Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2009., 10:02   #41
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
samo bih osobno izbjegavao lagac kako rekoh zbog nacina poslovanja, ne znam kakva je u struci.
A ima linearan pristup koliko sam do sad saznao.. mislim, ako kad ju netko kontaktira i onda mu kaze da je za rjesavanje tog problema potrebno 6 tretmana/susreta.. ja to ne mogu shvatit ozbiljno i konstruktivno..

Ja uvijek kazem ljudima da ne znam i da se to ne omze procijeniti.. nekad bude jednom, a nekad budu mjeseci...

Tako da ju ja vec zbog toga uopce ne dozivljavat kompetentnom.. ali ja sam opcenito protivnik takvih cook-book pristupa

Quote:
U biti nije sad da se hipnozom radi nesto drugacije nego ostalim metodama,
Da, to je ono bitno.. hipnoza je nacin rada u psihoterapiji.. kao i cijeli spektar drugih postojecih tehnika... primarna je psihoterapija, cak i ako se samo i iskljucivo radi u hipnozi, pa i to te mjere da osoba ne zna na cemu radi ni koje probleme izvlaci.. to je i dalje psihoterapija i u bilo kojem trenutku se moze preci na drugaciji nacin rada..

Quote:
a sada koliko i kako vjerojatno kao i kod svake druge terapije ovisi od slucaja do slucaja, a i od terapeuta do terapeuta, koliko je dobar u onome sto radi.
Ja bih primarno rekao da je od terpaeuta do terapeuta.. uspjesna hipnoterapija najmanje ovisi o znanju tehnike.. to je najlakse.. najbitnija je kreativnost terapeuta, njegova sigurnost (koju klijenti tako dobro osjecaju), njegova spremnost na promjene i ucenje, itd.

Decko od sestre je za mene jednom rekao zasto sam ja tako uspjesan.. ovako nes je rekao.. "Da njemu dodje osoba koja kaze da su ju oteli vanzemaljci on ce to prihvatit isto kao i da kaze nesto potpuno svakodnevno..."

Po meni je bitno da je terapeut spremna na promjene u svakom trenutku i u sekundama mijenjati sve planove, ideje, strukture... koje ima za rad s odredjenim klijentom..

Naravno, pitanje je koliko ima takvih frikova
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 10:05   #42
Quote:
ondine kaže: Pogledaj post
Inače, ja sam bila svojedobno na AT kod Jadranke Škarice i nju sam pitala da li primjenjuje hipnozu u svojoj terapiji i ona je rekla da primjenjuje no izuzetno rijetko i samo kod tih nekih ajmo reći "težih" slučajeva. Na moj upit odnosno želju da budem hipnotizirana, ona se zgranula i rekla da meni to ne treba (ne znam kak ona zna kaj meni treba, al ok. )
Meni ovo full cudno... al' kao sto sam prije napisao.. sve ovisi o terapeutu, pa tako i ona ima svoje ideje i koncepte po kojima radi...

Quote:
i rekla je da nije baš uputno bezveze nekom čačkat po podsvijesti.
Ja sam potpuno drugacijeg misljenja od nje... primjer kako se terapeuti razlikuju i pristupu hipnozi...

Quote:
Osobno smatram da hipnoza ne može biti štetna ako je inducira hipnoterapeut s iskustvom (ne neki blesavi šarlatan) i ako se tome pristupi krajnje ozbiljno i profesionalno.
Ne moze generalno biti stetna.. sarlatan ili iskustvenjak isto induciraju.. bitno je ono poslije.. cak i osoba bez iskustva ako radi moze biti dobro.. jedino kad mmoze biti nedobro je ako radi neka budala... ali da tu moze biti stetnih posljedica kao sto geldmao na filmovima i sl. :nope:
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 10:43   #43
Ono sto bih ti ja, psihoterapeut koji primarno radi kroz hipnoterapiju, dao kao savjet je da ne trazis osobe/terapeute s diplomom ni sto vise papira (iz hipnoze i hipnoterapije) sto je i Beljki dobro rekao, nego terapeuta s kojim ce ti biti ok, odnosno s kojim ces se ok osjecati i koji je spreman tako raditi s tobom...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 11:27   #44
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Decko od sestre je za mene jednom rekao zasto sam ja tako uspjesan.. ovako nes je rekao.. "Da njemu dodje osoba koja kaze da su ju oteli vanzemaljci on ce to prihvatit isto kao i da kaze nesto potpuno svakodnevno..."
:
sigurno imas nesto u vodenjaku
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 11:53   #45
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Hipnozom, odnosno hipnoterapijom se moze raditi na ama bas svemu.. Ja sam npr. tako postigao uspjeh s osobom od koje je psihijatrija odustala..
Zaista? Ako ti nije problem, rado bih čula to iskustvo na pm. O čemu se radilo i koliko ti je vremena trebalo da postigneš uspjeh? Naravno, zanima me koliko naplaćuješ seansu? Inače, maločas sam (zamisli sinkroniciteta ) pročitala u Večernjaku o benefitima porođaja putem hipnoze i spomije se hipnoterapeut Denisa Legac koja seansu naplaćuje ni više ni manje nego 150 EUR.
Naravno da od jedne seanse ne očekujem čudo, a s obzirom na cifru, ne znam tko si to može priuštiti... Nema šanse da bi Denisa od mene izvukla 150 EUR-a... to smatram drskom krađom ako me razumijete. 150 EUR-a bih platila jedino pod uvjetom da se jednom jedinom seansom može polučiti rezultat, da mi gospoja Denisa izda pisanu garanciju o tome uz obvezu povrata novca ako rezultat izostane...


Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
No, ovo je drugacije od hipnoterapije.. jer treba razlikovati hipnoterapiju i programiranje hipnozom... Beljki ti je dobro rekao da je to naci nrada u psihoterapiji..

Ako trazis nekoga da te programira da tih simptoma nema, a ne radi na uklanjanju uzroka. .to moze biti kratkotrajno kao s pusenjem...
Dakako ne tražim nekog za programiranje - kratkoročnog uklanjanja simptoma. Smatram da je bit utvrditi uzrok i potom ići na uklanjanje simptoma... Ja bih vrlo rado otišla na terapiju hipnozom, ali najviše zato da se opustim, oslobodim stresa itd., jer držim da bi mi bila izrazito korisna no prvenstveno me zanima hipnoza, jer želim pomoći nekom drugom kome zaista mislim da je potrebna.
__________________
Ondine
Moju je dušu svijet iskvario, moja je fantazija nemirna, a srce se ne može nasititi. Meni je svega premalo; i na bol se lako naviknem kao i na nasladu, i zivot mi postaje iz dana u dan sve pustiji; samo mi je jedno sredstvo ostalo: putovanje.
ondine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 12:02   #46
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
sigurno imas nesto u vodenjaku
pogledat cu bas
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 12:11   #47
Quote:
ondine kaže: Pogledaj post
Zaista? Ako ti nije problem, rado bih čula to iskustvo na pm. O čemu se radilo i koliko ti je vremena trebalo da postigneš uspjeh? Naravno, zanima me koliko naplaćuješ seansu? Inače, maločas sam (zamisli sinkroniciteta ) pročitala u Večernjaku o benefitima porođaja putem hipnoze i spomije se hipnoterapeut Denisa Legac koja seansu naplaćuje ni više ni manje nego 150 EUR.
Naravno da od jedne seanse ne očekujem čudo, a s obzirom na cifru, ne znam tko si to može priuštiti... Nema šanse da bi Denisa od mene izvukla 150 EUR-a... to smatram drskom krađom ako me razumijete. 150 EUR-a bih platila jedino pod uvjetom da se jednom jedinom seansom može polučiti rezultat, da mi gospoja Denisa izda pisanu garanciju o tome uz obvezu povrata novca ako rezultat izostane...
ona je poznata po ne bas obzirnom izvlacanju love di stigne i ima tarife koje su vece cak i od standarda u razvijenijim zemljama. Prosjek je vani cini mi se 100 eura, a kod nas se najcesce vrti oko 300 kn, barem koliko sam vidio, no Sac. ce znati bolje. Bezbolno radjanje je jedno od "tradicionalnih" podrucja gdje hipnoza ima redovno dobar uspjeh, kao i kontrola boli opcenito..




Quote:
Ja bih vrlo rado otišla na terapiju hipnozom, ali najviše zato da se opustim, oslobodim stresa itd.,
za to, posebno ako imas osobno zelju i entuziazam sudjelovati vrlo cesto zaista moze jedna seansa biti dovoljna, da se nauci koristiti autohipnoza, no ipak individualno je..
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 12:17   #48
Quote:
ondine kaže: Pogledaj post
Zaista? Ako ti nije problem, rado bih čula to iskustvo na pm. O čemu se radilo i koliko ti je vremena trebalo da postigneš uspjeh?
A to je prica za knjigu napisat, iako me je vec pitala ako cu knjigu napisaot o njoj radilo se o dosfinkcionalnoj osobi.. niz trauma (najgorih sto moze edna zena dozivjet) kroz zivot + lijecenje kod psihijatara koji nisu znali sto s njom + masa lijekova (cak i cudnih) = chaos. Tako bih ju najbolje opisao.. zivjela na masu lijekova, nefunkcionalna, puna strahova, teske/nemoguce komunikacije.. manicna.. cijeli komplet dijagnoza da ih ni sama nije vise mogla zapamtit.. lijekovi sve teze djeluju.. itd.

