24   #22
U osnovi ne ali nekad nam iskustvo patnje promijeni svjetonazor i otvori vidove uživanja koje prije patnje nismo primjećivali.
Ima puno primjera ljudi koji su za dlaku izbjegli smrt da bi zatim cijenili život i uživali u njemu.

Svi mi imamo urođene detektore ugode i neugode na instinktivnoj razini. Takva nam je priroda.
Pitanje je samo što će naši ludi maštoviti mozgovi napraviti od toga. Na koji način ćemo povezivat instinktivne osjećaje sa iskustvima.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 13:45   #23
I ja mislim da nam ne treba patnja da bismo mogli uživati.
Ali nakon što prestane npr fizička bol, osjetimo neko olakšanje.
Ne znam koliko ste se susreli sa psihičkom boli, ali nakon što kriza prođe, također osjetiš olakšanje.
Većina ljudi osjeća neko vrijeme patnju, neko vrijeme uživa, a neko vrijeme niti jedno niti drugo. Neutralan osjećaj mirnoće.
Obično nakon snažnog osjećaja užitka dolazi patnja. Pogotovo ako je taj osjećaj izazvan umjetnim načinom. Ali obrat ne vrijedi, nakon patnje slijedi mirnoća a ne užitak sam od sebe.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:10   #24
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
U osnovi ne ali nekad nam iskustvo patnje promijeni svjetonazor i otvori vidove uživanja koje prije patnje nismo primjećivali.
Ima puno primjera ljudi koji su za dlaku izbjegli smrt da bi zatim cijenili život i uživali u njemu.

Svi mi imamo urođene detektore ugode i neugode na instinktivnoj razini. Takva nam je priroda.
Pitanje je samo što će naši ludi maštoviti mozgovi napraviti od toga. Na koji način ćemo povezivat instinktivne osjećaje sa iskustvima.
Točno, ima i takvih primjera. Ali ima i primjera da su ljudi hedonisti i uživaju u životu a nikad nisu bili ni blizu smrti, siromaštvu ...... tako da iz iskustva osam milijardi trenutno živućih ljudi i tko zna koliko umrlih možeš izvući primjer za bilo što.

Tema je: Trebamo li patiti da bi uživali. ja kažem da ne trebamo. To je kao da netko pita trebamo li jesti slano da bi znali što je slatko. Ne, ne trebamo. Trebamo jesti slatko.


A navela sam i što patnja čini - formira osobu na drugačiji način nego što ju formira užitak. Međutim, tu se opet radi o nečem drugom - o formiranju osobe, o načinu formiranja osobe, o tome kakva osoba može biti ako ne iskusi patnju.

Pa se možeš zapitati - može li čovjek koji nije iskusio patnju koju nosi smrt vlastitog djeteta uživati u vlastitom djetetu? Ispada da nitko tko nije izgubio dijete ne može uživati u djetetu. A to, naravno, nije točno.

Ali je i točno da će se osoba koja doživi tako strašno iskustvo do neke mjere promijeniti. Hoće li postati bolja ili lošija, hoće li ostalu djecu više voljeti ili manje ...... to sve skupa je upitno i ovisi od osobe do osobe.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:31   #25
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
I ja mislim da nam ne treba patnja da bismo mogli uživati.
Ali nakon što prestane npr fizička bol, osjetimo neko olakšanje.
Ne znam koliko ste se susreli sa psihičkom boli, ali nakon što kriza prođe, također osjetiš olakšanje.
Većina ljudi osjeća neko vrijeme patnju, neko vrijeme uživa, a neko vrijeme niti jedno niti drugo. Neutralan osjećaj mirnoće.
Obično nakon snažnog osjećaja užitka dolazi patnja. Pogotovo ako je taj osjećaj izazvan umjetnim načinom. Ali obrat ne vrijedi, nakon patnje slijedi mirnoća a ne užitak sam od sebe.
Da ali mislim da je to samo smjena dvoje različitih emocionalnih stanja.
Zaključak koji izvlačimo iz tih smjena je da je bol je nepoželjno stanje a ne poželjno da bi se osjećalo zadovoljstvo.
Postoji i dijagnosticiran psihički poremećaj kada osoba uvjetuje sreću boli.

