Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2007., 12:10   #41
evo... bas o tome pricam... to je ta iskljucivost....

mislim da je jako prepotentno od bilo koje religije tvrditi da je ona najpravija... najistinitija ......

malo koji covjek (bar sto se tice tradicionalnih religija u odredjenim podrucjima) je sam birao svoju religiju... vecina su preuzela ono sto je bilo vecinsko u njihovoj okolini.... nazovimo to nasljedje obitelji i okoline

ali svaki musliman ce se uvrediti kad mu kazes da bi bio hindus da se rodio u indiji.... da bi bio protestant ili zidov... sve ovisi o mjestu rodjenja i obitelji u kojoj se rodi.....

isto vrijedi i za krscane, zidove..... i td..

lakse je kopati oci jedni drugima nego priznati da si vrlo lako mogao zavrsiti u bilo kojoj od tih koza... i opet bi mislilo da je to to.. i nista drugo nije tome ni do koljena...
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 12:20   #42
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
evo... bas o tome pricam... to je ta iskljucivost....

mislim da je jako prepotentno od bilo koje religije tvrditi da je ona najpravija... najistinitija ......

malo koji covjek (bar sto se tice tradicionalnih religija u odredjenim podrucjima) je sam birao svoju religiju... vecina su preuzela ono sto je bilo vecinsko u njihovoj okolini.... nazovimo to nasljedje obitelji i okoline

ali svaki musliman ce se uvrediti kad mu kazes da bi bio hindus da se rodio u indiji.... da bi bio protestant ili zidov... sve ovisi o mjestu rodjenja i obitelji u kojoj se rodi.....

isto vrijedi i za krscane, zidove..... i td..

lakse je kopati oci jedni drugima nego priznati da si vrlo lako mogao zavrsiti u bilo kojoj od tih koza... i opet bi mislilo da je to to.. i nista drugo nije tome ni do koljena...
dodje kraj svijeta i imas predstavnike svih religija, meni logika kaze da samo jedan moze biti u punini u pravu.

islam u Isusu ne vidi pravoga Boga. Kako to moze biti isti Bog krscanskom?
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 12:29   #43
@ el


kad bi stvarno i dosao kraj svijeta...... mislim da je vjerojatnije da bi u biti ljudi shvatili da trebaju gledati mimo etiketa i uvidjeli bi da je to sve isto...

mislis li da muslimane nije stvorio tvoj bog? ili da tebe nije stvorio muslimanski bog?

kako je to moguce? ako stvarno vjerujes u ono sto ti govore u crkvi?



i zanima me tvoje misljenje o jednoj drugoj stvari.... sto je s krscanima koji nisu katolici (pretpostavljam da si katolik)... mislis li da je drugi bog stvorio protestante, drugi jehovce, treci zidove..... imaju razlicite teorije, obicaje, rituale... a opet svi oni polaze od biblije..... mislis li da je tvoja vjera ispravnija i punija od protestantove samo zato sto oni imaju drugi sistem tumacenja i druge obicaje....
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 14:06   #44
mislim da definitivno nemožeš strpati u isti koš pravoslavce, katolike i JS. Postoji danas jedno brdo sekti koje tumače Pismo na svoj način, a ustvari rade otvoreno na zatupljivanju ljudi i ispiranju njihovih mozgova.

I ne kažem da su druge religije bezvrijedne, nije točno. Rekla sam samo osnovnu razliku između kršćanstva i ostalih religija.

Ana sudnjem danu ionako ćemo odgovarati prema vlastitim djelima ne prema pripadnosti. A zašto sam ja onda katolik, zašto nisam samo dobra osoba? Zato jer u Isusu je moj mir.

i da, svoju vjeroispovjest sam sama izabrala i ne zazirem od nijedne religije, osim Sai Babe, JS i sl, ali oni ionako i nisu religija.

Zadnje uređivanje radost : 22.07.2007. at 14:09. Reason: dodatak
radost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 14:11   #45
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
ne pobija li svaka religija koja tvrdi da jedina prava u biti samu sebe

sto mislite o tome....

vecina religija ima neke bisere o tome kako je samo ona prava i samo taj put je pravi... i svi ostali koji nisu pripadnici su u krivu (gorit ce u paklu npr.)

vjerujete li da je to stvarno pisalo u kuranu/bibliji/cemu god ili je to izmisljotina onih koji su htjeli moc samo za sebe
ima tri 3 ili 4 religije koje su priznate, a ostalo je idiotizam i prodavanje magle!

da ti odgovorim na ovo zadnje pitanje!
Biblija je ustvari knjiga prorocanstva i u toj knjizi je zapisana cijela buducnost i znanje.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 14:13   #46
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
dodje kraj svijeta i imas predstavnike svih religija, meni logika kaze da samo jedan moze biti u punini u pravu.

islam u Isusu ne vidi pravoga Boga. Kako to moze biti isti Bog krscanskom?
nije tocno, Islam priznaje sve sta je u katolickoj crkvi, samo sto je za njih katolicka crkva malo iskrivljena!

