Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2007., 23:31   #21
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Tu se ne bih složio, upravo smatram tumačenje, interpretaciju tih tekstova (možda zbog oskudnosti tih objava, a možda zbog mentaliteta tumača - a možda zbog kombinacije toga dvoga...) uzrokom isključivosti a ne sam tekst, ako se tekst sagleda iz šire perspektive nego je pruža svaka pojedina objava. Ili čak to ne stoji ako se i sami ti spisi po sebi sagledaju kao celina (a to je jedino valjano sagledavanje - sveti spis, objava, može da bude valjan samo ako je zaključak baziran na celini a ne na fragmentu ili izvađenom kontekstu iz te celine).

Tako da ovi stihovi (ako se i prihvati da jesu verodostojni) ne bi mogli nikako biti osnov za zauzimanje stava isključivosti ako se sagledaju u celini duhovnog učenja., pa čak ni sa stanovišta pojedinih religija. Jer duhovnost je i vrlo duboka i vrlo široka, vrlo kompleksna i krajnje suptilna tema. Sve to ima svoje mesto i ulogu, a da pri tome ne remeti celinu. Problem je uklopiti cvelinu u deo ali nije problem uklopiti deo u celinu.
čitajući kuran i bibliju, i sami stihovi u njima i čitav tekst u cijelini, daju dojam jedne potpune isključivosti. gledali ih fragmentirano ili kao cijelinu, otvorenosti u njima nema. te religije se same nazivaju "objavljenima". one petendiraju na to da posjeduju objavu istine, koju drugi nemaju. vrlo jednostavno- mi imao objavu, vi ne. točka. no discussion
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 23:31   #22
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
ne pobija li svaka religija koja tvrdi da jedina prava u biti samu sebe

sto mislite o tome....

vecina religija ima neke bisere o tome kako je samo ona prava i samo taj put je pravi... i svi ostali koji nisu pripadnici su u krivu (gorit ce u paklu npr.)

vjerujete li da je to stvarno pisalo u kuranu/bibliji/cemu god ili je to izmisljotina onih koji su htjeli moc samo za sebe
Mislim da ne pobija. Sto se tice Crkve ona bi pobijala sebe samu kada to ne bi rekla, istinu treba govoriti iako nam se ona ne svidja.

Drugi vatikanski koncil lijepo govori o spasenju i ne prijeti inovjercima ili bilo kome drugome paklom, samomalosebe je lijepo odgovorila na taj dio. "Postoje krugovi spasenja" i bit je da Bog zeli spas svake osobe cak i one koja Ga prezire ili smatra da Ga nema.

Isus je rekao ja sam put, istina i zivot, i Petra je imenovao svojim nasljednikom, a Crkvu svojom zarucnicom koja sadrzi objavu Bozju u punini.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 00:13   #23
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
čitajući kuran i bibliju, i sami stihovi u njima i čitav tekst u cijelini, daju dojam jedne potpune isključivosti. gledali ih fragmentirano ili kao cijelinu, otvorenosti u njima nema. te religije se same nazivaju "objavljenima". one petendiraju na to da posjeduju objavu istine, koju drugi nemaju. vrlo jednostavno- mi imao objavu, vi ne. točka. no discussion
I Kuran i Biblija pozivaju na milosrđe, praštanje, ljubav, dobrotoljublje.... kao osnovne vrednosti na kojima počivaju tako da tu zaista teško može biti mesta isključivosti kakvu danas srećemo ili kakva je bila kroz istoriju, ako se pravilno shvate u kontekstu punoće duhovne istine i celine (čak i samih tih spisa, da ne govorim o duhovnosti kao celini).

One jesu objave, tako da nije pogrešno da se tako nazivaju, to je prihvatljivo. Čak i izvensna vrsta individualnosti tih religija je prihvatljiva jer predstavljaju individualne celine u sebi. Kao što je svako od nas individualna celina u sebi, ali ipak predstavljamo samo delove Vrhovne celine. Tako da je i zatvorenost i odbrana u svrhu održanja, dobrobiti, razvoja, postojanja, te individualne celine u tom smislu prihvatljiva i razumljiva - ali ne na račun i uštrb istih takvih drugih inividualnih celina već samo u harmoniji ili pak simbiozi sa njima. To je moguće ako se stvari sagledaju u pravilnoj perspektivi i ima se dobre volje.