Tu se radi o miješanju korelacije i kauzacije. To što se nakon boli pojavilo olakšanje ne znači da je bol uzrok olakšanja. Uzrok je npr. izlječenje bolesti, nalaženje zajedničkog jezika u rješavanju problema dvije osobe, selidba u stan gdje nema velike vlage pogubne za tvoje zdravlje, mršavljenje da se spusti krvni tlak i otklone bolovi u zglobovima.....
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 14:46   #26
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da ali mislim da je to samo smjena dvoje različitih emocionalnih stanja.
Zaključak koji izvlačimo iz tih smjena je da je bol je nepoželjno stanje a ne poželjno da bi se osjećalo zadovoljstvo.
Postoji i dijagnosticiran psihički poremećaj kada osoba uvjetuje sreću boli.

Tu se radi o miješanju korelacije i kauzacije. To što se nakon boli pojavilo olakšanje ne znači da je bol uzrok olakšanja. Uzrok je npr. izlječenje bolesti, nalaženje zajedničkog jezika u rješavanju problema dvije osobe, selidba u stan gdje nema velike vlage pogubne za tvoje zdravlje, mršavljenje da se spusti krvni tlak i otklone bolovi u zglobovima.....
Mislim da olakšanje od boli možemo osjetiti jedino kada bol naglo završi. Naglo nas je prestao boljeti zub, osjećamo olakšanje.

Međutim, ako se bol gasi polako kroz dugi vremenski period onda olakšanja nema. Recimo, kad netko pati zbog neuzvraćene ljubavi. Patnja će se polako, gotovo neprimjetno ugasiti. Osoba neće osjećati olakšanje, pače, kad god se sjeti neuzvraćene ljubavi osjećat će određenu količinu i patnje.

Smrt djeteta je još gora - patnjom prožme sva sjećanja.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:19   #27
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Jel bi čokolada bila fina da nikad u životu nismo okusili bljak hranu?
Bila bi, ali bi ubrzo postala obična i ne bi nam više bila dovoljna. Tražili bismo neku drugu (bolju, ukusniju) čokoladu. Nakon nekog vremena bi i ta nova čokolada bila nedovoljno ukusna, pa bi nam bilo potrebno nešto još bolje i drugačije. Tako 'bljak hrana' zapravo održava ravnotežu sa 'čokoladom', dopuštajući nam da uživamo i istovremeno nas sprečavajući da neprestano tražimo nešto (preterano) bolje i tom potragom sebe posve izvedemo iz ravnoteže i usput narušimo svoje zdravlje.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 21:26   #28
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pitanje je da li bi netko bio potpuno biće da ne iskusi patnju. Netko tko zna samo za užitak i ne zna za patnju - kakva bi ta osoba bila?
Osoba koja je iskusila patnju samo upada u rizik da izgubi vjeru u sebe i u Boga, dakle patnja moće samo donijeti novo posrnuće, a time i novu patnju
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 21:28   #29
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Bila bi, ali bi ubrzo postala obična i ne bi nam više bila dovoljna. Tražili bismo neku drugu (bolju, ukusniju) čokoladu. Nakon nekog vremena bi i ta nova čokolada bila nedovoljno ukusna, pa bi nam bilo potrebno nešto još bolje i drugačije. Tako 'bljak hrana' zapravo održava ravnotežu sa 'čokoladom', dopuštajući nam da uživamo i istovremeno nas sprečavajući da neprestano tražimo nešto (preterano) bolje i tom potragom sebe posve izvedemo iz ravnoteže i usput narušimo svoje zdravlje.
To je kad je ego gospodar samom sebi, nikad dosta nikad zadovoljan

