Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Pogledaj rezultate ankete: Da li spavate zajedno s djetetom ?
Ne ! ( To je primitivno i nepraktično) 51 18.61%
Da ! ( najvažnije je da je to bolje za dijete) 114 41.61%
Pokušali ali ne ide 9 3.28%
Nešto između (navedite u odgovoru) 100 36.50%
Glasovatelji: 274. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2005., 14:39   #81
Svakih pet godina totalno oprečne preporuke - : i pedijatrima i fizijatrima i svima.
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 14:54   #82
Quote:
lucija kaže:
Svakih pet godina totalno oprečne preporuke - : i pedijatrima i fizijatrima i svima.
ih da su oni jedini

svi doktori - svako malo - nije crno nego bijelo - pa onda za par godina: e nije bijelo nego crno

mislim da uz sve te informacije najvishe instinkt pomazhe - i naravno ovisi od bebice -


joj moram vam se pohvaliti - bit cu kuma po drugi put

moja mala
srecica Becca ce dobiti bracu ili seku i mi cemo opet biti kumovi

tako sam hepi
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 15:27   #83
Ove preporuke o stavljanju djece spavati na leđa su, koliko ja znam, posljedica istraživanja SIDS-a, pa ih baš i ne treba uzimati olako. No, naravno, 99,neznamkoliko % djece koja spavaju na trbuhu probudit će se sretna i zadovoljna.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 15:37   #84
Quote:
verica kaže:
Ove preporuke o stavljanju djece spavati na leđa su, koliko ja znam, posljedica istraživanja SIDS-a, pa ih baš i ne treba uzimati olako. No, naravno, 99,neznamkoliko % djece koja spavaju na trbuhu probudit će se sretna i zadovoljna.
pa naravno da ne treba uzimati olako

i ono shto sam napisala za spavanje u krevetu roditelja je isto tako posljedica istrazhivanja po pitanju SIDS-a
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 15:44   #85
Vrlo je tesko pratiti sve sto se preporucuje. Moj je spavao na ledjima od rodjenja,primjetila sam da mu je glavica uvijek na jednoj strani okrenuta i kao da je malkice deformirana ono kao udubljena ta strana pa smo kupili pozicioni jastuk i okretali ga na suprotnu stranu da se to sve ispravi i nedugo poslije vise ni on nije pomogao, prerastao ga je i spavao kako je njemu bila volja pa smo paranoju da mu je jedna strana udubljena tako nekako prerasli i mi roditelji
Prijateljica ima bebu koju je od pocetka stavljala da spava na trbuh i sve za pet nista se nije desilo. Svatko prati vlastite instikte i to je ok.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 16:54   #86
Da, samo što se istraživanja o SIDS-u i zajedničkom spavanju i osporavaju, a spavanje na leđima je danas zaista jedinstvena preporuka. Opet, normalno da će 99,9 posto djece koja spavaju na trbuhu biti živo i zdravo - ali, spavanje na leđima je zaista nekakva jedina 'čvrsta točka' koja se preporučuje kao prevencija od SIDS-a.

Misim da nije problematično ako dijete drži glavu na jednoj strani dok spava, sve dok normalno okreće glavu i prati i na drugu stranu. Može li doći do kakvog zaležavanja to ne znam, a fizijatri zaista ne preporučuju nasilno zadržavanje u nekom položaju.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 17:00   #87
Ja imam samo jednu preporuku... to je stara obiteljska tajna koja se prenosi s koljena no koljeno jos od doba faraona

Skuhajte djetetu malo maka na mlijeko i dajte mu to prije spavanja... spavat ce sve do jutra, kao mali pravi andjeo *





















*hraniti u malim kolicinima i ne cesce od jednom tjedno!
Gulpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 17:01   #88
moram ja malo...

prije 16 i pol godina, kad sam rodila Juniora, vjerovatno BI MI ODUZELI DIJETE da me tko vidio da ga stavim spavat na ledja ili bok


samo na trbuhu su smjeli spavat...btw moj je po cijelu noc ko crv putovao dok glavom ne bi tresnuo u rub koshare i onda bi se smirio...