To da mnogi sledbenici tih religija imaju sklonosti ka fanatizmu i isključivosti je evidentno (moguće zbog plitkosti i olakog shvatanja duhovnosti i duhovnih tekstova) - ali to "mi imamo objavu - vi ne" nije stav ili konačan zaključak nekog od tih spisa (iako može imati smisla u određenom kontekstu, vremenu, mestu ili okolnostima, ili za pojedine osobe, čak i da je izričito kazat, /mogu navesti primere/) već interpretacija delova tih tekstova. Čak i ako bi bila neka takva explicitna izjava (a ja se ne sećam da ima) pitanje je smisla koji je iza nje i zašto je data; ništa u spisu nije dato bez svrhe, ali je pitanje koja mu je svrha, stoga se bez sagledavanja duhovnosti kao celine ne bi trebalo zaletati sa krajnjim zaključcima, duhovnost je živ organizam koji ima svoju dinamiku, izuzetnu složenost, i suptilnost, to nije mrtav, prost mehanički predmet.

Da neki delovi teksta mogu da se tumače na određeni način u skladu sa logikom i gramatikom to stoji, ali najčešće se predstavlja da je neko tumačenje apodiktičko (nužno sledi iz kazatog-napisanog), dok je ono zpravo samo jedno od mogućih tumačenja

Možda bi bilo lakše za shvatanje na šta ciljam da dam neki komentar na osnovu tvojih predhodno postavljenih primera.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 11:18   #24
hmmmm.... mislim da do nesporazuma dolazi samo zbog tumacenja rijeci ... ne zbog zbog ono sto je napisano....


kad netko veli bog je jedan...... ako to protumacis da je samo ta religija prava... eto ti konflikta sa svima drugima i vjerskih ratova i svih ostalih sranja....

ali... nije li moguce da to znaci da je BOG JEDAN.... tocno ovako kako pise.... i to sto ga ljudi drugacije zovu... nije li to samo stvar jezika i kulture...

isto ovo u krscanstu.... "ja sam put, istina i život. NITKO ne dolazi ocu, osim PO MENI". onaj koji je iskljuciv protumacit ce to kao samo je moja religija prava.... ostali ce reci da to znaci da je samo zivot u vjeri (koja god bila) zivot koji ispunjava i samo je istina i ljubav ono sto vodi do raja...


moje misljenje je da je temelj svih religija isti.. i sve poruke su iste... ljudi su ti koji ih silom zele prikazati odvojenim i kontradiktornim samo da nebi svoju moc djelili s drugima...

nije li svejedno kojim ces imenom zvati boga dok god ne radis stvari koje su protiv njega i svega sto je stvorio
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 12:31   #25
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
...
to je točno, iako se tu ne radi o temeljima tih religija, već o činjenici da su takve postale sa svojom institucionalizacijom. međutim, neke religije su iskljulive i bez institucionalizacije
npr.?
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 13:58   #26
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
hmmmm.... mislim da do nesporazuma dolazi samo zbog tumacenja rijeci ... ne zbog zbog ono sto je napisano....

kad netko veli bog je jedan...... ako to protumacis da je samo ta religija prava... eto ti konflikta sa svima drugima i vjerskih ratova i svih ostalih sranja....

ali... nije li moguce da to znaci da je BOG JEDAN.... tocno ovako kako pise.... i to sto ga ljudi drugacije zovu... nije li to samo stvar jezika i kulture...
Plitko razumevanje, antropomorfizacija Boga, njegovo sagledavanje u uskim okvirima ljudskih karakteristika, vodi pogrešnom sagledavanju prirode Božijeg bića, i odatle pogrešnim stavovima i postupanjima. Bog je fakat jedan, ali je priroda Božijeg bića da ima bezborj oblika u tri vida u kojima se ispoljava; i naravno - bezbroj imena. Jasno je rečeno da je Bog velik, sveprožimajući i beskrajan (između ostalog), pa ipak - Jedan! Ako je i jedan, on je beskrajan i velik, zašto Ga onda ograničavati na jedan oblik i jedan vid, jedno ime? Ekspanzije, emanacije Boga su beskrajne, budući da je Apsolutan, one se, iako bezbrojne, ne razlikuju od Njega samog, a takav je i u pogledu imena, oblika...- beskrajan i Apsolutan) Dakle, ne samo da ga ljudi zovu drugačije - već On fakat ima bezbroj imena, kao izraz Njegove prirode. Nama je teško zamislivo da jedno biće ima više oblika ispoljenja - jer to nije odlika nas samih koji imamo jedan oblik (ni to nije sasvim tačno, al ajd da sad ne ulazim u to, jer je druga tema), ali Bog nije ljudsko biće - On je Bog!