Jako puno je za pisat..

Ali nedavno je rekla da smatra da smo postigli uspjeh jer ju ja jedini nisam gledao kroz dijagnoze.. sto je i istina, meni to uopce nije bilo bitno..

Primjer koji navodim cesto.. jednom je dosla sa "simptomima" da cuje neki glas, odnosno neko dijete.. koje joj nesto govori, nesto hoce.. itd. Dakle, opisala se slusne halucinacije.. po onome sto su me ucili na faxu ja bih ju trebao poslat psihijatru, gdje ce vjerojatno dobit dg Sch, jos malo lijekova, hospitalizacija... a ja sam bio (jos nije odluceno lud ili hranar) pa sam isao razgovarat s tim djetetom koje je cula.. da skratim, nakon zavrsetka te price, rekla je da se o prvi put u zivotu (nakon vise od 45 godina) osjeca slobodnom i sretnom.. jer je to dijete bila metafora za dawnu traumu koja ju je oblikovala i napravila tako nefunckioanlnom kroz cijeli zivot..

To je poanta onoga sto sam ti rekao.. da ne treba trazit terapeuta s papirima ni diplomama, vec koji nam se cini ok, s kojim nam je ugodno i s kojim se osjecamo da mozemo radit..

Quote:
Naravno, zanima me koliko naplaćuješ seansu?
Beljki je napisao da sam u edukaciji jos, pa to znaci da to radim u sklopu edukacije (sto moramo) tako da nisam profesinalac jos, pa nemam nikakvu cijenu.. ljudi obicno pustaju koliko mogu/zele.. (ili da se izrazim kao dr. Rasuch poklajanju mi )

Quote:
Inače, maločas sam (zamisli sinkroniciteta ) pročitala u Večernjaku o benefitima porođaja putem hipnoze i spomije se hipnoterapeut Denisa Legac koja seansu naplaćuje ni više ni manje nego 150 EUR.
Naravno da od jedne seanse ne očekujem čudo, a s obzirom na cifru, ne znam tko si to može priuštiti... Nema šanse da bi Denisa od mene izvukla 150 EUR-a... to smatram drskom krađom ako me razumijete. 150 EUR-a bih platila jedino pod uvjetom da se jednom jedinom seansom može polučiti rezultat, da mi gospoja Denisa izda pisanu garanciju o tome uz obvezu povrata novca ako rezultat izostane...


A ja vjerujem da je dobar dio efekta i u toj cijeni koju dere.. jer kad toliko platis onda i osjetis efekt pa makar umisljeni koji postane stvarni...

Ali ima ljudi koji su spremni placat.. meni je jednom osoba nudila 1000 kn po satu.. ja sam ju odbio, i onda dok je razmisljala zasto je shvatila da joj je rjesenje problema pred nosom i da ja nemogu napravit cudo.. tako vjerujem i dio ljudi kod nje moze "uspjet"..

Ali ono sto me jos kod nje smeta te ta struktura kad zna koliko ce puta trebat radit.. jer uspjesan rad u hipnozi ovisi od osobe do osobe.. Erickson je npr. s pacijentima provodio i do 300 sati prije nego je poceo radi u hipnozi.. tako i ja s nekima pocnem odmah, a s nekima nakon nekog vremena, tjedana, mjeseci cak.. da bi bilo uspjesno treba upoznat osobu da bi se moglo radit na najbolji i najuspjesniji nacin.. a ponekad je to potrebno cak i zbog same indukcije koja je najlaksa, da bi se osoba naucila i navikla na to stanje.. naucila opustit, prepustit..




Quote:
Dakako ne tražim nekog za programiranje - kratkoročnog uklanjanja simptoma. Smatram da je bit utvrditi uzrok i potom ići na uklanjanje simptoma...
To uvijek pisem ljudima jer cesto ljudi traze programiranje i "carobni stapic".. i onda uvijek gubimo vrijeme dok naucimo sto je hipnoterapija..