Kad ego stavimo u službu služenja Boga, onda mi gospodarimo njime i ne tražimo od Boga da na da bolju i finiju čokoladu, nego smo zadovoljni sa svime što dobijemo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 14:48   #30
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Točno, ima i takvih primjera. Ali ima i primjera da su ljudi hedonisti i uživaju u životu a nikad nisu bili ni blizu smrti, siromaštvu ...... tako da iz iskustva osam milijardi trenutno živućih ljudi i tko zna koliko umrlih možeš izvući primjer za bilo što.
Da. Mogu samo ponoviti da imamo urođene detektore za bol i zadovoljstvo koji djeluju zasebno iako ih mentalno/emocionalno možemo uvjetovat korelacijom.


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A navela sam i što patnja čini - formira osobu na drugačiji način nego što ju formira užitak.
Ovisi što se gleda, put ili rezultat. Ako se gleda put onda postoji razlika ali ako se gleda rezultat onda ne mora postojati bitna razlika. Tako mi se barem čini.


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pa se možeš zapitati - može li čovjek koji nije iskusio patnju koju nosi smrt vlastitog djeteta uživati u vlastitom djetetu?

Ispada da nitko tko nije izgubio dijete ne može uživati u djetetu. A to, naravno, nije točno.
Ne kužim. Po tvojim riječima ispada da nitko ne može uživati u odnosu sa svojim djetetom ako iza sebe nema umrlo dijete!?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 14:53   #31
Ja nerijetko zaboravim ici pisat pa se zna skupiti, zapravo nekad jednostavno trpim jer radim nesto sto ne zelim prestat radit pa se nakupi. Patnja je to... ali zato bude super kad se napokon ispisam, joj kakvo olaksanje.

Tako da, ja se slazem, treba trpiti da bi mogao uzivati
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 15:50   #32
Ja sam nešto razmišljala u obrnutom smjeru - dok god želimo užitak, nužno ćemo biti izloženi iskustvu patnje. Rješenje je odustati od svih želja, mislim da je to jedini izlaz iz začaranog kruga užitak-patnja-užitak-patnja.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 16:15   #33
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Ja sam nešto razmišljala u obrnutom smjeru - dok god želimo užitak, nužno ćemo biti izloženi iskustvu patnje. Rješenje je odustati od svih želja, mislim da je to jedini izlaz iz začaranog kruga užitak-patnja-užitak-patnja.
Da, ali isto tako djeluje zakon uzroka i posljedica. Ako ne daješ ljubav, nemoj ju ni očekivat.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:28   #34
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da, ali isto tako djeluje zakon uzroka i posljedica. Ako ne daješ ljubav, nemoj ju ni očekivat.
Ljudi koji ne daju ljubav ju najviše i trebaju
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:33   #35
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ljudi koji ne daju ljubav ju najviše i trebaju
Logično.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:56   #36
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da, ali isto tako djeluje zakon uzroka i posljedica. Ako ne daješ ljubav, nemoj ju ni očekivat.
Ne kužim zašto te to asociralo na ljubav (a zanima me), ali mislim da tek onda kad odustaneš od svih želja možeš davati ljubav bezuvjetno, dakle, bez očekivanja i bez žudnje za užicima (pa time opet izbjegavaš i patnju).

Valjda.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 19:01   #37
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Ne kužim zašto te to asociralo na ljubav (a zanima me), ali mislim da tek onda kad odustaneš od svih želja možeš davati ljubav bezuvjetno, dakle, bez očekivanja i bez žudnje za užicima (pa time opet izbjegavaš i patnju).

Valjda.
Ako poznaješ ljubav onda si već prošla kroz iskustvo traženja i dobivanja.
Svi smo mi uvjetovani traženjem i dobivanjem od trenutka postojanja u majčinoj utrobi. Kada smo se rodili, tražili smo pažnju, suosjećanje i zaštitu svojih roditelja. Nastavili smo taj put vezanjem za druge ljude, prijateljstva, intimne veze, brak.