Quote:
isto ovo u krscanstu.... "ja sam put, istina i život. NITKO ne dolazi ocu, osim PO MENI". onaj koji je iskljuciv protumacit ce to kao samo je moja religija prava.... ostali ce reci da to znaci da je samo zivot u vjeri (koja god bila) zivot koji ispunjava i samo je istina i ljubav ono sto vodi do raja...
Taj stih (na kome mnogi "hrišćeni" zasnivaju svoju pakosnu netrpeljivost prema drugim objavama) je vrlo interesantan ali njegov smisao (koji explicitno nema nužne veze sa ovako izvedenim značenjem) može da se sagleda i tek kako u drugačijem svetlu od tog pakosnog , a da se ni malo ne promeni faktičnost kazatog. Počev od gramatičke anlize kazatog, preko paralele sa gotovo indentičnim stihom iz Mhabharate, Adi-parve (a koji je, u pisanom obliku, stariji makar 3.000 godina od biblijskog teksta Novog Zaveta), preko šireg razumevanja Božanskih oblika, ekspanzija i inkarnacija... onda to porpima drugačiji smisao od toga plitkog i jednostranog pogleda; pa ipak ne menja to što je kazato i kako je kazato!

Quote:
moje misljenje je da je temelj svih religija isti.. i sve poruke su iste... ljudi su ti koji ih silom zele prikazati odvojenim i kontradiktornim samo da nebi svoju moc djelili s drugima...
Suština je ista, ikao različiti delovi objave mogu biti objavljeni na različitim mestima, u različitim vremenima, okolnostima i data različitim ljudima; a sve da bi se kako ko spasio, na način koji je za njega moguć. Budući da je duhovnost beskrajna, kompleksna, suptilna, živa i dinamična... ni njen opis nema kraja, kada bi neko imao i mlione glava i jezika i govorio o njoj celu večnost, (pa dovoljno je osvrnuti se oko sebe i pokušati sagledati ogromnost samo materijalne kreacije; cela samo ova ogromna planeta Zemlja čiju ogromnost naš sićušni um ne može da obuhvati mišlju, je samo infinitezimalno zrnce prašine u grandioznosti materijalne kreacije). Ali suština je jedna i ista, Bog je jedan, u svoj složenosti i beskraju Njegovog bića.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 18:54   #27
u principu.. napisao si isto sto i ja ..samo u puno vise rijeci....
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 22:05   #28
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
u principu.. napisao si isto sto i ja ..samo u puno vise rijeci....
Nadopunio tvoj iskaz iz više uglova. A može i opširnije od toga
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 01:57   #29
mene nekako , sto sam starija, sve vise sazetost privlaci..... reci puno u par rijeci uvijek mi ima prednost pred reci malo u puno rijeci
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 02:20   #30
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
mene nekako , sto sam starija, sve vise sazetost privlaci..... reci puno u par rijeci uvijek mi ima prednost pred reci malo u puno rijeci
To je fin ideal, ali u ovom slučaju to nije bio izbor, već je on bio: reći malo sa par reči ili reći više sa više reči. Jedino ako neko nije dovoljno razumeo šta je kazato, i razliku između to dvoje; zato je ponuđeno i šire objašnjenje. Tako da i mene privlači sažetost, čak i ako je tema beskrajna, ali me odbijaju lažne dileme proizašle iz zemene teza.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2007., 22:56   #31
Ni jedna religija nije zahtijevala tolike ljudske žrtve i klala ih na tako sraman način,kao ona koja se hvali,da ih je zauvijek ukinula......
orhana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 18:19   #32
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
ne pobija li svaka religija koja tvrdi da jedina prava u biti samu sebe