70-80 % je isto, samo sto umjesto Biblije imaju Kuran, nemaju svecenike, sakramente i neke stvari.!
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 14:33   #47
sad ispada da nije samo krscanstvo jedino ispravno (religija kojoj je glavni lajt motiv biblija) vec je i samo jedno tumacenje biblije ispravno....

ajde mi objasnite molim vas... tko je to objektivan za odrediti cije je tumacenje biblije ispravno ili najispravnije.... kad svi to govore za sebe....

to me asocira na komadanje drzava... u kojoj svako selo zeli svoju zastavu, granice, izmislit ce cak i svoj vlastiti jezik samo da se pokazu kao drugaciji...

umjesto da se koncentrirate na zajednicke teme pronalazite mikro razlike samo zato da imate "razlog" za uzvisivanje svojeg kao jedino ispravnog..

mislite li da je bog dao ljudima religije da ih razdjeli i posvadi ili da ih ispuni i zblizi.... jer mi se sve vise cini da je ljudima svaki povod za mrznju i rat dobar.... pa bila to i vjera u nesto savrseno ...
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 17:06   #48
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
sad ispada da nije samo krscanstvo jedino ispravno (religija kojoj je glavni lajt motiv biblija) vec je i samo jedno tumacenje biblije ispravno....

ajde mi objasnite molim vas... tko je to objektivan za odrediti cije je tumacenje biblije ispravno ili najispravnije.... kad svi to govore za sebe....

to me asocira na komadanje drzava... u kojoj svako selo zeli svoju zastavu, granice, izmislit ce cak i svoj vlastiti jezik samo da se pokazu kao drugaciji...

umjesto da se koncentrirate na zajednicke teme pronalazite mikro razlike samo zato da imate "razlog" za uzvisivanje svojeg kao jedino ispravnog..

mislite li da je bog dao ljudima religije da ih razdjeli i posvadi ili da ih ispuni i zblizi.... jer mi se sve vise cini da je ljudima svaki povod za mrznju i rat dobar.... pa bila to i vjera u nesto savrseno ...
za tumacenje biblije je tocno iskljicivo u katolickoj crkvi.
pravoslavna crkva je nastala puno kasnije, a protestantska u engleskoj za vrijeme henrika jednog, neznam tocno kojeg.
koji je sebi skrojio vjeru da se moze rastaviti od zene i ponovno zeniti u crkvi, nesto u tom stilu.
gdje je granica kad svaki kroji vjeru kako njemu odgovara!
sve ove sekte i sta se predstavljaju, nisu nista.
to je ne priznato i gotovo.
mogu oni reci sta hoce.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 19:12   #49
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
nije tocno, Islam priznaje sve sta je u katolickoj crkvi, samo sto je za njih katolicka crkva malo iskrivljena!

70-80 % je isto, samo sto umjesto Biblije imaju Kuran, nemaju svecenike, sakramente i neke stvari.!
Očito je da si predugo zapetljan u for petlji pa si umjesto jehavci napisao islam.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 20:01   #50
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
za tumacenje biblije je tocno iskljicivo u katolickoj crkvi.


Kako netko tko ni ne čita Bibliju može biti jedini koji ispravno tumači Bibliju?

Vjerujem da ne znaš ali RKC je u biblijskoj egzegezi 90% naučila od protestanata. Tek po II.VK je donešen i službeni dokument RKC kojim je dopušteno biblijskim stručnjacima da koriste proučavanje književnih oblika u Bibliji. Tj. do tada je sve osim doslovnog tumačenja bila teška jereza.

Quote:
pravoslavna crkva je nastala puno kasnije,
Od čega je ili kako nastala? pala s marsa ili 1054g. zbog anateme od strane jednog povrijeđenog ega?

Quote:
a protestantska u engleskoj za vrijeme henrika jednog, neznam tocno kojeg.
koji je sebi skrojio vjeru da se moze rastaviti od zene i ponovno zeniti u crkvi, nesto u tom stilu.
To što navodiš je samo jedan od zapadnih raskola. Henrik VII i nastanak Anglikanske crkve. Oni ni nisu tipični protestanti već negdje na pola puta između katolika i reformiranih.

Quote:
gdje je granica kad svaki kroji vjeru kako njemu odgovara!
Nema granice a za dokaz za to je i ovaj tvoj post.
Znam, znam, reći ćeš da ti jesi katolik ali ne poznaješ njezin nauk i ne prihvaćaš u potpunosti njezin moralni nauk i bla, bla bla...