Ne razumijem kako to zamišljaš intiman odnos sa drugom osobom ako nemaš želja da te ta osoba poštuje!? Svejedno ti je?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 20:45   #38
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ako poznaješ ljubav onda si već prošla kroz iskustvo traženja i dobivanja.
Svi smo mi uvjetovani traženjem i dobivanjem od trenutka postojanja u majčinoj utrobi. Kada smo se rodili, tražili smo pažnju, suosjećanje i zaštitu svojih roditelja. Nastavili smo taj put vezanjem za druge ljude, prijateljstva, intimne veze, brak.

Ne razumijem kako to zamišljaš intiman odnos sa drugom osobom ako nemaš želja da te ta osoba poštuje!? Svejedno ti je?
Ne, ne poznajem u tom smislu. Imala sam baš o tome temu na US. Više sam za druge oblike pružanja ljubavi, neke univerzalne prema svima jednake.

Pa da, baš zato što smo na taj način uvjetovani, ovo i je svijet i mjesto patnje i nesreće.

Prvenstveno, nemam želju za intimnim odnosom s drugom osobom. A ni ne patim od toga da me ljudi moraju poštovati. Međutim, nije mi jasno zašto bi ta osoba željela biti sa mnom.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 11:06   #39
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post

Da. Mogu samo ponoviti da imamo urođene detektore za bol i zadovoljstvo koji djeluju zasebno iako ih mentalno/emocionalno možemo uvjetovat korelacijom.

Ovisi što se gleda, put ili rezultat. Ako se gleda put onda postoji razlika ali ako se gleda rezultat onda ne mora postojati bitna razlika. Tako mi se barem čini.


Ne kužim. Po tvojim riječima ispada da nitko ne može uživati u odnosu sa svojim djetetom ako iza sebe nema umrlo dijete!?
Naravno da imamo urođene detektore za bol, to su temelji biologije. Kada se opećeš znamo da boli i znamo zašto boli - da bi odmaknuo ruku od onoga što joj nanosi fizičku štetu.

I dok je bol neophoda, zadovoljstvo nije toliko. Recimo ljudi osjećaju zadovoljstvo kod spolnog odnosa, mačka ne, ona osjeća bol. Međutim i zadovoljstvo, naravno, ima biološku podlogu.

Kada je čovjek u pitanju uvijek se gleda put. Rezultat imaš samo u trenutku čovjekove smrti. Konkretan čovjek nastaje proživljavanjem iskustva. Ako osoba doživi nešto i ima iskustvo nečega ona je drugačija od iste te osobe koja, u nekom paralelnom svemiru ne bi doživjela to iskustvo. Kratko i jasno - iskustvo nas promijeni.

Željela sam reći da osoba kojoj je umrlo dijete ima potpuno drugačiji osjećaj prema uspomenama od osobe kojoj dijete nije umrlo.

Osoba kojoj nije umrlo dijete sjećanja izazivaju radost i, eventualno sjetu jer su ta vremena prošla. Međutim, osobi kojoj je umro dijete sva sjećanja i sve uspomene prožete su tugom. Ne može se sjetiti niti lijepih uspomena koje ima sa svojim djetetom a da one ne izazovu tugu i patnju. Koliko god lijepa i sretna bila.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 15:21   #40
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Ja sam nešto razmišljala u obrnutom smjeru - dok god želimo užitak, nužno ćemo biti izloženi iskustvu patnje.
Dokle god se prioritizira uzitak, patnja je neizbjezna.

Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Rješenje je odustati od svih želja, mislim da je to jedini izlaz iz začaranog kruga užitak-patnja-užitak-patnja.
Bez zelje za razvojem nema razvoja.
Bez razvoja nema izlaska iz zacaranog kruga.

Senzacije imaju svrhu. Neki razviju fiksacije na same senzacije i zapostave njihovu svrhu.
Razvoj je uvjetovan adekvatnom upotrebom senzacija uzitka i patnje.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.