sto mislite o tome....
Monoteizam se ocituje u iskljucivosti. Ako ne vjerujes u tog odredjenog boga na propisani nacin onda si heretik i gorit ces u paklu. Simple as that. Tako kada djelatnici tih monoteistickih poduzeca propovjedaju o toleranciji medju ljudima samo se priklanjaju modernim drustvenim trendovima, jer u njihovom monarhijskom modelu svemira tako nesto ne postoji. Tamo gdje Capo di tutti capi sjedi na prestolju i upravlja svojim podanicima tolerancija je nepozeljna i nepotrebna.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 13:20   #33
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Monoteizam se ocituje u iskljucivosti. Ako ne vjerujes u tog odredjenog boga na propisani nacin onda si heretik i gorit ces u paklu. Simple as that. Tako kada djelatnici tih monoteistickih poduzeca propovjedaju o toleranciji medju ljudima samo se priklanjaju modernim drustvenim trendovima, jer u njihovom monarhijskom modelu svemira tako nesto ne postoji. Tamo gdje Capo di tutti capi sjedi na prestolju i upravlja svojim podanicima tolerancija je nepozeljna i nepotrebna.
Ne znam za druge, ali Katolicka Crkva nema takav stav, ve c sam pisao ali da otprilike ponovim. Sve je lijepo sadrzano u dokumentima drugog vatikanskog sabora koji lijepo govori o spasenju ljudi govoreci o krugovima spasenja. Bog zeli spas svakog covjeka a tako i njegova zarucnica Crkva i nije nuzno biti njen clan.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 15:11   #34
spasenje od cega?

i tko su oni da te mogu i trebaju od necega spasavati....

recimo meni je misionarstvo totalno apsurdna stvar.... ici na drugi kraj svijeta nametati svoju kulturu i religiju nekom drugom.... i jos mu tvrditi da ga time spasavas....svasta....
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 10:39   #35
Spesenje od promasaja, od ispraznog zivota, zivota u kojem ne upoznajes pravu ljubav, zivota u kojem ne ljubis Onoga koji je tebe ljubio prije nastanka svijeta... mogao bih i dalje nabrajati, ali mislim da se sve svodi na spasenje od sebe samoga.

Nametanje vjere nema smisla, valjda je to vec svima jasno, i nemoj samo opet o povijesti jer mi se neda vise pisat o tome.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 11:01   #36
a mislis da se to samo crkvom moze postici?
da oni koji nisu krscani ne mogu imati pun zivot? ljubav? spoznati samog sebe? nije li krscanstvo samo jedan od bezbroj puteva do tog cilja?

meni je to malo arogantno stajaliste.... a da ne velim koliko je potcjenjivacko....
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 11:25   #37
jest, samo je jedan od puteva, ali je ujedno i najlakši, jer u svim religijama svijeta čovjek ide k Bogu, a samo u kršćanstvu Bog sam je došao čovjeku.
radost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 11:30   #38
oprosti, ali to je notorna glupost..... put do boga, put do samog sebe.... kojim god putem ti isao... bog je bog... bog je jedan... bog je sve sto postoji... pa zovi ga kako hoces....

ili vjerujes da postoje razni bogovi koji vise gore i gledaju koji je covjek u cijoj momcadi.. pa neki bog priskoci pomoci svom igracu a drugi bogovi kopaju nos i cekaju...

ako vjerujes u to onda ni nisi krscanin.... oni vjeruju u jednog boga (samo sto misle da se to odnosi samo na njihovog i nicjeg drugog)
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 11:58   #39
iskljucivo je jedino pravoslvalje.

sve (ostale) religije se medjusobno priznaju/uvazavaju/tolerisu...

jer kada bi takvi pronasli Istinu,
uplasili bi se da Istini moraju posluziti.

ovako, od svega po malo, po podobiju raspalog coveka.
njegovim potrebama i maloverju, podrazumeva se.
...a, ustvari nista...

koga zanima kako izgleda medjuverski dijalog neka gugluje SVETSKI SAVEZ CRKAVA il stogodj ekumenskog, da vidi koliko su hodze, lame, budisti, biskupi, vrachi (da, africki vracevi!)... dosledni propovedima.

na osnovu tog laznog jedinstva, lazne istine
imacemo svetsku vladu
i svetsku religiju...
mix svega i svacega.

ujedinjene nacije, eu, tolerancija, new age, gej parade i ostale jednakosti polova... progon hriscana (=pravoslavnih) prethodnice apokalipse.

kako prorokuju u Pismu...

"ne boj se malo stado."
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 12:02   #40
Quote:
radost kaže: Pogledaj post
jest, samo je jedan od puteva, ali je ujedno i najlakši, jer u svim religijama svijeta čovjek ide k Bogu, a samo u kršćanstvu Bog sam je došao čovjeku.
da, nema spasenja van Crkve.

na bezbroj nacina nas Pismo uci kako da se spasavamo
i kako necemo Ocu osim kroz Hrista
itd...

najblazi stav sam procitao kod nekog oca, ne pamtim mu imena:
pravoslavlje je najkraci put do Boga,
sve ostalo je lavirint,
za neke manje, nekima vise zamrsen...
mnogima bezizlazan.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.