Quote:
Ja bih vrlo rado otišla na terapiju hipnozom, ali najviše zato da se opustim, oslobodim stresa itd., jer držim da bi mi bila izrazito korisna no prvenstveno me zanima hipnoza, jer želim pomoći nekom drugom kome zaista mislim da je potrebna.
Opustanje uvijek nekako ide u kompletu s tim hipnoza je tu dobra jer moze ic u dubinu puno brze i lakse nego drugi pristupi, cak i toliko da se klijenta postedi negativnih iskustava (sjecanja, emocija, prozivljavanja...)
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 12:19   #49
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ona je poznata po ne bas obzirnom izvlacanju love di stigne
Jednom mi je jedna forumasica za nju prokomentirala da bi vjerojatno i parking naplacivala da moze :cerel:

Quote:
i ima tarife koje su vece cak i od standarda u razvijenijim zemljama. Prosjek je vani cini mi se 100 eura, a kod nas se najcesce vrti oko 300 kn, barem koliko sam vidio, no Sac. ce znati bolje.
Da, tako negdje je prosjek..
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 13:58   #50
zaboravih napisati da primjer koji sam navodio se primarno odnosi na rad u hipnozi... za slucaj da se nije skuzilo
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 16:33   #51
Postovanje,

Imam jedno pitanje za tebe Beljki. Naime, rekao si da se ne moze nagovorit ljude na nista sto ne zele u hipnozi. Cisto me zanima kako je onda ovo moguce
http://www.youtube.com/watch?v=DvSH8T_1vjo
Sumnjam da je itko od njim htio imat sexualni odnos sa stolicom, jedino ako imaju neki fetis na stolice. Nemoj mislit da se ja zezam. Stvarno me zanima to.
HRVACH37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 19:36   #52
Da, Beljki.. gdje si sad?

Sad ozbiljno... iako pitanje nije upuceno meni odgovorit cu (svojim misljenjem).. Beljki je pod time (pretpostavljam) mislio da se ljude ne moze nagovorit na nesto sto im nije prihvatljivo, vise nego nesto sto ne zele.. npr. nece se bas nekog nagovorit da ubije nekog, premlati nekog.. ali da se glupira je nesto drugo..

Pogotovo jer se u ovakvim primjerima scenske hipnoze (fuj) izabiru ljudi koji imaju egzibicionisticke sklonosti.. pri tome mislim na ljude koji vole biti u centru paznje, zabavljati druge, privlaciti pozornost..

Naravno, ulogu igra i da se izabere ljude koji su podlozniji transu.. kao sto i grupa postigne efekt da to sve bude "cvrsce"..

Ali primarno se radi o prihvatljivosti ponasanja, ne toliko osobne zelje...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 21:58   #53
Quote:
HRVACH37 kaže: Pogledaj post
Postovanje,

Imam jedno pitanje za tebe Beljki. Naime, rekao si da se ne moze nagovorit ljude na nista sto ne zele u hipnozi. Cisto me zanima kako je onda ovo moguce
http://www.youtube.com/watch?v=DvSH8T_1vjo
Sumnjam da je itko od njim htio imat sexualni odnos sa stolicom, jedino ako imaju neki fetis na stolice. Nemoj mislit da se ja zezam. Stvarno me zanima to.
nisam pogledao, ali znam o cemu se otprilike radi, vidjeh takvih snimaka..

Sac ti je u biti vec napisao uostalom ali:

- ti ljudi su dobrovoljno tamo, a znaju sto znaci scenska hipnoza. Znaci da su ekstrovertni, mozda i sa jakom egzibicionistickom crtom i da jednostavno zele prihvatiti sudjelovanje u takvom obliku zabave.

- hipnotizer je pazljivo birao ljude koji su najpogodniji za to u publici odredjenim testovima itd..

- egzibicionistima hipnoza sluzi kao izgovor. Tj cura nema nista protiv izigravati striptizetu, ali "sto ce ljudi reci". Zato je hipnoza (ili alkohol) dobar izgovor da napravi sto zeli, a izbjegne odgovornost jer nije to ona, nikad ona ne bi, to je hipnoza