kad je moja nona vidjela kako ga stavljam spavat, triput se prekrizhila i rekla da ide svijecu zapalit

al zato ima oblik glave...ljubigamajka
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 17:03   #89
Quote:
Gulpa kaže:
Ja imam samo jednu preporuku... to je stara obiteljska tajna koja se prenosi s koljena no koljeno jos od doba faraona

Skuhajte djetetu malo maka na mlijeko i dajte mu to prije spavanja... spavat ce sve do jutra, kao mali pravi andjeo *



istina...i malo pogrijeshi omjer pa se beba nikad ne probudi
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 17:04   #90
Da, normalno, preporuke su promijenjene nakon što su provedena istraživanja o SIDS-u. I danas ima pedijatara koji preporučuju spavanje na boku ili čak trbuhu, radi zagrcavanja bebe.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 17:07   #91
nemam pojma shto je taj sids...


znam samo da sam se najsigurnijom osjecala kad je bio blizu mene...narochito nocu.


kad nije, ustajala sam se stotine puta provjeravajuci dal dishe
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 17:16   #92
a ja kupila aparat koji prati rad srca i disanje....i kako je bila recimo male tezine,aparat se cesto greskom palio....toga straha,panike...poslije kad je otezala nije bilo laznih alarma...mirnije sam spavala.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 17:52   #93
ne mogu se uziviti u ulogu zene i majke ali ne mogu si ni zamisliti da to malu najdrazu osobicu nakon sto ju zeljno cekate 9 mjeseci (u nasem slucaju i malo duze) onda udaljite bas odstranite u drugu sobu Pa to bice vas treba. Pored sebe. U istom krevetu, nadam se, snivat cemo ove godine ona ja i nasa beba (koju ona jos zove crtica ali to je vec prava mala osobica ) Nisam cuo nikada ali nikada da su ljudi tako zgjecili bebu, cura je clan rode vec malo duze tako da se stalno informira ali ako mi odnese dijete u drugu sobu evo ja cu prvi proplakati, inace sam jedini u firmi bez podmlatka i bas mi prica kolega kako nema ljepse slike nego kad ujutro ugleda njegove dvije cure kako blazeno snivaju zagrljene. Cak ne vjerujem da djetetu u drugoj sobi prijeti neka stvarna opasnost ali ne mogu si predociti da bi se ugodno osjecao znajuci da je tamo sam/sama. Mislim kod sam imao psa i on je smio svake noci mi spavati na nogama a dijete da si izbacujem?
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 18:31   #94
Ak je u redu da beba spava sama - čemu onda monitori, kamere i ostali sustavi nadzora? Znači roditelj bebi treba, ali moderni tehnologizirani roditelj će biti prisutan u vidu big brother oka.
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 18:33   #95
Quote:
lucija kaže:
Ak je u redu da beba spava sama - čemu onda monitori, kamere i ostali sustavi nadzora? Znači roditelj bebi treba, ali u vidu big brother oka.
da, a i zna da je voljeno isto ko sto oni u big brotheru znaju da ih producent voli, zar ne?
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 19:04   #96
Monitori kakav je Samantha spomenula su nešto posve drugo od uobičajenih baby alarma - redi se o monitoru koji se oglašava kada beba prestane disati; i zapravo je najbolja moguća prevencija takvih epizoda. Takvi monitori se koriste i u bolnicama na neonatološkim odjelima, a za bebu male porođajne težine su sigurno za preporučiti.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 19:08   #97
Quote:
verica kaže:
Monitori kakav je Samantha spomenula su nešto posve drugo od uobičajenih baby alarma - redi se o monitoru koji se oglašava kada beba prestane disati; i zapravo je najbolja moguća prevencija takvih epizoda. Takvi monitori se koriste i u bolnicama na neonatološkim odjelima, a za bebu male porođajne težine su sigurno za preporučiti.
a koliko se dijete isprepada i sokira kad lazno zavriste? Cini mi se kao prilican sok i za dijete i za roditelje. Nije li jednostavnije da mama i tata kontroliraju bebino disanje, aparat moze zakazati, mamin instinkt valjda ipak manje?
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 19:10   #98
Quote:
dodouprolazu kaže:
a koliko se dijete isprepada i sokira kad lazno zavriste? Cini mi se kao prilican sok i za dijete i za roditelje. Nije li jednostavnije da mama i tata kontroliraju bebino disanje, aparat moze zakazati, mamin instinkt valjda ipak manje?
Pa šok je strašan, to je istina Ali kako bi mama kontrolirala bebino disanje baš čitavu noć? Mora se nekad i spavati
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 19:13   #99
MA ne tuli on kod bebe valjda,a cula sam da je dosta ljudi poludilo do brige i izbacili taj monitor jer je stalno tulio kad bi se bebica pomakla i onda bi mislio da ne dise. Ma koma,ja bi poludila. Ovak ja nju samo pogledam a naj draze mi je ka dje njen trbuh na mome pa osjetim kak dise sunce mamino.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 19:27   #100
Čitala sam da je najbolja prevencija sids-a co-sleeping jer majčino disanje pomaže i regulira bebino. A navodno beba i mama kad zajedno spavaju (ili tata, nije diskriminacija, nego čisto praktično - malu bebu ipak mama doji pa je zgodnije da je bliže njoj, a i tata mora ići raditi pa mu san noćni san možda više znači...) usklade im se REM i ostale faze sna, tako da u nekom polusnu mogu obaviti sve ono što treba (od dojenja, maženja...), a i mama nekako nesvjesno osjeti što se zbiva s bebom i može reagirati na podražaj.