Nema veze, dobrodošao u klub polukatolika na forumu.

Quote:
sve ove sekte i sta se predstavljaju, nisu nista.
to je ne priznato i gotovo.
mogu oni reci sta hoce.
Ovdje, htio ti to ili ne, niječeš Isusovu molbu Ocu i želju u Velikosvećeničkoj molitvi (stih: Iv 17, 11. 21) i direktno se protiviš nauku "svoje" RKC koja je svoj stav po tom pitanju rekla još prije 42g u dekretu Unitatis redintegratio. Dakle ovdje pod "oni" spadaju svi oni koji imalo znaju išta o ekumnizmu te svi popovi i pape.


Cijenim tvoj trud i radujem se tvojim novim tezama.

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 08:25   #51
Quote:
radost kaže: Pogledaj post
jest, samo je jedan od puteva, ali je ujedno i najlakši, jer u svim religijama svijeta čovjek ide k Bogu, a samo u kršćanstvu Bog sam je došao čovjeku.
Duhovnost je težak put i svako kraćenje i olakšanje samo je znak da čovjek na tom putu nije ozbiljan, već vrluda i markira.
Lekcije koje se namjerno izmiču i preskaču dolaze kad tad...

Bog je sam došao čovjeku redovnom nedeljnom linijom; izvanjski bog odlazi i ulazi u njegov život, ništa ne trebaš raditi samo ga sačekati i primiti i to je to...strašno...smiješno i žalosno.

Bog koji ti dolazi izvana takav i ostaje kao izvanjska senzacija koja utapa preveliku količinu stvarnosti koja se ne može otopiti otapalom za naše grijehe, a u nama nema promjena a onda niti rasta.
Nema neba izvan nas.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 08:30   #52
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
dodje kraj svijeta i imas predstavnike svih religija, meni logika kaze da samo jedan moze biti u punini u pravu.
Jedan u punini
drugi u praznini
a ostali u krivini!

Samo je naša jedina i prava Coca-cola faith
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:03   #53
Ne mogu ni jednu lekciju izbjeći jer me Bog odgaja. Kraljevstvo Božje je u nama.
radost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:19   #54
Quote:
radost kaže: Pogledaj post
Ne mogu ni jednu lekciju izbjeći jer me Bog odgaja. Kraljevstvo Božje je u nama.
Bog nije pedagog, ima pametnijeg posla nego da se bavi lekcijama, za to ima zakon karme koja to regulira.

Kako je kraljevsto u tebi kad ti treba izvanjski bog???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:21   #55
Kakav izvanjski Bog, o čemu ti pričaš? Ne vjerujem u karmu. Ako i postoji Isus me je od nje oslobodio.

Kraljevstvo Božje je već u meni, od samog rođenja, ja sam prebivalište Duha Svetoga, Isus je moj brat, a Stvoritelj mi je Otac. Nema izvanjskog Boga, u Kristu živimo, mičemo se i jesmo.
radost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:34   #56
[QUOTE=radost;9436998]
Quote:
Ne vjerujem u karmu. Ako i postoji Isus me je od nje oslobodio.
Ak ne vjeruješ ne znači da te nije dotakla...a takvi OSLOBODITELJ ne postoji.




Quote:
Kraljevstvo Božje je već u meni, od samog rođenja, ja sam prebivalište Duha Svetoga, Isus je moj brat, a Stvoritelj mi je Otac. Nema izvanjskog Boga, u Kristu živimo, mičemo se i jesmo.
Ujak?
Strina?
Bratići?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:45   #57
Ma moš se smijat koliko hoćeš. Ne dira me.

BTW. i očekivala sam takav komentar.
radost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 10:01   #58
Quote:
radost kaže: Pogledaj post
Ma moš se smijat koliko hoćeš. Ne dira me.

BTW. i očekivala sam takav komentar.
Nije stvar smijanja ili uveseljavanja te razonode, već pokazatelj svijesti koja podržava riječi "sve dok nam Božja odsutnost ne stigne u pomoć" pa svojim primjerom pokazuje kako i iluzija može biti od pomoći ma koliko je apsurdna.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 11:19   #59
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nije stvar smijanja ili uveseljavanja te razonode, već pokazatelj svijesti koja podržava riječi "sve dok nam Božja odsutnost ne stigne u pomoć" pa svojim primjerom pokazuje kako i iluzija može biti od pomoći ma koliko je apsurdna.
Mala jel ti vjeruješ u princip karme?
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 11:32   #60
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Mala jel ti vjeruješ u princip karme?
"Mala" ti u gaćama
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:05.