Hipnozom ne mozes napraviti ono sto je protivno moralnim nazorima i principima osobe, mozes same moralne nazore doduse izvrtit i izmanipulirat ako si vjest manipulator, naravno. Ako od nje trazis nesto sto joj je intimno neprihvatljivo ili ce prec preko toga ili ce cak izaci iz transa.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 22:37   #54
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Tj cura nema nista protiv izigravati striptizetu, ali "sto ce ljudi reci". Zato je hipnoza (ili alkohol) dobar izgovor da napravi sto zeli, a izbjegne odgovornost jer nije to ona, nikad ona ne bi, to je hipnoza
Ovo je full dobar primjer za to objasnit pocet cu ga koristit
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 11:59   #55
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ovo je full dobar primjer za to objasnit pocet cu ga koristit
Ja koristim abry Mind Machine i Neuro Programmer 2,i mogu reći da sam vrlo zadovoljan,pogotovo što niti jedan od razvikanih hipnotizera u RH nije uspio kod mene izazvati iole ozbiljniju reakciju.
Bule is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 13:51   #56
Quote:
Bule kaže: Pogledaj post
Ja koristim abry Mind Machine i Neuro Programmer 2,i mogu reći da sam vrlo zadovoljan,pogotovo što niti jedan od razvikanih hipnotizera u RH nije uspio kod mene izazvati iole ozbiljniju reakciju.
meni sve te masine i komp programi koje sam probao nisu bas nikako djelovali

Iako ne vidim neku usporedbu, masina cak i ako to zaista moze (iz osobnog sam iskustva sumnjicav) moze razviti odredjeno stanje i raspolozenje, ne moze aktivno sudjelovati, davati sugestije isl... pa onda nema smisla stavljati u istu kategoriju :ne zna;
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 08:36   #57
Abry Mind

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
meni sve te masine i komp programi koje sam probao nisu bas nikako djelovali

Iako ne vidim neku usporedbu, masina cak i ako to zaista moze (iz osobnog sam iskustva sumnjicav) moze razviti odredjeno stanje i raspolozenje, ne moze aktivno sudjelovati, davati sugestije isl... pa onda nema smisla stavljati u istu kategoriju :ne zna;
Abry Mind Machine služi da se izjednači rad lijeve i desne moždane polutke,te da se osoba krajnje opusti.Postoji tridesetak modela rada sa time,a sve ovisi što je osobi potrebno.
Sa strojem dolazi dva para očala i slušalice.Jedan par očala se koristi za razna opuštanja i hipnotičke tretmane,i te očale su neprozirne,odnosno koriste se dok osoba leži ili svedi u fotelji.
Drugi par očala je proziran i kroz te očale se može gledati,primjerice dok učite ili vježbate kakav sport.
Neuroprogrammer je daleko softiciraniji,i koristi se na način da se instalira na kompjutor(Neuroprogramer je program).
Neuroprogrammer ima preko dvjesto osnovnih Sesija(Tretmani),sa mogućnošću kreiranja vlastitih sesija,Također ima više desetina postavljenih sugestija,a ima i mogućnost postavljanja vlastitih sugestija(snimanje i automatska reprodukcija),tako da ne stoji tvoja tvrdnja da stroj ne može aktivno sudjelovati i davati sugestije.
Čak posjeduje i opciju Text-To-Speech Editor,gdje vi upišete odgovarajuću sugestiju koju kasnije sam program izgovara.To je moguće koristiti samo na engleskom jeziku.
Slažem se da je kod kompleksnijih tretmana,najbolje da je još netko prisutan,međutim kod jednostavnijih sesija ne treba vam nitko(bar meni ne treba).Ja koristim Neuroprogrammer već dvije godine uglavnom za učenje i obnovu znanja i mogu reći da sam prezadovoljan.
Bule is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 13:00   #58
Dosta ljudi je otislo na hipnozu od pusenja kod nekog u Puli i svi su prestali pusit, ali su nakon pol godine opet poceli. A ni cifra za taj tretman nije bila mala, doduse isplatljivije nego da je tih 6 mjeseci pusio. Zanima me da li moze sugerirat, neces pusit 6 mjeseci pa da onda opet dodu nakon nekog vremena?
Thetida is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 08:40   #59
Quote:
Thetida kaže: Pogledaj post
Dosta ljudi je otislo na hipnozu od pusenja kod nekog u Puli i svi su prestali pusit, ali su nakon pol godine opet poceli. A ni cifra za taj tretman nije bila mala, doduse isplatljivije nego da je tih 6 mjeseci pusio. Zanima me da li moze sugerirat, neces pusit 6 mjeseci pa da onda opet dodu nakon nekog vremena?
u Porecu (tj pokraj), Raosh.
Nisu svi, daleko od toga. Ima tema na psihologiji o njemu, potrazi malo.

Moze se svasta, ali nije to ono sto on radi, cisto sumnjam da bi davao takve sugestije. Medjutim po onome sto se ovako sa strane moze zakljuciti mislim da ne radi bas najbolje, da siri lazi (o hipnozi i njenim mehanizmima) i kompromitira terapiju radi vece zarade.

evo tema sa psihologije:
O Raoshu

Opcenito hipnoza
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 18:17   #60
ok. hvala
Thetida is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.