Naši psi prijavljuju što se zbiva s raznim članovima obitelji i zadivljujuće su lijepo i precizno par puta prijavili neke nesreće koje su prijetile da se dogode (doslovce spasili jedan život) i sl. i mi smo ih bez beda razumjeli. Sve točno i bez riječi, a dvije smo različite vrste - i isto smo spavali, osoba u opasnosti je spavala - i na kraju krajeva oni su spavali. Osjetili smo kroz san da su psi došli i što nam hoće reći. Mislim da je ta veza još jača između majke i djeteta koji su do prije par dana / tjedana / mjeseci bili u istom tijelu i dijelili svaki trenutak života.

Mislim, ipak, da to nije za svakoga - jer danas je intuicija gotovo privilegija čudaka i dokoličara, new ageasha i hiper senzibilnih ljudi... pa je onda valjda dobro da postoji niz opcija - od monitora i odvojenog spavanja do co-sleepinga.

Navodno zajedničko spavanje može dovesti do smrti bebe, ali kada su roditelji pod utjecajem raznih tableta, alkohola i sl. (a toga nažalost ima), kada su krevet i posteljina neadekvatni, kada roditelji imaju problema sa spavanjem, jako tvrdo spavaju ili nekih sličnih poremećaja. Zapravo, nije možda niti potreban neki ekstremni vid ponašanja ili poremećaja - ak se roditelj osjeća nelagodno - to ne može biti dobro za dijete. Ipak je najbolje da svatko procijeni što je najbolje u njegovom slučaju. S tom ogradom da se treba propitati, barem ja mislim, zbog čega mislimo to što mislimo - koliko smo i sami pod utjecajem svojih frustracija iz djetinjstva, strahova, fobija i ostalih bugova u sustavu...

Čula sam priču od frendice da je imala strašan problem s bebom koja je urlala dan noć par mjeseci nakon rođenja. Kasnije mi je priznala da je bila nesposobna boriti se s time jer se prisjetila nekih svojih trauma vezanih uz roditelje pa nije mogla preuzeti ful brigu za malu, što je ova, narafski, osjetila....

Odgajanje drugoga je samoodgajanje, prije svega...
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:06.